PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MOTOR İÇİNE SU ALMIŞ YARDIM

FurkanAYTİN
08 Nisan 2018, 10:33
Arkadaşlar merhaba kymco activ125 motorum var. Motoru yıkadım yola çıktım 7 km sonra falan motor kafa sallamaya başladı ve stop etti bujiyi söktüm va ateşlemeyi kestiğini gördüm kabloların bobinde gözle görülür bir arıza yoktu. Statör kapağını açtım ve içinden yarım litreye yakın su yere döküldü.Kapağın içinden kötü bir koku geliyordu Temizledim sildim kuruladım fakat yine ateşleme yok. Bobinde veya beyinde belkide statörde yada okuyucusunda arıza olabilir arızayı nasıl bulabilirim. Nasıl sağlamlık kontrolü yapabiliriz. Farları yakıp ayak marşına bastığımızda far azcık elektirikleniyor statör elektirik üretiyor gibi geldi

ogzcngdk
08 Nisan 2018, 14:13
Avometre ile ölçüm yapmalisiniz.

Statörden gelen kablolardan ac akım, konjektör çikısindan dc akim ölçümü yapmlisinız istenilen degerlerde ise sorun yok demektir.

thepope
08 Nisan 2018, 18:15
Akünün voltajını ölçün, eğer stator bozulduysa motor bir süre akünün enerjisiyle çalışmıştır sonra akü bittiği için stop etmiş olabilir, eğer motor stop ettikten sonra marş yapmadıysa bahsettiğim gibi akü bitmiştir. Ama marş yaptıysa sorun muhtemelen farklı yerdedir. Stator normalde yalıtkan kaplıdır yani su gelse de kolay kolay kısa devre olmaması lazım ama gerekirse ölçüm yapın, statorden çıkan 2 veya 3 adet sarı kablo olur onlar ile şase arasında kısa devre var mı ona bakın. Bir de statorun bu 3 çıkışını arkadaşın dediği gibi multimetrenin AC Gerilim ölçme kısmında ölçün, ayak marşına bastığınızda bir değer gösteriyor mu ona bakın.

FurkanAYTİN
09 Nisan 2018, 00:20
Akünün voltajını ölçün, eğer stator bozulduysa motor bir süre akünün enerjisiyle çalışmıştır sonra akü bittiği için stop etmiş olabilir, eğer motor stop ettikten sonra marş yapmadıysa bahsettiğim gibi akü bitmiştir. Ama marş yaptıysa sorun muhtemelen farklı yerdedir. Stator normalde yalıtkan kaplıdır yani su gelse de kolay kolay kısa devre olmaması lazım ama gerekirse ölçüm yapın, statorden çıkan 2 veya 3 adet sarı kablo olur onlar ile şase arasında kısa devre var mı ona bakın. Bir de statorun bu 3 çıkışını arkadaşın dediği gibi multimetrenin AC Gerilim ölçme kısmında ölçün, ayak marşına bastığınızda bir değer gösteriyor mu ona bakın.

Şu şekilde statör elektirik üretiyor fakat bujiden hiç ateşleme alamıyorum problemim bu. Yıkadım ondan sonra oldu diye düşünüyorum yani statör içine su girdi tekledi ve şuan hiç ateşleme yok

diablof
09 Nisan 2018, 10:26
dostum stator elektrik uretiyor diyorsun da motor calisiyor mu?

diyelim ki stator saglam ve atesleme alamiyorsun, sirasiyla kontrol edecegin yerler sunlar;

cdi
atesleme bobini ve kablolari
buji

ki bunlara da elektrik geldigini, sistemde elektrikle ilgili bir sorun olmadigini kontrol edip bu siralamayi izlemen gerekiyor.

bujide ateslemeyi saglayan bu yoldur.

kolay gelsin.