PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu işin mantığı nedir?

Sayfa : 1 [2]

mozgur
04 Ağustos 2015, 20:55
Okumaktan ve anlamaktan aciz OLDUĞUNU zaten fark ettik. 250cc bir motor ne zaman temel ihtiyaç maddesi oldu ?

o kadar komik duruma düşüyorsun ki yazdıkça, daha neler uyduracaksın merakla bekliyoruz forum ahalisi olarak.

Kes lan. Akşam akşam küfrettireceksin kendine. Yazacağını yazdın uza hadi. Üçtür ağzını lağım gibi kullanıyorsun ya sabır deyip efendi gibi anlatmaya çalışıyoruz bokunu çıkardın iyice. 15 yaşında ergen muhabbetine çevirdin işi. Yapıştın iyice.

Murat.K.
04 Ağustos 2015, 21:03
Kes lan. Akşam akşam küfrettireceksin kendine. Yazacağını yazdın uza hadi. Üçtür ağzını lağım gibi kullanıyorsun ya sabır deyip efendi gibi anlatmaya çalışıyoruz bokunu çıkardın iyice. 15 yaşında ergen muhabbetine çevirdin işi. Yapıştın iyice.

Tipik saçmaladığımın farkındayım ama artık geri vites yapıp hatamı kabul edemeyecek noktaya geldim, dur küfüre bağlayayım üste çıkarsam ne ala! modu aktif edilmiş.

(aka) tek hücreli mod on!

Sesli güldüm!

Et paşam küfür et. Nasıl olsa seviye müsait sende :)

natila
04 Ağustos 2015, 21:29
Ben de cruiser chopper düşünüyordum Honda shadow alacaktım adam 2007 modeline 27000 istedi çıldırdım başlarım sizin tarzınıza dedim gittim 24 e sıfır nc750 aldım dünya varmış dedim allaha şükür çok çok memnunum benim demir kızdan...tekeriniZ düz bassın

barodi
04 Ağustos 2015, 21:42
az daha koy mt 07 al r 25 e 17 vereceğinize apaçi motosikleti olan mt 07 yi alınız :cherry:( ben demiyorum bunu bizzat mt 07 kullananların kendisi söylüyor bizim motoru apaçi yaptılarya yanıyorum da ona yanıyorum diyorlar ):cherry:

fatih.
04 Ağustos 2015, 22:06
Benim anlamadıgım neden böyle konular açılıyor
Adam başınıza silah dayamıyor uyarsa alırsınız uymazsa almazsınız olay bukadar basit büyütmeye gerek yok

anılbel
04 Ağustos 2015, 23:09
Mete 07 daha iyi motür galiba ? Ama gurban oldugum r25 e 17 istetirse onu da vermek senin benim harcim deel

mozgur
05 Ağustos 2015, 00:14
Tipik saçmaladığımın farkındayım ama artık geri vites yapıp hatamı kabul edemeyecek noktaya geldim, dur küfüre bağlayayım üste çıkarsam ne ala! modu aktif edilmiş.

(aka) tek hücreli mod on!

Sesli güldüm!

Et paşam küfür et. Nasıl olsa seviye müsait sende :)

Kendi görüşünden olmayan herkesi kalın kafalı olarak nitelendiren adam gelmiş bana seviye öğretiyor (((:

Yav he he.

Murat.K.
05 Ağustos 2015, 08:07
Benim anlamadıgım neden böyle konular açılıyor
Adam başınıza silah dayamıyor uyarsa alırsınız uymazsa almazsınız olay bukadar basit büyütmeye gerek yok

Ortamda bir hazımsızlık var, Aldı başını gidiyor. Bu konu ilk kez konuşulmuyor. Baktığında hep aynı 1-2 kişi şikayet halinde. Olayı şimdi karaborsaya bağlamaya Çalışıyor. Onu da eline yüzüne bulaştırdı. Kimseden destek alamayınca küfüre sarıp üste çıkmaya çalışırlar.

Seneye başka bir motor çıkar bu kadar talep görür, bu seferde ona saldırırlar. Artık bu mt25 olur, başka bir marka olur? Onu bilemem

mozgur
05 Ağustos 2015, 08:42
Murat bey öncelikle uslubunuz çok çirkin saygısız ve kabaca burda herkes efendi gibi tartışıyor!Kendinize gelin kimsenin kimseye karaborsacı dediği falan yok!Özellikle yanlış anlaşılmasın diye yorumumu yazdıktan sonra 1-2 saniye içinde düzelttim ve sonuna ekleme yaptım. Sizin tabirlerinizle kalın kafalılar adam gibi anlasın diye!Sizi ve bilgilerinizi çok değerli buluyordum üzüldüm.

Bir b.ktan anlamayan öküzü buraya getirir adam diye dikersen çıkan sonuç bu oluyor dostum ne yazıkki. (: Bunun gibi mallardan çok var burada her konuda trollük yapan. Google dan arama yapmaya öğrenen bir şeyden anlıyorum zannediyor. Oradan buradan alıntı yaparak işi kotarmaya çalışıyor. Baktı olmadı üslubu pisliğe çeviriyor.

Bir de bunların bir huyu var kendi yaptıkları mallıkları başkaları yapmış gibi anlatmak (: O zaten apayrı bir eğlence konusu.

Görmezden gel geç eğer çoluk çocuk muhabbeti çevirmek istemiyorsan. Bunun gibilerin çoğunun zeka yaş ibresi 10-12 aralığına takılmış durumda ne yazık ki. O yüzden birşey anlatamazsın. (:

Seko
05 Ağustos 2015, 08:59
Şerefsizlikten başka bir şey değildir. Şark kurnazlığıdır, fırsatçılıktır. Hak yemek bizim için normal bir şey olduğundan bir de satmaya çalışırken binbir yalan uydurur, 600'lükleri bile geçiyor falan der. Ben bu adileri siteye şikayet ediyorum, genelde bir iki gün sonra ilan kalkmış oluyor.

Ekleme : 2 - 3 tanesini şikayet ettim bile...

Murat.K.
05 Ağustos 2015, 11:57
Bir b.ktan anlamayan öküzü buraya getirir adam diye dikersen çıkan sonuç bu oluyor dostum ne yazıkki. (: Bunun gibi mallardan çok var burada her konuda trollük yapan. Google dan arama yapmaya öğrenen bir şeyden anlıyorum zannediyor. Oradan buradan alıntı yaparak işi kotarmaya çalışıyor. Baktı olmadı üslubu pisliğe çeviriyor.

Bir de bunların bir huyu var kendi yaptıkları mallıkları başkaları yapmış gibi anlatmak (: O zaten apayrı bir eğlence konusu.

Görmezden gel geç eğer çoluk çocuk muhabbeti çevirmek istemiyorsan. Bunun gibilerin çoğunun zeka yaş ibresi 10-12 aralığına takılmış durumda ne yazık ki. O yüzden birşey anlatamazsın. (:

Küfür edip ardından da mazlumlar gibi isyan ediyorsun ya :)

Amma Omurgasız çıktın :)

Resmen kendini anlatmışsın mesajında o Kısım çok eğlenceli idi. Okuyup okuyup gülüyoruz burda. Ne yapalım havalar sıcak, yıllık izne çıkmak için gün sayıyoruz, sende olmasam eğlenemeyeceğiz.

Bastır paranı bayiye ilk sıradan al motorunu. Her önüne gelen bayiye isim yazdırmak ile olmuyor. :)

Konu devam ettikçe omurgasızlıkta ne kadar level atladığını kahkahalar ile takip edeceğiz. Ofisçe beğenerek izliyoruz.

sebzelicorba
05 Ağustos 2015, 12:01
adam zaten motora 51-75 hp yazmış. kendi motorunun kaç beygir olduğunu bilmiyor :)
bu arada ben 14,750ye satıyorum koruma takozlu :D buyrun gelin

mozgur
05 Ağustos 2015, 12:41
Küfür edip ardından da mazlumlar gibi isyan ediyorsun ya :)

Amma Omurgasız çıktın :)

Resmen kendini anlatmışsın mesajında o Kısım çok eğlenceli idi. Okuyup okuyup gülüyoruz burda. Ne yapalım havalar sıcak, yıllık izne çıkmak için gün sayıyoruz, sende olmasam eğlenemeyeceğiz.

Bastır paranı bayiye ilk sıradan al motorunu. Her önüne gelen bayiye isim yazdırmak ile olmuyor. :)

Konu devam ettikçe omurgasızlıkta ne kadar level atladığını kahkahalar ile takip edeceğiz. Ofisçe beğenerek izliyoruz.

