PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Başlangıç ve Ölüm korkusu

KOCZ
03 Kasım 2016, 17:09
Merhaba arkadaşlar.19 yaşındayım , Ankaradayım.Motora başlamak istiyorum.2-3 aydır sürekli motovlog takip ediyorum.Nerdeyse tüm motovloglleri izledim :D Motorlar hakkında bilgi ediniyorum.Forumlarda takılıyorum ve gerçekten motora başlamak istiyorum.Şuan ehliyet kursuna yazıldım.Ehliyeti aldıktan sonra bir 125 lik motoru yalayıp yuttuktan sonra RC200 almak istiyorum çok hoşuma gitti ama az önce forumda ölüm haberlerine bakınca hafif bir geri çekilme oldu.Gerçekten kaza yapmaktan deilde birisi yüzünden veya birisinin gelip beni ezmesinden korkuyorum ve ölmekten.Asla hızı sevmem motoru büyütmek belki 5-6 yıl sonra olabilir bilmiyorum açıkçası.Velhasıl kelam kaza yapıp ölmekten korkuyorum ha bide motorun çalınmasından :D
Deneyimli arkadaşlar bana yol gösterirseniz sevinirim.

(Gerekli sürüş eğitimi ve tam ekipmanı aldıktan sonra başlayacağım motora)

halo1925
03 Kasım 2016, 17:11
ölüm korkusu ve adrenalin bu işi keyifli hale getiren şey bence

zangiff
03 Kasım 2016, 17:13
Yaşamak sıkıcı olmazmı ölme ihtimali olmasa ölümsüzlük şifresi girilmiş gta gibi düşün.

enessk
03 Kasım 2016, 17:14
Kendi sınırlarını bil ve çevreni iyi oku, pratikle de korkunun üstesinden gelirsin.

KOCZ
03 Kasım 2016, 17:18
değişik bir bakış açısı saygı duyuyorum :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:15 ----------

Yaşamak sıkıcı olmazmı ölme ihtimali olmasa ölümsüzlük şifresi girilmiş gta gibi düşün.

değişik bir bakış açısı saygı duyuyorum :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:16 ----------

Kendi sınırlarını bil ve çevreni iyi oku, pratikle de korkunun üstesinden gelirsin.

teşekkür ederim tavsiyeniz için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:17 ----------

ölüm korkusu ve adrenalin bu işi keyifli hale getiren şey bence

dediğiniz mantıklı ama zaten ben kendi hatam yüzünden deil başkası yüzünden ölmekten korkuyorum :D

Macit250
03 Kasım 2016, 17:20
100 le giderken bana hiç gitmiyormuşum gibi geliyor .İnip motordan koşşam motoru gecişcekmisim gibi bir his olusuyor.Ölüm korkunu yenmen için 1000rr ile baslaman daha mantıklı olur.Sonra 100 cc ye düşürürsün

Jemand
03 Kasım 2016, 17:21
ölüm birdir değişmez. yaya olarakta ölebilirsin, motor sürerkende.

barismanco
03 Kasım 2016, 17:22

:thumleft:

KOCZ
03 Kasım 2016, 17:28
100 le giderken bana hiç gitmiyormuşum gibi geliyor .İnip motordan koşşam motoru gecişcekmisim gibi bir his olusuyor.Ölüm korkunu yenmen için 1000rr ile baslaman daha mantıklı olur.Sonra 100 cc ye düşürürsün

haha sonra makine tükürsün beni :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:27 ----------

ölüm birdir değişmez. yaya olarakta ölebilirsin, motor sürerkende.

evet bunu bazen kendime bende söylüyorum.Mesela kaldırımda yürürken bir otobüste ezebilir beni diyorum kendi kendime.

bilirkişi
03 Kasım 2016, 17:36
Merhaba arkadaşlar.19 yaşındayım , Ankaradayım.Motora başlamak istiyorum.2-3 aydır sürekli motovlog takip ediyorum.Nerdeyse tüm motovloglleri izledim :D Motorlar hakkında bilgi ediniyorum.Forumlarda takılıyorum ve gerçekten motora başlamak istiyorum.Şuan ehliyet kursuna yazıldım.Ehliyeti aldıktan sonra bir 125 lik motoru yalayıp yuttuktan sonra RC200 almak istiyorum çok hoşuma gitti ama az önce forumda ölüm haberlerine bakınca hafif bir geri çekilme oldu.Gerçekten kaza yapmaktan deilde birisi yüzünden veya birisinin gelip beni ezmesinden korkuyorum ve ölmekten.Asla hızı sevmem motoru büyütmek belki 5-6 yıl sonra olabilir bilmiyorum açıkçası.Velhasıl kelam kaza yapıp ölmekten korkuyorum ha bide motorun çalınmasından :D
Deneyimli arkadaşlar bana yol gösterirseniz sevinirim.

