PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uber ve Scotty Yasağından Sonra Kullananlara Ceza Yağdı..

Sayfa : [1] 2

hachiko
03 Haziran 2018, 13:31
İstanbul'da Uber ve Scotty uygulamalarını kullananarak yolcu taşımacılığı yapanlara yönelik denetimler yapıldı. Yapılan denetimde 26 araç ve 3 motosiklet sürücüsüne 87 bin 174 TL 29 yolcuya ise 9 bin 686 lira para cezası kesildi.

http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2017/05/27/fft99_mf9205218.Jpeg

Uber için İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Sivil Trafik Ekipler Amirliği’ne bağlı ekipler denetimlerini sıklaştırdı.

Denetim noktalarından bir olan Kadıköy Bağdat Caddesi’nde Sivil Trafik ekipleri caddeye giren Uber araçlarını ve Scotty motosikletlerini durdurdu. Kontroller sırasında uygulama üzerinden çalıştığı tespit edilen sürücülerin ehliyeti ve ruhsatları istenirken yolcuların ise kimlikleri kontrol edildi. Gerekli kontrollerinden ardından tespit tutanağı tutularak sürücü ve yolculara ceza kesildi.

https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2018/06/uber-dha-1.jpg

Yapılan denetimde 26 araç ve 3 motosiklet sürücüsüne “İlgili belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırları dâhilinde ticari amaçlı yolcu taşımak” gerekçesiyle toplam 87 bin 174 TL ceza kesilirken 29 yolcuya ise “Ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak” gerekçesiyle toplam 9 bin 686 TL para cezası yazıldı.

MrJ
03 Haziran 2018, 14:02
Herşey tekel elinde olsun rant, rüşvet, kolay gelsin, istediğim gibi yönlendiriyim.

Oldu olacak başka havayollarınıda yasaklayın uçuş biletleri rekabetsiz eskisi gibi 10 katına çıksın.

Koskoca milyar yıllık evrende bizi buldu bu dönem.

ryangt
03 Haziran 2018, 15:37
scotty sürücüsü ve yolcusuna 'nerden tanışıyorsunuz' ve 'arkadaşının işyeri/evi nerede' gibi sorular soruluyormuş.

scotty kullanmadan önce ortak bir ev ve işyeri adı belirlenirse her seferde bu cezadan yırtılır sanırım..

bu gibi sahnelerin yaşanmayacağını ümit ediyorum :mrgreen:

https://www.youtube.com/watch?v=DHzlSBtu5kQ

RoofRoof
03 Haziran 2018, 15:45
scotty sürücüsü ve yolcusuna 'nerden tanışıyorsunuz' ve 'arkadaşının işyeri/evi nerede' gibi sorular soruluyormuş.

scotty kullanmadan önce ortak bir ev ve işyeri adı belirlenirse her seferde bu cezadan yırtılır sanırım..

bu gibi sahnelerin yaşanmayacağını ümit ediyorum :mrgreen:

https://www.youtube.com/watch?v=DHzlSBtu5kQ

Hiç bir bilgisini bilmesem bile ne zamandan beri yolcu almak yasak oldu. Otostopçulara da ceza kesiyorlar mı?

hasmet
03 Haziran 2018, 16:26
Reis taksicilere söz verdi birkaç gün önce über'i bitirecem diye...

Kaç tane saldırı oldu, olaylar çıktı, tık yok. Ama seçim öncesi olaya müdahale etmeye karar verdi devlet büyüklerimiz. "umrumda değilsiniz, ama oylarınızı alırım" dediler nazikçe. Her şey vatandaş için...

Anfibi
03 Haziran 2018, 17:00
Öyle bir ülkede yaşıyoruzki halkın yararına en ufak birşeyde uygulama bile engelleniyor.Neyse yaşasın demokrasi hedef 2023.