Koçum ben senin sıkıntını, kaşınan yerini yazmışsın anlıyorum da senin derdini çözümü bende değil. Git ofis arkadaşların alıversin senin sıkıntını.. (:

artık ağzım ile gülemiyorum size
__________________________________________________ __________________________________________________ ______

Ama merak etme. Senin gibi soysuzları daha önce adam ettik. Seni de adam ederiz sıkıntı yok.

Yalnız var ya şu efendi ayaklarına yatmana bayılıyorum. Ulen forumdakıler bile dayanamayıp yazmışlarken daha hala traş yapıyorsun burada...

Yav he he (:

Hey allahım, elin karaborsacısına laf anlatmaya çalılıyoruz burada...

Murat.K.
05 Ağustos 2015, 13:19
Koçum ben senin sıkıntını, kaşınan yerini yazmışsın anlıyorum da senin derdini çözümü bende değil. Git ofis arkadaşların alıversin senin sıkıntını.. (:

__________________________________________________ __________________________________________________ ______

Ama merak etme. Senin gibi soysuzları daha önce adam ettik. Seni de adam ederiz sıkıntı yok.

Yalnız var ya şu efendi ayaklarına yatmana bayılıyorum. Ulen forumdakıler bile dayanamayıp yazmışlarken daha hala traş yapıyorsun burada...

Yav he he (:

Hey allahım, elin karaborsacısına laf anlatmaya çalılıyoruz burada...

Haklısınız forumdakiler bile yazmışlar. Okudum komik ve Saçma bulunmuşsunuz.

Adam ederiz derken? Adam Olmayı ne zaman öğrendiniz ki ders verecek düzeye geldiniz. Omurgasızlığı, pişkinliği, küfür edip mazlumu oynamayı, uzanamadığınız her ciğere mundar demeyi adamlık sanıyorsan....

Tabi bir de cehalet var ki ona hiç girmeyelim.

Sana kim neresi ile Gülsün?

Seviye desen yerlerde, üslup desen mahalle ağızı bile çok kalite kalıyor yanında...

Her mesajında karakterin hakkında daha fazla fikir verir olmuşsun ahaliye.

Bu arada cinsel eğilimin hakkında da ip uçları vermişsin :) bilinç altı fantezileri filan paylaşır olmuşsun. Durum sandığımızdan da ciddi sanırım :)

Thracian
05 Ağustos 2015, 13:23
Şu yüksek fiyat verenleri savunan arkadaşlar; Burada lafımız sadece Yamaha R25 e değil,ister motosiklet olsun ister araba olsun 0 km den daha pahalıya satılan bütün araçlara.Bana söyleyin dünyanın neresinde görülmüş 2. el aracın 0 km den daha pahalı olduğu.4-5 yıl öncesine kadar Türkiye'de de böyle bir olay yoktu.0 km bir aracı alıp ruhsat,plaka çıkarttığın an fiyatı %5 ile %10 arası değer kaybına uğrar.Yok 2000 km gitmişmiş yok 10.000 km gitmişmiş ama şehir arası kulanılmışmış isterse 1 km gitsin artık o 2. el bir araç.Kızlığı bozuldu ulan aletin var mı ötesi berisi.:)Yüksek fiyat verenler o motosikletleri satamasalar bile piyasayı dolaylı yoldan yükseltiyorlar ister inananın ister inanmayın.2.elinin 0 km den pahalı olduğunu gören adam gidiyor borca giriyor 0km alıyor.0 km ye bu kadar rağbet olduğunu gören markalar madem bizim ürünlere talep var biz de zammı yapıştırırız diyor ve boş durmuyor zam üstüne zam,zam üstüne zam yapıyor.Allah aşkına açın bir bakın 0 km ve 2. el fiyatlarına.125 cc kıçı kırık scooter 8000 TL,7-8 yaşında ahı gitmiş vahı kalmış Çin malı chopper 4000-5000 TL lerden gidiyor..20 yaşında artık hurdaya atılacak arabalara 20.000 TL e istiyorlar.Şimdi bu fiyatları savunuyorsanız iki seçenek var; sizde 2. el de kar peşinde koşan,aldığı motorun,benzinini,plaka ruhsat masraflarını satacağı kişiye kaktırıp bir de üstüne kar yapmaya çalışan tatlı su çakallarındansınız yada cidden olayları değerlendirme ve muhakeme yeteneğiniz yerlerde sürünüyor.Veya bir üçüncü seçenek elinizdeki motosikletleri sattıktan sonra hiç motosiklet almayacaksınız o yüzden fiyatların anlamsız yükseliği sizi ilgilendirmiyor.

Murat.K.
05 Ağustos 2015, 13:38
Konu satanı savunmak değil ki. Almak zorundaymışsın sanki kafana silah dayanmışlar başka çare yokmuş gibi yorum yapanlar.

Almazsın olur biter. Mecbur musun almaya? Ee o zaman konuşacak bir şey var mı? Halen konuşma ihtiyacı duyan varsa sıkıntı ondadır.

Bak adam bugün yine 16750 vereyim diye Arıyor. Satmıyorum arkadaş! Binmek için aldım ben bunu diyorum yetmiyor. Bak adam illa fazla para vereceğim diyor. Şimdi kabahat alanda mı satanda mı?

mozgur
05 Ağustos 2015, 13:56
Haklısınız forumdakiler bile yazmışlar. Okudum komik ve Saçma bulunmuşsunuz.

Adam ederiz derken? Adam Olmayı ne zaman öğrendiniz ki ders verecek düzeye geldiniz. Omurgasızlığı, pişkinliği, küfür edip mazlumu oynamayı, uzanamadığınız her ciğere mundar demeyi adamlık sanıyorsan....

Tabi bir de cehalet var ki ona hiç girmeyelim.

Sana kim neresi ile Gülsün?

Seviye desen yerlerde, üslup desen mahalle ağızı bile çok kalite kalıyor yanında...

Her mesajında karakterin hakkında daha fazla fikir verir olmuşsun ahaliye.

Bu arada cinsel eğilimin hakkında da ip uçları vermişsin :) bilinç altı fantezileri filan paylaşır olmuşsun. Durum sandığımızdan da ciddi sanırım :)

Aslında düşündüm de saçma bir konuda haklılığını kanıtlamak adına k.çını tartışmaya açabilecek karakterde bir adama laf yetiştiriyorum burada. Hayır yazsam daha, sümük gibi yapıştın iyice uzayıp gidecek. O yüzden haklısın sen koçum, haklısın. Devam et karaborsacılığa.

sezerh
05 Ağustos 2015, 14:06
1 - motorun km yuksek degıl gayet 2.000 km dedıgımız motor sıfır gıbı motordur. (tabikide kullanıma bağlı olarak yoksa 500 km de de çöp olabilir motor )

2- sızın sorunuza bende bayıden alın o zaman derdim.

3- eyvallah fiyatı gayet yüksek fakat sıra bekleyenler var motor şuan olmadığı için yüksek fiyat yazmış. 14.250 yazsa yarın satılır zaten. eğer olurda tutarsa diye ilan vermiş.

4- kimseye zorla al bu motoru demiyorlar almak isteyen olursa alır olmazsada olmaz zaten. o yüzden dediğim gibi sizin sorunuza bende olsam bunun gibi bir cevap verirdim. " buyur abicim bayiden al o zaman ben bu fiyata satıyorum istersen al istemezsen alma " diye

5- bu motora bu parayı veren bence ya çok zengindir para derdi yoktur yada enayidir.

6- ilan sahibini tanımam etmem yanlış anlamayın lütfen :)

4e cevap vereceğim. bu tip gereksiz tipler piyasayı yükseltmeye çalışan stokçu mantığıyla çalışan gereksiz tiplerdir. şahsi görüşüm budur.

Murat.K.
05 Ağustos 2015, 14:32
Aslında düşündüm de saçma bir konuda haklılığını kanıtlamak adına k.çını tartışmaya açabilecek karakterde bir adama laf yetiştiriyorum burada. Hayır yazsam daha, sümük gibi yapıştın iyice uzayıp gidecek. O yüzden haklısın sen koçum, haklısın. Devam et karaborsacılığa.

Şu forumdaki en karaktersiz adamsın biliyor musun? Tek numaran gelip hakaret etmek ve laf yedikçe mutlu olmak. işin garip tarafı konu ettiğin tek k*ç seninki ama kimseyi cezbetmediği için sinire vuruyorsun. Bak bu işin yapıldığın farklı sosyal platformlar mutlaka vardır. burayı mavi istiridye barı mı sandın?

Thracian
05 Ağustos 2015, 14:33
Konu satanı savunmak değil ki. Almak zorundaymışsın sanki kafana silah dayanmışlar başka çare yokmuş gibi yorum yapanlar.

