PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vitesli Motor Sürmeyi Öğrenmek İstiyorum

cbr250r.
29 Ekim 2014, 23:40
Herkese merhaba cbr250r almayı düşünüyorum fakat hiç vitesli motor tecrübem yok.Ehliyeti yarı otomatik bir cup ile aldım.3-4 bin km scooter tecrübem var.Cbr'ı almadan öğrenmek istiyorum çevremde hiç motosikletli biri yok şuanlık iyi bir eğitim alıcak bütçem ve vaktimde yok zor zoruna motor ve ekipmanlara para yetireceğim.Bana uygun bir günde motor sürmeyi öğreticek birini arıyorum ücreti karşılığında 1-2 saat gösterse yeter çok zorlanıcağımı düşünmuyorum saten ankara sincan/etimesgut/elvankent vaya yakın ilçelerinde olur

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:40 ----------

Arkadaşlar yok mu yardımcı olucak biri ücreti karşılığında.

Tech_N9ne
30 Ekim 2014, 00:41
Ankara da olsaydım seve seve öğretirdim paranın fazla bi önemi yok aramızdan bu işi size öğretecek arkadaşlar çıkacaktır eminim çünkü biz büyük bir MT ailesiyiz. :)

cbr250r.
31 Ekim 2014, 02:28
Ankara da olsaydım seve seve öğretirdim paranın fazla bi önemi yok aramızdan bu işi size öğretecek arkadaşlar çıkacaktır eminim çünkü biz büyük bir MT ailesiyiz. :)

Çok teşekkürler hocam düşünmen yeterli Allah razı olsun 6-7 yıllık bir hayalimi gerçekleştireceğim çok sevinçliyim ama kullanmayı bilmediğim için canım sıkılıyor inşallah yardımcı olucak biri çıkar.

lawyer_16
31 Ekim 2014, 03:02
kardeşim sana tavsiyem: en yakın sürücü kursuna git ve durumu anlat. 2 saat özel ders al 40'ar liradan. herhangi bir debriyajlı motoru 2 saat sürünce cbr 250 yi dans ettirirsin hiç merak etme. yalnız kurs motorunu çok tenha bir trafikte hatta mümkünse trafiğe kapalı alanda kullan ki diğer araçlardan dolayı tedirgin olmadan motora tam hakim olmayı öğren. ben bursada özel ders veriyorum bazen bu şekilde.

Being
31 Ekim 2014, 03:15
Şayet İstanbul'da olsan ben de Ücret almadan öğretebilirdim. Şahsi önerim mutlaka bir bilen ile öğrenin. Ben kendim ilk kullanacağım zaman bilmiyordum motoru satın aldığım arkadaşa garaja çektirmiştim ve ilk fırsatta Trafiğe kapalı bir yere giderek pratik yapmıştım. Fakat bu sizin de başaranileceğiniz anlamına gelmez lütfen dikkatli olun

zaferce
31 Ekim 2014, 09:42
bir günde motor sürmeyi öğreticek birini arıyorum ücreti karşılığında 1-2 saat gösterse yeter çok zorlanıcağımı düşünmuyorum saten

Yukarıdaki ifadeleriniz motorsiklete başlangıç için tehlikeli bir bakış açısı ve mentaliteniz olduğunu düşündürdü ve endişelendirdi.

"2 saat özel ders al herhangi bir debriyajlı motoru 2 saat sürünce cbr 250 yi dans ettirirsin hiç merak etme." ifadesine aldanmayın. Ne ehliyet kursundan, ne de ben bilirim diyen usta bir sürücüden sakın ders filan almayın.

Lütfen bir motosiklet eğitmeninden (bu işi mesleği olarak icra eden birinden, IAM, RoSPA veya benzeri saygın bir uluslararası kurumdan eğitmenlik sertifikalarını gösterebilecek birinden) düzgün bir eğitim alın. Başınızı derde sokmayın.

cbr250r.
31 Ekim 2014, 12:43
Yukarıdaki ifadeleriniz motorsiklete başlangıç için tehlikeli bir bakış açısı ve mentaliteniz olduğunu düşündürdü ve endişelendirdi.

"2 saat özel ders al herhangi bir debriyajlı motoru 2 saat sürünce cbr 250 yi dans ettirirsin hiç merak etme." ifadesine aldanmayın. Ne ehliyet kursundan, ne de ben bilirim diyen usta bir sürücüden sakın ders filan almayın.

