PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Takviye yapılmasına rağmen şarz olmayan akü

dovahhkin
06 Ocak 2016, 18:21
Merhabalar arkadaşlar xmax 250 motorum yaklaşık 2 aydır çalışmıyordu ve bunun öncesinde hergün marş alan bekleyen bir motosiklet değildi.

Bu arada "akü" ye bağlı çakar lamba taktım son bir ay kullanıldı sonra motor iki ay yattı.

Herneyse denedim marş almadı trrrr diye ses yaptı 3 4 kez denedim.

Bir hafta geçti tekrar anahtarı taktım kontak gelmedi motosikletin hiçbir ışığı yanmadı yani.

Bu şekilde de 1 hafta bekledi ve bugun aynı amper motosiklet aküsüyle takviye ile çalıştırdık.

Akü bağlı olduğu zaman takviye ile sorun yok farlar çalışıyor

5 6 dakika gaza bastım ama motor kontak gidip geldi ışıkları ve sayaçlar sıfırlayıp duruyor kendini gösterge çubukları tur atıyor yani.

Takviye kablosu çıkardığında ışıklar kısılıyor istop edecek gibi oluyor bu şekilde de gaz verildi 5 dakika kadar ama değişen birşey yok istop ettiğimde gene hiçbir ışık çalışmadı.

Ne gibi bir sıkıntı olabilir ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:17 ----------

Çakarlar dışarıdan tuşla çalışıyor biri bastı büyük ihtimalle o yüzden bitti diye düşünüyorum akü kontak gelmeden açılıyor çünkü anahtar olmasa bişe

ayzek
06 Ocak 2016, 18:22
benim motorun kullanım klavuzunda en az 15 dakika rolanti veya 15 km yol diyor sanırım bu kadarı yeterli oluyor biraz yol yapabiliyorsan kullanmayı dene akünde ölmüş olabilir yeni akü almak zorunda kalabilirsin

ehil
06 Ocak 2016, 18:54
derin deşarj, yüksek ısı, titreşim aküye kalıcı hasar verir.

dovahhkin
06 Ocak 2016, 19:16
benim motorun kullanım klavuzunda en az 15 dakika rolanti veya 15 km yol diyor sanırım bu kadarı yeterli oluyor biraz yol yapabiliyorsan kullanmayı dene akünde ölmüş olabilir yeni akü almak zorunda kalabilirsin

Hocam motor 10 dakika kadar 5 bin 6 bin 7 bin devir arası arka tekeri çevirdi ama akü şarz olmadı bende anlayamadım

Nikkfurie
06 Ocak 2016, 19:19
o kadar kısa sürede toparlamaz..aküyü tampon şarz yapabilen cihazla en az 12 saat şarzda bırakın..

ayzek
06 Ocak 2016, 19:20
Hocam motor 10 dakika kadar 5 bin 6 bin 7 bin devir arası arka tekeri çevirdi ama akü şarz olmadı bende anlayamadım

Valla dostum kışın en çok karşılaşılan problem akü oluyor genelde aküler soğuktan ve motor yatmasından ölüyor baska bi aku takıp biraz yol yapsan aküden olup olmadığına emin olurduk yada akünün değerlerini ölçüm yaptıracağın yakınlarında bir yer varmı

Chronix
06 Ocak 2016, 19:54
En iyi ihtimal akü bitmiş,en kötü ihtimal konjektörün bitmiş aküyü sarj etmeye çalışırken vefat etmiştir..

dovahhkin
06 Ocak 2016, 20:51
En iyi ihtimal akü bitmiş,en kötü ihtimal konjektörün bitmiş aküyü sarj etmeye çalışırken vefat etmiştir..

Peki bu durum takviye sırasında mı olmuştur şayet öyle ise

Darkcity2000
06 Ocak 2016, 23:03
Tam bosalmis motosiklet akuleri genelde kurtarilamaz

dovahhkin
07 Ocak 2016, 02:47
Tam bosalmis motosiklet akuleri genelde kurtarilamaz

Bakalım hocam görünen o ki akü değişecek

babaçi
07 Ocak 2016, 19:34
beklemeden dolayı akü içerisindeki plakalarda sülfatlaşma meydana gelir ve bu sülfatlaşma 12-13 volt ile şarz edilirse kalıcı hale gelip akü kullanılamaz hale gelir.zaten şarzda tutmaz.tavsiyem bir oto elektrikçiye 5-10 tl karşılığında şarz ettirin,16 volt ile şarza başlanması gerekir.

banro
07 Ocak 2016, 21:38
Hiç uğraşma git yenisini al.Akü riske atmaya gelmez.

dovahhkin
08 Ocak 2016, 00:52
Hiç uğraşma git yenisini al.Akü riske atmaya gelmez.

Alırım almasına hocam da mecburi bekleyeceğiz sadece orjinal yuasa aküye 310 lira istediler ki xmaxın aküsü değişmesi için göstergeler dahi sökülüyor ön bölüm dağılıyor serviste 400 tutar diye düşünüyorum ondam başka çaresi varmı diye bakıyorum :D

Chronix
08 Ocak 2016, 01:12
Alırım almasına hocam da mecburi bekleyeceğiz sadece orjinal yuasa aküye 310 lira istediler ki xmaxın aküsü değişmesi için göstergeler dahi sökülüyor ön bölüm dağılıyor serviste 400 tutar diye düşünüyorum ondam başka çaresi varmı diye bakıyorum :D

kendin bile yaparsın bence..video da 125 yazıyor ama 250 ile aynı yerde .

https://www.youtube.com/watch?v=m6nXTvRfmCI

ayrıca 300 tl nedir =)) motoruna uygun (http://www.akusepeti.com/Bosch-YTX9-BS-12-Volt-8-Amper-Motosiklet-Akusu,PR-18.html)

DKN
08 Ocak 2016, 02:30

bikere bitince bidaha kendine gelemez yenisini almak en iyisi. belki demesi kolay diye düşüneceksin ama yapışmış olabilir mi diye tek tek elinle ovalayıp saydıktan sonra vericen çaresi yok malesef