Almazsın olur biter. Mecbur musun almaya? Ee o zaman konuşacak bir şey var mı? Halen konuşma ihtiyacı duyan varsa sıkıntı ondadır.

Bak adam bugün yine 16750 vereyim diye Arıyor. Satmıyorum arkadaş! Binmek için aldım ben bunu diyorum yetmiyor. Bak adam illa fazla para vereceğim diyor. Şimdi kabahat alanda mı satanda mı?

Konuyu bireysel veya tek bir motosiklet üzerinden düşünmeyin.Yüksek fiyatlar genel olarak piyasa fiyatlarını yükseltiyor.Yani o yüksek fiyatlı motosiklet satılmasa bile aynı motosiklete sahip bir adam motosikletini satacağı zaman sahibinden.com a girip fiyatlara baktığında 16.000 TL gibi fiyatları gördüğünde kendi motosikletine de 16.000 TL olmasa bile yüksek fiyat çekiyor bu şekilde zincirleme olarak fiyatlar artıyor.Buna ek olarak çoğu insan 2.eline bu fiyatı alacağıma 0 km alırım diyor bu sefer 0 km de yığılma oluyor ve stoklar bitiyor.Firma da beklediğinden çok daha yüksek satış yakalayınca zammı basıyor.Hatırlarsanız Yamaha R25 in lansman fiyatı 13.500 TL di.Yamaha satılacağını anlayınca daha ilk parti gelmeden hemen zammı yapıştırdı.MT-07 nin lansman fiyatı 17.000 TL civarı bir şeydi çok satınca hemen ona da arka arkaya zam yaptı şu anda 20.000 TL civarı olması lazım.Sonuç olarak çok dengesiz,sürekli artan fiyatlara sahip,düzgün işlemeyen 2.el ve 0 km piyasamız oldu.Yakın zamanda bir yandan döviz artışı bir yandan devletin aldığı soygun gibi vergiler diğer yandan yukarıda belirttiğim fiyat artışı derken eninde sonunda bu halkın alım gücü tükenecek ve motosiklet satışları düşecek.Bu arada suç hem bu fiyatları verenlerde hem de bu fiyatları çekenlerde.

Murat.K.
05 Ağustos 2015, 14:41
Konuyu bireysel veya tek bir motosiklet üzerinden düşünmeyin.Yüksek fiyatlar genel olarak piyasa fiyatlarını yükseltiyor.Yani o yüksek fiyatlı motosiklet satılmasa bile aynı motosiklete sahip bir adam motosikletini satacağı zaman sahibinden.com a girip fiyatlara baktığında 16.000 TL gibi fiyatları gördüğünde kendi motosikletine de 16.000 TL olmasa bile yüksek fiyat çekiyor bu şekilde zincirleme olarak fiyatlar artıyor.Buna ek olarak çoğu insan 2.eline bu fiyatı alacağıma 0 km alırım diyor bu sefer 0 km de yığılma oluyor ve stoklar bitiyor.Firma da beklediğinden çok daha yüksek satış yakalayınca zammı basıyor.Hatırlarsanız Yamaha R25 in lansman fiyatı 13.500 TL di.Yamaha satılacağını anlayınca daha ilk parti gelmeden hemen zammı yapıştırdı.MT-07 nin lansman fiyatı 17.000 TL civarı bir şeydi çok satınca hemen ona da arka arkaya zam yaptı şu anda 20.000 TL civarı olması lazım.Sonuç olarak çok dengesiz,sürekli artan fiyatlara sahip,düzgün işlemeyen 2.el ve 0 km piyasamız oldu.Yakın zamanda bir yandan döviz artışı bir yandan devletin aldığı soygun gibi vergiler diğer yandan yukarıda belirttiğim fiyat artışı derken eninde sonunda bu halkın alım gücü tükenecek ve motosiklet satışları düşecek.Bu arada suç hem bu fiyatları verenlerde hem de bu fiyatları çekenlerde.

Bu kadar dar düşünmeyin. Ben sen o biz siz onlar Sıfır fiyatlarını etkileyecek gücümüz yok. Öyle olsa idi Çoktan bu motorun Sıfır fiyatı 17yi görürdü. Yamaha Türkiye motor yetiştiremiyor ama fiyata aynı HIZLA zam yapmıyor. Ayrıca gerçek anlamda suç teşkil eden bir durum gerçekleşmiş değil.

Bir kaç sayfa önce bir arkadaş satılan motorlar hakkında genel durum Özeti yaptı. 14-15 tane ilan ile Türkiye piyasasını değiştiremezsiniz.

Bunun yanında alanda satanda halinden memnun. Demek ki alıcının şikayeti yok?

Iktisadi olarak yazdıklarınız piyasa koşullarını etkileyici bir durum arz etmiyor. Her ürün gamında Dediğiniz gibi olsa idi kabul edilebilirdi. Ancak bir model ile yüzlerce modeli etkilemek olanaksız.

Thracian
05 Ağustos 2015, 15:15
Bu kadar dar düşünmeyin. Ben sen o biz siz onlar Sıfır fiyatlarını etkileyecek gücümüz yok. Öyle olsa idi Çoktan bu motorun Sıfır fiyatı 17yi görürdü. Yamaha Türkiye motor yetiştiremiyor ama fiyata aynı HIZLA zam yapmıyor. Ayrıca gerçek anlamda suç teşkil eden bir durum gerçekleşmiş değil.

Bir kaç sayfa önce bir arkadaş satılan motorlar hakkında genel durum Özeti yaptı. 14-15 tane ilan ile Türkiye piyasasını değiştiremezsiniz.

Bunun yanında alanda satanda halinden memnun. Demek ki alıcının şikayeti yok?

Iktisadi olarak yazdıklarınız piyasa koşullarını etkileyici bir durum arz etmiyor. Her ürün gamında Dediğiniz gibi olsa idi kabul edilebilirdi. Ancak bir model ile yüzlerce modeli etkilemek olanaksız.

Nedense aklıma ilkokulda Türçe derslerinde yapılan "Okuduğumuzu Anladık mı" aktiviteleri geldi aklıma.Bakın bir önceki mesajımde ne demişim;"Konuyu bireysel veya tek bir motosiklet üzerinden düşünmeyin."Şimdi sahibinden.com u açın farklı modellerin hatta arabaların fiyatlarını inceleyin.Sonra bana söyleyin bu durum sadece sizin çok değerli ultrasüper R25 lerinizde mi böyle yoksa bütün araçlarda aynı mı?Ve tüketici olarak birlik olursak 0 km fiyatlarını öyle bir değiştiriz ki hem devlet hem markaların aklı şaşar.Ama sizin gibi iktisad profesörüleri yüzünden yıllardan beri hem devletten hem markalardan kazık yemeye doymadık.Dünya çapında milletin 600 lüğe verdiği paralara burada 250 cc ye binmek sizi rahatsız etmiyorsa söyleyecek başka sözüm yok.

Murat.K.
05 Ağustos 2015, 15:45
Nedense aklıma ilkokulda Türçe derslerinde yapılan "Okuduğumuzu Anladık mı" aktiviteleri geldi aklıma.Bakın bir önceki mesajımde ne demişim;"Konuyu bireysel veya tek bir motosiklet üzerinden düşünmeyin."Şimdi sahibinden.com u açın farklı modellerin hatta arabaların fiyatlarını inceleyin.Sonra bana söyleyin bu durum sadece sizin çok değerli ultrasüper R25 lerinizde mi böyle yoksa bütün araçlarda aynı mı?Ve tüketici olarak birlik olursak 0 km fiyatlarını öyle bir değiştiriz ki hem devlet hem markaların aklı şaşar.Ama sizin gibi iktisad profesörüleri yüzünden yıllardan beri hem devletten hem markalardan kazık yemeye doymadık.Dünya çapında milletin 600 lüğe verdiği paralara burada 250 cc ye binmek sizi rahatsız etmiyorsa söyleyecek başka sözüm yok.

Siz okuduğunuzu anlıyor musunuz peki?

Ulaşmaya çalıştığınız sonuçlar için aldığınız veriler yeterli değil zaten gerçekçi değil.

Iktisadi olarak zaten yorumlarınız yetersiz aynı zamanda da yersiz.

Konu hakkında deste deste kitap Yazmış o kadar profesör vs iktisadı maliyeti çözememiş, o makineleri yapan Mühendisler maliyetler konusunda bilgisiz ama iki tekere binen herkes ulema. Yapmayın Allah Aşkın'a Dediğiniz kadar basit değil bu işin yorumun.

