PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1 Ocak 2019 bulusma! (Varsayim)

Sayfa : 1 [2]

MrMud
28 Aralık 2018, 17:47
Cidden cümlesine böyle başlayıp bunu yazan birine düşündüklerim başta sona doğruymuş, ancak düşmanca tavrı olan biri bu şekilde dostum deyip sonra hakaret eder..

Şu satır harici okumadım yazdıklarını, okumam demiştim, bu satır refleks olarak gözüme takılıyor istem dışı.
Iyiki de takılmış.

"Kuduz köpek gibi" cümlesinde hakaret olmadığı konusunda içiniz rahat olsun.
Hem hayranları ve köpekleri hakaret cümlesi olmayacak kadar çok severim, hemde sonunda yanlış anlamaya mahâl vermemesi için GİBİ yazmışım.

Ayrıca köpek kelimesini hakaret unsuru olarak gören birine, bu kelimeyi kullandığım için tüm köpeklerden özür dilerim...

Hatırlatayım, istenmediği halde konuşana/yazana ya arsız denir ya yüzsüz.
Bana hitap ederek yazdığınız sürece, mecburi cevap hakki doğuyor.
Beni kendinizle muhattap olmak zorunda bırakmazsanız sevinirim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:39 ----------

Madem bu otobüste namaz konusu geçti, bir iki kelam edeyim. Son zamanlarda öellikle sosyal medyada baya bir konu ediliyor, yok falanca şirket namaz için durmadı,yok muvain bağırdı çağırdı.
Arkadaşım, bizim dinimiz kolaylık dini, her şeyin bir kolaylığı var, araç içinde namaz kılınır, yönü önemli değil. Kalkış saati, varış saati, mola yerleri belli bir araç için, dur bir namaz kılalım ısrarı niye. Kimse kusura bakmasın, yolculuk esnasında araç içinde kılma imkanı tanınmışken, sen yol illa duracaksın diye ısrar edip bir de bunu afişe edersen, senin ibadetin Allah'a değil, tribünleredir.

Bu konuyu konuşanlardan biri olarak cevap vereyim dediklerine harfi harfine katılıyorum.

Mesele şu; Bunu sizin gibi anlatmak var, "kuduz köpek" gibi anlatmak var.
Bu olayı, "aman insanlık bende kalsın, terbiyesizle terbiyesiz olamam" diyerek boşvermek var, "harala-gürele" boş yapmak var.

Farklı şeyler bunlar.
Yoksa yorumunda katılmadığım bir virgül nokta yok.

Metela
28 Aralık 2018, 17:56
Konu hedefinden sapmis mi bilmem ama kimse kimseye yuklenmesin. Sadece fikir beyan edelim lutfen.

Ben merakimdan konu actim, olan Ahmet Turan'a oldu. Adamin gozunde durduk yere kotu olduk, iyi mi

Kendisi burada bu konulara herkesin hassas olduğunu bile bile yazarak, provoke ediyor, tabi ki bir cevap hakkı var, sen bir şeyler yazmışsın, onun adı geçmiş, eğer ki sadece amacı bu konuda yanlış anlaşılması ya da başka bir konu olsaydı altına il müftülüğü programını yapıştırmazdı, konuyu dağıtmak, sürekli forumu huzursuz hale getirmek, ayrıştırmak amaç. Zaten amaç bu olmasa artık bu kadar huzursuzluk verdiğinin farkına vararak konuyu uzatmaz gereksiz şeyler yapmaz. Sizlerin amacı nedir? diye soruyorum ama cevap yok, aslında cevabı bu başlıklar altında ortalığı karıştırmak olarak da veriyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:51 ----------

MrMud Bir şey yazmama gerek kalmıyor, aklı başındaki herkes seni iyice tarttı, karakterin konusunda için rahat olabilir.

YasinC
28 Aralık 2018, 17:57
Sizler buluşsanız akşama ana haber bültenlerine çıkarsınız. Nedir bu kavga kıyamet. Bi durun artık bu ne yav.

yokon
28 Aralık 2018, 17:59
Camideki namazla bunların ne alakası var. Laf olsun forum dolsun....