Fr.Sante
03 Haziran 2018, 17:27
Dün akşam stadın ordalardı. Neredeyse her gün gündüzleri Kalamış taraflarında denetleme yapıyorlar.

mgora
03 Haziran 2018, 17:31
Bu ülkede bir kerede zorbalık kazanmasın artık.
Burada olay birazda halka düşüyor , taksi gerçekten sıkıntılı İstanbul'da haftada bir kere yanımda kızım varken kullanmak zorunda kalıyordum (bazen über kullanıyordum ve kalitesinden çok memnundum).Benzer durumda o arada birşeyler atıştıracağız , eşim gelip alacak bizi.
Kesinlikle taksi kullanmayı düşünmüyorum bu işler düzelenene kadar.

bberksan
03 Haziran 2018, 19:15
Scotty suruculerini nerden anliyorlar? Yolcu tasiyan tum motorları ceviriyorlarmı? Arabada Sürücüden fazla olan tum arabaları da durduruyorlarmı acaba?
Eskiden bir soylenti vardı Reis'in 1000 tane plkası varmis vs... İnanmiyordum. Ama bunca vergi zammı %30-40 bandrol artışı yapılırken taksilere OTV indirimi uygulaniyor. adamlar sıfır vergi sigortasız adam çalıştırıyor hiçbir sertifika eğitim hatta adli sicil olmaksızın pis leş arabalarda çalışıyorar ve bu kadar gelişen bir ülkede 10 küsür yıldır istanbulda 1 tane yeni plaka verilmemiş. Bunları birleştirince...
İstanbulda en son 1991'de sadece 500 adet plaka verilmiş. Sayı nerdeyse 1966'dan beri AYNI:::::::::

fatih.met
03 Haziran 2018, 19:38
Elim ayağım titriyor sinirden. Ben motorumla istediğimi taşırım, ister para alırım ister para almam.

Motorun vergi borcu var mı? Sigortası var mı? Muayenesi var mı? Bitti, gerisine kimse karışamaz.

Taksiciler sıkıntı yaşıyorlarsa o zaman iş birliği yapmak zorundalar, her taksi durağında motosiklette olsun o zaman ve uber gibi taksici ve yolcu puanlama sistemi + video kayıt zorunlu olsun.

DesAres
03 Haziran 2018, 20:41
Hadi UBER korsan taksi diyorlar fakat Scotty korsan motosiklet mi yapmayın Allah aşkına mesela arkadaşımla aynı ortama girdik arkadaşımın arkadaşı artçı olarak tur attırırmısın dedi ve çevirme vardı kanıtlayamadık arkadaş olduğumuzu biz Scotty mi oluyoruz yada birisi otostop çeken kişiyi aldığımızda gene Scotty mi olacağız?

Yazıklar olsun diyorum başka birşey demiyorum artık milletin arkasına kimi bindirdiğine bile karışıyorlar. Sırf seçim yaklaşı diye son haftalarda taksicilerin oyunu almak için yaptılar ama nasıl yaptılar ? Onca ay niye yapmayıp beni zarara soktu demezlerse taksiciler umarım ilerde daha beter olurlar.

fatih.met
03 Haziran 2018, 20:52
yaa yok allah belasını versin bunların, halka hizmet falan ettikleri yok bunların. bunlar bu ülkeyi berbat bir yer yapmak için ant içmişler belli ki.

ya da dur allah niye belalarını versin biz varken? o görev şahsımıza ait, biz yaparsak cezalarını alırlar... hem düzgün polis bu uygulamayı yapmaz arkadaşım! net!

pertry
03 Haziran 2018, 22:00
Geldikleri gibi gidecekler merak etmeyin.

Jemand
03 Haziran 2018, 23:37
oy için analarını satar bunlar analarını. karakterini miktikleriminin

artemis99
03 Haziran 2018, 23:45
Bu scooty buralarda reklam kampanyası yaparken bunların patlayacağını tahmin etmiştik. Uber neyse de scooty tamamen büyük güvenlik riskleri barındırıyordu. Siyasi kısmı bir kenara koyarsak ben scooty nin yasaklanmasını doğru buluyorum. Ancak aynı denetimi taksicilere de yapılmasını standart dışı çalışan ve yetersiz taksilere de aynı cezayı kesilmesini beklerim bir vatandaş olarak, yoksa çifte standart yapılmış oluyor. Fiş fatura kesmeyen o kadar çok taksi var ki bunlardan ceza toplasan ekonomiye katkı büyük olur. Adam soruyorsun fiş var mı diye ona göre taksiye biniyorsun. Böyle bir şey olabilir mi?

