PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İTÜ'lü Gencin Katili Motosiklet Hırsızı !

Sayfa : [1] 2

Shrieker
10 Eylül 2019, 15:27
https://funkyimg.com/i/2WT3D.jpg

https://www.ntv.com.tr/turkiye/istiklal-caddesinde-itulu-genci-oldurensaldirganlartutuklandi,vHcORF4ZuE63plyXdxjo Vg

Yorum yok. Silahlanın. Devletin vatandaşı korumak gibi bir endişesi kalmamış.

Carlsberg
10 Eylül 2019, 15:36
Ben bu adamların yaşaması için bir sebep görmüyorum.

Aslında var bir tane, biri bir yazı yazmıştı, bu tip şerefsizleri gözetim altında en kaliteli otellerde, en lüks şekilde yaşatmak lazım diye... haklı, öyle yapmak lazım, en iyi şekilde bakalım bunlara, sonra bir doktorun, mühendisin, kalbe, böbreğe, göze (retina) vs gibi herhangi bir organa ihtiyacı olduğunda bunları kesip vatana faydası olacak birine nakledelim. Başka ne işe yararlar ki?

arndiol
10 Eylül 2019, 15:36
nasıl 1 hafta izinli cıkma gibi bir durum olabilir ya !

ulan bu ülke nereye gidiyor, bu insanlar ne hale geldi lanet olsun.

Ben bu adamların yaşaması için bir sebep görmüyorum.

Aslında var bir tane, biri bir yazı yazmıştı, bu tip şerefsizleri gözetim altında en kaliteli otellerde, en lüks şekilde yaşatmak lazım diye... haklı, öyle yapmak lazım, en iyi şekilde bakalım bunlara, sonra bir doktorun, mühendisin, kalbe, böbreğe, göze (retina) vs gibi herhangi bir organa ihtiyacı olduğunda bunları kesip vatana faydası olacak birine nakledelim. Başka ne işe yararlar ki?

En lükse gerek yok; eminim zengin ihtiyarlar için yattıgı yerden süper besleyici serumlar üretmişlerdir.
Bu şerefsizleri bağlayacaksın yatağa, kadavra yedek parça niyetine kıpırdatmadan ömür boyu hapis edeceksin.
Sokarım insan haklarına; gencecik ölen cocugun günahı ne. gecen sene motorla gecerken kedinin kuyrugunu ezdim de 2 gün uyuyamadım, nasıl insanlarla muhattabız böyle ya.

oldcockroach
10 Eylül 2019, 15:42
https://funkyimg.com/i/2WT3D.jpg

https://www.ntv.com.tr/turkiye/istiklal-caddesinde-itulu-genci-oldurensaldirganlartutuklandi,vHcORF4ZuE63plyXdxjo Vg

Silahlanın olayı sıkıntılı her yerde yazma onu olur olur başın ağrır bedavadan :D

gurcanozturk
10 Eylül 2019, 15:42
nasıl 1 hafta izinli cıkma gibi bir durum olabilir ya !

Isledikleri sucun niteligine gore yari-acik veya acik cezaevlerine gonderilen hukumlulere izin verilebiliyor.

arndiol
10 Eylül 2019, 15:51
Isledikleri sucun niteligine gore yari-acik veya acik cezaevlerine gonderilen hukumlulere izin verilebiliyor.

vay arkadaş gasp, adam yaralama, uyuşturucu ve hırsızlığa haftalık izin; tecavüze beraat veriyorlar ise sanırsam katillerle düşünce suclularına bu izni vermiyorlar sadece.

Shrieker
10 Eylül 2019, 15:57
Silahlanın olayı sıkıntılı her yerde yazma onu olur olur başın ağrır bedavadan :D

Sizi şöyle (https://www.youtube.com/watch?v=eMqz-bi2IJw) alalım.

oldcockroach
10 Eylül 2019, 16:08
Sizi şöyle (https://www.youtube.com/watch?v=eMqz-bi2IJw) alalım.

