PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu başlıktan sonra heralde "oha sigortam noolmuş lan öyle" başlıkları açılmaz artık.

Sayfa : [1] 2

coogle
08 Aralık 2015, 01:31
Arkadaşlar bugün Habertürk TV'de Sigorta şirketlerinin birliğiyle ilgili bir yetkili açıklamalar yaptı. Yayını youtube da bulamadım. İzlemenizi tavsiye ederim bulabilirseniz. Bakış programın ismi 7 aralık 2015 yayını.

Sigorta şirketleri 2014 yılında 1 milyar tl zarar etmişler. Şöyle ki prim havuzunda toplanan para geçen yıl 4.8 milyar tl civarında, ödenen davalar, hasar ödemeleri, ölüm yaralanma vs. tazminatları toplamı 5.2 milyar tl civarındaymış. Türkiye'de toplam 14 milyon sigortalı araç varmış 1 yılda 800 bin küsür maddi hasarlı kaza olmuş. 30 bin küsür yaralanmalı 2 bin 500 civarı ölümlü kaza oluyomuş.

Dolayısıyla zarar yazan bir sektör otomatikman primleri ortalama %15-20 civarında artış yansıtmışlar 2015 de.. Ayrıca acentelerin %10 olan komisyon oranı da artık % 7 veya %8 e düşürülecekmiş.

Bir de yeni getirilen bir kanuna göre sigorta şirketleri kaza durumunda karşı tarafın değer kaybını da ödemek zorunda. Bu durum da kanunda geçmiş 2 yılı da kapsadığı yönündeymiş. Bu da adamlara piyangodan çıktı :) bütçede yokken beklenmedik bi şekilde geçmiş 2 yılın değer kaybı davalarını ödüyorlar.

Bu şu demek, eğer geçmiş 2 yılda trafik kazası yaptıysanız ve sizin aracınızda hatanız olmadığı halde değeri düştüyse geçmiş 2 yıla dönük dava açabiliyorsunuz. Ama eleman özellikle bizimle yani sigorta şirketiyle anlaşmaya çalışsınlar diyor, bazı kişiler bizimle hiç irtibat kurmadan direkt dava açıyor diyor. Aman dikkat artık trafik kazası yapan, arkadan çarpan vs. olursanız s.çtınız. :)

Sonuç olarak bu sigortacı amcalar ciddi zarar ediyorlarmış. Bunun açıklaması özetle şu, kuruyla birlikte yaşlar da yanıyor.

2014 de toplam 1 milyar zarar eden sigorta şirketleri bu yıl da yıl dolmadığı halde şu anda 3 milyar tlye yakın zarar etmişler. Halen devam eden davalar da cabasıymış.

2016 da rakamlara % 18-20 civarında bir zam olacakmış.

Kazasızlık indirimleri de kademe kademe yapılmış. Örneğin 3 yıl kaza yapmadınız 3. kademeye çıkıyorsunuz %30 indirim alıyorsunuz. Sonra bir kaza yaptınız kademe dereceniz 3 den 2 ye düşürülüyor. Bir sonraki yıl %20 indirim alıyorsunuz. Tabi her yıl kâr zarar durumuna göre fiyat artışı yapıldığı için %15-20 zam yapıldığı için sizin indirim zammı engelliyor, o yüzden aynı fiyattan devam ediyorsunuz.

Program yarım saat sürdü 2 satırda özetledim size :)

Bütüüün primlere zamlar gelmeye devam edecek. Şaşırmayın gari...:bounce:

redlion999
08 Aralık 2015, 01:37
Bende cbf 500 ü sattım ona 400 tl ödemiştim sigorta 2007 modeldi.. Şimdi pcx 125 aldım en düşük fiyat 1100 tl.. 10 günü geçirdim 20 gün daha ceza farkı ödemeden sigortasız dolaşabilirim( polis kontrolüne girersem bağlıyorlar)

Aklımda pcx i 20 gün içinde satıp ruhsatsız 1000tl ye scooter almak var.. Yakalanırsam motoru bırakır giderim.. Diğer türlü 1000tl kesin zararım var en azından böyle birine zarar vermediğim sürece zarar etmeme ihtimalim var..

coogle
08 Aralık 2015, 01:43
Bende cbf 500 ü sattım ona 400 tl ödemiştim sigorta 2007 modeldi.. Şimdi pcx 125 aldım en düşük fiyat 1100 tl.. 10 günü geçirdim 20 gün daha ceza farkı ödemeden sigortasız dolaşabilirim( polis kontrolüne girersem bağlıyorlar)

Aklımda pcx i 20 gün içinde satıp ruhsatsız 1000tl ye scooter almak var.. Yakalanırsam motoru bırakır giderim.. Diğer türlü 1000tl kesin zararım var en azından böyle birine zarar vermediğim sürece zarar etmeme ihtimalim var..

hocam yolda giderken anlık dalgınlık oldu diyelim önünde 5.20 bmw var 2013 model duramadın tak vurdun arkadan. Arka tampon kırıldı bmw nin ve bagaj yamuldu diyelim. Sana çıkacak hasar ne kadar tahmin et.

Minimum 8-9 bin tl servis hasar kaydı ve değer kaybı davası en az 15-20 bn tl

redlion999
08 Aralık 2015, 01:52
hocam yolda giderken anlık dalgınlık oldu diyelim önünde 5.20 bmw var 2013 model duramadın tak vurdun arkadan. Arka tampon kırıldı bmw nin ve bagaj yamuldu diyelim. Sana çıkacak hasar ne kadar tahmin et.

Minimum 8-9 bin tl servis hasar kaydı ve değer kaybı davası en az 15-20 bn tl

Motosikletin benim ile bağlantısını bulur ise buyursun.. Beyan usülü kasko ellerinden öper arkadaşın..

Şakasına yazdığım birşeydi tabiki sigortasını yaptıracağız pcx in.. Ancak dediğimi yapacak insanların olacağına da eminim..

Sonuç olarak yine söve söve elimizi cebimize atacağız..