Nasıl ne alakası var? Ya çok masum bir insansınız ya da kötü niyetlisiniz.

Masum bir insansanız:
Cemaat ve tarikatların örgütlenme, yapılanma tarzlarını ve asıl amaçlarını araştırmanızı öneririm. Ayrıca bu tür etkinlikleri ve ibadeti tek başınıza (ya da çok yakın çevrenizle) yapmanız ya da topluluk halinde yapmanız kazanacağınız sevabı değiştirmez.
Bakın bu yazıda sünni kökenli insanların nasıl kullanıldığını anlayacaksınız: https://www.kisa.link/LtFe (reklam ya da yanlış anlaşılma olmaması için linki kısalttım.)

mustick
28 Aralık 2018, 18:08
Konu hedefinden sapmis mi bilmem ama kimse kimseye yuklenmesin. Sadece fikir beyan edelim lutfen.

Ben merakimdan konu actim, olan Ahmet Turan'a oldu. Adamin gozunde durduk yere kotu olduk, iyi mi
Neden 8 kişi bir araya gelemiyoruz sorusunun cevabını da çoktan bulmuş olmanız lazım.

hachiko
28 Aralık 2018, 18:12
Kütük ağlıyordu.. :mrgreen:

Ahmet Turan Peker
28 Aralık 2018, 18:20
Kendisi burada bu konulara herkesin hassas olduğunu bile bile yazarak, provoke ediyor, tabi ki bir cevap hakkı var, sen bir şeyler yazmışsın, onun adı geçmiş, eğer ki sadece amacı bu konuda yanlış anlaşılması ya da başka bir konu olsaydı altına il müftülüğü programını yapıştırmazdı, konuyu dağıtmak, sürekli forumu huzursuz hale getirmek, ayrıştırmak amaç. Zaten amaç bu olmasa artık bu kadar huzursuzluk verdiğinin farkına vararak konuyu uzatmaz gereksiz şeyler yapmaz. Sizlerin amacı nedir? diye soruyorum ama cevap yok, aslında cevabı bu başlıklar altında ortalığı karıştırmak olarak da veriyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:51 ----------

MrMud Bir şey yazmama gerek kalmıyor, aklı başındaki herkes seni iyice tarttı, karakterin konusunda için rahat olabilir.

sen ne değerli analizler yapabiliyorsun böyle. Birde provake olanlar neden dolayı provake oluyor sana zahmet bir analiz yapabilirmisin..

Wing750
28 Aralık 2018, 18:26
Hiç kimse karşısındakinin ne yüreğini ne de imanını bilemez de sorgulayamaz da. Ancak maalesef iman ve ibadet kulla Allah arasındaki mesele olmaktan çıkıp siyasi bir şov, rant ve çıkar elde etme meselesine dönmüş durumda aynen şu alttaki gibi.

https://i.hizliresim.com/qdP1A3.png (https://hizliresim.com/qdP1A3)

Ahmet Turan Peker
28 Aralık 2018, 18:26
Nasıl ne alakası var? Ya çok masum bir insansınız ya da kötü niyetlisiniz.

Masum bir insansanız:
Cemaat ve tarikatların örgütlenme, yapılanma tarzlarını ve asıl amaçlarını araştırmanızı öneririm. Ayrıca bu tür etkinlikleri ve ibadeti tek başınıza (ya da çok yakın çevrenizle) yapmanız ya da topluluk halinde yapmanız kazanacağınız sevabı değiştirmez.
Bakın bu yazıda sünni kökenli insanların nasıl kullanıldığını anlayacaksınız: https://www.kisa.link/LtFe (reklam ya da yanlış anlaşılma olmaması için linki kısalttım.)

''Motorcular hippi züppe kılıklıdır'' Bu kanı insanlarda niye var. Çünkü bunu yapan birçok örnek var. Peki bu örnek seni beni kapsar mı...Hayır dersin tahminimce.

