PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hidrolik freni yumuşatabilir miyiz?

thedarkfire
15 Kasım 2017, 01:50
Ya frenlerim çok sert yavaş yavaş sıkınca bile kitliyor çok sert tutuyor lastiği birden acaba bunu biraz olsun yumuşatmanın yolu var mı?

velizrsln
15 Kasım 2017, 02:04
hmmmm bu üst fren merkeziyle alakalıdır diye biliyorum değiştirmeden nasıl düzelir bilmiyorum ama arkaysa eğer bişeyler yapılabilir

thedarkfire
15 Kasım 2017, 02:08
hmmmm bu üst fren merkeziyle alakalıdır diye biliyorum değiştirmeden nasıl düzelir bilmiyorum ama arkaysa eğer bişeyler yapılabilir

Ön hocam arka kayınca toparlıyorumda ön kayınca toparlayamıyorum.
Diske az miktarda motor yağı mı sürsem? (konuyu okuyan arkadaşlar denemesin mesuliyet kabul etmem)

velizrsln
15 Kasım 2017, 02:18
Diske az miktarda motor yağı mı sürsem? (konuyu okuyan arkadaşlar denemesin mesuliyet kabul etmem)

konu ön disk yanii, peki eskidende mi böyleydi, birde orj fren sistemi mi

can arslan
15 Kasım 2017, 02:38

hocam dur allahını seversen diske yağ sürmek nedir canını yolda mı buldun :D birde ön fren :D

hasmet
15 Kasım 2017, 02:45
Diske az miktarda motor yağı mı sürsem?

Bknz. Son sözler

sanausbe
15 Kasım 2017, 06:42
Lastiği değiştirip yumuşak ve taze bir ürün alırsanız kilitlemeyi daha az yapar.

khaledome
15 Kasım 2017, 09:00
fren sistemi hava yaptiysa olabilir, hidroligi degistirip havasini alin (eger en basindan beri boyle degilse)

kurubuz
15 Kasım 2017, 09:00
Manetin sertlik ayarını değiştirmeyi denedin mi? Benimkinde 1 den 6 ya kadar ayar var.

BatuhanK
15 Kasım 2017, 11:45
Daha kaliteli bi fren merkezi ve/veya fren kaliper almaktan başka çözüm yok gibi.
Var da ütopik olur.

Olcay Avşar
15 Kasım 2017, 12:36
Manetin sertlik ayarını değiştirmeyi denedin mi? Benimkinde 1 den 6 ya kadar ayar var.

O ayar sertlik ile alakalı değil, manetin elciğe olan uzaklığını ayarlıyor sadece. küçük elli bir insan ile büyük elli bir insanın kendilerine göre ayarlayarak konforlu bir tutum ve sıkım sağlatıyor.

Fren işi komplike bir iştir, lastik/amortisör/balata/disk/kaliper/yağ ve daha da sayılabilir bir çok etkeni vardır. Sorun olduğu sanılan motor modeline aşina bilen biri denemeli test etmeli, problem ona göre tespit edilip çare aranmalı.

thedarkfire
15 Kasım 2017, 17:58
konu ön disk yanii, peki eskidende mi böyleydi, birde orj fren sistemi mi

Herşey balatayla hidroliği değiştirdikten sonra başladı :D
Hocam pek anlamam terimlerden.

Ya zaten sanırım yanlış anladın fren kolunun sertliğinden bahsetmiyorum ben diski çok sert ısırıyor hemen tutuyor kayıyor. Ben ısırmayı yumuşatabilir miyiz bunun çözümünü arıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:51 ----------

hocam dur allahını seversen diske yağ sürmek nedir canını yolda mı buldun :D birde ön fren :D

:D ne yapayım

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:53 ----------

Bknz. Son sözler

:D hahaha çözüm yok mu ya

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:54 ----------

O ayar sertlik ile alakalı değil, manetin elciğe olan uzaklığını ayarlıyor sadece. küçük elli bir insan ile büyük elli bir insanın kendilerine göre ayarlayarak konforlu bir tutum ve sıkım sağlatıyor.

Fren işi komplike bir iştir, lastik/amortisör/balata/disk/kaliper/yağ ve daha da sayılabilir bir çok etkeni vardır. Sorun olduğu sanılan motor modeline aşina bilen biri denemeli test etmeli, problem ona göre tespit edilip çare aranmalı.