knoyal
03 Haziran 2018, 23:57
bunlara yasak getirirken yasal olan ticari araclara neden kalıte gelmıyor.dacia ,linea ve benzer, 600.000 km koltukları cokmus araclara bınmeye mecburmuyuz.Sarı taksıleri bu sekılde duzenleyın madem, ama rant buyuk yemez tabi

DesAres
04 Haziran 2018, 00:18
Bu scooty buralarda reklam kampanyası yaparken bunların patlayacağını tahmin etmiştik. Uber neyse de scooty tamamen büyük güvenlik riskleri barındırıyordu. Siyasi kısmı bir kenara koyarsak ben scooty nin yasaklanmasını doğru buluyorum. Ancak aynı denetimi taksicilere de yapılmasını standart dışı çalışan ve yetersiz taksilere de aynı cezayı kesilmesini beklerim bir vatandaş olarak, yoksa çifte standart yapılmış oluyor. Fiş fatura kesmeyen o kadar çok taksi var ki bunlardan ceza toplasan ekonomiye katkı büyük olur. Adam soruyorsun fiş var mı diye ona göre taksiye biniyorsun. Böyle bir şey olabilir mi?

Hocam güvenlik riskleri yüzünden yasaklanmasını istemeniz saçma bence adamlar kask veriyor sonuçta tamam diğer ekipmanlar eksikte hangi motorcunun ekipmanları tam ki 10 tane motorcudan 1-2 tanesi tam ekipman.

YERUÇAĞI
04 Haziran 2018, 02:32
taksi sahiplerinin çıkarı vatandaşın çıkarından daha önemli demekki

Kızıl pars
04 Haziran 2018, 08:57
Yasaklamak yerine alternatif sunmak gerekir.
Böyle bir talep var, insanlar daha rahat, daha temiz, daha güvenli bir sistem kullanmak istiyor.

Scoty biraz tehlikeli geliyor bana ama bir trafik polisinin yolda sizi durdurup nereden tanışıyorsunuz deme yetkisi var mı acaba gerçekten?
Kimlik kontrolü tamam ama bu kadar özel sorular sorabilmesi garip.

MahmutBiner
04 Haziran 2018, 09:29
Hocam güvenlik riskleri yüzünden yasaklanmasını istemeniz saçma bence adamlar kask veriyor sonuçta tamam diğer ekipmanlar eksikte hangi motorcunun ekipmanları tam ki 10 tane motorcudan 1-2 tanesi tam ekipman.

Güvenlik dediğimiz şey ekipmanı kaskı montu değil zaten. Ben bir piskopat ve motosiklet hırsızıyım diyelim sizi kırsal bir bölgeye çağırdım ve gırtlağınıza bıçağı dayadım ne yapacaksınız ? Bu durum tüm taksi dolmuş otobüs hepsi için tabiki geçerli fakat ülkemizde bukadar piskopat ve motosiklet hırsızlığı yaşanırken, tanımadığınız bir insana bukadar yakın yolculuk yapmak hiçbir açıdan sağlıklı değil. Evet belki avrupada yaşamış olsak yolda gördüğünüz her insanı sarılıp öpebilirsiniz. Fakat burası türkiye yolda gülümsediğiniz için banamı gülüyorsun amk. diye yumruk yiyebildiğimiz, yolda gördüğü boş damacaya tecavüz eden bir ülkede yaşadığımızı unutup kendimizi kandırmayalım..

EmirŞengezer
04 Haziran 2018, 09:43
zorbalık wins.

scottye karşıyım ama uber iyiydi be..

artemis99
04 Haziran 2018, 09:46
Güvenlik dediğimiz şey ekipmanı kaskı montu değil zaten. Ben bir piskopat ve motosiklet hırsızıyım diyelim sizi kırsal bir bölgeye çağırdım ve gırtlağınıza bıçağı dayadım ne yapacaksınız ? Bu durum tüm taksi dolmuş otobüs hepsi için tabiki geçerli fakat ülkemizde bukadar piskopat ve motosiklet hırsızlığı yaşanırken, tanımadığınız bir insana bukadar yakın yolculuk yapmak hiçbir açıdan sağlıklı değil. Evet belki avrupada yaşamış olsak yolda gördüğünüz her insanı sarılıp öpebilirsiniz. Fakat burası türkiye yolda gülümsediğiniz için banamı gülüyorsun amk. diye yumruk yiyebildiğimiz, yolda gördüğü boş damacaya tecavüz eden bir ülkede yaşadığımızı unutup kendimizi kandırmayalım..