Ben nasıl alacağını demedim :D Dikkat et dedim :D Ayrıca herkes yasal olarak silahlansın karşı değilim hatta destekliyorum en ufak bir sorunda 1 2 değil 10ar 20şer kurtulalım :D

snappy x
10 Eylül 2019, 16:09
o değil de ben İTÜLÜ kısmına takıldım,haberde de vurgusunu yapıp durmuşlar.yani vasıfsız lise ve ya ilkokul mezunu bir arkadaş olsa bu kadar önemli olmaz mıydı bu olay? bence olmazdı insanları sınıflandırıp duruyorlar..yazık

oldcockroach
10 Eylül 2019, 16:12
o değil de ben İTÜLÜ kısmına takıldım,haberde de vurgusunu yapıp durmuşlar.yani vasıfsız lise ve ya ilkokul mezunu bir arkadaş olsa bu kadar önemli olmaz mıydı bu olay? bence olmazdı insanları sınıflandırıp duruyorlar..yazık

Sınıflandırma değil olayı çarpıcı hale getirip ilgi çekme ki yerinde bir şey olmuş

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:11 ----------

birazda haberi yapmaya çalışanların artık kopi-peystinin bağımlısı olduklarından böyle oluyor

sutlusoda
10 Eylül 2019, 16:28
Bireysel silahlanma bu işin en son çözümü bile olamaz.

hokahey
10 Eylül 2019, 16:39
İnsanlarla olur olmadık bir şekilde münakaşa etmemek lazım diye düşünüyorum. Yeri geliyor, yaptığınız bir el hareketi bile ölümünüze sebep olabiliyor.

Mümkünse kaos ortamlarından hızla uzaklaşmak lazım. Gereksiz münakaşaya girmemek lazım.

Çok zor durumda kalırsanız nefsi müdafaa kapsamında kendinizi/eşinizi/yavrunuzu koruma altına alınız. Ve olay yerinden en az tahribatla uzaklaşmaya çalışınız.

Bakın bugün antep'te park yeri kavgasından ötürü 5 ölü çıktı.

Mümkünse bu insanların doğal ortamlarında birbirlerini kırıp doğal eleme yapmalarını hızlandırmak gerekli. Mesela ben kan davalarına müdahale edilmemesi taraftarıyım. Doğal işleyişi bozmamak gerekli.

Mümkün mertebe beladan uzak durmaya çalışalım arkadaşlar..

AliR25
10 Eylül 2019, 16:57
Bi tarafta madde bağımlısı suç makınası diğer tarafta memleketin yetiştirebileceği en iyi gençlerden birisi. Yemin ederim içim yanıyor pırlanta gibi bi gencin hayatı söndü yine. Böylelerini hapisten izinli salmak suça teşfikten başka bişey değil benim kanaatimce. Bunlar itlaf edilmeli, memlekette kireç kuyusu mu yok..

Gökhan_Aygün
10 Eylül 2019, 17:03
Konu ile alakası yok ama " uyuşturucu kullanmak " yatarı olan ya da para cezası olan bir suça girdi mi ? en son özendirme ya da bulundurma diye geçiyordu.

oldcockroach
10 Eylül 2019, 17:06
Konu ile alakası yok ama " uyuşturucu kullanmak " yatarı olan ya da para cezası olan bir suça girdi mi ? en son özendirme ya da bulundurma diye geçiyordu.

yatarlı cezası var direkt kapalıda

Shrieker
10 Eylül 2019, 17:15

Sizi üzmek istemem, ama gerçek böyle. Elbette kime zarar verdiğinize göre alabileceğiniz ceza değişir ve bu çok normal. Gidip bir polis veya savcı vurduğunuz zaman alacağınız ceza çok daha fazla olacaktır.

Gökhan_Aygün
10 Eylül 2019, 17:29
yatarlı cezası var direkt kapalıda

İyi olmuş o zaman, eskiden " ben sadece kullanıyorum, kapalı alanda ve kendi evimde, topluma zararım yok " davasına yırtıyorlardı.

mgora
10 Eylül 2019, 22:30
Motosikletlerimizi çalanlar pratikte ceza almıyorlar , bu elemanda bakmıs ceza almıyor çıtayı yükseltmis.
hokahey haklı bu dönem fetret devri , yönetenlerin zihniyeti 3 çocuk yaptırdık bunlardan çok var , kalan sağlar bizimdir seklinde.
itle-kopukla dalasmamak lazım.
Taksim'e gelince gezi olaylarından sonra gittiğim bir elin parmağını geçmez.Ölü bir bölge benim için.