Yok zaten manetin sertliğinden veya elime uzaklığından bahsetmiyorum raket gibi elim var o konuda sıkıntı yok yani.

Ön amortisörlerden memnunum güzel kapanıyor artık ne deniyor tam bilmiyorum ama :D
Sanırım kaliperi değiştirmek lazım.

Her kaliper olur mu her disk fren sistemine?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:55 ----------

Daha kaliteli bi fren merkezi ve/veya fren kaliper almaktan başka çözüm yok gibi.
Var da ütopik olur.

Kaliper hangi marka tavsiye edilir 125 cc bi motosiklet için?
Marka model v.s alıcam artık başka çare yok.

BatuhanK
15 Kasım 2017, 18:40
Motor mcx ise önce yeni balata ve hidrolik sıvısı değişimi deneyin. Olmazsa ben de soruştururum. malesef her diske her kaliper uymuyor bağlantı noktalarının aynı yerde olması lazım

Mertcan39
15 Kasım 2017, 18:45

Ya zaten sanırım yanlış anladın fren kolunun sertliğinden bahsetmiyorum ben diski çok sert ısırıyor hemen tutuyor kayıyor. Ben ısırmayı yumuşatabilir miyiz bunun çözümünü arıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:51 ----------

:D ne yapayım

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:53 ----------

:D hahaha çözüm yok mu ya

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:54 ----------

Yok zaten manetin sertliğinden veya elime uzaklığından bahsetmiyorum raket gibi elim var o konuda sıkıntı yok yani.

Ön amortisörlerden memnunum güzel kapanıyor artık ne deniyor tam bilmiyorum ama :D
Sanırım kaliperi değiştirmek lazım.

Her kaliper olur mu her disk fren sistemine?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:55 ----------

Kaliper hangi marka tavsiye edilir 125 cc bi motosiklet için?
Marka model v.s alıcam artık başka çare yok.

kaliper brembo alabilirsiniz :) işin şakası güzel bir balata takın yeniden hidroliği yenileyin belki düzelir

thedarkfire
15 Kasım 2017, 18:51
kaliper brembo alabilirsiniz :) işin şakası güzel bir balata takın yeniden hidroliği yenileyin belki düzelir

:D şakacııııı

thepope
15 Kasım 2017, 18:54
Balataları değiştirdikten sonra fren kaliperindenki pistonları biraz geri ittiniz mi yoksa direk takıp kaliperi diske zorlayarak mı taktınız, orta sehpa varsa orta sehpada ön tekerlek rahat dönüyor mu?

velizrsln
15 Kasım 2017, 22:14

Ya zaten sanırım yanlış anladın fren kolunun sertliğinden bahsetmiyorum ben diski çok sert ısırıyor hemen tutuyor kayıyor. Ben ısırmayı yumuşatabilir miyiz bunun çözümünü arıyorum.[COLOR="Silver"]

anladım anladım, balata değiştikten sonra böyle olduysa o zaman frende sıkıyordur, motoru geri geri götürürken falan nasıl? ya da hidrolik çok adi ya da çok iyi olabilir, fren sisteminin desteklediği dot3-4 falan katman gerekiyordu hidroliği yenileyin para değil zaten

thedarkfire
15 Kasım 2017, 23:02
anladım anladım, balata değiştikten sonra böyle olduysa o zaman frende sıkıyordur, motoru geri geri götürürken falan nasıl? ya da hidrolik çok adi ya da çok iyi olabilir, fren sisteminin desteklediği dot3-4 falan katman gerekiyordu hidroliği yenileyin para değil zaten

Hidrolik kutusunun üstünde 3 veya 4 diye yazıyor 3 or 4 şeklinde sanırım ikiside oluyor tekrar bi değiştireyim bunların farkı nedir?
Motosiklet boştayken rahat hareket ediyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:01 ----------

Balataları değiştirdikten sonra fren kaliperindenki pistonları biraz geri ittiniz mi yoksa direk takıp kaliperi diske zorlayarak mı taktınız, orta sehpa varsa orta sehpada ön tekerlek rahat dönüyor mu?