(Gerekli sürüş eğitimi ve tam ekipmanı aldıktan sonra başlayacağım motora)

Üniversiteye gidiyo musun ? Gidiyorsan üniversitede kulüp vardır onlarla takıl bi süre artçı ol yoksa da sen kur başkan ol gelsin karılar kızlar 😂

GokaallP
03 Kasım 2016, 17:42
korkunu ecele bir faydası yoktur hayatını yaşa :thumleft:

zaferce
03 Kasım 2016, 17:43
Soru neydi biraz açıklar mısın?

Merdo
03 Kasım 2016, 17:43
motorun üzerine binip biraz da alıştığın zaman ölüm senden korkacak :)

istanbu_gezg
03 Kasım 2016, 17:45

zaten 1000rr ile korkuyu değil aslını yaşar :D

gurucuk
03 Kasım 2016, 17:47
donunu düşüren kahraman olamaz

KOCZ
03 Kasım 2016, 17:53
Üniversiteye gidiyo musun ? Gidiyorsan üniversitede kulüp vardır onlarla takıl bi süre artçı ol yoksa da sen kur başkan ol gelsin karılar kızlar ��

Gazi üniversitesinde Besyo öğretmenlik okuyorum dediğini yapacağım zaten fakültede var motorcular

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:50 ----------

korkunu ecele bir faydası yoktur hayatını yaşa :thumleft:

korkanın çocuğu olmazmış :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:51 ----------

Soru neydi biraz açıklar mısın?

trafikte kendi hatamdan ziyade başkasının yaptığı kasıtlı veya kasıtsız bir hareket yüzünden ölmekten korkuyorum.Aslında soru değil tam anlamıyla.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:52 ----------

donunu düşüren kahraman olamaz

siz kullanıyor musunuz motor?

zaferce
03 Kasım 2016, 18:44
trafikte kendi hatamdan ziyade başkasının yaptığı kasıtlı veya kasıtsız bir hareket yüzünden ölmek

Tanımadığım birinin facebook’ta yazdığı bir yazı şöyle diyor:

Hep imrenerek bakmıştım motosikletlere ama 20 li yaşlarımda alsaydım 30 u görmezdim. 30 lu yaşlarda birkaç tane spor arabayı içinde sıkışıp kalmadan satmaya karar verdim. 40 ta baktım yavaşlamışım. Dostum Slim Ak a sordum nasıl bir motosiklet alayım diye; " önce kaskın, kıyafetlerin alabileceğin en iyisini al, kalan parayla da ne alabiliyorsan onu al" dedi. Koruyucu ekipman tüm parayı götürünce ben de eşimden babalar günü hediyesi olarak KTM Duke 200 istedim, aldı.

Uğur hoca ile o zaman telefonda konuştuk, ne istediğimi anlattım o da bana bir yol haritası çizdi. Aybars hocam sağolsun bayiden motorumu alıp kapalı alana getirdi ve ilk buluşma gerçekleşti. Motoru ittirerek gezdirmek ile başladık, sonra üzerine oturmayı öğrendik... Master eğitime kadar Aybars hocamla devam ettik.

Çok kişiyi aldığım eğitimleri alması için ikna etmeye çalıştım, başarı oranım %30 larda. Daha alacağım bir sürü eğitim var ancak bu gün bile şunu hep örnek veriyorum. Bir çok dostumla beraber sürüyorum, yarım saatlik yolda 3 araba sürücüsü ile tartışıyorlar, ben ise o çatışmanın mümkün olabileceği yerde değilim! Ya fren yapıp yavaşlamışım ya da gaz açıp tehlikeden uzaklaşmışım.

