PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sesli sinyal uyarısı

ndr
09 Ağustos 2006, 13:01
Dönüş sinyalini kullandıktan sonra sinyali açık unutuyorum. Louise sitesinde bazı elektronik sistemler gördüm, sinyal sürücüyü sesli olarak da uyarıyor. Hatta 30-35 kez çalıştıktan sonra sesli uyarının devreye girdiği sistemler de mevcut.

Böyle bir sistemi Türkiye'de bulabilir miyim?

Şimdiden teşekkürler.

BIYIKLI
09 Ağustos 2006, 13:05
Bana 'sistem' olursa pahalıya patlar gibi geliyor. :)

İst.da karaköy selanik pasajı elektronikçiler cennetidir mesela oraya gitsen bulurdun veya hemen yaptırabilirdin. Ankara'da oraya benzer biryer varsa git konuş çok karışık bir devre değil hazırda bile vardır.

ndr
09 Ağustos 2006, 13:29
Sevgili BIYIKLI,

verdiğin bilgi için sağol. Ankara'da da Konya Sokak var, oraya gidip tabi ki soruşturabilirim. Ama ben bu konuda aynı şeyi daha önce denemiş arkadaşların deneyimlerini öğrenmek istemiştim.

"Sistem" konusundaki ironik ifaden dilimize karşı duyarlı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle küçük bir düzeltme yapmama izin ver; "sistem" her zaman senin düşündüğün gibi büyük ve karmaşık, dolayısıyla pahalı bir şey olmak zorunda değil. "Yol, yordam" anlamında da kullanılıyor.

Ayrıca, öğrendiğim kadarıyla, istediğin özelliklere bağlı olarak bazılarında sinyal rölesi falan da değişiyormuş. Yani komple sinyal sistemini yeniliyorsun.

Kal sağlıcakla.

intercom
09 Ağustos 2006, 13:32
deyisik ve (en azindan almanyada pahali olmayan) sistemler var. birincisi, sinyali yakdiktan senin ayarlayabilecegin (15,30,60 sn) zaman diliminden sonra kendi kendine kapaniyor.
iklncisi, dedigin gibi yine belirli bir süre sonra sesli uyarl veriyor.
ücünüsü ise sinyali acdiktan sonra iki kere frene (durdugun icin veya viraya girdigin icin) basdiktan sonra ativ duruma geciyor ve sinyalini kapatiyor.

dishchy
09 Ağustos 2006, 13:49
250 cc Regallerde var ama sistem nasıl bilmiyorum......Servisine sorup fikir alabilirsiniz....

BIYIKLI
09 Ağustos 2006, 13:54
Yol, yordam anlamında kullandıysan ve 'sistem' diye atılabilecek kazıklardan kendini koruyacaksan sorun yok. Aşağıdaki adres belki işine yarar. Sen de sağlıcakla, esen kal. :)

http://www.unuvar.com/elektroniklist.htm

mithrelios
09 Ağustos 2006, 13:59
bunu ben amerikada verdikleri ehliyet kursu için hazirladiklari kitapcigi okurken gormustum.

ozellikle yeni kullanicilarin sık yaptiklari bir hata olarak motosiklet sinyallerinin kendi kendilerine(arabalarinki gibi) kapanmamasından dolayi. başta dikkat edin tecrube kazandikca otomatik haline gelecektir diyordu.

kll
09 Ağustos 2006, 15:54
benim aklıma her iki sinyalede birer buzzer takmak geldi gerekli dirençle beraber seri olarak. böylece elektrik gelince dit dit öter?

ARMAGEDON
09 Ağustos 2006, 16:01
ilk gelen mondial zat 150 lerde böyle uyarı sinyali vardı görünce benimde hoşuma gitmişti

haktun
04 Ocak 2008, 01:12
selanik pasajından birşey almayın özellikle 18 numaradan fırsat buldukca kazıklamaya çalışıyorlar.esnaflık değil bunların yaptığı hırsızlık.
yolun karşısında daha iyi herşey

titanxxx
04 Ocak 2008, 02:07
arkadaşım senin istedigin şey kanuni racer200 de var. sinyali yaktıgında acık unutmayasın diye ötüyo diiiiiiiiiiit diiiiiiiiiiit diye servislere sor bence

başkentin_asi_pilotu
04 Ocak 2008, 03:15
Arkadaşım sesli uyarı veren bir motorun meselaa titanxxx arkadaşımızın dediği motorun ses devresini alıp sinyal çıkışlarıa bağlaman yeterli .. boşuna konya sokakla falan uğraşma... orada elli kere devre yaptırdım otomobil için elliside belli süre sonra iptal oldu. en güzeli o... ha bunudamı yapamadın? git renault clionun sinyal uyarı düdüğünü al bağla.....
dışkapı yiba nın altında kanuni parçası var... clio içinde kazım karabekire yada sanayi sitelerinden birisine git tamamddır...