E-TEKİN
08 Aralık 2015, 02:03
5 ay önce duke200 u bursa da 70 tl Ye halk sigorta dan yaptırdım. Şu anki rakamları görünce içim urperiyor

berkcigdem
08 Aralık 2015, 02:05
5 ay önce duke200 u bursa da 70 tl Ye halk sigorta dan yaptırdım. Şu anki rakamları görünce içim urperiyor

abonmanlık falan alsaydın yada ne bileyim 5 yıllık falan yaptırsaydın o fiyattan :queen:

seta34
08 Aralık 2015, 08:41
Agustosta babanin ustune yaptirdik 390 liraya bu yaz 750 lira girecek gibime geliyor

Thracian
08 Aralık 2015, 08:50
O zaman sigorta şirketleri kazaya karışanların,onları dolandırmaya çalışanların primlerine zam yapsın,kazaya karışmamış insanların primlerine dokunmasın bir zahmet.Yada zarar eden her kurum gibi iflas ettikler ilan edebilirler.Her ne olursa olsun kaza yapmamış insanlar için bu primler resmen terbiyesizlik.Zaten bu ülkede ne oluyorsa vatandaşa oluyor.Ben sigorta şirketlerinin bu tarz açıklamalarını mantıklı bulmuyorum bir dünya suçsuz insan ödemesi gerekenin neden 10 katı prim ödüyor.Her ne açıklama yaparlarsa yapsınlar burada açılan bir kaç konuda gördüğüm 3500 TL lik motosiklet 2000 TL lik primi haklı çıkarmıyor.

Bune
08 Aralık 2015, 09:39
Açılır güzel kardeşim açılır, çalıştığım iş sigorta sigorta sektörüyle paslaşıyor bize sektörün içinden dergiler geliyor yani bu yayınlar halka değil sektöre hitap ediyor ve herkes ağlıyor o dergide sadece geçen yıl değil son 5 yıldır zarar ediyormuş sigortacılık sektörü, ben bunu yazdım aynı topic altında yine ağlayanlar vardı. Yazılır elbet, benim tek isteğim aklı başında olup kaza yapmayan adamla daha ergenliğini bitirememiş "ben 600 ar ar alacam auahuaaaa" diyen adamı aynı tutmamaları.

crocodill
08 Aralık 2015, 09:42
https://www.youtube.com/watch?v=J9pj62e0cqc

Thracian
08 Aralık 2015, 11:28
Arkadaşlar bugün Habertürk TV'de Sigorta şirketlerinin birliğiyle ilgili bir yetkili açıklamalar yaptı. Yayını youtube da bulamadım. İzlemenizi tavsiye ederim bulabilirseniz. Bakış programın ismi 7 aralık 2015 yayını.

Sigorta şirketleri 2014 yılında 1 milyar tl zarar etmişler. Şöyle ki prim havuzunda toplanan para geçen yıl 4.8 milyar tl civarında, ödenen davalar, hasar ödemeleri, ölüm yaralanma vs. tazminatları toplamı 5.2 milyar tl civarındaymış. Türkiye'de toplam 14 milyon sigortalı araç varmış 1 yılda 800 bin küsür maddi hasarlı kaza olmuş. 30 bin küsür yaralanmalı 2 bin 500 civarı ölümlü kaza oluyomuş.

Dolayısıyla zarar yazan bir sektör otomatikman primleri ortalama %15-20 civarında artış yansıtmışlar 2015 de.. Ayrıca acentelerin %10 olan komisyon oranı da artık % 7 veya %8 e düşürülecekmiş.

Bir de yeni getirilen bir kanuna göre sigorta şirketleri kaza durumunda karşı tarafın değer kaybını da ödemek zorunda. Bu durum da kanunda geçmiş 2 yılı da kapsadığı yönündeymiş. Bu da adamlara piyangodan çıktı :) bütçede yokken beklenmedik bi şekilde geçmiş 2 yılın değer kaybı davalarını ödüyorlar.

Bu şu demek, eğer geçmiş 2 yılda trafik kazası yaptıysanız ve sizin aracınızda hatanız olmadığı halde değeri düştüyse geçmiş 2 yıla dönük dava açabiliyorsunuz. Ama eleman özellikle bizimle yani sigorta şirketiyle anlaşmaya çalışsınlar diyor, bazı kişiler bizimle hiç irtibat kurmadan direkt dava açıyor diyor. Aman dikkat artık trafik kazası yapan, arkadan çarpan vs. olursanız s.çtınız. :)

Sonuç olarak bu sigortacı amcalar ciddi zarar ediyorlarmış. Bunun açıklaması özetle şu, kuruyla birlikte yaşlar da yanıyor.

2014 de toplam 1 milyar zarar eden sigorta şirketleri bu yıl da yıl dolmadığı halde şu anda 3 milyar tlye yakın zarar etmişler. Halen devam eden davalar da cabasıymış.

2016 da rakamlara % 18-20 civarında bir zam olacakmış.

Kazasızlık indirimleri de kademe kademe yapılmış. Örneğin 3 yıl kaza yapmadınız 3. kademeye çıkıyorsunuz %30 indirim alıyorsunuz. Sonra bir kaza yaptınız kademe dereceniz 3 den 2 ye düşürülüyor. Bir sonraki yıl %20 indirim alıyorsunuz. Tabi her yıl kâr zarar durumuna göre fiyat artışı yapıldığı için %15-20 zam yapıldığı için sizin indirim zammı engelliyor, o yüzden aynı fiyattan devam ediyorsunuz.

Program yarım saat sürdü 2 satırda özetledim size :)

Bütüüün primlere zamlar gelmeye devam edecek. Şaşırmayın gari...:bounce:

Türkçe meali : Biz zaten milleti öpmeye yer arıyorduk bahaneyi bulduk,2014 yılında devletten de izin çıktı.2014 yılından başlayarak kademeli olarak milleti öpmeye başladık.Bu daha başlangıç,daha gerçekleştirmediğimiz bir sürü fantazimiz var.2016 da çok daha sert öpülmeye hazırlanın.Aracınızın zorunlu trafik sigortasını yaptırmaya gelirken,yanınızda vazelin getirmeyi unutmayın.

MUHAMMED82
08 Aralık 2015, 12:05
o zaman önümüzdeki senelerde ilk aracını alanları daha çok öpecekler. biz kardayız deyip kendimizi mutlu edelim...