Kaynak. https://www.facebook.com/ugur.ertekin.56/posts/10154540011548446?comment_id=10154544900533446

Adamın dedikleri doğru. Motosiklet sürerken ölme olasılığımızı belirleyen şeylerin ilki nasıl sürdüğümüz. Doğru dürüst motor sürmenin çok boyutlu bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Motosikleti yönetmek, yani hızını ve yönünü ayarlamak bu işin bir kısmı. Yol koşullarını izleyerek hem zemini hem de ilerideki görüşten aldığımız bilgiyi, mesela önümüzdeki virajın keskinliğini anlamak için kullanmak ikinci bir boyutu. Diğer yol kullanıcılarının neleri yapmasının muhtemel olduğunu kestirmek bir üçüncüsü. Yani başkalarının bizi düşürebilecekleri zor durumları öngörmek (henüz olmadan öyle olabileceğini anlamak) ve buna karşı önlem almak da iyi motor sürmenin bir parçası. Bunun formal olarak öğretildiği yerler, yol eğitimleri. Gerçek yol koşullarında yapılan eğitimler bunlar. Öncesinde kapalı alanda motosikleti yönetme becerileri ele alınıyor. Gerektiği kadar becerebilenler (neredeyse hepsi %99.9’u) yol eğitimlerine kabul ediliyor. Bu yol eğitimlerinde doğru konumda ve doğru hızda olarak diğer yol kullanıcılarının yapacakları hatalardan sakınmak da öğretilenlerin bir kısmını oluşturuyor. Bu düşünce ile baktığımız zaman “ben çok iyi sürüyordum ama aniden o taksici sağa kırdı” sözünü söyleyen kişinin iyi sürmek tanımı ile yol eğitimlerinde öğretilenlerin düşünce yapısındaki iyi sürmek aynı anlama gelmiyor. O sözleri söyleyen sürücü iyi sürmeyi sadece motosikleti iyi yönlendirebilmek sanıyor. Oysa diğer yol sürücülerinin yol açabileceği risklerin farkında olup ona göre tedbir almak (yavaş yavaş kıyıdan gitmek değil) sürüş becerilerine dahil.

Motosiklet kazaları videolarını izlediğimizde görülüyor ki sürücü bundan kaçamazdı dediğimiz kazalar o kadar seyrek, o kadar seyrek ki… (bkz. https://www.youtube.com/watch?v=IrNnb2VAveo) Kanuna nizama göre haklı olmak başka bir kavram, o kazaya karışmaktan kaçınmak başka.

Bu beceriler, öyle mistik, ulaşılmaz bir olaylar değil. Altı üstü birkaç eğitim alıp, bir iki kitap okumaya, birkaç video izlemeye bakar. Ondan sonrası artık bu öğrenilenleri pratik etmeye kalıyor. Yol eğitimleriyle ilgili videoların olduğu bir başlık paylaşayım. Merak edersen ilgili diğer başlıkları özel mesajdan paylaşırım. (bkz. http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/163204-yol-egitimine-dair-aciklamali-videolar-listesi.html)

Kazaya karışma, kazda yaralanma, kazada ölme olasılığımızı azaltacak üç davranış var:

1. Eksiksiz ekipmanla sürmek (motosiklet çizmesi, motosiklet pantolonu, motosiklet montu, kulak tıkacı, balaklava,kask ve ELDİVEN)

2. Yol eğitimleri aldıktan sonra o eğitimlerde öğrenilenleri iyi uygulayabilir hale gelmek için bilinçli pratikler yapmak

3. Her sürüşü, daha iyi sürmek için bir pratik yapma imkanı olarak görüp her sürüşte gelişmeye çalışmak yani doğru bir mentaliteyle, sadece sürüşü mükemmelleştirmeyi düşünerek sürmek

Bu üç davranış kazaya karışma olasılığımızı azaltır ancak kazaya karışmayacağımızı garanti etmez. Yol eğitimi veren eğitmenler bazen eğitime bazı çarpıcı laflarla başlarlar. Bunlardan birisi Uğur Hoca’nın “Ben buraya bugün size motorları sattırmaya geldim.” sözüdür. Motosikletin en güvenli hali otoparkta tek başına beklerkenki halidir. Motosiklet kazasında ölmeyeceğimize garanti istersek motora binmemekten başka çare yok. (bkz. http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/169553-baskalarinin-kazalari.html) Ama yukarıdaki üç maddeyi yerine getirirsek motor kazasında yaralanma/ölme olasılığımızı kabul edilebilir ölçülere indirmek mümkün.