Arkadaşın dediği gibi motosiklet hırsızlığı gasp vb bir sürü risk var. Artı güvenlikten kasıt sadece kafaya kask takmakla bitmiyor. Taksi kazası ile motosiklet kazası arasında çok fark var yolcu açısından. En basitinden olduğu yerde devrilse yolcunun ayağı kırılabilir. 3 kuruş harçlık çıkarmak için bu riskleri almaya değer mi? Eğitim alsan dahi senin işin yolcu taşımak değil ki.

Bahar89
04 Haziran 2018, 09:50
Ben motorumla istediğimi taşırım, ister para alırım ister para almam.

Motorun vergi borcu var mı? Sigortası var mı? Muayenesi var mı? Bitti, gerisine kimse karışamaz.

Yahu sen nasıl bir cahilsin, her sigortası, muayenesi olan yolcu taşıyabilir mi ? Tam bir cahal.

drtayfun
04 Haziran 2018, 10:55
oy için analarını satar bunlar analarını. karakterini miktiklerimininOy'la ne ilgisi var ? Milyonlarca İstanbul'luya karşı 1-2 bin taksici nin mi oyu ? Elbetteki öyle değil, başka bir numara var bu işte.

hardal
04 Haziran 2018, 10:56
Taksi plakası 2 milyon TL, araç 30 bin TL, şöför hırlı mı hırsız mı neydüğü belirsiz. Sadece rant için kurulmuş bir düzende yok müşteriyi kim takar. Amaç tekel yaratıp, alternatifsiz bu hizmete milleti mecbur etmek.

The Dude
04 Haziran 2018, 11:25
"yasak" kelimesi biraz abartılı olmuş,

doğrusu "reyizin taksici cemaatinin gönlünü almak için emir vermesi ya da sözden kendisine emir çıkaranların denetimleri" olmalı.

zira yasaklama ile ilgili bir husus yok,
sadece kullanım için kıstaslar epey sıkılaştırıldı.

taksi cemaatinin neden bu kadar hoş tutulmaya çalışılmasının sebebi esasında oldukça basit,
taksicilerin demografik yapıları, dünya görüşleri, insanlar ile olan iletişimleri GENEL OLARAK a.k. partisi ile örtüşüyor,
(bkz. Atatürk Havalimanı saldırısındaki taksi ücretleri)
bir de bu sisteme oldukça fazla taksi plakası alarak giren yakın akrabalar olduğuna dair bir iki duyum okumuştum,

uber konusuna haiz değilim ,
henüz denk gelmedi kullanmadım.
scotty sebebi ile bir iki kez durduruldum,
anlaşılması zor abuk sorular soruyorlar,

- nerden tanıyorsun ?
- tanımıyorum ?
- neden arkana oturuyor (artçıyı kast ediyor) ?
- otostop çekiyordu, yolumun üzerinde aldım ?
- her otostop çekeni alıyor musun ?
- elinde kaskı, üzerinde motosiklet montu olur ise alıyorum.

bu muhabbetin akabinde artçı arkadaşın telefonundan kendi motoru ve kaskı ile çekilmiş fotoğrafları gösterdik.

utanmasalar 2. şubede çapraz sorguya çekecekler.

buna görevi ifa etmek denmez farklı bir ismi var,
gençlerin arasında zikretmek yakışık almaz.

kabileden beter hale getirilmeye çalışılan ülkelerde normal olaylar.

yarın bir gün çıkarları uber ile örtüşür o zaman taksiciler düşünsün.

bugs buny
04 Haziran 2018, 11:27

Kaç tane saldırı oldu, olaylar çıktı, tık yok. Ama seçim öncesi olaya müdahale etmeye karar verdi devlet büyüklerimiz. "umrumda değilsiniz, ama oylarınızı alırım" dediler nazikçe. Her şey vatandaş için...