Konuyu vergiye bağlayarakta düze çıkamazsınız. Almanya'da yaşayan dostlarımın maliye Tarafından ne kadar sıkı denetlendiğini veya Amerika da ki adamın vergi konusunda neler çektiğini bilseniz bu ülkede adam gibi vergi alınmadığını Göreceksiniz. Burada yazmaya örneklemeye kalksam okumaktan yorulursunuz, duyduklarınıza inanamazsınız.

Konuya duygusal yaklaşıp Mantıksal Çözümleme bulmaya çalışıyorsunuz, o da olmuyor.

3-5 kişinin açtığı Sahibinden ilanından yola çıkarak ülkede fiyat dengelerini sarsmaya çalışıyorsunuz.

600 lük motor fiyatı demişsiniz, ölmüş o motorlar hepimiz biliyoruz neyi kıyaslayacaksınız şasesi yamulmuş 50 60 binden düşürülmüş bilmem kaç tane kullanıcısı olmuş motor ile 3 aylık motorun.

Hem adama demezler mi git o zaman onu al burada ne işin var.

Bak kaç sayfadır ne iktisat ne maliyet hakkında zırnık bilgi edinmemiş bir kör cahile laf anlatmak yerine ti ye almaya başlamışım burada. Adam kıçından başından cinsel fantezilerinden bahsediyor artık. O derece hödük.

Güzel kardeşim, bilmem kaç sene okuyup, Türkiye nin sayılı ekonomistlerinden birinden ders aldık onu okuduk bunu yaptık diye kişisel öz geçmiş mi yayınlayalım illa yazdıklarımızın doğruluğunu ispatlamak için

Onun yerine neden klavye başından yazmak yerine tezinizi önce araştırıp sonra geliştirip ondan sonra savunmuyorsunuz?

Kedi Ciğer ilişkisine doğru tam gaz devam ediyor konu. Saçmalayanlar daha fazla sarmalayacak bir şey bulamayınca hakarete baş vuruyor Yada din iman kitap diyerek haklılık Peşine gidiyor

Biraz reel olun. Mantıklı önermelerde bulunun. Tamam Anlıyorum mantığınıza ters geliyor ama mantığınız ile çözemezsiniz herşeyi.

Bak iktisadın girişinde basit bir denklem sunar her kitap. Arz talep Eğrisi. Sonra bunu sayfalarca anlatır. Çok basit bir konu gibi gözükür ama en karışık şeylerden biridir aslında. Denklemler ve değişkenler eklendikçe içinden çıkamazsınız.

Yani "abi bence yanlış bu" hede hödü lerinden vaz geçin artık. Öyle olmuyor. Arz talep dengesi bu. Oturun okuyun araştırın

Sonra o kıçları başları adamlık derslerini klavye erkekliklerini kenara koyun tartışalım.

telike
05 Ağustos 2015, 16:20
önce karaborsa tam olarak nedir onu size tanımlamak gerekiyor:

"Devletin koymuş olduğu kurallara aykırı olacak şekilde yürütülen yasa dışı bir ticaret olan karaborsa, bazı malların satışının karneye bağlandığı ya da fiyatlarının dondurulduğu, bazı malların satışının yasaklandığı, döviz fiyatlarının resmi kurumlar tarafından belirlendiği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Karne ile satış, bilhassa savaş dönemlerinde kıt malların dağıtımında eşitlik sağlamak amacı ile yaygın olarak başvurulan bir önlemdir; bu koşullarda karaborsacılar, söz konusu ürünleri yasal fiyatın üstünde satmak, alışveriş karnelerini çalmak ya da sahtelerini yapmak, belirli bir maldan belirli miktarlarda elde edebilmek için ek ödemede bulunmak gibi yöntemlere başvururlar. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Türkiye’de karaborsacılık faaliyetlerine engel olmak için Milli Korunma Kanunu çıkarılmıştır."

Kaynak: http://www.merakname.com/27339/

bu ülke karaborsa ile tüp, yemeklik katı yağ, gaz yağı satışlarını gördü.
bir malın karaborsada satılabilmesi için o malın normal koşullardan satışı mümkün olmaması veya devlet eli ile sınırlandırılmış/yasaklanmış veya karneye bağlanmış olması gerekmektedir. bu kadar süre işletme, ekonomi bilmem ne oku, ondan sonra birileri çıksın terimlere yeni anlamlar sığdırıp birde üstüne anlayan ile konuşalım desin...

karaborsacılık nasıl yapılır?
"Karaborsa, piyasa koşullarının veya yapay sebeplerin yaratmış olduğu ürün darlığından yararlanarak kanun otoritesinin koymuş olduğu ya da kontrol ettiği fiyatlardan daha yüksek fiyata satış yapılan piyasa demektir. Sözlükte, hak yemek, haksızlık etmek ve kötü muamele etmek manasına olup, meşru olmayan kazanç yollarından birisidir. Karaborsaya“ihtikâr”da denilmektedir. Karaborsa, genel olarak halk arasında, ucuza mal stoklanıp darlık veya çeşitli sebepler ile kendiliğinden bir mal darlığı ortaya çıktığı zaman eldeki malların çok pahalıya satıldığı ortama verilen addır. Bilhassa yokluk dönemlerinde veya bazı ürünlerin kontenjana (sınırlamaya) bağlandığı dönemlerde ortaya çıkan bu yasadışı ve gizli ticarette, amaç herhangi bir nedenden dolayı piyasada yeterince bulunmayan bir ürünün, el altından piyasa değerinden daha yüksek fiyatla satılmasıdır."

Kaynak: http://www.merakname.com/27339/

bende sizin anlayacağınız dil ile birkaç karaborsa örneği vereyim ki ne olduğunu adam gibi anlayın...

gangster filmlerinden bildiğiniz meşhur Amerika içki yasağı: 1920-1933 yılları arasında Amerikada içki satışı kanunen yasaklanınca el altından satışlar başladı. satıcılar yüksek fiyatlar ile inanılmaz para kazandı. meşhur GodFather lar doğdu...

ikinci dünya savaşı yıllarında ise Türkiye de ciddi anlamda bazı temel tüketim malları karneye bağlandı. ihtiyaç sahipleri, eksik kalan ihtiyaçlarını karşılamak için mal stoklayanlardan daha pahalıya bu ürünleri almak zorunda kaldılar.

aynı zamanda yine bu ülkede Ekmek, tüp, yabancı sigara vb ihtiyaç maddeleri dönem dönem karne ile veya yasak olduğu için el altından satıldı. sonuç karaborsanın doğumu....

gelelim R25 e
R25 için karaborsa varmı... artık ağzım ile gülemiyorum size, işin b*kunu çıkardınız çünkü. Arkadaşım BAYİYE GİDİP sıraya girip bu haltı alabiliyor musun? Evet alıyorsun. Fazla talep olduğu için bekleme listeleri var. Bekliyor musun? evet bekliyorsun. Ama normal yollar ile bu motora liste fiyatından sahip olabiliyorsun değil mi? Kullanıcılar ise daha yüksek fiyattan motorlarını satılığa çıkarıyorlar. bunu karaborsacılık olarak nitelendirip suç duyurusu yapmaya kalksan seni kovalarlar! neden? çünkü karaborsacılık değil bu! uzaktan yakından alakası yok!

işinize nasıl geliyorsa öyle algılamak kolayınıza gidiyor o yüzden bu kadar ısrarcısınız... Farkındayım.

Örnek: Kardeşler Yamaha Bayi: bu bayi gelen motorları sıraya gelen ve kaporasını verenlere satmak yerine 14.750 liste fiyatının üzerine daha fazla kar koyup satmaya kalksa bunun adı karaborsacılık olur. Ama Ahmet yaz basında aldığı motoru "nasıl olsa bayilerde uzun bekleme sırası var" diyerek 17.000 e satmaya kalkarsa bunun adı en kaba tabiri ile fırsatçılık olur. buraya kadar takip edebildiniz mi?

kardeşler veya x yamaha bayi sıfır motorları aynı fırsatçılık mantığı ile pahalıya satmaya başladığında bayilik sözleşmesine aykırı davranmış olur. bu tür bir davranış sonucunda "mal saklama" veya "liste fiyatı üzerinden satış yapma" sebebi ile bu adamı karaborsacılık ile suçlayabilir misin? evet suçlarsın. çünkü bu bayi toptan alım yapabilme lüksüne sahiptir. gelen ürünü son kullanıcıya ulaşmadan önce kapatıp fahiş fiyata satarsa sizin iddialarınız haklı olabilir. ama 1-2 kişinin kendi malını değeri üzerinde satmaya çalışması karaborsa olarak nitelendirilemez. kalın kafalılar anlasın diye bir kez daha belirtiyorum! bir mala normal şekilde sahip olmanıza distribütor, toptancı veya ara toptancı engel olmadığı sürece ortada karaborsa olarak nitelendirilecek bir durum OLAMAZ!!!!!