Birkaç topluluğun(Özellikle cemaat demiyorum)farklı şeyler yapması İslamda birlik olmanın bereketini azaltmaz.

Cemaatle namaz kılmanın faziletini araştırmanı tavsiye ederim. Cumaya yada herhangi bir vakitte yol üstündeki bir camide fetöcü,şucu bucu olduğuna yada olmadığına kim emin olabilir..

MrMud
28 Aralık 2018, 18:58

Okumadım, muhakkak öyledir yeterki siz susun, tanımadığım insanların benim hakkımda ne dediği ne düşündüğü zerre "umrumda" değil, siz de dert etmeyin kendinize beni.
Görüşmemek üzere.

Metela
28 Aralık 2018, 23:44
sen ne değerli analizler yapabiliyorsun böyle. Birde provake olanlar neden dolayı provake oluyor sana zahmet bir analiz yapabilirmisin..

Neden mi? Cidden anlayamıyorum, soruma soruyla karışık vermeyi bir tartışma biçimi mi olarak görüyorsun. Bir soru sorulduğunda cevap verilir sonra konu devam ettirilir ama amaç sadece huzursuzluk yaratmaksa belli kişilerin ayrı taktikleri olduğunu görüyorum burada.

Bir defa açtığın etkinlikte ciddi ciddi tartışmaya çalıştım onda da klasik yazdıklarıma sonra cevap vermedin, belki de evet üslubum hatalı ya da ağır olabilir, kendimi eleştiririm ancak olayı başka boyutlara çektiğinden olaylar o noktaya gelmiştir.

Değerli görüyorsan değer veririm, alay ediyorsan alay ederim, ben çok net sordum amacın ne? Neden bu başlığın altında cevap olarak yazdığını başka noktaya çekecek herkesi bu konuda sıkıntıya sokacak alakasız bir etkinlik paylaşımı yapıyorsun? Bunu yaptığında insanların bölündüğünü görmek hoşuna mı gidiyor da inatla devam ediyorsun? Binlerce şey yazsam da insan kendine bakmalı ben ne yaptım diye, adın geçmiş konuda cevap vermekte yerden göğe haklıyken, cevaptan alakasız bir anda burada benim gibileri ciddi ciddi sıkan, bu başlığın altında olmaması gereken ve bu konuları her açtığında tartışma yaratan şeyleri yazmak demek provoke etmek değil de nedir izah edebilir misin?

watercolours
28 Aralık 2018, 23:58
Cevap bekliyor musunuz ciddi ciddi?

Metela
29 Aralık 2018, 00:21
Cevap bekliyor musunuz ciddi ciddi?

Beklemeyim mi? Bu iş hep bu şekilde mi devam etsin? 2005 yılından beri buradayım, bir çok arkadaş vardır iyi kötü takip etmişimdir, burada bana hakaret edenler bazıları benden 10-15 belki de 20 yaş küçük bile olabilir, sırf bu konu üzerinden bugün de yaşadım, yaşıyorum da ve burada bu kadar insanı kutuplaştıran birini 13 senelik bu forum yaşantımda ilk defa görüyorum. Sıkıntı yaratan oldu ya üyelikleri iptal oldu, ya ayrıldılar ya da değiştiler. En azından forum tarzlarını değiştirdiler, hiç kimsenin istemedikçe zaten fikri değişmez.

Forumda mesela siyaset de olacak, ekonomi de çünkü bu motoru doğrudan etkileyecek kararlar alınabilen konular, bundan dolayı da şikayet edebiliriz, tartışabiliriz ama din buranın konusu asla olamaz, çünkü motosiklet ile en ufak alakası yok, insanları da keskin bir şekilde kutuplaştırabiliyor, hiçbir şekilde bu forumun amacına dokunmuyor, dedim ya var mı forum tarihinde hadi solcular yarın toplaşalım sol bildiriler dağıtalım diyen? ya da ateist derneğine destek ziyareti yapma amaçlı motor sürelim diyen, veyahut sadece erkekler toplanalım gezi yapalım diyen de yok, çünkü bunları dersen ortalık karışır motosiklet ile en ufak alakası olmayan, tamamen kutuplaştırıcı bir konuya çeker, toplaşmak için bir ton yol bulursun ama bu yollar buranın kıyısından köşesinden bile ruhuna hitap eden, anlamı olan olmalı, burada zamanı geldiğinde hadi 1 mayısa gidelim desem olur mu? alakasız bir etkinliğin burada işi ne? Ciddi soracağım, çünkü bıktım! Bu konu umarım bu başlık altında sonlanır ve bir daha da artık bu konulara birileri girip de sıkıntı yaratmaz!