KISA HIZLI BİR ARASTIRMA YAPILIR.TAKSİCİ OYU MU ÇOK YOKSA DİĞER TARAF UBER GRUBU MU DİYE?

Araştırma sonucu ne cıktı tartışmaya gerek yok galiba..

Jemand
04 Haziran 2018, 20:01
Oy'la ne ilgisi var ? Milyonlarca İstanbul'luya karşı 1-2 bin taksici nin mi oyu ? Elbetteki öyle değil, başka bir numara var bu işte.

o taksilerin sahiplerini kim sanıyosun sen ?

BatuhanK
04 Haziran 2018, 21:09
İstanbul dışında bu uber mevzuları yok diye biliyorum. Çok büyük bir kayıp veya olay değil.
Taksicileri, yabancı yatırımcılara karşı korudular ancak mevcut sistemde yenilik yapmaları gerek. Sadece yasakla olmaz.

Kavuklu
04 Haziran 2018, 21:28
Sarı taksiler varken icinden cıncık boncuk kamyon arkasi yazilar tesbih vs vs varken UBERI SCOTYI VS NE YAPCAKSINIZ ARKADASLAR.

hasmet
04 Haziran 2018, 22:47
taksi cemaatinin neden bu kadar hoş tutulmaya çalışılmasının sebebi esasında oldukça basit,
taksicilerin demografik yapıları, dünya görüşleri, insanlar ile olan iletişimleri GENEL OLARAK a.k. partisi ile örtüşüyor,
(bkz. Atatürk Havalimanı saldırısındaki taksi ücretleri)
bir de bu sisteme oldukça fazla taksi plakası alarak giren yakın akrabalar olduğuna dair bir iki duyum okumuştum,

uber konusuna haiz değilim ,
henüz denk gelmedi kullanmadım.

Uber "surge pricing" diye bir sey uyguluyor. Mesela Atatürk Havalimanı saldırısında uber kullanmak isteyenlerin sayisi artinca uber fiyatlari da ucuyor. Aklinizda bulunsun.

Bu arada niye arabalar ve yolcular durdurulur anlamiyorum. Sonucta uber veya scotty'ye ceza kesecekseniz, verirsiniz 20 sivil polise gorev, tum gun boyunca uber ve scotty'yle kisa kisa seyehat edip, her seyehat bitiminde de ceza keserler. Sonucta gizli bir orgut degil. Cagirinca geliyor.

watercolours
04 Haziran 2018, 22:56
O da ilginç. Şirket yasal, ama araçlarına ceza kesiliyor.

mavellen
04 Haziran 2018, 23:17
Protesto edin binmeyin taksilere.Önümüz yaz alın motor sürün keyfini.Gerçi trafikte raht bırakmazlar.Sen motorsun sağdan git.Bastımmı egzos dumanımı göremessin ama.Kime diyon.Şımarık taksiciler.Kollanmayı haketmiyorlar.

hokahey
04 Haziran 2018, 23:42
skoti uygulamasına ben de sıcak bakmıyorum. düşünsene yolcunun birini arkana alıyorsun, ister istemez değdiriyor. kadın olsa sorun yok da, erkek olunca değdirme kaçınılmaz olur. ayy çok kötü, içim attı yeminle.

RoofRoof
04 Haziran 2018, 23:49
skoti uygulamasına ben de sıcak bakmıyorum. düşünsene yolcunun birini arkana alıyorsun, ister istemez değdiriyor. kadın olsa sorun yok da, erkek olunca değdirme kaçınılmaz olur. ayy çok kötü, içim attı yeminle.

Hoşumuza giderse n'olur abi? Gay mi oluruz

DesAres
04 Haziran 2018, 23:50

Akşam akşam güldürdün :queen:

hokahey
04 Haziran 2018, 23:55
Hoşumuza giderse n'olur abi? Gay mi oluruz

işte sorun burada. hoşumuza giderse sıkıntı büyük. bu yüzden skoti'ye hayır!

fatih.met
05 Haziran 2018, 01:22
Yahu sen nasıl bir cahilsin, her sigortası, muayenesi olan yolcu taşıyabilir mi ? Tam bir cahal.