Yamaha Türkiye ile görüşüp önümüzdeki partinin tamamını ben satın alır ve sizlere 18.000 lira bu motor işinize gelirse dersem bu karaborsa yaratmaktır. ama 1 tane motoru sana 17-18binden sunarsam bu karaborsa olamaz.

madem karaborsa var ben nasıl 14,500 den daha ucuza aldım bu aleti?
ben ninjamı da alırken stoktaki son motoru almış idim... 4400 euro liste fiyatı vardı ve ben yine daha ucuza aldım.

demek ki neymiş karaborsa diye boşuna çığlık atıyormuşsunuz! ben motorlarımı alırken 16-17 e satan yok muydu? VARDI!!!!!
peki ben veya benim gibi normal yollardan motoru alanlar etkilenmedi?
Cevap: adı üzerinde normal yoldan aldık. peki sen normal yoldan bu motoru istersen alabilir misin? evet alırsın! kimse sana engel olmaz.

peki bu kadar isyan edenler ne yapıyor?
gidiyorsunuz bayiye. abi ben motor alcam diyorsunuz. sıra var diyorlar!
peki abi ismimi yazar mısın diyorsunuz? ve bayiden ayrılıyorsunuz. başka bayilerede gidip aynısını yapıyorsunuz!
bayilerde bunu bildikleri için sizleri adam yerine koymuyor!

peki benim gibiler nasıl vaktinde alıyor?
bayiye gidiyoruz, al kardeşim bu motorun parası! bunlarda istediğim ekstraların parası! aha bak şu tarihte de sana lastik gönderiyorum! koruma takozununda parası burda! bir de güzel kardeşim buyur bunlar sigorta plaka masrafları için 600-700 lira! gerekli dekontları al, para üstümü motorla iade et paşam diyoruz.
motor gümrüğe girince telefon açıyorlar, murat bey motorunuz gümrükte filanca gün çıkacak diyorlar.
motorunuz gümrükten çıktı murat bey plaka ve ruhsat işlemleri için faturasını bekliyoruz motorun demek için telefon açıyorlar.
murat bey işlemleriniz bitti istediğiniz zaman gelip motorunuzu teslim alabiliyorsunuz diyorlar
bende 20 gün dediniz 25 gün oldu, lütfen şu adrese motorumu getirip teslim edin diyorum. akşamına motor kapıma getiriliyor!

buraya kadar karaborsa ile alakalı her hangi bir durum yaşıyor muyum? hayır !
motoru pahalıya satanlar ile işim var mı? hayır!
daha pahalıya almak zorunda mıyım? hayır!
normal koşullar ile motoruma sahip olabildim mi? EVET!

eeeee madem karaborsa var ben veya benim gibi onlarca adam nasıl alıyor bu motoru? karaborsa bir tek size mi var?

hem beklemek istemeyeceksin!
hem bayiye para ödemeyeceksin!
sonra motoru hemen almak istersem kullanıcalardan satın almak istediğinde fiyatlar için hüngür hüngür ağlayacaksın!
dalga mı geçiyorsun?

bana ekonomi dersi vermeden önce bak bakalım Yamaha Türkiye`ye parti başına kaç motor ayrılmış Yamaha tarafından! Yamaha Türkiye mıçını yırtsa adet olarak ayrılandan daha fazla alamaz!
Sonra sor bakalım parti başına X adet motor gelirken kaç adet talep oluyor tüketici tarafından! Yamaha Türkiye bu talepleri karşılıyabiliyr mu?
sonra dön bak bakalım yamaha fabrikası yılda kaç r25 üretiyor ve dünyanın kaç ülkesine gönderiyor!
sonra bu bilgiler sana az gelirse Yamaha Türkiye AEA ya konuk olmuştu aç onu seyret azıcık daha bilgilen.
sonra gel buralarda millete suç isnat et!
adamlara karaborsacı diyerek hakaret ediyorsun farkında değilsin! adam sana hakaret davası açsa kazanır haberin yok! hasbel kader google da bir kelimeyi aramayı öğrenmişsiniz milleti zan altında bırakıyorsunuz?

biraz izan sahibi olun!

hocam pardon r25 satılık mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:13 ----------

ben bişey farkettim başlıkta. r25 i olanlar bariz saçma pahalı satılan güya adı supersport olan ama 250cc lik bir motosikleti ederinden fazlaya satılması konusunda ısrarcı. abi 250cc 30 küsür beygir bir motor. neyin tartışmasını yapıyosunuz? bence gereksiz pahalı. yok bayinin elinde yokmuş yok alanlar şanslıymış ıvırmış zıvırmış :D motor mu tükendi aga. 5 litreden fazla yakıyor standart şehir kullanımında. neyin tatavasını yapıyorsunuz? fiyat/performans yaptığımız zaman fiyat desen düşük puan o performans desen düşük puan. performanstan kasıt topspeed değil. o topspeedde harcadıklarıdır çıkarttıkları, örnek olarak yakıt, motora verilen aşındırma, devir, kullanım ömrü, vs.. vs.. şimdi bu söylediklerimi bazı arkadaşlar anlar. bazıları fanatiklik yaparlar. gerek var mı? yok bence gereksiz bir motordur bu kadar da nettir.

Murat.K.
05 Ağustos 2015, 17:20
hocam pardon r25 satılık mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:13 ----------

ben bişey farkettim başlıkta. r25 i olanlar bariz saçma pahalı satılan güya adı supersport olan ama 250cc lik bir motosikleti ederinden fazlaya satılması konusunda ısrarcı. abi 250cc 30 küsür beygir bir motor. neyin tartışmasını yapıyosunuz? bence gereksiz pahalı. yok bayinin elinde yokmuş yok alanlar şanslıymış ıvırmış zıvırmış :D motor mu tükendi aga. 5 litreden fazla yakıyor standart şehir kullanımında. neyin tatavasını yapıyorsunuz? fiyat/performans yaptığımız zaman fiyat desen düşük puan o performans desen düşük puan. performanstan kasıt topspeed değil. o topspeedde harcadıklarıdır çıkarttıkları, örnek olarak yakıt, motora verilen aşındırma, devir, kullanım ömrü, vs.. vs.. şimdi bu söylediklerimi bazı arkadaşlar anlar. bazıları fanatiklik yaparlar. gerek var mı? yok bence gereksiz bir motordur bu kadar da nettir.

HAYIR benim motorlarımın hiç biri inatla satılık değil... satmak için almadım. seneye belki satarım o da tarz değiştirmek için belkide satmam biraz daha ss binelim derim.

aslında tatava vs yapan yok... o dediğini yapanlar satanlara yapıyor. sen hiç bir satıcının kafana silah dayayıp illa alacaksın dediğine şahit oldun mu? adam yazmış koymuş alırsın veya almazsın. ama almıyor veya alamıyor olduğun içinde kalkıp satana dil uzatamazsın değil mi? bu arada alanlar şanslı filan değil arkadaşım. git bayiye, koy önüne 14,750 + plaka/ruhsat bedelini; motor gelir gelmez seni arar motorun hazır buyur gel der. bu senin deyimin ile tatava yapanlar : bayilere gidiyor "abü nolür benüde yaz yaaa" diye konuşuyor. sonra başka bayiye gidiyor ona da "abü beni sıraya yazar mısın nolurrr" diyor... sonra bayide motor gelince parasını ödeyenleri çağırıp buyur kardeşim motorunu al git diyor. parasını ödemeyen, sadece adını sıraya yazdıran adam da "vay ben niye alamıyorum" veya ikinci el almaya niyetlendiğinde "vay niye pahalıya satıyorlar" diye yine senin deyimin ile tatava yapıyorlar...

ben kaç kişi biliyorum isim vs yazdırmadan bayiye gidip parasını beş beş sayıp gelen partiden motorunu alıp giden. nasrettin hocanın dediği gibi "parayı veren düdüğü açlıyor" konu bu. parayı vermekten imtina edenler ise "motor bulamıyoruz" diye geziyor... bende aynı şeyi yaptım. gittim sıra vs sormadım. paramı ödedim çıktım. motor gelince "buyurun efendim" dediler. bunu anlatamıyorsun adama. bak sende dene sende al, istediğin motoru...

bunları ve diğer hususları tekrar tekrar yazdım aslında....