Yukarıda bahsettiğim yol eğitimleri 2000 km tecrübe sonrasında veriliyor. O vakte kadar sokaklarda başı derde sokmadan sürmenin yolu da düzgün bir başlangıç eğitimi almaktan geçiyor. Ehliyet kursunun eğitimi bir işe yaramaz. Video izlemek de esasen pek fayda etmez. Hatta oradaki görülenleri uygulamaya çalışmanın bazı kullanıcılar için riskli olduğu bile söylenebilir. Nitelikli fayda sağlayacak hiç bir şey bu dünyada bedava değil. (Bir ürün bedavaya sana sunuluyorsa oradaki satılan ürün sensindir.) Dolayısıyla 2000 km tecrübe sonrası alınacak yol eğitimlerine sıra gelmeden doğru dürüst bir başlangıç eğitimi almak akıllıca olabilir. Ankara’da Kaan Tuna benim önerimdir. (bkz. https://www.facebook.com/AlphaMotosikletAkademisi/?fref=ts) Yol eğitimlerine dair önerileri ise o zaman geldiğinde sormak istersen yazarım.

modifix
03 Kasım 2016, 18:50
Dostum bende 23 yaşındayım benimde aynı korkularım vardı.canım kıymetlidir. cbf 150 motor aldım nerdeyse kilitle beraber 3,5 bin tl de ekipmana verdim. Bende ankarada sürüyorum. Mayısta başladım bu sene sürmeye. 2 hafta önce 55-60 la giderken kavşakta sağına bakmadan cıkan bir araç sürücüsü bana tam ortadan dik açıyla çarptı. Allahtan hemen motorun üstünden uçmuşumda arada bacagım sıkışmadı. Ekipmanlarım sayesinde iyiyim. Hatta bana çarpan arabada (civic) 17 milyar hasar oluşmuş. Motorum pert ve ailem bidaha motora bindirmeyiz diyor seni ama ben şuan yeni motor almak için ikna etmeye çalışıyorum. Ölümcül bir kaza atlatmama ragmen şuan motorum olsa hemen binerdim. Maalesef ben kendi paramı kazanana kadar binemiycem belkide. Sana birşey olmaz demiyorum etraf bilinçsiz sürücü dolu ama buda böyle bi aşk işte

hasmet
03 Kasım 2016, 19:32
Ölmek hadi neyse de sürünmek kötü

Kızıl pars
03 Kasım 2016, 20:14
Belki de öncelikle trafiğe kapalı bir alanda denemelisin.
Hoşuna giderse ki bence çok hoşuna gidecektir,
o zaman korku ve soru işaretleri yerini heyecana bırakır.

Levent
03 Kasım 2016, 20:21
Bu dünya Sultan Süleyman'a kalmamış, sana mı kalacak.. Ölüm hak, miras helal derler, ha bir de " Her canlı ölümü tadacaktır " bunların hiç birisi benim sözüm değil ;)

Kaderde varsa, neye yarar üzülmek.. Sen tedbirini al, gerisi Allah'tan.

qıp
03 Kasım 2016, 21:27
https://www.youtube.com/watch?v=eYRJ7uqDrBA

COQ
03 Kasım 2016, 21:40
Motorun üzerindeyken bir başkası beni öldürürmü diye korkman yersiz.
Bu küçük bir olasılık.
Çünkü ölümlü kazaların %70'e yakın bir kısmını motosiklet sürücüsü kendi kendine beceriyor.
Yani korkacak bişey arıyorsan o sensin.

Shamy
03 Kasım 2016, 21:40
Ölüm korkusu var ise niye başlıyorsun onu anlamadım, mecburiyetinmi var?
Hadi elzem birşey olsa, iş güç falan yap dicemde, elzem olmayan şey için korku biraz iyidir, daha uzun süre yaşatır seni.