Ben bazen taşıyorum yasak mı? Yasaklamışlar, cahil derken düşün biraz. Gecen senelerde beraber gidip geliyorduk surekli ve arkadasim ben olmasam taksiye yada otobuse binecekti.

Simdi ben taksilerin yada otobuslerin hakkina mi girdim? Sizin zihniyet ne biliyor musun; dolar yukseliyor herkes dolar bozdursun, taksiciler zararda herkes taksiye binsin, dewalt firması batıyor, herkes bir tane dewalt marka ürün alsın.

Aha sizin gibilerin zekasi bu kadar, canim benim ben vatandasim, kurumlarin hizmetkari degilim ve tam tersi kurumlar benim hizmetkarim, taksi zarar ediyor diye ben motorumla adam tasiyamiyacak miyim? Cözumunu bulsunlar bana ne?

Bana cahil diyene kadar kendine bak sen, sen git once dişlerini fırçalamayı öğren.

','
17 Eylül 2018, 12:22
https://www.youtube.com/watch?v=X0S2nN7sKuw

Rhombeuz
17 Eylül 2018, 12:54
Ne olursa ne yaparsa tekrar kazanacak ilginç durumlar .. Demokrosi kendikeri yönettikleri tiyatro olmuş düzgün çalışamıyor ..

GezeGeze
17 Eylül 2018, 13:34
Hukuszuluğu istemeyin. Düzenleme isteyin.

allegromod
17 Eylül 2018, 13:51
isteyen istediğini alır arabasına kime ne la hem otostop çekti diyelim adam parası yok vs onada mı ceza yazacaklar güvenlik kısmına gelince kasap dolmuşcu ve taksiciler kadar tehlikeli olacagını sanmam

istanbu_gezg
17 Eylül 2018, 14:04
Abi senin naisl bir hayal dunyan var cadir kurmak istiyorum

allegromod
17 Eylül 2018, 14:25
değdirmeler çadırlar oha nere geldik

kurubuz
17 Eylül 2018, 16:42

Reis önce Über'i getirdi sonra da kaldırdı. Bir nevi taksici esnafını tehtit etti. Ya oy verirsin ya da über yasal olur !!

emrello
17 Eylül 2018, 17:22
70 yaşında annemle 7 yaşında torununu kısa mesafe diye almayıp güneşin altında yürümek zorunda bırakan taksici esnafına da selam olsun buradan.

F54
17 Eylül 2018, 22:08
çok güzel uygulama neden bizim memlektte herşey 4 4 lük olmak zorunda

allegromod
18 Eylül 2018, 00:32
otostop da mı yasak bilen var mı?

hokahey
18 Eylül 2018, 00:51
Abi senin naisl bir hayal dunyan var cadir kurmak istiyorum

bir keresinde tanımadığım birini motorun arkasına aldım. adam bildiğin yapıştı arkama. lan dedim, bu bana değdiriyor galiba. durdurdum motoru, "birader" dedim, "bu kadar yapışma, az geri git, arkadaki demirlere tutun" (sert bir şekilde dedim ama)

iyilik yapalım derken fantezi malzemesi olduk ona yanıyorum.

sdt
18 Eylül 2018, 09:30
UBER bence de desteklenmesi gereken bir oluşum.
Fakat Scotty için benim de endişelerim var doğrusu.
Mesela biz motosiklet kullanıcıları bir yolculuğa başlarken hele de artçılı olacaksa!
Artçının bilmesi gerekenler vardır.
Motosiklete nereden binilir?
Virajda nasıl konumlanmalı?
Kendini nasıl dengede tutar gibi.
Şimdi konuyu diğer taraftan ele aldığımızda yoldan geçen veya yardım isteyen herkes, bence motora binmemeli.
Kullanıcının dengesini bozması çok kolay.
Etrafına bakarken bile dengeniz şaşıyor sonuçta.
Örneğin bir köpeğin yanınıza yaklaşması sırasında sizin göstereceğiniz tepki ile artçının gösterdiği tepki aynı değil maalesef.
Aralardan geçerken sizin rahat olduğunuz kadar artçı rahat olamıyor gibi gibi.
Yani geliştirilmeli belki, yasaklanmamalı da ama bu tip risklerin de olduğunu unutmamalı diye düşünüyorum.