ARZ - TALEP EĞRİSİ çok acayip bir şey, tavsiye ederim....

dip not: kusura bakma ama o kadar şeyi okuduktan sonra kalkıp motorun satılık mı demek pek iyi niyet göstergesi değil, sorunun hangi niyet ve düşünce ile sorulduğunun farkındayım. hoş olmuyor böyle saçmalamalar...

dip not2: çok merak ediyorsan 16.750 den almak için ısrar eden biri var... amacım satmak olmadığı için satmamakta direniyorum... bak fiyatı belirleyen ben bile değilim. alıcı teklif ediyor. bu koşullar altında bu fikir beyanlarınız boşa çıkıyor...

Thracian
05 Ağustos 2015, 18:18
Siz okuduğunuzu anlıyor musunuz peki?

Ulaşmaya çalıştığınız sonuçlar için aldığınız veriler yeterli değil zaten gerçekçi değil.

Iktisadi olarak zaten yorumlarınız yetersiz aynı zamanda da yersiz.

Konu hakkında deste deste kitap Yazmış o kadar profesör vs iktisadı maliyeti çözememiş, o makineleri yapan Mühendisler maliyetler konusunda bilgisiz ama iki tekere binen herkes ulema. Yapmayın Allah Aşkın'a Dediğiniz kadar basit değil bu işin yorumun.

Konuyu vergiye bağlayarakta düze çıkamazsınız. Almanya'da yaşayan dostlarımın maliye Tarafından ne kadar sıkı denetlendiğini veya Amerika da ki adamın vergi konusunda neler çektiğini bilseniz bu ülkede adam gibi vergi alınmadığını Göreceksiniz. Burada yazmaya örneklemeye kalksam okumaktan yorulursunuz, duyduklarınıza inanamazsınız.

Konuya duygusal yaklaşıp Mantıksal Çözümleme bulmaya çalışıyorsunuz, o da olmuyor.

3-5 kişinin açtığı Sahibinden ilanından yola çıkarak ülkede fiyat dengelerini sarsmaya çalışıyorsunuz.

600 lük motor fiyatı demişsiniz, ölmüş o motorlar hepimiz biliyoruz neyi kıyaslayacaksınız şasesi yamulmuş 50 60 binden düşürülmüş bilmem kaç tane kullanıcısı olmuş motor ile 3 aylık motorun.

Hem adama demezler mi git o zaman onu al burada ne işin var.

Bak kaç sayfadır ne iktisat ne maliyet hakkında zırnık bilgi edinmemiş bir kör cahile laf anlatmak yerine ti ye almaya başlamışım burada. Adam kıçından başından cinsel fantezilerinden bahsediyor artık. O derece hödük.

Güzel kardeşim, bilmem kaç sene okuyup, Türkiye nin sayılı ekonomistlerinden birinden ders aldık onu okuduk bunu yaptık diye kişisel öz geçmiş mi yayınlayalım illa yazdıklarımızın doğruluğunu ispatlamak için

Onun yerine neden klavye başından yazmak yerine tezinizi önce araştırıp sonra geliştirip ondan sonra savunmuyorsunuz?

Kedi Ciğer ilişkisine doğru tam gaz devam ediyor konu. Saçmalayanlar daha fazla sarmalayacak bir şey bulamayınca hakarete baş vuruyor Yada din iman kitap diyerek haklılık Peşine gidiyor

Biraz reel olun. Mantıklı önermelerde bulunun. Tamam Anlıyorum mantığınıza ters geliyor ama mantığınız ile çözemezsiniz herşeyi.

Bak iktisadın girişinde basit bir denklem sunar her kitap. Arz talep Eğrisi. Sonra bunu sayfalarca anlatır. Çok basit bir konu gibi gözükür ama en karışık şeylerden biridir aslında. Denklemler ve değişkenler eklendikçe içinden çıkamazsınız.

Yani "abi bence yanlış bu" hede hödü lerinden vaz geçin artık. Öyle olmuyor. Arz talep dengesi bu. Oturun okuyun araştırın

Sonra o kıçları başları adamlık derslerini klavye erkekliklerini kenara koyun tartışalım.

Hocam hala okuduğunuzu anlamıyorsunuz.Ben inatla genel konuşurken siz inatla sadece kendi motosikletinizden bahsediyorsunuz.3-5 kişi değil şu anda sahibinden.com sitesinde 0 km si ile aynı yada 0 km sinden fazla fiyatı olan 100 lerce farklı marka ve modelde motosiklet yada araba ilanı gösteririm size.Bir de bana Amerika ve Almanyan'daki vergi denetiminden bahsetmişiniz ben ise ÖTV den bahsediyorum.Türkiye'de motosiklet alırken vergi ödememe gibi bir şansınız var mı?Benim vermek istediğim mesajlar açık;Bir malın 2. elinin 0 km den fazla fiyata yada aynı fiyata satılması mantıksızdır yasal olsa da etik dışı bir davranıştır.Türkiye'deki motorlu taşıtlar devletin,yüksek döviz kurlarının,bazı yüzsüz tatlı su çakallarının ve bilinçsiz tüketicilerin sayesinde ederinin çok üstüne fiyatlara satılmaktadır.Ama ben sayfalardır sizin tam olarak ne mesaj vermek istediğinizi neyi savunduğunuzu anlamadım. Benim söylediklerim de ters bir durum mu var?

Not:Bu arada hala okuduğunuzu anlamadığınız konusunda ısrarcıyım.Benim dünya çapında 600 cc den kastım 0 km 600 cc,ölmüş bitmiş motosikletler değil,Türkiye'deki 2. el 600 cc motosikletlerden bahsetmiyorum.Bildiğiniz gibi 250 cc üstüne %38 vergi var bu da kaba bir hesap ile 20.000 TL lik bir 600 cc motosikletin sadece kdv satış fiyatının 14.000 TL civarına geldiği anlamına geliyor.Diğer ülkelerde 600 cc fiyatları dolar fırlamadan önce 14.000-15.000 TL başlangıç fiyatları vardı şu anda 17.000 TL civarında başlangıç fiyatları var.

Not2:Yanlış anlamayın ama bir düşünceyi savunurken karşınızdakini dinleyip anlama konusunda ciddi sorunlarınız var.Bu da karşınızdaki insanı doğal olarak öfkelendiriyor.Ben sakinim ama herkes benim kadar sakin olmadığından bu konu altındaki gibi yersiz atışmalara istemeden girebiliyorsunuz

telike
05 Ağustos 2015, 18:33
HAYIR benim motorlarımın hiç biri inatla satılık değil... satmak için almadım. seneye belki satarım o da tarz değiştirmek için belkide satmam biraz daha ss binelim derim.

aslında tatava vs yapan yok... o dediğini yapanlar satanlara yapıyor. sen hiç bir satıcının kafana silah dayayıp illa alacaksın dediğine şahit oldun mu? adam yazmış koymuş alırsın veya almazsın. ama almıyor veya alamıyor olduğun içinde kalkıp satana dil uzatamazsın değil mi? bu arada alanlar şanslı filan değil arkadaşım. git bayiye, koy önüne 14,750 + plaka/ruhsat bedelini; motor gelir gelmez seni arar motorun hazır buyur gel der. bu senin deyimin ile tatava yapanlar : bayilere gidiyor "abü nolür benüde yaz yaaa" diye konuşuyor. sonra başka bayiye gidiyor ona da "abü beni sıraya yazar mısın nolurrr" diyor... sonra bayide motor gelince parasını ödeyenleri çağırıp buyur kardeşim motorunu al git diyor. parasını ödemeyen, sadece adını sıraya yazdıran adam da "vay ben niye alamıyorum" veya ikinci el almaya niyetlendiğinde "vay niye pahalıya satıyorlar" diye yine senin deyimin ile tatava yapıyorlar...

ben kaç kişi biliyorum isim vs yazdırmadan bayiye gidip parasını beş beş sayıp gelen partiden motorunu alıp giden. nasrettin hocanın dediği gibi "parayı veren düdüğü açlıyor" konu bu. parayı vermekten imtina edenler ise "motor bulamıyoruz" diye geziyor... bende aynı şeyi yaptım. gittim sıra vs sormadım. paramı ödedim çıktım. motor gelince "buyurun efendim" dediler. bunu anlatamıyorsun adama. bak sende dene sende al, istediğin motoru...

bunları ve diğer hususları tekrar tekrar yazdım aslında....