drtayfun
11 Eylül 2019, 08:43
o değil de ben İTÜLÜ kısmına takıldım,haberde de vurgusunu yapıp durmuşlar.yani vasıfsız lise ve ya ilkokul mezunu bir arkadaş olsa bu kadar önemli olmaz mıydı bu olay? bence olmazdı insanları sınıflandırıp duruyorlar..yazıkBizde çok çarpıcı bir anekdot vardır bu konuyla ilgili = Önünüzde 2 hasta var, birisi bebek, diğerisi de yaşlı bir profesör , sadece birisi kurtulacak, hangisini seçerdiniz ?
Genel cevap, yaşlı adam yaşayacağı kadar yaşamış, bebeği kurtarırdım.
Doğru cevap , profesör için toplum büyük yatırım yapmış ve hala karşılığını alıyor, o yüzden o kurtarılır.
Hayat acı ama doğa kanunları ve materyalist düşünce örtüşüyor işte. Sınıflandırmalar hayatın gereği.

arndiol
11 Eylül 2019, 09:06

Habercilikte temel amaç "dikkat çekme"dir. Eskidendi o "insanlar dogru haberi öğrensin, ülke bilinçlensin" muhabbeti.
Temel olarak haber müdürü/asistanı bu baslıkları seçer. "İTÜLÜ genc demek belli bir sınıfa soktugundan daha fazla dikkat çekicidir, sadece "genc" dese serseri kavgası anlamına da gelebilir.

2 sene tv'de yönetmenlik yaptım; ne yazık ki amac haber vermek değil artık, izlettirmek.

drtayfun
11 Eylül 2019, 09:13
o değil de ben İTÜLÜ kısmına takıldım,haberde de vurgusunu yapıp durmuşlar.yani vasıfsız lise ve ya ilkokul mezunu bir arkadaş olsa bu kadar önemli olmaz mıydı bu olay? bence olmazdı insanları sınıflandırıp duruyorlar..yazıkBizde çok çarpıcı bir anekdot vardır bu konuyla ilgili = Önünüzde 2 hasta var, birisi bebek, diğerisi de yaşlı bir profesör , sadece birisi kurtulacak, hangisini seçerdiniz ?
Doğru cevap , profesör için toplum büyük yatırım yapmış ve hala karşılığını alıyor, o yüzden o kurtarılır.
Hayat acı ama doğa kanunları ve materyalist düşünce örtüşüyor işte. Sınıflandırmalar hayatın gereği.
( Şöyle de düşünebilirsiniz = O katiller ile bu mühendis aynı sınıf insanlar mı ?)

newmoto76
11 Eylül 2019, 09:20
Bizde çok çarpıcı bir anekdot vardır bu konuyla ilgili = Önünüzde 2 hasta var, birisi bebek, diğerisi de yaşlı bir profesör , sadece birisi kurtulacak, hangisini seçerdiniz ?
( Şöyle de düşünebilirsiniz = O katiller ile bu mühendis aynı sınıf insanlar mı ?)

Hocam yapmayın Allah aşkına, şu dünyaya damgasını vuran kaç tane akademisyen tanıyorsunuz.. Çoğu üniversiteye kapak atayım bir titre sahibi olayım peşinde.. Ben tercihimi Prof. yana kullanmam.. %3 profesör kendini bilime insana adamış diyorsanız inanırım..

Dünya üzerindeki icat edilen birçok şeyi akademisyen olmayan insanlar yaptı.. Mimar Sinan da mimar değildi. Askerdi.. Elin ingilizi Amerikalısı diploma meselesini aşmış.Amerikada 16 yaşında projesiyle şirket kurup yürüyen tonla çocuk var.. Biz hala insanları diploma üzerinden sınıflıyoruz.. Önemli olan topluma ne derecede fayda yarar sağladığındır..