ZümeR
08 Aralık 2015, 12:12
Daha öncede yazmıştım.

Yapılan ve bundan sonrada yapılacak olan iş sırası:

1. Sigortacıya git teklif al yada poliçeyi kestir.
2. Foruma gel konu aç veryansın et.

Romedon
08 Aralık 2015, 12:13
sigortasız gezme cezası kaç tl_?

Eagle7
08 Aralık 2015, 12:24
iyide kimden zarar ediyorsan git ondan çıkar zararını niye düzgün kullanıcıdan çıkarıyorsun hıncını

Tundzhay
08 Aralık 2015, 12:26
iyide kimden zarar ediyorsan git ondan çıkar zararını niye düzgün kullanıcıdan çıkarıyorsun hıncını

https://www.youtube.com/watch?v=W68JyNbQJZk

Bu reklam hikaye. Senin dediğin gibi adam çarpıyor, parasını çarpmayan ödüyor...

josepth_o6
08 Aralık 2015, 12:29
Zarar ediyorlarsa defolsun gitsinler. Şerefsizler hem kendi kendilerini dolandırıp sonrada zarar mı ediyorlarmış ?. Baktın zarar ediyorsun o işi

yapmazsın demi. Ama sorun bunlarda değil, sorun bizim devletimizde bunları boş bıraktı ki gelin halkı öpün diye. Hatırlıyorum da bundan 6-7 sene

önceydi sanırım, o zaman otomobiller için tek fiyat vardı. Zorunlu trafik sigortası sadece 125 veya 150 tl idi, bu haysiyetsiz serefsizler o zaman

zarar etmiyodu da , şimdi en kötü otomobil sigotası 1000 tl oldu, şimdi mi zarar ediyorlar. Bıraksınlar bu palavraları, gerçekten zarar etseler

bile içim yanmaz beter olurlar inşallah, bu kadar mazlumun hakkını yedikleri için.

Dusty
08 Aralık 2015, 12:53
Yahu zorunlu olmaktan çıkarılsın madem?

Yapılan her kazanın zararını ödemek zorunda kalmasınlar. Kullanıcılar da riski bilerek yaptırsın ya da yaptırmasın. Ben şahsen, senede 200-300 liraya sigorta yaptırırdım. Kasko da öyle, kasko zorunlu mu sanki? Ama çatır çatır yaptırıyor millet. Sonuçta karşının veya senin aracın, zarar, cepten çıkacak para aynı. Hayır bir de motosiklet yani. En babası 250 kg alet, kaç tane motosiklet kazasında bu kadar büyük masraf çıkıyormuş, bu kadar büyük zarar veriyorlarmış karşı tarafa? Çoğu kazayı yapan da kurye, cg125 vs. Kaportayı göçertirler anca o cüsseyle.

Zorunlu tuttuğun bir hizmetin ücreti kimsenin belini bükmemeli. Ticari araçların primlerine bakın, 15-20bin tl. 75 milyonluk ülkede her araç bu sigortayı yaptırıyor. Bu zarar rakamlarına da inanmıyorum. Üstte arkadaşların söyledikleri doğru. Kimse amme hizmeti yapmıyor, 5 senedir zarar eden şirket devam etmez. Bu işte bir bit yeniği var.

atillatopal9
08 Aralık 2015, 13:05
BA BA NE! SİGORTA ŞİRKETİ ZARAR EDİYORSA BA NA NE!
BAŞLARIM ZARARLARINA, O ZAMAN SİGORTA YAPTIRMAYALIM!
ZORUNLUYSA EĞER, BUNUN FİYATLARI MAKÜL OLMAK ZORUNDA. HİÇ KİMSE ARACIN 4/1 FİYATINA SİGORTA FİYATI İSTEYEMEZ!
OTO BOKA SİGORTA YAPMASALARMIŞ. BU FİYATLARIN ACISINI BİZDEN DEĞİL, KENDİLERİNDEN ÇIKARSINLAR.
KÖPEKLER!

plegus
08 Aralık 2015, 13:23
Türkçe meali : Biz zaten milleti öpmeye yer arıyorduk bahaneyi bulduk,2014 yılında devletten de izin çıktı.2014 yılından başlayarak kademeli olarak milleti öpmeye başladık.Bu daha başlangıç,daha gerçekleştirmediğimiz bir sürü fantazimiz var.2016 da çok daha sert öpülmeye hazırlanın.Aracınızın zorunlu trafik sigortasını yaptırmaya gelirken,yanınızda vazelin getirmeyi unutmayın.

BA BA NE! SİGORTA ŞİRKETİ ZARAR EDİYORSA BA NA NE!
BAŞLARIM ZARARLARINA, O ZAMAN SİGORTA YAPTIRMAYALIM!
ZORUNLUYSA EĞER, BUNUN FİYATLARI MAKÜL OLMAK ZORUNDA. HİÇ KİMSE ARACIN 4/1 FİYATINA SİGORTA FİYATI İSTEYEMEZ!
OTO BOKA SİGORTA YAPMASALARMIŞ. BU FİYATLARIN ACISINI BİZDEN DEĞİL, KENDİLERİNDEN ÇIKARSINLAR.
KÖPEKLER!

Ben eskiden sigorta şirketinde çalışıyordum. Şöyle açıklayım:

1. Bunlar ticari şirket ve hizmet karşılığı para kazanmalılar.
2. Yıllardır kimse bu işten para kazanamıyor. 1 yıl kar eden, gelecek 5 sene zarar ediyor.
3. Zorunlu trafik sigortası kamu çıkarlarını düşündüğünde zorunlu olarak kalması gereken bir uygulama ve bu devam edecek.
4. Bir de yukarıda dediği gibi değer kaybı meselesi çıktı.
5. Bedeni hasar tazminatları her geçen sene katlanarak artırılıyor.
6. Bu tazminat artışları her zaman geriye dönük uygulanıyor.
(Bunların herhangi birini savunuyor ya da bunlara karşı çıkıyor değilim, sadece olanı yazıyorum)

Bunların hepsini birleştirdiğinde zamlar kaçınılmaz. Satın aldığın hizmetin karşılığında para vermeyi öpülmek olarak algılıyorsan evet öpecekler. Bahçende domates yetiştiremiyorsan manav da öpüyor. Kuyudan petrol çıkarmıyorsan pompacılar öpüyor. Topraktan metal çıkarıp elinle parçaları birleştiremiyorsan motosiklet üreticileri de öpüyor. Bütün gün öpücüklere boğuluyorsun.