ARZ - TALEP EĞRİSİ çok acayip bir şey, tavsiye ederim....

dip not: kusura bakma ama o kadar şeyi okuduktan sonra kalkıp motorun satılık mı demek pek iyi niyet göstergesi değil, sorunun hangi niyet ve düşünce ile sorulduğunun farkındayım. hoş olmuyor böyle saçmalamalar...

dip not2: çok merak ediyorsan 16.750 den almak için ısrar eden biri var... amacım satmak olmadığı için satmamakta direniyorum... bak fiyatı belirleyen ben bile değilim. alıcı teklif ediyor. bu koşullar altında bu fikir beyanlarınız boşa çıkıyor...

evet aynen düşündüğün gibi sordum soruyu çünkü o kadar nefret dolu yaklaşmışsınız ki. şu anda bana verdiğiniz cevap en iyimseri açıkçası. sıfırı zor bulunuyor diye 17bin e motoru koyarsan ilana saçmalığa bak derim ağzımı kapatamazsınız kusura bakmayın hocam. türkiyede ikinci el araç piyasası saçmalığın dibi resmen.

ha madem 16750 teklif eden var buraya yazdıklarını ona da söylesene parasını çatır çatır saysın bayiye alsın. ne zorluyor seni illa kat kat fazlası için. şu başlık boş muhabbetin daniskasıdır. tek doğru vardır. ikinci el motora yurdum insanı saçma sapan fiyatlar veriyorlar. hayatta almam alana da mani olmam gerizekalı der geçerim. satan da çakaldır benim gözümde. kafası basmayan adamı herkes kandırır. onun üstünden para kazanmak da etik değildir :) 3-5 bin km civarında temiz bir r25 in olması gereken ikinci el değeri 12.500 ün bir lira üstü olmamalıdır. benim gözümde..

umuttuna
05 Ağustos 2015, 18:52
Tartisma cogu yerde cok seviyesizlesmis ve hic hos olmamis aslinda.konuya donersek terim ve kavram kargasasi yaratmadan bunun adi firsatciliktir bence.antika olmadigi surece hicbir malin ikinci elinin sifirindan fazla olmamasi gerekir bence (motorun ustunde cok miktarda ekstra varsa o ayri tabiki)sene 90 lardan beri araclarin kar etmedigini gormemistim ben o zamanlar araci alirdin surerdin yillar gecerdi karla satardin hemde baya karla cunku memlekette araba azdi alim gucu de azdi enflasyon coktu zamsiz birgun gecmezdi.2000lerde zarar devri basladi arabayi al kapiya cikart degeri %10 dustu demekti.simdi ise doksanlara geri donduk sebebi aslinda cok basit ekonominin batmis enflasyonun ucmus olmasi ama bunu kimse dile getirmiyor.aldigimiz motoru bir sonraki sene karla satabiliyoruz cunku sifir fiyatlari her sene zamlaniyor mesele bu.simdi ikinci konuya gelirsek o fahis fiyatlara satmaya calisan 3-5 uyanik aslinda butun piyasayi etkiliyor cunku ortada piyasa yok herkes birbirine bakarak fiyat belirliyor cok acil satmak isteyen fiyat kirip satiyor aslinda hala karda cunku aletler haketmedikleri fiyatlara satilmaya calisiliyor.o 3-5 uyanigi kucumsemeyin lutfen!isin ozu ekonomi berbat fiyatlar durdurulamiyor.2012 kasimda babam sifir km golf aldi trendline 38.300 nakit verdik 2015 mayista 35 bin kmde 47bin tlye telefonda yalvaran adama sattik.fiyati ben mi belirledim asla!sahidinden.com u actim fiyatlara baktim ona gore yazdim.o kucumsedigin 3-5 cakal piyasayi boyle belirliyor iste.son olarak arkadaslar lutfen seviyeyi koruyalim birbirimizi kirmayalim

MetinK.
05 Ağustos 2015, 19:14
Bayiler kendileri bile bu şekilde çok rahat sayabileceğini söylüyor insanlara. Benim motoruna 16.500 teklif edildi ama satmak için değil binmek için aldığımdan oralı olmadım.

Bence Yanlış Düşünüyorsun,Şuan 14,500 Tl Sıfır Fiyatı Satardın,Tekrar Sıfır Alırdın.Cebinede 2 Bin Tl Keş Para Gelirdi:D

StayAway
05 Ağustos 2015, 19:19
Tüm konuyu okudum . Benimki dahil israf olan dakikalara üzüldüm. Bu kadar yaygaraya da anlam veremedim.

Dilim döndüğünce bende düşüncemi paylaşayım. İlgili sitede an itibari ile toplamda 81 ilan var. Bunların 50 tanesinin fiyatı 15 bin ve daha altında fiyatlara satılıyor. Düz hesap ile satıcıların %60 ı mantıklı diye tabir edilen (kime göre , neye göre? ) fiyattan satıyor. Satışta olan bu mal 3-5 adet olsa ve bunların da fiyatı saçma olsa yaygarayaı bir nebze anlarım .

Ancak içinde bulunduğumuz durumda fiyatı makul olan 50 adet malı almayıp , fiyatı yüksek olan 31 adet motosiklete meyleden varsa bizatihi o mala talepte bulunan kişinin melekelerinden şüphe ederim.

Serbest piyasa dediğimiz yurdum şartlarında arz ve talebe bağlı olarak bir fiyat zaten oluşacaktır . Burada kıyamet koparmakla fiyata etki edilebileceğini düşünmüyorum.

Malı satan adamı trollemeyi de en basit tabirle çocukça buluyorum. Lütfen malı o arkadaştan almayın , mesaj bile atmayın , ilgilenmeyin. Fiyatı zaten otomatik olarak düşecektir.

Bugün biri bana dese ki 3 bin KM'deki dımdızlak motosikletine 16 bin veriyorum , saniye tereddüt etmem teslim ederim . Bu durumda kabahati bende mi aramak lazım , talep sahibinde mi? İnadına motoru rayicin üzerinde satasım geliyor bu tartışmaları gördükçe :)

Murat.K.
05 Ağustos 2015, 19:28
Sizin gözünüz berikinin gözü bir şeyi değiştirmiyor

Yurt dışında da satış fiyatları belli

Açıkcası daha neyin kavgasını verdiğinizi anlamış Değilim.

Kimse ikinci el almak zorunda değil parası olan gider sıfırını alır.

Oturduğunuz yerden kimsenin malına fiyat biçme Hakkıına sahip değilsiniz

Kanuni etiklik değişik bir yaklaşım olmuş ancak yanılmıyorsam hükmü olmayan bir yaklaşım. Etik değil dediğinizde ahlaki değil Demiş olursunuz.

Bizde ÖTV varsa elin yabancısında farklı isimlerde vergiler var

Satana Çakal diyebilirsin o senin problemin olur.

Halen duygusal yaklaşıyorsunuz ancak yaklaşımlarınız kişisel yani genel geçer değil.

3-5 uyanık piyasayı etkiliyor demek romantik bir yaklaşlalımdan öteye gitmiyor.

Kısacası okuyorum okuyorum ama kişisel görüşler dışında bir veri bulamıyorum.

Şahsıma Yönelik bazı yorumlara ve tavsiyelere gülümseyerek bakıyorum. Şimdi Fındık kadar beynin ile bana mı tavsiye veriyorsun diyeceğim ayağa kalkacaksın ama akıl vermeye kalkarken ne yaptığının farkında OLDUĞUNU bildiğim için ayağa kalkma Hakkı'nın olmadığını sende biliyorsun

Kısacası HAKLI çıkmak adına kişisel görüşlerinizi evirip çevirip yazıyorsunuz ama şunu idrak edemiyorsunuz, yazdıklarınızın iktisadi yani ilmi Değeri YOK.

O Yüzden bence bu kadar kasmayın

Telike bey kardeşim Arkadaşımın niye Israr ettiğini söyliyeyim mi. Şu anda piyasada aktif kullanılan en temiz ve aksesuarı R25 e sahibim. Motorum daha 1200 km de 100 km hızın üzerine çıkmadı. Rodajı kelimesi kelimesine Noksansız yapıldı. Açıkcası bende bulsam bu kadar güveneceğim motor gider alırım. İşin komiği ben sadece r25 değil aynı zamanda da 250sl sahibiyim.

Öte yandan arkadaşlar imkanlarınız kadar motor bakın. Bu foruma girip atıp tutarak , tanımadığınız adamların gıyabında konuşarak. Aklınızca onları aşağılayarak kimsenin fiyatını düşüremezsiniz.

Bir diğer husus haddinizi aşıyorsunuz farkında değilsiniz. Millete Malını kaça satabileceğini söylüyorsunuz sayfalardır. Adam dönüp sen kimsin dese verilecek cevabınız yok. Hangi hakla konuşuyorsun dese cevabınız yok. Hakem mi seçildin dese ee zaten öyle bir şey hiç yok.

Neyin derdi peki bu? Iktisat diyoruz o da ne ben anlamam diyorsunuz. Kullandığınız kavramların Hatalı OLDUĞUNU anlatıyoruz binseler küfür ediyorsunuz.