Belki vefat eden bu arkadaş İTÜ eğitim prosedürünün dışında 16 - 17 yaşında çok daha harika bir fikre imza atacaktı.. G7 ülkeleri özellikle 14-18 yaş aralığı potansiyele çok önem veriyorlar..

drtayfun
11 Eylül 2019, 09:25
Profesör lafın gelişi . Topluma katkısı ve toplumun ona yaptığı yatırıma bakılır.

hokahey
11 Eylül 2019, 09:28
Çalıştığım yerde mahkumlar görev yapıyor. Arasıra muhabbet ederim. Hepsi bana öğüt verir: 5 dakika delikanlılık yapma, kaç..

drtayfun
11 Eylül 2019, 09:31
Çalıştığım yerde mahkumlar görev yapıyor. Arasıra muhabbet ederim. Hepsi bana öğüt verir: 5 dakika delikanlılık yapma, kaç..Bu konu da tartışılır aslında. Çünkü her kes kaçarsa meydan kötülere kalır ve küçük bir azınlık koca toplumu ezer. Örnek ..... neyse.

gurcanozturk
11 Eylül 2019, 09:41
Habercilikte temel amaç "dikkat çekme"dir. Eskidendi o "insanlar dogru haberi öğrensin, ülke bilinçlensin" muhabbeti.
Temel olarak haber müdürü/asistanı bu baslıkları seçer. "İTÜLÜ genc demek belli bir sınıfa soktugundan daha fazla dikkat çekicidir, sadece "genc" dese serseri kavgası anlamına da gelebilir.

2 sene tv'de yönetmenlik yaptım; ne yazık ki amac haber vermek değil artık, izlettirmek.

5 sene gazete/tv sirketinde calistim, amac haber yapmak/vermek degil zaten. Gazeteler uzun yillardir uye olduklari ajansin hazirladigi haber metinlerini copy-paste ile yapiyor, hatta anlatim bozuklugu veya imla hatasi varsa bile duzeltmezler, duzeltirlerse problem yasarlar ajans ile.

arndiol
11 Eylül 2019, 09:41
Bu konu da tartışılır aslında. Çünkü her kes kaçarsa meydan kötülere kalır ve küçük bir azınlık koca toplumu ezer. Örnek ..... neyse.

hocam delikanlılık kısmı "atara atar gidere gider" kısmı olabilir.

Yolda karısını döven adamı döv.
Ama önünü kesip sigara para istiyorlar ise ver. Cünkü cogu yakalanmıyor bu adamların; kac genc bir sigara ya da çakmak nedeniyle öldü bu ülkede kimbilir.

5 sene gazete/tv sirketinde calistim, amac haber yapmak/vermek degil zaten. Gazeteler uzun yillardir uye olduklari ajansin hazirladigi haber metinlerini copy-paste ile yapiyor, hatta anlatim bozuklugu veya imla hatasi varsa bile duzeltmezler, duzeltirlerse problem yasarlar ajans ile.

Zaten bahsettıgınız sebeplerle bu haldeyiz. Eski iş yerimde haber müdürü gazeteci idi; genel müdür turizm mezunuydu.
Cogu haberi AA'ya vs. bağlanıp kendi logomuzu koyup yayınlardık. Haberi biz cektiysek haber baslıgını hazırlayanlar nokta virgül bilmezdi onlar hazırlardı.

Dediğiniz gibi amac haber değil izlenmek; 2-3 yıldır tv izlemiyorum ki evimde dahi yok (PC e baglı) ; arada annemin evine gittiğimde bakarım, haber bülteninde "kilo verdirici besinler" ; "bunları yiyenler uzun yaşıyor" ; "dogu masajının gizli sırrı" yada %90 "cumhurbaskanı bugun sunu bunu yaptı böyle iyiyiz mükemmeliz" haberleri dönüyor. Bunlar haber değil ki.

Ölenler; kavgalar; şehitler 45 'er saniyelik haberler ile geçiştiriliyor.

Sonucta angut bir nesil yetişiyor.

drtayfun
11 Eylül 2019, 09:46
O tip insanların ortak özelliği şudur = Korkak ve kendine güvensizlerdir , bunu kapatmak için şiddete başvurur ve zayıf gördüklerine saldırırlar. Güç ve otorite karşısında ise köpek yavrusu gibi olurlar. Şu anki durum onları azdırıyor.

hokahey
11 Eylül 2019, 09:47
Bu konu da tartışılır aslında. Çünkü her kes kaçarsa meydan kötülere kalır ve küçük bir azınlık koca toplumu ezer. Örnek ..... neyse.

Gereksiz delikanlılık...

RideForLife.
11 Eylül 2019, 09:51
Yazık ki ne yazık.. Böyle bir olayda direk olay yerinden uzaklaşıyorum. Sadece bir kere durup konuşmak gibi bir hata yaptım ondada bıçaklandım maalesef.. Ve adam serbest.