Ben bu olayın garipsenmesini hiç anlamıyorum. Motosiklete binmenin masrafı motosiklet parası değildir. Motosiklet + Ekipman + Eğitim + Ehliyet + Sigorta + Vergi + Benzin + Bakım-Onarım + Lastik vs vs. masraflarının altından kalkamıyorsan ne yazık ki motosiklet lükstür. Nasıl Karayiplerde tatil yapmak lüks ise bu da lükstür. Bilmem anlatabildim mi.

Ayrıca size garanti veriyorum. Açık açık yazayım. TRAFİK SİGORTASINDAN ve SAĞLIK SİGORTASINDAN PARA KAZANAN YOK. KİMSE DE KAZANMAYACAK. Zamları sadece zararlarını azaltmak için yapıyorlar. Asıl para kasko, seyahat, ev ve işyeri vs. sigortalarından kazanılıyor. Trafik sigortalarında bu zararlara katlanmalarının tek nedeni diğer sigortalar için marka bilinirliği yaratmak. Yoksa beyni olan trafik sigortası yapmaz. Yapmayan da var ama inanın adını sanını duymamışınızdır. Duyulmamasının sebebi de trafik ve/veya sağlık sigortaları yapmamaları. Pazar payları, ciroları, karları ve hedefleri de aynı oranda düşüktür.

kurubuz
08 Aralık 2015, 13:28
Aslında bu başlığın anlatmak istediği : " Sigorta primleri yükseldiği için biricik iktidarımıza giydirmeyin, oy kaybettirmeyin. Yazıktır Reis ve stajyerine. Bakın , mantıklı açıklaması varmış. O halde ödeyin paşa paşa, sesinizi çıkartmayın. Bir daha da böyle pahalılıktan şikayet eden başlıklar açmayın... "

schumacher__
08 Aralık 2015, 13:30
Bu konunun tek bir çözümü var, o da kaza yapmış, sistemi sömüren adama fazlasıyla dayayacaklar primi. Kazasız, sorunsuz adama değil..
En son bir rakam görmüştüm, sigortalıların %95i kazasız, hasarsız olarak dönüyor, geri kalan %5 bütün sistemi sömürüyor diye. Madem bu kadar zarar ediyorlar, çözümü gidip o %5te arayacaklar, %95e fahiş fiyatlar çıkararak değil.

Draconian
08 Aralık 2015, 13:36
Bunun başlıkla veya yapılan açıklamayla bir ilgisi yok. şu anki sistem tamamen vatandaşı soymaya yönelik.

Bana 1017 lira çıkan sigorta babama 380 lira çıkıyor. Sen a2 ehliyeti olmayan, motor üzerine dahi oturmamış bir insana sırf yaşı var diye neredeyse 700 lira daha az sigorta çıkarırsan tabii ki zarar edersin. çünkü senin hesaplamanda sıkıntı var.

Motoru babama satıp onun adına sigortalattım. Ee şimdi ne değişti? Yine ben biniyorum motora..

Thracian
08 Aralık 2015, 13:43

2. Yıllardır kimse bu işten para kazanamıyor. 1 yıl kar eden, gelecek 5 sene zarar ediyor.
3. Zorunlu trafik sigortası kamu çıkarlarını düşündüğünde zorunlu olarak kalması gereken bir uygulama ve bu devam edecek.
(Bunların herhangi birini savunuyor ya da bunlara karşı çıkıyor değilim, sadece olanı yazıyorum)

Bunların hepsini birleştirdiğinde zamlar kaçınılmaz. Satın aldığın hizmetin karşılığında para vermeyi öpülmek olarak algılıyorsan evet öpecekler. Bahçende domates yetiştiremiyorsan manav da öpüyor. Kuyudan petrol çıkarmıyorsan pompacılar öpüyor. Topraktan metal çıkarıp elinle parçaları birleştiremiyorsan motosiklet üreticileri de öpüyor. Bütün gün öpücüklere boğuluyorsun.

Ben bu olayın garipsenmesini hiç anlamıyorum. Motosiklete binmenin masrafı motosiklet parası değildir. Motosiklet + Ekipman + Eğitim + Ehliyet + Sigorta + Vergi + Benzin + Bakım-Onarım + Lastik vs vs. masraflarının altından kalkamıyorsan ne yazık ki motosiklet lükstür. Nasıl Karayiplerde tatil yapmak lüks ise bu da lükstür. Bilmem anlatabildim mi.

Ayrıca size garanti veriyorum. Açık açık yazayım. TRAFİK SİGORTASINDAN ve SAĞLIK SİGORTASINDAN PARA KAZANAN YOK. KİMSE DE KAZANMAYACAK. Zamları sadece zararlarını azaltmak için yapıyorlar. Asıl para kasko, seyahat, ev ve işyeri vs. sigortalarından kazanılıyor. Trafik sigortalarında bu zararlara katlanmalarının tek nedeni diğer sigortalar için marka bilinirliği yaratmak. Yoksa beyni olan trafik sigortası yapmaz. Yapmayan da var ama inanın adını sanını duymamışınızdır. Duyulmamasının sebebi de trafik ve/veya sağlık sigortaları yapmamaları. Pazar payları, ciroları, karları ve hedefleri de aynı oranda düşüktür.