Lütfen bir motosiklet eğitmeninden (bu işi mesleği olarak icra eden birinden, IAM, RoSPA veya benzeri saygın bir uluslararası kurumdan eğitmenlik sertifikalarını gösterebilecek birinden) düzgün bir eğitim alın. Başınızı derde sokmayın.

Hocam yanlış anladınız yazdığım ilk mesajı daha dikkatli okuyun lütfen demek istediğim şu Bana uygun bir günde motor sürmeyi öğreticek birini arıyorum kesinlikle bir günde motor öğretin demedim ki desem bile 1-2 saat ifadesini kullanmam dimi.Bu cümleyi kullanmamın sebebi hafta içi ve hafta sonları çalışıp hemde dershanemin olması boş bir günüm yok.Bende eğitim almayı düşünüyordum fakat şu an bütçem çok çok kısıtlı ekipmandan sonra motora dahi zor zoru na para yetiştiriyorum.Sadece motoru aldıktan sonra getirirken filan sıkıntı olmasın diye öğrenmek istiyoru m.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:36 ----------

kardeşim sana tavsiyem: en yakın sürücü kursuna git ve durumu anlat. 2 saat özel ders al 40'ar liradan. herhangi bir debriyajlı motoru 2 saat sürünce cbr 250 yi dans ettirirsin hiç merak etme. yalnız kurs motorunu çok tenha bir trafikte hatta mümkünse trafiğe kapalı alanda kullan ki diğer araçlardan dolayı tedirgin olmadan motora tam hakim olmayı öğren. ben bursada özel ders veriyorum bazen bu şekilde.

Teşekkürler hocam eğer yardımcı olucak birini bulammassam mecburen sürücü kursuna gidicem.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:40 ----------

Şayet İstanbul'da olsan ben de Ücret almadan öğretebilirdim. Şahsi önerim mutlaka bir bilen ile öğrenin. Ben kendim ilk kullanacağım zaman bilmiyordum motoru satın aldığım arkadaşa garaja çektirmiştim ve ilk fırsatta Trafiğe kapalı bir yere giderek pratik yapmıştım. Fakat bu sizin de başaranileceğiniz anlamına gelmez lütfen dikkatli olun

Teşekkürler hocam aynı durumu yaşamamak için şimdi öğrenmek istiyorum scoteer tecrübem var trafikte sadece ilk başta vitesler sıkıntılı gelicek galiba.

lawyer_16
31 Ekim 2014, 17:32
paran olunca ilk iş kaliteli eğitim al kardeşim bende alıcam. bütçene göre yorum yaptım ben senin. ben hiç eğitim almadım ama honda gs 2-3 alan yılların motorcularından iyi motor sürerim (kendileri söyler) ve gs 1 den çok daha iyi bir eğitim veririm (bunu da gs 1 eğitimini alanlar söyler). hayatımda ilk defa vitesli motoru da akşam trafiğinde kullanmıştım mecburiyetten dolayı. sen de bu heves ve mecburiyetten dolayı kendini zamanla geliştirirsin.

cbr250r.
31 Ekim 2014, 19:12
paran olunca ilk iş kaliteli eğitim al kardeşim bende alıcam. bütçene göre yorum yaptım ben senin. ben hiç eğitim almadım ama honda gs 2-3 alan yılların motorcularından iyi motor sürerim (kendileri söyler) ve gs 1 den çok daha iyi bir eğitim veririm (bunu da gs 1 eğitimini alanlar söyler). hayatımda ilk defa vitesli motoru da akşam trafiğinde kullanmıştım mecburiyetten dolayı. sen de bu heves ve mecburiyetten dolayı kendini zamanla geliştirirsin.

Hocam eğitim almayı bende istiyorum fakat bütçem şuanlık yetmiyor.Ama mutlaka iyi bir eğitim almayı düşünüyorum.

cbr250r.
02 Kasım 2014, 01:24
Yok mu yardımcı olucak biri??

cbr250r.
03 Kasım 2014, 12:28

phradrel
03 Kasım 2014, 13:04
motosiklete binmek için gerekli bütçenin harcanma sıralaması şu şekilde olmalıdır:

eğitim
ehliyet
koruma
motosiklet

ben bu kurala uymayarak biri acil olmak üzere iki kere hastaneye gittim ve bir sürü de para ödedim. yaptığım harcamaların yanında eğitim parası yol parası gibi bir şey kaldı. biraz daha sabretmenizde fayda görüyorum.