The Dude
11 Eylül 2019, 09:58
o kadar ince eleyip sık dokumayın,
basit olanı girift hale getirip paradoksların anaforları içerisinde boğulmayın.

"Rabia Naz'ın ölümünün aydınlatılacağına dair birkaç kez çok umutlandım. Maalesef olmadı. Aksine babayı akıl hastanesine yatırmaya çalıştılar, bana soruşturma açıldı. Şu an yurt dışındayım. Zor zamanlar geçiriyorum. Yaşadığım ve bildiğim her şeyi tüm açıklığıyla anlatmak istiyorum.

rabia naz'ın ölümünün aydınlatılacağına dair birkaç kez çok umutlandım. maalesef olmadı. aksine baba'yı akıl hastanesine yatırmaya çalıştılar, bana soruşturma açıldı. şu an yurtdışındayım. zor zamanlar geçiriyorum. yaşadığım ve bildiğim her şeyi tüm açıklığıyla anlatmak istiyorum"

Süreç boyunca Aile Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı (bazısı birkaç kez olmak üzere) müfettişler atadı, soruşturdu. Bütün bu çabalar her nedense hep bir duvara tosladı. Hepsi durduruldu. Devletimiz bir çocuğun ölümünü aydınlatmaktan hep kaçtı."

bu sözler rabia naz'ın cinayetini duyuran ve takipçisi olan gazetecinin sözleri.

çocuğu öldürenin kim olduğu biliniyor.
yerel seçim sonuçlarına bakın siz de anlarsınız.
katilini kimlerin koruduğu da biliniyor.
tam anlamı ile üç maymun ya da kırmızı pazartesi.

çorlu tren kazasında ölenlerin yakınları gösteri yapınca plastik mermi ile müdahale edildi.

"Kapasitesinden iki kat fazla kayıt alan Bahçelievler Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde öğrenciler tabure üzerine ders işliyor."

yeni türkiyeden manzaralar artık böyle ve bundan sonra da böyle olacak.
yeter ki sarayın ışıkları sönmesin.

son olarak;
olaylara karışmayın.

drtayfun
11 Eylül 2019, 10:03
"Kapasitesinden iki kat fazla kayıt alan Bahçelievler Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde öğrenciler tabure üzerine ders işliyor."
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/validen-velilere-imam-hatip-dayatmasi-iddiasi-248331h.htm

kurubuz
11 Eylül 2019, 11:06

Silahlanıp ne yapacağım ? . Beyoğlunda belimde tabanca ile kovboy gibi mi gezeceğim ? . Hadi taşıdım diyelim, adamları vurup 20 sene hapis mi yatacağım ? Hadi vurdum diyelim , benin hapiste bulunduğum sürede ailem madden ve manen perişan olur. İki kişinin bıçaklı saldırısına uğrasam yapacağım iş tabana kuvvet kaçmak olur.

hokahey
11 Eylül 2019, 12:14
Silahlanıp ne yapacağım ? . Beyoğlunda belimde tabanca ile kovboy gibi mi gezeceğim ? . Hadi taşıdım diyelim, adamları vurup 20 sene hapis mi yatacağım ? Hadi vurdum diyelim , benin hapiste bulunduğum sürede ailem madden ve manen perişan olur. İki kişinin bıçaklı saldırısına uğrasam yapacağım iş tabana kuvvet kaçmak olur.

Bravo iyi dedin. Mezarlıklar ve hapishaneler kahramanlarla dolu.

COQ
11 Eylül 2019, 13:32
Videoda gördüğüm kadarıyla bu gencimiz de kaçmış.
Siz koşabiliyorsunuz diye kaçabileceğinizi zannetmeyin.
Onlar da koşabiliyorlar.
Üstelik mermiden hızlı koşamazsınız.

Polisin bile kişisel bir tartışmada silahına sarıldığı bir ülke haline geldik.
Sayın bakan pejmürde edecekse bu tipleri etsin.

kurubuz
11 Eylül 2019, 13:39
Videoda gördüğüm kadarıyla bu gencimiz de kaçmış.
Siz koşabiliyorsunuz diye kaçabileceğinizi zannetmeyin.
Onlar da koşabiliyorlar.
Üstelik mermiden hızlı koşamazsınız.