jacob34
29 Aralık 2018, 00:26
https://media.giphy.com/media/1pILujB60Ccgw/giphy.gif

foxtrot
29 Aralık 2018, 01:07
ya arkadaş 7/24 siyaset yapılmaz ki.. nedir bunca kardeşi kardeşe düşüren şey.. neyse konuşmayın konuşmayalım, konuşulursa da hoşgörülü olalım, uzatmayalım. insanları inançlarına göre sınıflandırmayalım.
başlıgı açan kardeş, ben kahvaltıya gelirim ancak motosikletim ve ehliyetim olmasına rağmen henüz efektif kullanamıyorum o sebeple baharda eğitim alıp o şekilde trafiğe çıkacağım. kabul olunursa arabayla gelebilirim kahvaltıya.. sohbet muhabbet ederiz.
neye inandığınız ya da inanmadığınız ilgi alanım değil. günlük şeylerden bahsedeceksek motosikletten konuşacaksak ben varım. dini ve siyasi tartışmalar polemikler olacaksa size şimdiden iyi eğlenceler dilerim.

SuleymanE
29 Aralık 2018, 01:44
Direkt bu konuyla alakalı olmasa da bende eski motosiklet grubumuzun parçalanma hikayesini anlatayım. Belki bu olaydan ders çıkaranlar olur.

Zamanında X markasının Y modelini (bilerek marka model vermedim) kullananlar olarak sosyal medyadan tanışdığımız kişilerle aynı şehirde ufak bir toplantı gerçekleştirdik. Gelen arkadaşlar sohbeti hoş, genci ve yaşlısıyla gerçekten pırıl pırıl insanlardı. Tanıştık, çay eşliğinde bol bol sohbet ettik, bol foto çekindik ve akşam şehir merkezine kadar beraber sürüp, vedalaşıp ayrıldık.

Daha sonra bu buluşmanın fotolarını gruptaki arkadaşlar sağda solda paylaştı.
Ortamın neşesi ve grup sohbeti hoşuna giden çevresine anlatmış. Birçok yeni kişi daha gelmek istedi, buyurun gelin dedik.
İlk etapta tek motor modeli üzerine buluşmuşken marka model fark etmeksizin her gelene hoş geldin dedik.
Grubumuz biraz daha büyüdü. Yaklaşık 20-25 kişiye çıktı.
Gelenlerin içinde apaçi olan ve atraksiyon isteyenler aradıkları atraksiyonu bulamadıklarından yeni buluşmalara gelmediler zaten.
Her şey güzel gidiyordu.
Grupta siyaset ve din konuşmuyorduk. Lafı açılsa da esprisini yapıp kapatıyorduk.
Daha sonra gruba daha fazla katılım olmaya başladı.
Bu yeni gelen bazı üyelerden ısrarla siyaset ve din konusu açmaya çalışanlar oldu.
Biz de ısrarla açılan konuları espriyle kapatmaya çalıştık ama nafile.
Tartışmalar başladı. Özellikle whattsapp üzerinden atışmalar, kutuplaşmalar, o varsa ben gelmem diyenler oldu.

Sonuç ne mi oldu? Tahmin etmesi hiç de zor değil. Grup dağıldı. Siyaset ve din konuşmak istemeyenlerle yeniden grubumuzu kurduk. Hala da görüşürüz, hafta sonları gezeriz. Bu ufak grup içerisinde siyasi görüşünün benimle tamamen zıt olduğunu bildiğim kişiler de var. Ama kendi düşüncesini bana dayatmadıkları için hepsiyle güzel anlaşıyoruz.