Guven
03 Kasım 2016, 21:42
1. Eksiksiz ekipmanla sürmek (motosiklet çizmesi, motosiklet pantolonu, motosiklet montu, kulak tıkacı, balaklava ve kask)
Zafer'im, eldiven ? :)
(Hiçbir ekipman bir diğerinden daha az önemli değildir aslında. Eldiven ise kask kadar önemli bence)

SolidSnake
03 Kasım 2016, 21:50
Dostum bende 23 yaşındayım benimde aynı korkularım vardı.canım kıymetlidir. cbf 150 motor aldım nerdeyse kilitle beraber 3,5 bin tl de ekipmana verdim. Bende ankarada sürüyorum. Mayısta başladım bu sene sürmeye. 2 hafta önce 55-60 la giderken kavşakta sağına bakmadan cıkan bir araç sürücüsü bana tam ortadan dik açıyla çarptı. Allahtan hemen motorun üstünden uçmuşumda arada bacagım sıkışmadı. Ekipmanlarım sayesinde iyiyim. Hatta bana çarpan arabada (civic) 17 milyar hasar oluşmuş. Motorum pert ve ailem bidaha motora bindirmeyiz diyor seni ama ben şuan yeni motor almak için ikna etmeye çalışıyorum. Ölümcül bir kaza atlatmama ragmen şuan motorum olsa hemen binerdim. Maalesef ben kendi paramı kazanana kadar binemiycem belkide. Sana birşey olmaz demiyorum etraf bilinçsiz sürücü dolu ama buda böyle bi aşk işte

İşte bu tarz kazalardan korkuyorum bende. Bir de 55-60 ile mi kavşaktan geçiyordunuz?

zaferce
03 Kasım 2016, 21:53
(Hiçbir ekipman bir diğerinden daha az önemli değildir aslında. Eldiven ise kask kadar önemli bence)

Balaklavayi yazip eldiveni unutmak da iyiymis. :) Keske bi moderator edit yapip eklese...

Guven
03 Kasım 2016, 21:55
Balaklavayi yazip eldiveni unutmak da iyiymis. :) Keske bi moderator edit yapip eklese...

:)
Olur bazan. :wiinkk:

The Dude
03 Kasım 2016, 22:05
ölüm korkun var ise hiç başlama. hiç bir ekipman seni bu korkudan korumaya yetmeyecektir.
hayatın anlamı ölümle kendisini bulur.
ölüm toplumsal olarak geride kalanların problemidir. dünya ile olan bağın kuvvetli ise ölüm kaygısı şiddetini artırır.
geleneksel inanç kurumlarının telkini ile yola çıkarsan korkacak bir şey yok, vaden gelmişse kaçamazsın derler.
ağaç çürür, insan ölür.
hareket beraberinde getirir değişimi, harekete mani olamazsın.
ölüm fikrinden sıyrılmaya çalış, faninin kaldıramayacağı bir yüktür.
ya görmezden geleceksin ki cehalet en güzelidir ya da iradeni ölümü yenecek kadar güçlendireceksin, bu kısmı zordur.

modifix
03 Kasım 2016, 23:02
İşte bu tarz kazalardan korkuyorum bende. Bir de 55-60 ile mi kavşaktan geçiyordunuz?

Kavşak dedigime bakma , yeni gelişen bir yerde oturuyorum koca ana yolun yanına mahalle içindeki siteler ana yola ulaşabilsin diye 200 metrede bir asfalt attılar ve bagladılar yolları. Sözde oralar kavşak olmuş. Ne bir işaret ne bir çizgi var. Sağı solu açık ne kaldırım var ne de bişey. Görüş nep net. Yani ana yolda kendi halimde ilerlerken tali yoldan atladı aslında üstüme. Vede kazayı en güvendiginiz yollarda yaparsanız diye bir yazı okumuştum. Kesinlikle doğru. Cünkü yolu bildiginiz için daha az dikkatli oluyorsun. Ben o kadar görüşün açık bir yolda vede güvendigim bir yolda öyle birşey olacagnı hiç tahmin etmezdim

Bugraaa
04 Kasım 2016, 00:24
Ölmek iyidir, herkes ölucek, asil sikinti sakat kalmakta, Allah korusun.

Aquaium
04 Kasım 2016, 02:48
Ölüm korkusu iyidir.