cbr250r.
04 Kasım 2014, 09:27
motosiklete binmek için gerekli bütçenin harcanma sıralaması şu şekilde olmalıdır:

eğitim
ehliyet
koruma
motosiklet

ben bu kurala uymayarak biri acil olmak üzere iki kere hastaneye gittim ve bir sürü de para ödedim. yaptığım harcamaların yanında eğitim parası yol parası gibi bir şey kaldı. biraz daha sabretmenizde fayda görüyorum.

doğru diyorsunuz fakat dediğim gibi param zor zoruna yetiyor kask mont eldiven bot derken eğitime para kalmıyor eğitime para vermek için diğerlerinden kısmam gerekiyor bunuda doğru bulmuyorum açıkcası benim tek isteğim vitesleri kavrayım az bir şey pratik yapsam yeter saten şuan aktif olarak scoter kullanıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:45 ----------

blackhhat
05 Kasım 2014, 18:55
Vitesli motor kullanmak düşündüğün kadar zor değildir , ama 250 cc ss de bazı sıkıntılar yaşayabilirsin.Biz şimdi sana ne desek boş biliyorum. Öncelikle ss kullanımı hakkında nette bir çok konu mevcut. Bunların hepsini dikkatlice okumanı tavsiye ederim sana. Vites nasıl düşürülür , vites nasıl yükseltilir gibi... Örneğin ara gaz yapmadan vites düşürürsen arka tekeri kilitleyebilirsin!!! Bu yüzden SS kullanımı hakkında netten baya bir şeyler oku öncesinde.Tavsiyemin doğru olmadığını biliyorum. En azından belki yaşayabileceğin tehlikeleri azaltabilir düşüncesi ile bir tavsiye...

cbr250r.
06 Kasım 2014, 01:01
Vitesli motor kullanmak düşündüğün kadar zor değildir , ama 250 cc ss de bazı sıkıntılar yaşayabilirsin.Biz şimdi sana ne desek boş biliyorum. Öncelikle ss kullanımı hakkında nette bir çok konu mevcut. Bunların hepsini dikkatlice okumanı tavsiye ederim sana. Vites nasıl düşürülür , vites nasıl yükseltilir gibi... Örneğin ara gaz yapmadan vites düşürürsen arka tekeri kilitleyebilirsin!!! Bu yüzden SS kullanımı hakkında netten baya bir şeyler oku öncesinde.Tavsiyemin doğru olmadığını biliyorum. En azından belki yaşayabileceğin tehlikeleri azaltabilir düşüncesi ile bir tavsiye...

Hocam son bir kaç yıldır bunları araştırıp okuyorum okumadığım konu,izlemediğim video kalmadı teorik olarak biliyorum fakat hiç uygulamadım sıfır bir bilgi ile kullanmayacağım yapacağım hataların ne gibi sonuçlar getireceğini biliyorum ama dediğim gibi tecrübem yok.

ibooo
06 Kasım 2014, 02:07
Ben de maxi scooter'dan ninja 300'e geçtim. Zor bir şeyi yok 2,3 günde alışıyorsun.

zangess
06 Kasım 2014, 15:01
ahahahah. öyle işmi olur 2 saat 5 saat:) hemde vitesli motor. sen git ehliyetini al paşa paşa. sonra kask ekipman al sonra yola çık:9

pnongrata
06 Kasım 2014, 15:53
Hocam 1-2 saat diye çok az söylemişsin. En az 5 saat eğitim almalısın. Bunun yokuşu, yan duruşu, ani frenlemesi ...vs vs işleri var..

Şimdiden hayırlı olsun.

cbr250r.
07 Kasım 2014, 18:27
Ben de maxi scooter'dan ninja 300'e geçtim. Zor bir şeyi yok 2,3 günde alışıyorsun.

Sıkıntı olmaz hocam eminim ama yinede almadan öğrenmek istiyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:43 ----------

ahahahah. öyle işmi olur 2 saat 5 saat:) hemde vitesli motor. sen git ehliyetini al paşa paşa. sonra kask ekipman al sonra yola çık:9

Çok mu komik hocam??ilk mesajımı okursan anlarsın ehliyetim var mı yok mu..

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:46 ----------

Hocam 1-2 saat diye çok az söylemişsin. En az 5 saat eğitim almalısın. Bunun yokuşu, yan duruşu, ani frenlemesi ...vs vs işleri var..

Şimdiden hayırlı olsun.