Teker rahat dönüyor sıkıntı yok onda.

velizrsln
15 Kasım 2017, 23:25
Hidrolik kutusunun üstünde 3 veya 4 diye yazıyor 3 or 4 şeklinde sanırım ikiside oluyor tekrar bi değiştireyim bunların farkı nedir?
Motosiklet boştayken rahat hareket ediyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:01 ----------

Teker rahat dönüyor sıkıntı yok onda.

hangi marka hidrolik kullandınız? bence hidrolikten yarın değiştirin, bilmiyorsanız tarif edebilirim çok basit

thedarkfire
15 Kasım 2017, 23:28
hangi marka hidrolik kullandınız? bence hidrolikten yarın değiştirin, bilmiyorsanız tarif edebilirim çok basit

Bunu ben değiştirmedim motorcuda değiştirildi ama bidahakini ben değiştiricem. Önerebileceğiniz marka var mı?

MD.Murat
16 Kasım 2017, 00:44
Adam balata hidrolik yenilemiş fren çabuk ısırıyor hemen tutuyor demis millet balata hidrolik değiştir yazıyor.

Kardes eski frenler tutmuyormuş senin. Şimdi normal olmus. Elinin ayarini ogrenmen gerekiyor. Bosuna sayfalarca limon sikma taktikleri anlatılmıyor fren icin.

velizrsln
16 Kasım 2017, 00:48
Bunu ben değiştirmedim motorcuda değiştirildi ama bidahakini ben değiştiricem. Önerebileceğiniz marka var mı?

hayır yok en tecrübeli motorcunun bile hidrolik markasından anlicağını sanmıyorum, çünkü hidrolik çok basit birşey ben en son petrol ofisininkini kullandım benimkide cbr gayet olması gerektiği gibi, hidrolik deposunda min max işaretleri var fazlaysa birazını boşalt belki işe yarar, bir dahakine demeyin 2-3 yılda bir değiştiriyorlar bunu, bu sorunu çözün isterseniz değiştiren ustaya götürün böyle oldu diyin bu normal diye diretirse boşverin kendimiz çözüm arayalım

thedarkfire
16 Kasım 2017, 01:26
Adam balata hidrolik yenilemiş fren çabuk ısırıyor hemen tutuyor demis millet balata hidrolik değiştir yazıyor.

Kardes eski frenler tutmuyormuş senin. Şimdi normal olmus. Elinin ayarini ogrenmen gerekiyor. Bosuna sayfalarca limon sikma taktikleri anlatılmıyor fren icin.

Zaten freni yavaş yavaş sıkıyorum amortisörlerin içine tam geçtiğinde eziyorum ama yinede kayıp beni yere vuruyor.
Aslında lastik alsam daha güzel olucak ama lastiğede çok para harcayamam malesef.

Olcay Avşar
16 Kasım 2017, 08:28
Zaten freni yavaş yavaş sıkıyorum amortisörlerin içine tam geçtiğinde eziyorum ama yinede kayıp beni yere vuruyor.
Aslında lastik alsam daha güzel olucak ama lastiğede çok para harcayamam malesef.

Eğer dediğin gibiyse önce lastik havalarını kontrol et. Yine olmaz ise lastik değişimi şart. Lastiklerin üretim yılı nedir ve de ne markadır?

MahmutBiner
16 Kasım 2017, 09:34
Motor durduğunda fren manetini sıkın herhangi bir sertlik varmı kontrol edin. Havalar soğudu benim süper tenerede bile fren sertleşti. Soğuk havalarda bu normal bir durumdur. Extra birde koyulan hidrolik yağı çok kaliteli değilse fren kademeli sıkar ve birden kitleme riski oluşabilir. Bir anda fren sertleştiyse zaten lastik yada farklı birşeyle ilgili değil konu. Koyulan hidroliği tekrar değiştirin.

BatuhanK
16 Kasım 2017, 11:26

Onu yazan benim millet değil.
Gözden kaçmış, bu kadar önemli olduğunu bilseydim ayküstü birne yardımcı olmaya çalışırken her satırı okurdum.

Thedarkfire;
Agacım sen şimdi durumu tam anlatamayıyorsun bence bize, çünkü sende ne neden olur normali medir bilmiyoaun gibi.
Bulunduğun şehirde iyi, tanındık başka bi tamirci-servis bulursan oraya götürsene. En sağlıklısı o olacak gibi.
Çin balatalarında da belki kalite farkı vardır. Baska bi marka da denenebilir 5-10 liraya