PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kombine fren saçmalıktır (Kaza İçerir)

Sayfa : 1 [2]

something123
11 Ekim 2017, 12:18
"kadın motorcunun aynı zamanda ojesidir zincirindeki yağ,
lastiklerini kontrol eder bu kışı geçirir mi diye şöyle bir eğiliverir"
diz vurur efem

yazının en enteresan yerini alıntı yaptıgınız için ayrıca tebrik ediyorum..

niyet nedir bilmem, şaka yapmaya çalıştınız sanırım, kotu bir niyet çıkartmadım kesinlikle,
yalnız nerde gulucektik onu da yazsaysınız sevinirdik,

yasdal
11 Ekim 2017, 17:53
nc 700 X in kombinesi şahane çalışıyor. viraj içinde dışında yokuş aşağı yokuş yukarı her şartta fren yapabilirsiniz. Şayet fren yapmayı biliyorsanız. ıslak zeminde yokuş aşağı da ön fren kullanacaksınız demeyi gereksiz buluyorum tabi şu anda.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:41 ----------

motoru koydugumuz yerde aynaya çapıpta birisi boşladıgı zaman elimize çift pense alıp sıkıveririz (yanımızda küçük bir takım taşırız, alyan, tornavida gibi,)

bi taktik vereyim. Çift somundan alttakini elle biraz yukarı çevirip ayna istediğinizden 30-40 derece daha ilerdeyken elle tatlı bi sıkıştırın. sonra aynayı kendinize doğru sertçe çekin. sağlam olacaktır. Çift pense aramaya pek gerek yok gevşediğinde. Kuvvet x kuvvet kolu. Aynanın kendi kuvvetiyle sıkıştırabilirsiniz.

something123
12 Ekim 2017, 10:33
nc 700 X in kombinesi şahane çalışıyor. viraj içinde dışında yokuş aşağı yokuş yukarı her şartta fren yapabilirsiniz. Şayet fren yapmayı biliyorsanız. ıslak zeminde yokuş aşağı da ön fren kullanacaksınız demeyi gereksiz buluyorum tabi şu anda.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:41 ----------

bi taktik vereyim. Çift somundan alttakini elle biraz yukarı çevirip ayna istediğinizden 30-40 derece daha ilerdeyken elle tatlı bi sıkıştırın. sonra aynayı kendinize doğru sertçe çekin. sağlam olacaktır. Çift pense aramaya pek gerek yok gevşediğinde. Kuvvet x kuvvet kolu. Aynanın kendi kuvvetiyle sıkıştırabilirsiniz.

teşekkür ederim nmaxte yaşamıştım çok sinir bir durumdu yolda ayna dönüyor, rahmetli barkının bir videosu geldi aynı o şekilde,
bir dahakinetek pense işi halletmeye çalışacağım :)

Tvs01
12 Ekim 2017, 11:34
peki yerlerin buz olduğunu farketmediğini var say ve kışın sabahın 7 sinde işe giderken yokuş aşağı hangi freni kullanırsın o soğukta? ben arka frene bastım ama frende sorun var falan dedim kendi kendime meğersem yol komple buz pisti olmuş farkında değilim ben! ön frene zaten dokunmadım ve motoru dik tuttuğum için arkayı baya bir kaydıra kaydıra indim sonra zaten frene basmaktan vazgeçtim.

sen yazı kışı uyduruyorsun gibi geldi biraz bana. hiç unutmam bu geçtiğimiz kış saat 16:10 gibi kar bir anda bastırdı ve yağmaya başladığı anda her yer kar oldu ve bende yolda yakalandım o yağışa ve beylikdüzünden büyükçekmeceye vardığımda e-5 kar içindeydi ve kaza atlattım. büyükçekmeceden güzelceye varmadan hava filtresi dondu ve motor stop edip duruyordu ve rolantiyi 5 bin devire almak zorunda kaldım hiç unutmuyorum.

arabalar zaten duran araba saplanıp kalıyordu.

rüzgarda vardı kaydıra kaydıra geldik hiç unutmam o günü. parmaklarım sırayla buz tutup ateş gibi oluyordu soğuktan.

yani kızakla almam gereken yolu motosiklet ile aldım yani ön fren zaten kullanmıyorum gibi bir şey kışın. lastikler irc ve kışın taş kesiliyorlar.

yani ne diyeyim? varsa abs koyun yoksa kombineyi ben manuel hallediyorum.