Velhasıl, burada tartışmayı ileri götürüp boşu boşuna kalp kırmayın. Tamam, yeri gelir siyaset de din de tartışılır ama tartışmayı da tadında ve dozajında tutmak önemli.

Yine de tercih sizlerin, herkese kazasız belasız günler dilerim...

arndiol
29 Aralık 2018, 09:35
Yobaz insanlar bulunduğu ortamın havasını bozar.

Bknz. konu başlığı ile konunun geldiği nokta arasındaki fark.

GezeGeze
29 Aralık 2018, 11:10
Konu pul kolleksiyonudur esasında ...

Hariçten çağrıldığınız ve fakat sizin motosiklet sürmek gibi esas katılma gerekçenizin aslında genel etkinlik içinde sadece tali bir unsur olduğu toplanmalara koruma ekipmansız çıkmamakta fayda vardır; kask, bot, mont, korumalı pantolon, dizlik, dirseklik...Ne bulursanız ...

Ve bir de tabii kulaklık ...

Ahmet Turan Peker
29 Aralık 2018, 11:35
Neden mi? Cidden anlayamıyorum, soruma soruyla karışık vermeyi bir tartışma biçimi mi olarak görüyorsun. Bir soru sorulduğunda cevap verilir sonra konu devam ettirilir ama amaç sadece huzursuzluk yaratmaksa belli kişilerin ayrı taktikleri olduğunu görüyorum burada.

Bir defa açtığın etkinlikte ciddi ciddi tartışmaya çalıştım onda da klasik yazdıklarıma sonra cevap vermedin, belki de evet üslubum hatalı ya da ağır olabilir, kendimi eleştiririm ancak olayı başka boyutlara çektiğinden olaylar o noktaya gelmiştir.

Değerli görüyorsan değer veririm, alay ediyorsan alay ederim, ben çok net sordum amacın ne? Neden bu başlığın altında cevap olarak yazdığını başka noktaya çekecek herkesi bu konuda sıkıntıya sokacak alakasız bir etkinlik paylaşımı yapıyorsun? Bunu yaptığında insanların bölündüğünü görmek hoşuna mı gidiyor da inatla devam ediyorsun? Binlerce şey yazsam da insan kendine bakmalı ben ne yaptım diye, adın geçmiş konuda cevap vermekte yerden göğe haklıyken, cevaptan alakasız bir anda burada benim gibileri ciddi ciddi sıkan, bu başlığın altında olmaması gereken ve bu konuları her açtığında tartışma yaratan şeyleri yazmak demek provoke etmek değil de nedir izah edebilir misin?

Alemsin vallahi. Arkadaş konu açmış benim ismimi yaptığım bir işten dolayı zikretmis. Atıfta bulunmasının sebebi sabah namazı etkinliği... Bende yeni bir etkinliğe gideceğimi bildirip içeriği paylaşıp davet etmişim. Bunun neresinde anlamadın....

Aslında anladınız ama forumda bu tip paylaşımlar olmasını istemiyorsanız doğal olarak tepki vereceksiniz..

Ha bu çok umurunda mı inan değil...

Farkındaysan çok aşırı aktif değilim her konuya özellikle bana uymayan değerlerin tartışıldığı konulara yorum dahi yapmam...

Bana ne milletin içki muhabbetinden, karı kız muhabbetinden yada hangimiz daha çok İslam düşmanı yada en Kemalist benim muhabbetinden..

Yeterli mi..

Şimdi bunun neresinde provakosyon var bi zahmet soyle

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:27 ----------

Yobaz insanlar bulunduğu ortamın havasını bozar.

Bknz. konu başlığı ile konunun geldiği nokta arasındaki fark.