caner22
04 Ocak 2008, 04:00
benim motorda var :D nasıl olduğunu bilmiyorum:)

ARBETUS
04 Ocak 2008, 09:53
Elektronik flaşörler ver 6-12 v lik bunlara düdüklü flaşör deniyor. sinyal verdiğinde aynı anda ötmeye başlıyor. Çok maliyetli birşey değil. 5 lira gibi birşeydi.

muratgergerli
04 Ocak 2008, 12:23
Bazı motosikletlerde görmüştüm..
Yaptırmak kolay be paşam..
Gerçi sende biraz uğraşsan yapabilirsin gibime geliyo..:wiinkk:

Başkentin Asi Çocuğu (Emrah) net ve öz anlatmış..:cat:

tubis
04 Ocak 2008, 12:32
Nasıl unutulur sinyal ben onu anlamıyorum :silent: Ben hiç unutmuyorum :silent:

ARBETUS
04 Ocak 2008, 13:11
Bazı motosikletlerde görmüştüm..
Yaptırmak kolay be paşam..
Gerçi sende biraz uğraşsan yapabilirsin gibime geliyo..:wiinkk:

Başkentin Asi Çocuğu (Emrah) net ve öz anlatmış..:cat:

Abi yaptırmaya falan gerek yok. Motorcularda var al kanuninin regalin ya da ramzeyin sinyal flaşörünü işlem tamam.
Sağlıcakla.

digi_boy26
04 Ocak 2008, 21:56
caracal 200de de var aynı flaşör. hatta arkadaş kontağı açık unutuyo da kendi kendimize diyoduk bu gıcık ses nerden geliyo diye :)

06bluedragger
07 Ocak 2008, 10:34
arbetus çok dogru söylüyo benım kanunı hussarda da flaşör var sinyal verdiğim
zaman baslıyo çıt çot çıt çot ötmeye biliyorum o sesi taklid etmek benimde
çok komiğime gitmişti. herhangi 1 motorsiklet flaşöründen alıp takabilirsin

tubis abla sen sinyali açık unutmuyor olabilirsin fakat herkes senin kadar
dikkatli olamıyor sinyali açık unutan kardeşimizin aklında kim bilir kaç tane sorun vardır
benım hussarda flaşör olmasına rağmen bende unutuyorum flaşör bas bas bağırmasa kapatacagım
yok zaten genellikle kafam dalgın olduğu zaman unutuyom normalde bende hiç unutmam..

navigator55
07 Ocak 2008, 10:49
Çevrendeki araç sesleri ,kendi motorunun sesi ve diğer ses kaynakkları yüzünden(camiler,ambulanslar,sirenler ve ağır tonajlılar)zaten sinyal sesi
eriyip gidecektir.Pek fayda göreceğini sanmıyorum ama kadrandaki ışıklı
uyarı yerine kibrit kutusu büüyüklüğünde bir ışık asla unutmamanı garanti
edecektir.

faruk59
07 Ocak 2008, 12:42
sadece flaşöre buzzer bağlamaklar bu işi çözebilirsin.
eğer 12 v ile çalışan buzzer bulamazsan önun önüne gerilimi düşürmek için devre alman yada yapman gerekebilir.nette buzzer diye araştırırsın bişeyler bulabilirsin.

ARBETUS
07 Ocak 2008, 14:05
sadece flaşöre buzzer bağlamaklar bu işi çözebilirsin.
eğer 12 v ile çalışan buzzer bulamazsan önun önüne gerilimi düşürmek için devre alman yada yapman gerekebilir.nette buzzer diye araştırırsın bişeyler bulabilirsin.

Buzzer lı flaşör 5 lira Bİr arkadaşım yaptı bunu 15 liraya malolmuş. Yine aynısını iddia etmiştim gerek olmadığını ama dinlemedi işte.

digi_boy26
07 Ocak 2008, 21:50
bak başka bişey de yapabilirsin. motorunun gidonuna sinyallerden bi hat çek. ışıklı bişey koy. o zaman hem sen de dikkat çekersin sinyali de unutmazsın. düşünsene sinyal yanarken senin ağzına doğru gelen loş mavi ışığı böle alttan gelsin yaratık misali. :)

Sinan Er
07 Ocak 2008, 21:58
Topici açam çan arkadaşı eshefle kınıyorum

Bak demişler sürücü kursunda falan kullanılıyor diye anla işde acemi işi o acemi içi:)

Şaka bir yana öyle birşeyin olması unutkanlardan ve vurdum duymazlardan diğer sürücüleri koruyacaktır.

Genellikle dikkat ederim ama bazan sinyalimi açık bulduğum oluyor bunun nedeni sanırım trafiğe odaklanmış olmam. Neticede diğer sürücüler bu açık olan sinyalden bir şekilde etkilenmektedir bunun önune geçmek için standart bir sistem olmalı diye düşünmekteyim

Saygılarımla