Söylediğin kar yağışı aralık ayımıydı, yılbaşına girmeden önce, o gün ise bende işe gidiyordum ve her yer kilit, lastikler irc :) dondum resmen ve enson biri yardım etti elle ittire ittire petrole götürdüm bıraktım motoru :)

hasmet
12 Ekim 2017, 11:56
CB1000R'da ABS yoktu ama kombine fren vardı. Keşke tam tersi olsaydı...

Kombine sistemde fren hidroliğini değiştirme daha bi sıkıntılı mıdır ki? Sanırım ön ve arka arasında hidrolik bağlantı var çünkü...

qıp
12 Ekim 2017, 20:54
niyet nedir bilmem

"üzerime yüklediler bu işi
sarhoştum kasimpaşa'daydim
vapuru onlar vurdu ben vurmadim
cinayeti kör bir kayikçi gördü

ben vursam kendimi vuracaktim"

farfur
06 Ocak 2018, 19:03
kombine fren sistemi(cbs) lastiklerin kaymasını engellemiyormu ? sadece ABS'mi engelliyor ?

istanbu_gezg
06 Ocak 2018, 19:08
Bunu kim çıkardı ? Lütfen hangi mühendis ?
Söylesin çıksın ortaya derhal.

Böyle saçma bi düşünce olur mu bir fren sıkılırken aynı anda diğer frenin sıkılması nedir ? Araba mı bu ?
Motosikletler için ABS,süper bir teknoloji 10 numara 5 yıldız lakin kombine fren için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

Geçenlerde yaşadığım kazayı anlatacağım sizlere,
Scooter ile siparişe çıktım.Yerler ıslaktı.Hızım max 10 km/s belki daha az,tam dar sokaktan dönerken aniden araba çıktı azcık arka frene dokunmamla motorun kayması bir oldu.O kadar düşüktü ki hızım motor düşerken tuttum siz hesap edin ama düşmesine engel olamadım.

Bunu motorlara takan adamlara sesleniyorum.Bunun yağışlı havası var virajı var tozu var toprağı var.Ya ABS tak şu aletlere ya da dokunma.

Değerli kardeşim kaza yapmanın sebebi kombine fren değil arka balatanın bitik olması akabinde sen frene asıldığında arka yerine önün çok tutması

kombine fren gayet faydalı , motorun bakımlarını yapan kişiye söylemen gerek ayrıca iş verenine

Nereden biliyorum benim pcx freni azalmıştı oradan biliyorum asılıyorum ön çok tutup defalarca silkeledi beni

MUSTAFA KIR
06 Ocak 2018, 22:27
Benim ön firen ayrı arka firen ayrı. Ve iki fireni kullanarak durma mesafemin kısa olduğunu çok iyi biliyorum. Daha firene bastığım için kaza yaptığım olmadı. 97 den bu yana iki fireni dengeli kullanarak çok kaza atlattım. Siz ya panik yaptınız, ya acemisiniz yada lastik seçimi ve bulunduğunuz yolun durumunu tam tesbit edememişsiniz.
Teknoloji ye ayak uydurun ama ne olursa olsun herşey sürücüde bitiyor. Kombine firen denildiğinde bir motor tarzı ile sınırlandıramayız. İyi yapılan kombine firen herzaman sizi en yakın mesafede durduracaktır.

F54
06 Ocak 2018, 22:30
bende daha önce nc 700 x vardı 18000 km kullandım gerçekten kombine abs süper bi teklonoloji
cbs fren sistemi hayatımda gördüğüm en güzel icatlardan biri (bence)

MUSTAFA KIR
06 Ocak 2018, 22:54
bende daha önce nc 700 x vardı 18000 km kullandım gerçekten kombine abs süper bi teklonoloji
cbs fren sistemi hayatımda gördüğüm en güzel icatlardan biri (bence)

Bencede güvenlik sistemi ile ilgili güzel bir çalışma olmuş.

yürekçe
06 Ocak 2018, 23:09
Zorla mı satıyorlar bu motoru size?
O sistemi almayın..
Ya da opsiyonel olarak devre dışı bırakılan varsa, alın.

Fakir olun, fakir kalın ve ömrünüzce manuel takılın..

patpop
08 Ocak 2018, 02:04
Zorla mı satıyorlar bu motoru size?
O sistemi almayın..
Ya da opsiyonel olarak devre dışı bırakılan varsa, alın.