"Silah mı taşıyalım, yoksa kaçalım mı ?" ikileminde kalırsam kaçmayı tercih edeceğimi söyledim. %100 kurtulma garantisi yok elbet. Aslında silah ile de kurtulma garantisi yok. Karşı taraf da silahlı olabilir.

Osm@n
11 Eylül 2019, 14:17
"Silah mı taşıyalım, yoksa kaçalım mı ?" ikileminde kalırsam kaçmayı tercih edeceğimi söyledim. %100 kurtulma garantisi yok elbet. Aslında silah ile de kurtulma garantisi yok. Karşı taraf da silahlı olabilir.

Silahınız var ise eşit olacaksınız. Zaten karşı taraf her zaman için silahlı olacaktır.
"Jandarma ile giden gelir, imam ile giden gelmez."

COQ
11 Eylül 2019, 14:41
Toplumdaki bu öfke patlaması silahla çözülemeyeceği gibi kaçmakla da üstü örtülemez.
İnsanların özgür ve mutlu yaşadığı, bir amacının olduğu ülkelerde bireyler ölümü ya da hapishaneyi bu kadar kolay göze alamaz.
Çalanın sırtının sıvazlandığı, tecavüzün, şiddetin dinde yeri var denilip savunulduğu bir ülkede bireyin gasp etme reaksiyonuna ket vuramazsınız.
Yoksa bu köşedeki serserilerden kaçabilseniz bile diğer köşede bekleyenlerin eline düşeceksiniz ve koşmaktan nefes nefese kalmış tâkatınız kesilmiş bir durumda olacaksınız.
İşte o nefesi sorun sizi bulmadan harcamanız lazım.
Bu tür olaylar toplumun tamamı tarafından protesto edilmeli, ayağa kalkmalı ve ilgili mercilere baskı yapılmalı.
Birbirimiz için üzülmeyi unuttuk. Sevmeyi unuttuk. Hâlâ sorunu kendi açımızdan çözmeye çalışıyoruz. Diğerleri umurumuzda değil.
Bu kafayla er ya da geç kıçımızda ikinci deliği açarlar.

The Dude
11 Eylül 2019, 14:56
bu noktada kurubuz ile benzer fikirdeyim,
yalağuz bu fikrin zırt deliği ilginç,
vejeteryan bir köpekbalığı olmaya benziyor.
insan var oluşunun bir parçası olan şiddeti yadsımak zor.
insanların şiddete olan yatkınlığını, propaganda ile yönlendiren ve artıran bir sistem içerisindeyiz.

seçimlerden önce siyasilerin tavırlarına ve konuşmalarına bakın,
tv dizilerindeki şiddete bakın,
haberlerdeki şiddete bakın,
sürekli olarak şiddete yönlendiren, dünyanın tamamen şiddet üzerine kurulu olduğu algısını yaratan sistem içerisinde hayatta kalmaya çalışıyoruz.

bu hayatta kalmanın kutbunu da irademiz oluşturuyor,
bir anarşistin iki kolundan birisi efendisizlik diğeri ise şiddetsizliktir.
buna rağmen "barış" ihtiva ettiğini söyleyen dinler ise şiddetin ana kaynaklarını oluşturuyorlar.
işte bu paradoks, propagandanın gücüdür.
insanın ne kadar kolay manipüle edilebildiğinin de kanıtıdır.

mesele şiddetsiz bir dünya kurmak değil, mesele boğazımıza kadar battığımız ve boğulmaya başladığımız boktan nasıl kurtulabileceğimiz.
bu kadar ahlaksız bir toplumda bunu nasıl yapacağız?

Bravo iyi dedin. Mezarlıklar ve hapishaneler kahramanlarla dolu.

kaşla göz arası aforizma sallama ortalığa, asabımı bozma.

Osm@n
11 Eylül 2019, 15:28
mesele şiddetsiz bir dünya kurmak değil, mesele boğazımıza kadar battığımız ve boğulmaya başladığımız boktan nasıl kurtulabileceğimiz. bu kadar ahlaksız bir toplumda bunu nasıl yapacağız?

Karşımızdakilerin en büyük silahı da ahlaksızlık zaten.

kurubuz
11 Eylül 2019, 15:32
"Jandarma ile giden gelir, imam ile giden gelmez."