Kesinlikle haklısın yobaz insanlar havayı bozuyor. Ben de senin kendi düşüncenin yobazlarından olduğundan eminim. İslam'la ilgili her şeye tepkili ve hoşgörüsüz birisin

arndiol
29 Aralık 2018, 11:43
Ahmet;

Öncelikle alıntı yaptığın mesajda gelip sana "Sen Yobazsın" demedim, yobaz kelimesini sahiplenip bana döndürmeye çalışma. Tanıdğın değilim, tanıdığınmışım gibi konuşma.

İkinci aşamada git kendine zikirli cami girişi başlığı aç, başka bir adamın etkinlik daveti altında konuyla alakasız bir etkinlik paylaşamazsın. Adam gelip Ahmet yapıyor bakalım ben yapabilecek miyim demiş, atıfda bulunduğun etkinliğin namaz etkinliği olması senin gelip bu konuda böyle bir olay çıkarmana hak vermez. Bütün herkes gelmiş demiş ki senin yazdıgının yeri burası değil, git ayrı başlık aç cok meraklıysan.

Ayrıca hala haklı görüyorsan bu yazdığımı da aklında tut

-Açacağın ilk etkinlikte alakasız olarak yazılar yazıp tam karşıtı etkinlikler duyuracağım.

Bakalım senin konun da böyle bir konuma gelirse mutlu olacak mısın.

Metela
29 Aralık 2018, 11:45
Alemsin vallahi. Arkadaş konu açmış benim ismimi yaptığım bir işten dolayı zikretmis. Atıfta bulunmasının sebebi sabah namazı etkinliği... Bende yeni bir etkinliğe gideceğimi bildirip içeriği paylaşıp davet etmişim. Bunun neresinde anlamadın....

Aslında anladınız ama forumda bu tip paylaşımlar olmasını istemiyorsanız doğal olarak tepki vereceksiniz..

Ha bu çok umurunda mı inan değil...

Farkındaysan çok aşırı aktif değilim her konuya özellikle bana uymayan değerlerin tartışıldığı konulara yorum dahi yapmam...

Bana ne milletin içki muhabbetinden, karı kız muhabbetinden yada hangimiz daha çok İslam düşmanı yada en Kemalist benim muhabbetinden..

Yeterli mi..

Şimdi bunun neresinde provakosyon var bi zahmet soyle

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:27 ----------

Kesinlikle haklısın yobaz insanlar havayı bozuyor. Ben de senin kendi düşüncenin yobazlarından olduğundan eminim. İslam'la ilgili her şeye tepkili ve hoşgörüsüz birisin

Bazı şeyleri anlıyorum, kimin ne muhabbeti doğrudan hiçbirimizi ilgilendirmez, haklısın da halen anlamadığın bir nokta var.

Bu arkadaşa özelden bu etkinliği atmak varken bu başlığın altında paylaşmana halen anlam veremiyorum, çünkü tepkiler ve gereksiz tartışmalara giriyoruz. Bunu kaç defa yaşattın hiç bakmıyorsan hayret ama tabi ki umurunda değilse de ben ne yazayım ki. Provoke etmiyorsan bile bir sorun olduğunu fark etmiyorsan da ben zaten sözün bittiği yer derim.

Daha Moto sohbete açtığın konunun farkında mısın? Konu dışı bölümüne ait olması gerekiyor, yani olmadık yerlere olmadık şeyler yazılırsa kaos olur, insanlar burada motosiklet hakkında bir şey var diye bakarken bir anda işler hiç hoş olmayan noktalara gelir, hep görüyoruz.

Ahmet Turan Peker
29 Aralık 2018, 14:10
Bazı şeyleri anlıyorum, kimin ne muhabbeti doğrudan hiçbirimizi ilgilendirmez, haklısın da halen anlamadığın bir nokta var.

Bu arkadaşa özelden bu etkinliği atmak varken bu başlığın altında paylaşmana halen anlam veremiyorum, çünkü tepkiler ve gereksiz tartışmalara giriyoruz. Bunu kaç defa yaşattın hiç bakmıyorsan hayret ama tabi ki umurunda değilse de ben ne yazayım ki. Provoke etmiyorsan bile bir sorun olduğunu fark etmiyorsan da ben zaten sözün bittiği yer derim.