Fakir olun, fakir kalın ve ömrünüzce manuel takılın..
Kombine frensiz ABSsiz bi motor kullanıyorum allaha şükür şu güne kadar 2 kez low side olup ufak sıyrıklarla kurtuldum.
Motorunuzu çok iyi tanıyıp ona göre sürmek en güzeli. Tekeriniz düz bassın.

farfur
09 Ocak 2018, 20:24
kombine fren sistemi(cbs) lastiklerin kaymasını engellemiyormu ? sadece ABS'mi engelliyor ?

Güncel....

TEKNECI
09 Ocak 2018, 21:04
Bunu kim çıkardı ? Lütfen hangi mühendis ?
Söylesin çıksın ortaya derhal.

Böyle saçma bi düşünce olur mu bir fren sıkılırken aynı anda diğer frenin sıkılması nedir ? Araba mı bu ?
Motosikletler için ABS,süper bir teknoloji 10 numara 5 yıldız lakin kombine fren için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

bu goruse katilsam mi , katilmasam mi bilemedim.
sadece ortaya soyle bi not atip kacayim;
amerikada(virginia eyaleti)kombine fren kullanmazsan ehliyet vermiyolar.

hasmet
09 Ocak 2018, 22:50
bu goruse katilsam mi , katilmasam mi bilemedim.
sadece ortaya soyle bi not atip kacayim;
amerikada(virginia eyaleti)kombine fren kullanmazsan ehliyet vermiyolar.

MSF kursları Amerika'nın hemen hemen her yerinde aynı. Genel kural olarak ön ve arka freni birlikte kullanmayı öğretiyorlar. O da, özellikle eski sürücülerde yerleşmiş olan "ön fren tehlikelidir, kaza yaptırabilir" ön yargısını kırmak için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:39 ----------

Kombine frensiz ABSsiz bi motor kullanıyorum allaha şükür şu güne kadar 2 kez low side olup ufak sıyrıklarla kurtuldum.
Motorunuzu çok iyi tanıyıp ona göre sürmek en güzeli. Tekeriniz düz bassın.
Önceki motosikletimde ABS yoktu. Ben de iki kez low side oldum. İlkinde biraz deri kaybı oldu, 3 haftada iyileşti. İkincisinde 3 ay dizim ağrıdı. 6 ay da hissettirdi kendini. Sonrasında "satmışım parasını, sağlığımdan kıymetli mi" deyip ABS'li bir modele geçtim.

Motorunuzu iyi tanıyın tabii ki. Ama profesyonel sürücüler değiliz. Acil bir durumda n'olacaği az çok belli. O esnada elektronik destekler varsa hasarı azaltabilir, hatta mümkünse engeller.

patpop
11 Ocak 2018, 00:30
MSF kursları Amerika'nın hemen hemen her yerinde aynı. Genel kural olarak ön ve arka freni birlikte kullanmayı öğretiyorlar. O da, özellikle eski sürücülerde yerleşmiş olan "ön fren tehlikelidir, kaza yaptırabilir" ön yargısını kırmak için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:39 ----------

Önceki motosikletimde ABS yoktu. Ben de iki kez low side oldum. İlkinde biraz deri kaybı oldu, 3 haftada iyileşti. İkincisinde 3 ay dizim ağrıdı. 6 ay da hissettirdi kendini. Sonrasında "satmışım parasını, sağlığımdan kıymetli mi" deyip ABS'li bir modele geçtim.

Motorunuzu iyi tanıyın tabii ki. Ama profesyonel sürücüler değiliz. Acil bir durumda n'olacaği az çok belli. O esnada elektronik destekler varsa hasarı azaltabilir, hatta mümkünse engeller.

Motoru iyi tanıyın derken acil durumda duracak şekilde zorlamadan sürün demek istedim. İmkanım olursa Tüm Güvenlik Unsurları (ABS, kaydırmalı debriyaj, vs) olan bir motosiklet almayı düşünüyorum. Şu an sadece düşünüyorum. Öğretmen olarak atanırsam bu şubatta yaza kesin alırım.

oznkrçm
11 Ocak 2018, 01:05
Hem ABS'li hem de kombine frenli motorum var.

Şimdiye kadar ABS ya da kombine fren, normal fren sistemine göre şöyle iyidir, böyle güvenlidir diyebileceğim bir durumla karşılaşmadım ama gerektiği zaman bir köşede dursun. Güvenlik her zaman iyidir.