Ölmek mi daha iyi yoksa bu yaşımda hapse girip 65 yaşında çıkmak mı ? Ölmeyi tercih ederim.

hokahey
11 Eylül 2019, 15:48
*****kaşla göz arası aforizma sallama ortalığa, asabımı bozma*****

Ya sen gönderme yaparken, gizli mesaj verirken, subliminali patlatırken sorun yok da, benim aforizmam mı sorun oluyor?

Ararın, wallahi ararın 155'i..

Osm@n
11 Eylül 2019, 16:00
Ölmek mi daha iyi yoksa bu yaşımda hapse girip 65 yaşında çıkmak mı ? Ölmeyi tercih ederim.

Ceza evinden izinli çıkıp adam öldürebiliyorsunuz.(Bkz.Şekil 1/A) (https://www.google.com/search?safe=active&rlz=1C1GCEA_enTR825TR825&sxsrf=ACYBGNSImdL6pMrAqq4b2PhMYk2DpPhDTA%3A1568205 995073&ei=q-x4XZGIBIzQmwXg_rm4Cg&q=cezaevinden+izinli+%C3%A7%C4%B1k%C4%B1p+%C3%B6ld %C3%BCrd%C3%BC&oq=cezaevinden+izinli+%C3%A7%C4%B1k%C4%B1p+%C3%B6l d%C3%BCrd%C3%BC&gs_l=psy-ab.3..0i7i30.395861.396961..397354...0.0..0.517.80 6.2-1j5-1......0....1..gws-wiz.dfE-3j288x0&ved=0ahUKEwjRiZXK5sjkAhUM6KYKHWB_DqcQ4dUDCAs&uact=5)
Ama mezardan izinli gönderilmiş birine hiç rastlamadım, duymadım.

23 yıl boyunca her gün "karakolluk olmuş" biri olarak ceza evini tercih ve tavsiye ederim.

Shrieker
13 Eylül 2019, 03:48

Muhteşem...

Ve evet aynen öyle maalesef. İçinde bulunduğumuz durumun ana sebebi korkaklığımız.

Hocam silah taşımak istemeyebilirsiniz, bir insanı (ve dahi hayvanı veya başka canlıları) öldürmek, zarar vermek istemeyebilirsiniz, anlayabilirim. Kendi muhakemenize güvenmiyorsunuzdur, evinizde çocuk vardır vs bunları da gayet iyi anlayabilirim. Ancak benim felsefeme göre biri canıma kast ediyorsa ve canımı (ve/veya yakınlarımın canını) korumak için tek çıkar yol, tehdidi etkisiz hale getirmek ise, tereddütte kalacağımı sanmıyorum.

Hapis endişenize gelirsek. Bu hadiseler için meşru müdafaa diye bir durum var, malumunuz. Gerçi bıçakla saldıran birine karşı ateşli silah kullanmak ne kadar meşru/orantılı olur tartışılır.

Son olarak kaçma konusu; siz kaçabilirsiniz, ama etrafta kaçamayacak arkadaşınız/eş dost çocuk çombalak olabilir. O zaman ne yapacaksınız ? Bence ateşli silah taşıma Dünya'nın her yerinde ABD'deki şekliyle anayasal hak olmalı. Geçen açtım baktım silah taşıma ruhsatı ne kadar diye, 5 seneliği 5 bin küsür lira olmuş(gerekli şartları saymıyorum bile). El insaf, adamlar ABD'de 1600-1700 TL'ye ortalama üstü güzel silahları alıp gezebiliyorlar. Bizde anca kodamansan. Sıradan vatandaşsan geber diyor devlet kısaca.

arndiol
13 Eylül 2019, 09:23
Az önce biraz araştırma yaptım; belki bana denk gelmedi ama kavgada , gaspta karşı tarafı öldürenler meşru müdafa ile kurtulamıyor.

Avukat olanlar varsa daha detaylı bilgi verecektir; adam bıcak çektiyse silahla vuramazsın, hatta bıcak cektiyse ve bunu sana karsı kullanmaya kalkmadıysa adama bıcakla da zarar veremezsin diye biliyorum.