Aslında benim için pek sorun yok benim motorun 88 TL gibi bir şeydi.Ama geçenlerde burada bir başlık gördüm.3500 TL lik sıfır km motosiklete 1500-2000 TL civarı sigorta çıkarmışlar.İşte bu resmen öpülmek.Hem de hardcore.Bu tarz sigorta fiyatlarının bence hiç bir mantıklı açıklaması yok.Ayrıca hizmet konusu tartışılır kaza yaparsan o hizmeti alıyorsun.Kaza yapmadığın sürece para boşa gitmiş oluyor.Valla arkadaşların dediği gibi zarar ediyorlarsa kapatırlar dükkanı defolup giderler.Belli ki kimsenin zarar ettiği yok hepsi tam gaz devam.Devlet ve sigorta şirketleri elele iyi yoluyorlar milleti.

josepth_o6
08 Aralık 2015, 13:52

Beter olsunlar, batsınlar , iflas etsinler. Yerine de işini düzgün yapan şirketler, elemanlar, eskperler gelsinler. Bir sürü serefsiz eksperi oraya

doldurup, tamponun tırnağı kırıldı diye sıfır gibi aracı perte çıkarmasınlar. Malum sitede görmüyorsunuz heralde aracın 500 tl masrafı vardır ama

hasar kaydı (yani pert kaydı ) vardır üzerinde , evvaliyatında hasarı yoktur, çalışır yürür konumdadır, piyasa fiyatınndan 10 - 20 bin aşağidir

diye bir sürü ilan var. Sen bu araçların bedelini masum insanlardan bu sigotayı yaptırmaya mecbursun kisvesi altında çıkartırsan bende yiyecek

ekmeğe muhtaç olmasını temenni ederim bu sigorta şirketlerinin.

VESPERA
08 Aralık 2015, 14:10
Bana pek inandırıcı gelmedi. Acaba, devletin farklı kollardan gelire ihtiyacı olabilir mi?

Bir anda bu kadar artamaz fiyatlar. TV'lerde ağlamak haklı olduğunuzu göstermez. Hem trafik sigortasından hem kasko'dan hem MTV'den öpüyorsunuz vatandaşı. Kimi kandırıyorsunuz?

Bu ülkede motorlu araç kullanmak gerçekten lüks hale geldi. Allah ıslah etsin hepsini.

plegus
08 Aralık 2015, 14:13
Beter olsunlar, batsınlar , iflas etsinler. Yerine de işini düzgün yapan şirketler, elemanlar, eskperler gelsinler. Bir sürü serefsiz eksperi oraya

doldurup, tamponun tırnağı kırıldı diye sıfır gibi aracı perte çıkarmasınlar. Malum sitede görmüyorsunuz heralde aracın 500 tl masrafı vardır ama

hasar kaydı (yani pert kaydı ) vardır üzerinde , evvaliyatında hasarı yoktur, çalışır yürür konumdadır, piyasa fiyatınndan 10 - 20 bin aşağidir

diye bir sürü ilan var. Sen bu araçların bedelini masum insanlardan bu sigotayı yaptırmaya mecbursun kisvesi altında çıkartırsan bende yiyecek

ekmeğe muhtaç olmasını temenni ederim bu sigorta şirketlerinin.

Aslında benim için pek sorun yok benim motorun 88 TL gibi bir şeydi.Ama geçenlerde burada bir başlık gördüm.3500 TL lik sıfır km motosiklete 1500-2000 TL civarı sigorta çıkarmışlar.İşte bu resmen öpülmek.Hem de hardcore.Bu tarz sigorta fiyatlarının bence hiç bir mantıklı açıklaması yok.Ayrıca hizmet konusu tartışılır kaza yaparsan o hizmeti alıyorsun.Kaza yapmadığın sürece para boşa gitmiş oluyor.Valla arkadaşların dediği gibi zarar ediyorlarsa kapatırlar dükkanı defolup giderler.Belli ki kimsenin zarar ettiği yok hepsi tam gaz devam.Devlet ve sigorta şirketleri elele iyi yoluyorlar milleti.

Not: Zarar etme konusu yazımda belirttiğim üzere trafik sigortası ve sağlık sigortasına özel. Bir kez daha dikkatli okursanız neden buna katlandıklarını da yazdım.

Dikkat çektiğiniz noktada haklısınız. Yalnız şöyle bir durum var: Eksperler sigorta şirketlerinden bağımsız, devletin atadığı görevlilerdir. Yani bu konuda bir dolandırıcılık, kayırma vs oluyorsa her zamanki gibi tanıdık, eş dost, rüşvet vs yoluyla oluyordur. Bunlara izin verilmemesi lazım kesinlikle. Ama şüphe etmenize gerek yok. Stratejik bir pozisyonda çalışıyordum ve her türlü kar-zarar vs rakamları her daim elimin altındaydı. Kar etmiyorlar. Hem de yıllardır. Kar etmek gibi de bir hedef yok, sadece zarar azaltma var.

Bir de zarar etsinler batsınlar beter olsunlar demişsiniz. Valla öyle istiyorsanız olsun, babamın şirketi değil ancak kamu yararını düşündüğünüz zaman çok büyük darbe olacaktır.

Başınıza hiç %100 karşı tarafın suçlu olduğu bir kaza gelmedi mi? Varsayalım adamın 70 model kuşgillerden bir arabası var. Sende de son model Panigale. Canınıza bir zarar gelmedi ve motosikletiniz pert oldu kaza sonucu. Bu adamın -muhtemel gelir seviyesini göz önüne alacak olursak- sittin sene bütün varını yoğunu satıp çoluğu çocuğuyla kapı önünde kalsa bile sizin zararınızı ödeme şansı yok. Öyle dava icra uğraşır durusunuz. İnsanları da hayati derecede mağdur edersiniz. Bu ekstrem bir durum olmakla beraber daha ufakları da sizi hayatınızdan bezdirecektir.

Sigorta mantığı dünyanın en eski ticari oluşumlarından biridir ve zamanında Lloyd tarafından ortaya atılmış, gemi taşımacılığında yaşanılan kayıplar sonucu kaptanların birlik olup gönüllü kurduğu bir havuz sistemine dayanır. İhtiyaçlar günümüze kadar bu seviyiye geldi ki sigorta da şu anda hayatın bu kadar içinde. Yani tamamen kendiliğinden ihtiyaçtan doğmuş bir oluşumdur. Emin olun şu anda yok etsek çok pişman oluruz. Eğer sadece trafik ve sağlık sigortasını kullanıyorsanız günü sonunda, yıllar geçtikten sonra siz karlı duruma geleceksiniz. Ancak bu primler ödenemiyorsa bilin ki o sigortasını ödeyemediğiniz değer sizin için lükstür.