Daha Moto sohbete açtığın konunun farkında mısın? Konu dışı bölümüne ait olması gerekiyor, yani olmadık yerlere olmadık şeyler yazılırsa kaos olur, insanlar burada motosiklet hakkında bir şey var diye bakarken bir anda işler hiç hoş olmayan noktalara gelir, hep görüyoruz.

Moto sohbete açtığım konunun yeri yanlış olabilir. Alper gardasim da uyarıyı gönderdi. Sıkıntı yok dikkatli oluruz bundan sonra..

Meselenin benim paylasimim olmadığını hepiniz biliyorsunuz ama başka türlü soyleyemiyorsunuz. Onada eyvallah. Açıklama yazdım yukarda benim ismimle bir başlık açılmış bende aynı konu üzerine cevap yazdım sizde bunu anlamiyorsaniz ona da eyvallah

Metela
29 Aralık 2018, 14:30
Meselenin benim paylasimim olmadığını hepiniz biliyorsunuz ama başka türlü soyleyemiyorsunuz. Onada eyvallah. Açıklama yazdım yukarda benim ismimle bir başlık açılmış bende aynı konu üzerine cevap yazdım sizde bunu anlamiyorsaniz ona da eyvallah

Teşekkür ederim, artık belli ki bir yerden sonrası aşılamıyor belli, istemedikten sonra insan anlamak istediğini anlarmış, bu kadar bir yere bile ulaşabilmek büyük başarı. Bundan sonra keyifli forumlar, sadece motosiklet ruhunu içeren bir buluşmada da görüşmek dileğiyle..

tommygun
29 Aralık 2018, 16:22
O değil de 1 Ocak günü neden fetih kutlanıyor? Kastedilen Mekke'nin fethiyse (20 Ramazan 8 - Hicret'in 8. yılı) 11 Ocak 630'a tekabül ediyor miladi takvimde.

watercolours
29 Aralık 2018, 17:52
İlla 1 Ocak'a alternatif birşey bulunacak ya, başka birşey yok, ondan. Fetihin tamamlandığı değil de seferin başlangıç tarihinin fetih diye kutlandığı tek olay bu. Maksat 1 Ocak'a alternatif yapmak.
Şahsen, en haz etmediğim şey taklittir. Adisas markalı birşey giyeceğime Makarna markalı birşey giymeyi tercih ederim. Benzer şekilde 11 Ocak fetih kutlaması olur, 1 Ocak taklit olur.

tommygun
29 Aralık 2018, 18:07
İlla 1 Ocak'a alternatif birşey bulunacak ya, başka birşey yok, ondan. Fetihin tamamlandığı değil de seferin başlangıç tarihinin fetih diye kutlandığı tek olay bu. Maksat 1 Ocak'a alternatif yapmak.
Şahsen, en haz etmediğim şey taklittir. Adisas markalı birşey giyeceğime Makarna markalı birşey giymeyi tercih ederim. Benzer şekilde 11 Ocak fetih kutlaması olur, 1 Ocak taklit olur.

Dur daha Mevlid Kandili'ni es geçip 23 Nisan haftası "Kutlu Doğum" haftası kutlamalarına gelmedik.

hachiko
29 Aralık 2018, 21:48
http://funkyimg.com/i/2PFAp.jpg

elemanlardaki kafa tam olarak bu..

Wing750
30 Aralık 2018, 13:15
http://funkyimg.com/i/2PFAp.jpg

elemanlardaki kafa tam olarak bu..

Bu semtlerde yetişen inançsız çocuklar (ultra inançlıların gözüyle inançsız) ne hikmetse diğer çok inançlı çocuklara göre daha eğitimli oluyor, suça daha az karışıyor ve namus konusunda bir seviye daha üstte oluyor. Ben söylemiyorum, her akşam haberlerde görüyoruz. Allah'ın işi işte.