Her türlü art niyetli Mesajı yazıyor tepki Alınca seninse üslubun çok sert diye ağlıyorsunuz.

Ne bekliyordunuz; aklınca geleceksin burada küfür edecek veya çarıklı kurnazı edası ile yazacaksın bende Sırtını mı sıvazlayacağım.

Güzel kardeşim ben 1977 doğumluyum. Ömrümün tamamını hem çalışarak hemde aynı zamanda okuyarak geçirdim. Daha Mesajı yazarken bana ne cevap yazacağınızı biliyorum. Kasmayın arkadaşlar. Okuduğumu anlamadığımı iddia eden adamların Ömründe kaç kitap okuduğunu veya iktisat, maliyet, veri analizi hakkında neler okuduğunu merak etmiyor Değilim. Tabi ki bazı tahminlerim var ortaya koydukları profilleri incelediğimde o ayrı.

İstediğinizi yazın ama gerçekler acıtır. Yazıp çizmeniz de değiştirmez. Geçmiş olsun.

Unutmayın satana oturduğunuz yerden verebileceğiniz tek tepki satın almamaktır. Onun dışında buradan yazdıklarınızı okumayacak insanlara hakaret etmeniz sadece acizliğinizi gösterir.

Ben çekiliyorum ve artık ne yazarsanız yazın cevap vermeyeceğimi belirtiyorum Artı okuyarakta vakit kaybetmeyeceğim. Zaten yazacaklarınızın tekrar tekrar dediğim gibi hiç bir verisel Değeri olmayacak sadece kişisel histeri krizleri olarak kalacaktır.

Bilmediğinizi bilmemek, bilmemekten daha tehlikelidir. Cehalet başlangıcıdır da diyebiliriz.

Size verdiğim her cevabı şahsınıza küfür edilmiş gibi okumayın. Bilmeyen insan iddia edince bilen Tarafından çarpılır. Hazmedemeyecekseniz Kalkıp Amerika'yı keşfetmiş gibi BU ASLINDA BUDUR diye iddialarda bulunmayacaksanız.

Bu yaşıma geldim halen bilmediğim konuya bilmiyorum diyorum böyle olur mu diye soru soruyorum ki biride beni çarpmasın. Tekrar ediyorum bilmeden iddia edeni bilen gelir çarpar. Bilmediğinizi veya yanıldığınızı kabul edebildiğiniz zaman fark edeceksiniz ki OLGUNLAŞMIŞSINIZ.

olgunlaşma evresini tamamlamamış arkadaşlar için ben konudan çıkıyorum.

MetinK.
05 Ağustos 2015, 19:32
Harbi Ya Neyi Tartışıyorsunuz Anlamadım.Adam İsterse 50 Bin Tl Yazsın Kimene.Benim Bi Abim 2500 Tlye Fiat Uno Aldı.İnternete 8 Bin Tlye Koydu.Adamın Birine 1 Hafta İçinde Sattı.Adamada Özenle Dedi Abi Sağına Soluna Baktır.Adam Bakmadı Aldı Gitti.Kısaca Adam 5,500 Tl Kar Yaptı.Bu Adamda Taş Çatlasa 2000 Tl Kar Yapar.Alan Biri Çıkar.Sonuç Alan Memnun Satan Memnun Kimene?

sezerh
05 Ağustos 2015, 21:32
Harbi Ya Neyi Tartışıyorsunuz Anlamadım.Adam İsterse 50 Bin Tl Yazsın Kimene.Benim Bi Abim 2500 Tlye Fiat Uno Aldı.İnternete 8 Bin Tlye Koydu.Adamın Birine 1 Hafta İçinde Sattı.Adamada Özenle Dedi Abi Sağına Soluna Baktır.Adam Bakmadı Aldı Gitti.Kısaca Adam 5,500 Tl Kar Yaptı.Bu Adamda Taş Çatlasa 2000 Tl Kar Yapar.Alan Biri Çıkar.Sonuç Alan Memnun Satan Memnun Kimene?

o modifiye 45s abinizemi aitti. yoksa uno piyasasında 2.500e araba bulamazsınız. saygılar..

telike
06 Ağustos 2015, 12:48
terbiyesizliğinizi görünce hakaretlerinizden başka bişey olmayacağı önyargısıyla yazdığınız yazıyı okuma gereği bile duymadım. neydi o ahmet çakar mıydı? aynı onun gibi laf atıyorsunuz. ben başlık takipten çıkıyorum ne yiyosanız yiyin aga. ama motosiklet piyasasının içine ediyorsunuz. her ne kadar benim kafamdaki kişilik yapısından olmadığınızı iddia etseniz de kesinlikle osunuz. yapacak bişey yok sizler sayesinde bu kadar dangalak adam kazıklanıyor. hadi kazasız belasız sürüşler. saçma sapan fiyatlar veriyorsunuz diyince niye yok fındık beyin bilmem ne hakaretlerine başvuruyorsunuz? suçlu olan bu yola başvurur. yok ben rodaj yaptım, 1977 doğumluyum ben bilmem ne. boş adamlarsınız vesselam benden 13 yaş büyüksünüz ama boşsunuz. olgunlaşmış salatalık turşusu olur ya dıştan kütür kütür gelir ama içi boştur. demek istiyorum ama demiyorum neden? çünkü hakaret etmek istemiyorum ben de sizin gibi. yoksa ben bunu dediğimde siz de ayağa kalkma hakkını elde etmiş olursunuz.

mozgur
07 Ağustos 2015, 01:10
terbiyesizliğinizi görünce hakaretlerinizden başka bişey olmayacağı önyargısıyla yazdığınız yazıyı okuma gereği bile duymadım. neydi o ahmet çakar mıydı? aynı onun gibi laf atıyorsunuz. ben başlık takipten çıkıyorum ne yiyosanız yiyin aga. ama motosiklet piyasasının içine ediyorsunuz. her ne kadar benim kafamdaki kişilik yapısından olmadığınızı iddia etseniz de kesinlikle osunuz. yapacak bişey yok sizler sayesinde bu kadar dangalak adam kazıklanıyor. hadi kazasız belasız sürüşler. saçma sapan fiyatlar veriyorsunuz diyince niye yok fındık beyin bilmem ne hakaretlerine başvuruyorsunuz? suçlu olan bu yola başvurur. yok ben rodaj yaptım, 1977 doğumluyum ben bilmem ne. boş adamlarsınız vesselam benden 13 yaş büyüksünüz ama boşsunuz. olgunlaşmış salatalık turşusu olur ya dıştan kütür kütür gelir ama içi boştur. demek istiyorum ama demiyorum neden? çünkü hakaret etmek istemiyorum ben de sizin gibi. yoksa ben bunu dediğimde siz de ayağa kalkma hakkını elde etmiş olursunuz.

Dostum temel tüketim malları haricinde diğer malların karaborsasının olmayacağını iddia eden bir adam var karşında. Uluslarası karaborsada satılan silahları, karaborsada satılan maç biletlerini temel tüketim malı sayıyor,ekmekle eşdeğer sayıyor adam. Vizyon bu kadar. Kalanı copy paste. ((((:

Onu geçtim hamur ahanda bu:

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/143364-motosiklet-suruculerinin-en-cok-yaptigi-hata-revize.html

O yüzden he de geç (:

Thracian
07 Ağustos 2015, 12:20
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/143364-motosiklet-suruculerinin-en-cok-yaptigi-hata-revize.html

O yüzden he de geç (:

Aga baştan bana şu başlığı göstersen düzgün,anlamlı ve terbiyeli cevaplar yazmak için kasmazdım kendimi.Şu başlık altına yazdığım her mesajda zamanım boşuna gitmiş gibi hissettim şimdi.

HAZZILHAR
07 Ağustos 2015, 12:46
Hayat sizlere güzel valla, bol bol boş vakit.

telike
07 Ağustos 2015, 16:52
Dostum temel tüketim malları haricinde diğer malların karaborsasının olmayacağını iddia eden bir adam var karşında. Uluslarası karaborsada satılan silahları, karaborsada satılan maç biletlerini temel tüketim malı sayıyor,ekmekle eşdeğer sayıyor adam. Vizyon bu kadar. Kalanı copy paste. ((((:

Onu geçtim hamur ahanda bu:

O yüzden he de geç (:

bu başlığı hatırlıyorum da şimdi konuşmamdaki ipin ucunu bi kaçırırsam çok ağır konuşurum. gereksiz insan ve gereksiz muhabbet yapıyoruz şu anda.

ben bu başlıktakinin bu adam olduğunu bilseydim ben de hiç kibarlıkla konuşmazdım. gereksiz.. artık ne düşünüyorsanız onun başına koyun bu sıfatı