Yurt dışında insanlar bu primler çok daha yüksek olmasına rağmen rahat rahat ödüyorlar. Bu problem sigorta şektörünün değil, ülkenin genel refah seviyesi ve insanların kendi ekonomik düzeylerinin üstünde hayatları zorlamasından ileri gelmektedir. Bunun sorumluları da bellidir ve her fırsatta tekrar ödüllendirilmektedir. O yüzden içinde bulunduğumuz durum her türlü müstahaktır ve adildir. Arkanıza yaslanın ve yeni Türkiyenin keyfini çıkarın.

Thracian
08 Aralık 2015, 14:21
@plegus abi yanlış anlama gereksiz demiyorum ama bu ülkede zorunlu trafik sigortası,genel sağlık sigortası başta olmak üzere hiç bir sigorta sistemi düzgün işlemiyor bence.Ülkemizdeki çoğu sistemde olduğu gibi sigorta sistemlerinde de ciddi sorunlar var.Zaten sende yazdığın mesajın son pragrafında bu sorunların kaynağını belirtmişsin.

karacabeg
08 Aralık 2015, 14:26
kesinlikle sistem yanlış basitçe hesaplarsak
yolda emanet arabayla kenarda ters yönden gelen at hırsızı tipli kamyönetin geçemeyeceğini anlayıp durdum o gelmeye devam ettim kaportaya kasayı takıp yırttı. Ters yön olduğu içinde %100 kusurlu.
tutanak tuttuk baktım sigorta poliçesine 352 tl ye yaptırmış bu sene ki 5. resmi kazası bizim araç 3000 tl ye tamir gördü diğer ücretler hariç.
bir de mahkemeden sıfır ve kazasız olduğu için değer kaybı başvurusu yapılacak tahminim 3000 tl de ordan alınacak.
hasarın tazmini 6000 tl / 352 tl adamın yıllık primi= 17
yani sadece tek kazayı primle ödese 17 yıl sürüyor o yıl ki 5. kazasıymış
Prim yükselecek gidecek en düşüğüne yaptıracak muhtemelen başka bir şirkete yine aynı terane dönecek
Ulan hazıra dağ mı dayanır yapmayın herkesin sigortasını madem bizim ne suçumuz var !

plegus
08 Aralık 2015, 14:35
kesinlikle sistem yanlış basitçe hesaplarsak
yolda emanet arabayla kenarda ters yönden gelen at hırsızı tipli kamyönetin geçemeyeceğini anlayıp durdum o gelmeye devam ettim kaportaya kasayı takıp yırttı. Ters yön olduğu içinde %100 kusurlu.
tutanak tuttuk baktım sigorta poliçesine 352 tl ye yaptırmış bu sene ki 5. resmi kazası bizim araç 3000 tl ye tamir gördü diğer ücretler hariç.
bir de mahkemeden sıfır ve kazasız olduğu için değer kaybı başvurusu yapılacak tahminim 3000 tl de ordan alınacak.
hasarın tazmini 6000 tl / 352 tl adamın yıllık primi= 17
yani sadece tek kazayı primle ödese 17 yıl sürüyor o yıl ki 5. kazasıymış
Prim yükselecek gidecek en düşüğüne yaptıracak muhtemelen başka bir şirkete yine aynı terane dönecek
Ulan hazıra dağ mı dayanır yapmayın herkesin sigortasını madem bizim ne suçumuz var !

Sigortasını geçtim o adamın ehliyetini nasıl almıyorlar hala? Böyle bir saçmalık varken sistemden bahsedemeyiz zaten. Kepazelik.

YERUÇAĞI
08 Aralık 2015, 14:37
ne denirse densin ben sonuca bakarım 2-3 binlik motora 1000-1500 tl prim olmaz bırakın 20000 lik motorada olmaz,adaletsizlik bu,,750000 lik Ferrari nin sigortası ile motorun sigortası aynı olmamalı ve ayrıca yazıldığı gibi sigortayı zarar ettiren o yüzde 5 lik kısıma kitlesinler yüksek pirimi,, banane

ATAdamZU
08 Aralık 2015, 14:41
07.12.2015 tarihinde motorumu aldım 2006 model ledow 250 24 plaka yaş 24 en uygun sigorta 976 çıktı bi tanıdık vasıtasıyla 800 tl ye halledibildim bilginize noter işlemi 111 tl tuttu plaka değişmedi noter ve sigorta masrafı dışında hiç bi masrafım olmadı ruhsatıda bugun hallettim iyi forumlar

pikatel34
08 Aralık 2015, 14:43
adamlar haklı beyler.artik en kotu arabanin bile bir fari 500 lira.5000 e aldigim motora 800 liraya sigorta yaptirabildim.seneye ikametgahimi istanbuldan yalovaya aldirip sifir x max almayi düşünüyorum insallah.yoksa 1.500 lira sigorta odeyemem ona

AWESQME
08 Aralık 2015, 14:54
Artık motor alırken millet o şehirdeki kaza yapma oranına göre alıcak galiba. Bunu da başlangıç motorları videolarına ekleyelim :queen:

plegus
08 Aralık 2015, 14:58
ne denirse densin ben sonuca bakarım 2-3 binlik motora 1000-1500 tl prim olmaz bırakın 20000 lik motorada olmaz,adaletsizlik bu,,750000 lik Ferrari nin sigortası ile motorun sigortası aynı olmamalı ve ayrıca yazıldığı gibi sigortayı zarar ettiren o yüzde 5 lik kısıma kitlesinler yüksek pirimi,, banane

Sanırım sigorta değil kaskodan bahsediyorsunuz. Bambaşka bir dünya tamamen kişisel tercih yaptırıp yaptırmamak. 2-3binlik motora hiçbir sigorta şirketi asla ve asla kattiyetle o primi çıkartmaz trafik sigortası olsa.

coogle
09 Aralık 2015, 01:40
Yaptıracağınız Zorunlu Trafik Sigortası karşı tarafın hasarını karşılamak için yapılması zorunludur. Yani sizin motorunuzun bin tl olması ile 10 bin tl olması arasında pek bi fark yok.

hatta ucuz olan motorun kaza yapma riski daha fazla. ucuz motorun dengesi, freni vs. kaza riskini arttırır.