Ölüm korkusu olmasa sürekli tehlikeli işlere giriyor insan. Tecrübeyle sabit. :)

wind16
04 Kasım 2016, 12:56
Bir Aceminin Günlüğü başlığında yeni başlayan birisi olarak hislerimi anlatmaya çalıştım. Okuyabilirsen biraz fikir verir diye düşünüyorum.
Genel olarak motorda kaza yapmaktan korkmak aşırıya kaçıp güvensiz sürüş yapmanızı sağlamayacak kadarsa iyidir.
Motor sürerken alıcılar hep açık olmalı. Korku da alıcıların yüksek düzeyde olmasını sağlar.

velizrsln
04 Kasım 2016, 13:20
ölmemek için motosiklete binmeyen hasan bey b*k çukuruna düşerek can verdi
ahahaa benim sözümdür bu
ölmemek için motora binmeyip ölmek daha kötü

serhat207
04 Kasım 2016, 14:31
Bir gün herkes ölecek, çokta şeyapma bence.

turkish39
04 Kasım 2016, 15:50
Racing ya da racing görünümlü motosiklet ile her an hava atma içgüdüsü oluşacağından ilk tehlike olarak değerlendirebiliriz.Kim ne derse desin görünüş açısından zaten gözler üzerinizde,hele bir de manitanın biri baktımı o kıvılcım ateşlenir.Dünyanın en sakin adamı birden değişiverir.İlk yapılan hareket,aragazı ve kesiciye sokmaktır,sonrasında son devire kadar böğürterek oradan uzaklaşmaktır.Biraz kabiliyet varsa tekere de kalkılabilir.Bunlar asla şaşmaz.Bu tarz hareketlerin yeri ve zamanı yoktur,herşeyi göze alarak yapılabilinir.Sonrasında gelen ufak tefek ya da büyük kazalar,o ana kadar umrunda bile olmaz,hatta aklına gelmez.Keşkelere bağlarsın...
Genç arkadaşların bu tarz motorlarla başlamasına hiç bir zaman taraftar değilim.Uyardığım çok olmuştur ve hiç biri de dinlememiştir.İlk bir ayı yukarıda saydığım gereksiz hareketlerde bulunarak geçirdiklerinden,benim çevremde kazasız geçiren daha olmadı.Skutere dönüş yapan bir sürü atarlı ergen kardeşim vardır.Hatta anlata anlata bitiremezler skuterin güzelliğini.Aslında ikisi de aynı CC ama racing malesef bi havalara soktuğundan olmuyor abi.Motosiklet tecrübe istiyorsa racing 4 kere istiyor.Hafife almayacaksın.Abi benim işim olmaz hava atmakla ya da hızla diyosan racingle de işinin olmaması lâzım.Tecrübe ile sabittir.

selsa
04 Kasım 2016, 16:02
Bende ölüm korkusu değil de şu vardı; Ben bu trafikte olmayı haketmiyorum (sanki herkes müthiş şöför :)
Hala aşamadığım da şöyler bir korkum var, saçma bir hata yapmayayım. Çok basit yani park ettiğim yerden yola çıkarken devrilmeyeyim vs. Sorun olmuyor ama içimde bunun endişesi oluyor eheh

ZümeR
04 Kasım 2016, 16:30
İlk olarak ;
yeni başlıyorsan mutlaka düşeceksin ve ekipmanına göre hasar alacaksın :)
korkuyla bu meretin üzerine binersen mutlaka o korkunla bir gün yüzleşirsin hemde en kötüsüyle,
ölümden korkmanı eleştirmeyeceğim ama ölüme en yakın olacağın zaman dilimi 2 teker üzerindeyken olacak,
bu kadar vesvese ile bence hiç başlama çünkü bilinç altındaki bu ters çaba kuralı bütün korktuklarını üzerine çekecek sonrada oturup
"biliyordum böyle olacağını keşke........." diyerek hayıflanma.

modifix
04 Kasım 2016, 16:51
Bide ilerde keşke yapsaydım dedigin şeyler oluyor . Onlar koyuyor adama. Keşke o kızla konuşsaydım keşke motora binseydim. Keşke daha fazla gayret etseydim vs vs

mavisipa
04 Kasım 2016, 17:36
Nereye bakarsan oraya gidersin. Korkuya bakmamalısın. Korku hayatta tutar ama fazlası zarar. Hep pozitif bak ki mutluluğa sür.:mrgreen:
Birazda ben felsefe yapayım. :)

KOCZ
04 Kasım 2016, 18:46
Cevaplarınız için teşekkür ederim ama bu korkumu yeneceğim

agris
04 Kasım 2016, 19:25
Motora binmesen de öleceksin. En azından bu dünyadan motora binmeden ayrılmamış olursun.

Levent
04 Kasım 2016, 19:49

Baskı hatası olabilir, bazen matbaada hata olabiliyor :)