Reelden tanımıyorum hiçbirisinizi, ancak "kacmam bende dalarım" diyenlerin cogu ilk kaçanlar oluyor.

drtayfun
13 Eylül 2019, 09:31
Bir arkadaşın evine hırsız girmiş te, azıcık bilgi sahibiymiş demek, adamı yatak odasına çekip adamakıllı dayak atmış, polis elinden zor almış. Sonra hırsız şikayetçi oldu, bir şey çıkmadı. Salonda yapsa ceza alırmış mesela, öyle incelikler varmış.

kurubuz
13 Eylül 2019, 09:35
Meşru müdafaa için katı şartların varlığı gerekiyor. Dileyen bu linkten (https://barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/mesru-mudafaa-mesru-savunma-nedir.html) inceleyebilir.

Dikkat çekici birkaç şart var :
Meşru Müdafaada Saldırı ile Savunma Orantılı Olmalıdır : Sana bıçak çekeni silahla vuramazsın.
Meşru Müdafaada Saldırı ile Savunma Eşzamanlı Olmalı : Adam sana silah çekti silahı ateş almadı ve kaçmaya başladı, sen arkasından ateş edip öldüremezsin. ( birebir örneğini bir banka güvenlik görevlisi yaşadı) .
Ve en önemlisi : Meşru Müdafaa İçin Savunma Zorunlu Olmalıdır : Saldırıdan savunma yapmadan başka bir şekilde kurtulmak mümkünse, fail meşru müdafaa hükümlerinden yararlanamaz. Failin içinde bulunduğu durum ve şartlarda, savunma yapmak saldırıdan kurtulmak için gerekli olmalıdır. Yani anlamı şu: Eğer kaçarak, saklanarak, yardım isteyerek kurtulman mümkün ise adamı vurup öldüremezsin. Adam senden para istedi vermezsen öldürürüm dedi. Para vererek kurtulma imkanın varken silah çekip adamı öldürmen meşru müdafaa kapsamına girmiyor.

Cyan
13 Eylül 2019, 09:51
Meşru müdafaa için katı şartların varlığı gerekiyor. Dileyen bu linkten (https://barandogan.av.tr/blog/ceza-hukuku/mesru-mudafaa-mesru-savunma-nedir.html) inceleyebilir.

Dikkat çekici birkaç şart var :
Meşru Müdafaada Saldırı ile Savunma Orantılı Olmalıdır : Sana bıçak çekeni silahla vuramazsın.
Meşru Müdafaada Saldırı ile Savunma Eşzamanlı Olmalı : Adam sana silah çekti silahı ateş almadı ve kaçmaya başladı, sen arkasından ateş edip öldüremezsin. ( birebir örneğini bir banka güvenlik görevlisi yaşadı) .
Ve en önemlisi : Meşru Müdafaa İçin Savunma Zorunlu Olmalıdır : Saldırıdan savunma yapmadan başka bir şekilde kurtulmak mümkünse, fail meşru müdafaa hükümlerinden yararlanamaz. Failin içinde bulunduğu durum ve şartlarda, savunma yapmak saldırıdan kurtulmak için gerekli olmalıdır. Yani anlamı şu: Eğer kaçarak, saklanarak, yardım isteyerek kurtulman mümkün ise adamı vurup öldüremezsin. Adam senden para istedi vermezsen öldürürüm dedi. Para vererek kurtulma imkanın varken silah çekip adamı öldürmen meşru müdafaa kapsamına girmiyor.

Saçmaymış, yani gasp eden adamı vurmanın meşru müdafaaya girmemesi. Paramı müdafaa etmem meşru değil mi yani? Parayı verdikten sonra vurmayacağı ne malum!?

Bence kanun şöyle olmalı; bana silah doğrultanı vurmam serbest olmalı, bakın o zaman millet elinde silah oraya buraya doğrultabiliyor mu?

drtayfun
13 Eylül 2019, 09:53
Fazla para taşıma, olanı da gaspçıya ver. Kanun böyle diyor.

drtayfun
13 Eylül 2019, 10:29
Bunları azaltmak mümkün, İskandinav ülkeleri, İzlanda. Belli koşullar gerekiyor bence = Nüfus yoğunluğu az olacak, göç hareketleri az olacak , kişileri kontrol etmek kolay olacak, kanun esnemeyecek ve herkese eşit olarak uygulanacak, vatandaşlar kanunun uygulanması için inisiyatif alacak ve idare bunu destekleyecek. Gerisi otomatikleşiyor zaten.