bu yıl en fazla satılan otomobil markası volksvagen olmuş 120 bin araba sattılar, ikinci sırada ford, üçüncü sırada renault var.
senin motorun bin lira olabilir ama çarptığın araba büyük ihtimalle bu üç markadan biri olacak ki bu markalar otomobil pazarının % 30 unu oluşturuyor. bu üç markanın en ucuz arabası 40 bin tl den başlıyor. en pahalısı da sanırım vw touareg fiyatı 370 bin tl.

hiç bişey yok sadece tampona vurdun diyelim bu araçların tampon boyaması en az yetkili servislerde 1500 tl civarı.

geçen yıl arabamla benim sigortalı personelim passat a arkadan çarptı.
3 yıldır hasarsızlık indirimli 700 tl ye yaptırdığım kaskom benim arabamın yetkili servisten çıkan 8 bin tl lik faturasını ödedi.

karşı tarafın tamponu boya vs. yapılacaktı onu da zorunlu trafik sigortam ödedi ama ne kadar ödedi bilmiyorum.

benim anlamadığım fiyatı yüksek bulan arkadaşlar siz kendinizi risksiz mi sanıyorsunuz? kaza yapmayacağınızı kim garanti ediyor? nerden geliyor bu özgüven 2 teker üstünde :)

Shrieker
09 Aralık 2015, 02:35
Lan oğlum kim ödeme talebinde bulunuyorsa gidin onun primini arttırın. Benim zorunlu sigorta primim neden üçe katlanıyor durduk yere ?!?

idmanyurdu
09 Aralık 2015, 02:50
bir yasa çıkarıp millete dayıyorlar. bakın 7 yaşındaki çocuk maça gitmek için passolig kredi kartı cıkarmak zorunda . bölyle saçmalık olabilirmi. sigorta mevzusundada kim kimle kaza yapıyorsa onlar birbirlerine ödesinler. bu güne kadar kimseye çarpmamışım bmw nin tampon parasını bana ödetirse devlet osmanlının dağılma dönemindeki gibi halkın gözünde itibarı kalmaz. şahsen ben devletin beni düşündüğünü sanmıyorum. benim yaşam kalitemi yükseltemeyen bir devlet anlayışı...

redlion999
09 Aralık 2015, 07:20
Adam o kadar konu açtı yine de aynı başlıktan açtılar :cherry:

2013 pcx 125 e 1157 lira ödedim bu arada

Mitoqondri
09 Aralık 2015, 07:23
Adam o kadar konu açtı yine de aynı başlıktan açtılar :cherry:

2013 pcx 125 e 1157 lira ödedim bu arada

Hocam "Halk" sigorta vs. diyorlardı. Oraya da sordursaydın diyecem ama, yaran derindir şimdi hiç açmıyayım. :)

redlion999
09 Aralık 2015, 07:48
Hocam "Halk" sigorta vs. diyorlardı. Oraya da sordursaydın diyecem ama, yaran derindir şimdi hiç açmıyayım. :)

Ulaşabildiğim tüm acentelere fiyat sordurdum 10 gün içinde.. Sigortam net,ekolay vs net siteleri, şair sigorta ve kendi tanıdığım yerel sigortacılara.. mutlaka birinin halk sigorta ile de bağlantısı vardır..

Hiçbir motosikleti elimde 1 yıldan fazla tutmadığımdan %50 bindiriyorlar direk.. Yaş 25 plaka istanbul olunca da geçirdiler..

Sonuç olarak; kanada da okuma veya yaşama hayali olan arkadaşlara 'ya bırak oraları mis gibi ülkemiz var kal burada' deyip önlerini keserseniz karşınızda beni bulursunuz..

Bu arada bir ekleme :cherry:

Ben üniversite son sınıf okuyorum kız arkadaşım da ynei mezun 2 aydır çalışıyor.. 3 senelik ilişkide elini cebine attırmadım desem yeridir.. Bazen düşünüyordum acaba fazla mı erkeklik gururu ayağına ödüyorum herşeyi diye ancak kız sigortayı tek seferde ödedi valla :cherry:

Buradan çıkacak sonuç; Sevgilinizi iyi seçin:) Kendimi 3 senelik birikim hesabından para çekiyor gibi hissediyorum

Mitoqondri
09 Aralık 2015, 07:56
Ne dolar, ne euro, ne altın. Sadece kadir kıymet bilen hayırlı bir sevgili yatırımı diyorsun. Uzun vade de kazanç diye buna derim. :cherry:

fearlesboyy
09 Aralık 2015, 09:44
sigortasız gezme cezası kaç tl_?
araç bağlanır cekici otopark parası ödersin birde ceza yersin + sigorta yaptırmadanda motoru çıkaramazsın otoparktan

gurcan34
09 Aralık 2015, 13:54
ben simdi ikinci el sctoor alacagim kismetse... bu sigortalar modeline CC sine goremi belirleniyor ?

atillatopal9
09 Aralık 2015, 14:18
1 ocak itibari ile fiyatlarda yapılandırma olacak. ben motorumu koydum garaja bekliyorum.
30 TL ye yakın faiz yiyeceğiz ama yapacak bir şey yok.
fiyat düşmezse motoru babamın üstüne yapıp öyle sigortasını yapacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:16 ----------

ayrıca bunlar görünen kısmı.
sigorta fiyatlarının asıl artmasında ki sebep; doğuda yakılan araçlar. bunlardan dolayı bu sene acısını çıkarmaya çalışıyorlar.

smiles
09 Aralık 2015, 15:35
Yurt dışında insanlar bu primler çok daha yüksek olmasına rağmen rahat rahat ödüyorlar. Bu problem sigorta şektörünün değil, ülkenin genel refah seviyesi ve insanların kendi ekonomik düzeylerinin üstünde hayatları zorlamasından ileri gelmektedir. Bunun sorumluları da bellidir ve her fırsatta tekrar ödüllendirilmektedir. O yüzden içinde bulunduğumuz durum her türlü müstahaktır ve adildir. Arkanıza yaslanın ve yeni Türkiyenin keyfini çıkarın.

Aslında olayı soru işaretine yer vermeyecek şekilde açıklayan bu son paragraftır.

Bu ifadeye tek bir yorum bile yapılmaması da bilimsellikten, gerçeklerden ne denli uzak olduğumuzun kanıtıdır bence. Kimse durumun farkında değil veya farkında olmak istemiyor. Bir rüyada yaşıyoruz ve morfinle bu rüyanın devam ettirilmesini istiyoruz. Birileri bizim için en doğru olanı düşünsün ve uygulasın diye bekliyoruz. Yapılan yorumlar devletimize, bizi yönetenlere, taptığımız idollere, içimizdeki boşluğu doldurduklarımıza, tuttuğumuz takıma karşı olmasın. İçinde siyaset olmayan, hassas noktalarımıza dokunmayan yorumlar başımızla beraber. Yeter ki gerçekleri görmek zorunda kalmayalım, uykumuza devam edebilelim.

"o sigortasını ödeyemediğiniz değer sizin için lükstür." Hak ettiğimizi düşündüğümüz, ihtiyacımız olduğunu bildiğimiz, etrafımızdaki insanların rahat rahat tükettiği bazı şeyleri, bazılarımız satın alamayacaklar. Satın alsalar bile idame masraflarını karşılayamayacaklar. Bunun sorumlusu bu durumda ne Japon üreticiler ne sigorta şirketleri ne yan sokaktaki galericidir.

Kabul etmek istemesek de, fakirleşiyoruz. Sahip olduğumuz çoğu şeye aslında sahip değiliz. 10 senelik gelirimizi garantilememişken, kredi çeki 10 sene ev kredi ödemeyi vadediyoruz. O ev kendi evimiz sanıp mutlu oluyoruz. Kıllı bir iş indirip kredi ile aldığımız Audi ile hava atıyoruz. Adam hacizcilerden tırım tırım kaçarken biz "10 sene önce millet hacı murata binerken şimdi esnaf Audi ile geziyor" diye kasılıyoruz.

İş verene asgari ücrete zam yapmak zül geliyor. Devlete verdiği vergi çalışanına verdiğinden fazla. Devlet fütursuz harcamalarına kaynak yaratıyor. Dipsiz kuyular doymak bilmiyor, hep daha fazla istiyor. Ama bizim sesimiz ancak zurnanın son deliğinde çıkıyor ve zırt diyor ancak. Çünkü izanımız yok. Bu yetimiz elimizden uzun zaman önce alınmış. Çözümleme, durumlardan ders çıkarma, hareketlerimizin yol açabileceği sonuçları tahmin etme gibi melekelerimiz yok.

Memleketteki inanılmaz kaza rakamlarına bakarken, nasıl olur da devletin bu sorunun üzerine gitmediğini çözmeye çalışmışımdır. Düşününce gerçekten inanılmaz rakamları görmezden gelmek mümkün değil. İnanılmaz maddi bedeller, can kayıpları, iş gücü kayıpları... bunlar hep şirketlerin ve devletin üzerine yük. Bu yükten nemalanan birileri var diye düşündüm sonra. Ama kimler? sigorta şirketleri geldi aklıma ilk olarak. Acaba dedim trafik kanunlarının yenilenmesine ve uygulanmasına engel mi oluyor bu karteller? Bu açıklamalar sonrasında yanılmış olduğumu anladım. Ama sorumun cevabı hala yok. Yani devlet sadece beceriksiz olduğu için mi önleyemiyor bu kazaları, kayıpları?

Serk21
09 Aralık 2015, 15:36
5 senedir zarar ediyorlarmış =) ha ha ha ha zuhahahaaha puhahaha :jocolor: kendinizi tatmin etmeyin.. adamlar resmen saplıyorlar işte.. ah canım çok üzüldüm, akşam geçerken gökdelenlere kocaman reklamlar yapan sigortacılara biraz yağ,un, ekmek bırakayım.. 5 yıldır para kazanamıyorlar birde cepten kaybediyorlar sevaptır :( Hadi arkadaşlar hep beraber yardım kampanyası düzenliyoruz, giymediğiniz kıyafetlerinizi de getirin.. ya bide arkadaşın dayısı sigortacı ve son model mercedesi var.. acaba yakıt durumu nasıl? birinizde deposunu fulleyin :( bakmayın 2014 E class mercedesle gezdiğine adam 5 yıldır aç :(

kurubuz
09 Aralık 2015, 15:55
sigorta fiyatlarının asıl artmasında ki sebep; doğuda yakılan araçlar. bunlardan dolayı bu sene acısını çıkarmaya çalışıyorlar.

Hiç ilgisi yok. Zorunlu trafik sigortası teröristin yaktığı arabanın bedelini ödemez, kazada kusurlu isen zarar verdiğin aracın veya kişinin masraflarını öder. Bu dediğin olsa olsa kasko primlerini yükseltir, o da poliçede " terör ve halk hareketleri" klozu varsa.

okoca
09 Aralık 2015, 16:47
napalım tbmm nin önünde motormu yakalım illa cinnete gelip, aklıma yazar kasayı atan adam geldi, esasında atama felan beklemesem, yakarım, sicilim bozulmasın :queen:

plegus
09 Aralık 2015, 18:05
5 senedir zarar ediyorlarmış =) ha ha ha ha zuhahahaaha puhahaha :jocolor: kendinizi tatmin etmeyin.. adamlar resmen saplıyorlar işte.. ah canım çok üzüldüm, akşam geçerken gökdelenlere kocaman reklamlar yapan sigortacılara biraz yağ,un, ekmek bırakayım.. 5 yıldır para kazanamıyorlar birde cepten kaybediyorlar sevaptır :( Hadi arkadaşlar hep beraber yardım kampanyası düzenliyoruz, giymediğiniz kıyafetlerinizi de getirin.. ya bide arkadaşın dayısı sigortacı ve son model mercedesi var.. acaba yakıt durumu nasıl? birinizde deposunu fulleyin :( bakmayın 2014 E class mercedesle gezdiğine adam 5 yıldır aç :(

Zarar eden çalışanlar değil. Herkes parasını alıyor merak etme. Şirket sahibi yatırımcılar, holdingler, hissedarlar para kaybediyor. Elmayla armutu ayırmak lazım.