Teşekkürler hocam doğru diyorsun fakat durmayı kalkmayı öğrendikten sonra kendimi geliştiririm aldıktan sonrada hemen trafiğe çıkmam.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:48 ----------

cbr250r.
09 Kasım 2014, 16:58
Yukarı yok mu yardımcı olacak biri

RmMuR
10 Kasım 2014, 00:15
Sen en iyisi youtube dan vites nasil degistirilir videolari bul.
kendi gobegini kendin kes.
Son derece kolay bir sey zaten.

cbr250r.
10 Kasım 2014, 00:20
Valla hocam doğru söylüyorsun. Şansa kimse yardımcı olmadı

carsi139
10 Kasım 2014, 01:11
Hayatımda scoter bile kullanmışlığım yoktu , ilk motosikletim ninja 300 oldu. Sadece güven ve biraz zamanla herşey oluyor kafaya takılacak birşey değil. Sadece zaman kısmını trafiğe açık alanda yapmamanı tavsiye ederim :)

Tİme_shİft42
10 Kasım 2014, 01:21
Daha göstergeye devir saatine bakmadan hangi vitesde olduğunu vites devir hız ilişkisini hangi vitesde olduğunu öğrenecen :)

cbr250r.
10 Kasım 2014, 01:50
Hayatımda scoter bile kullanmışlığım yoktu , ilk motosikletim ninja 300 oldu. Sadece güven ve biraz zamanla herşey oluyor kafaya takılacak birşey değil. Sadece zaman kısmını trafiğe açık alanda yapmamanı tavsiye ederim :)

Ne bileyim hocam almadan biraz alıştırma yapmak istiyorum yoksa sıkıntı olacağını bende düşünmüyorum

sahin08
10 Kasım 2014, 02:40
bence once alacağın motoru bir kullan muadil viteslileri ogrendikten sonra
hayallerindeki gibi olmayabilir belki tarzın değildir
scooter ile manevra çok kolaydır çabuk hızlanır yavaşlatması basittir
ben ilk mobilet kullanmıştım çok farklı bir deneyim di bisikletin hızlısı:D
scooter a geçince motosikleti abartısısz popomla kullanıyorum gibi geldi (yapısından ötürü) (
100 cc cup ta manevra yapmak, yatırıp binebze kontra tecrube etmek mükemmeldi çabuk hızlanıp çok kolay yavaşlıyordu keskin bir manevrası vardı ama ustunde uzun süre kalınca koltuk batıyordu ( 3 ,4 saat falan)
125 cc küba çita kullandım gayet sade sadece ulaşım aracı gibi geldi bi heyecanı yoktu....manevrası scooterdan ve cub dan zayıftı
şuan 250 cc chopper kullanıyorum 175 kg manevrası ve şehiriçinde kendini otomobilde gibi hissediyorsun çok fazla adrenalin yapmıyor ama uzun yolda ne ağrı nebi yorgunluk ve sabit 90 km hızla istediğin kadar gidebiliyorsun
düşük cc tam hatırlamıyorum cross uzaması yaylanması çok hoşuma gitmişti
tüm bunların içinde ss kullanmak hiç ilgimi çekmedi
görünüş dersen kask ve ekipman içinde sadece arkadaların tanır seni

ama cbr250r 160 küsür kg bir motor ve gerçekten çok güçlü çok çabuk hızlanır biraz hızlı level atlama sayılabilir.
kısa sürede oğrenip trafiğe çıksan bile çok emek ister ağırlığın çoğu ondedir on fren çok etkilidir vitesleri ogrensen bile panik le debriyajı çekip arka frene asılırsan (başıma geldi ) hiç beklemediğin şey olur arka teker onden gitmeye çalışır falan filan

güçlü makina çok büyük sorumluluk tecrube ister velhasıl forumdaki ustaların tavsiye yazmayışının sebebi budur "zaferce" "phradrel" in once eğitim al demesinine tamamen katılıyorum tecrube eksikliğinden durma imkanı varken duramayıp kaza yapmak eğitime vereceğin paradan daha pahalıya mal olur
bunları iyi niyetimle yazdım beni lütfen yanlış anlama

nefretxx
10 Kasım 2014, 14:40
1. Şimdiden hayırlısı olsun kararından hiçbir zaman vazgeçme senin için diyorlardır biliyorum tek silindir beygiri kısıtlı öyle böyle ninja 250 al umursama kimseyi.2. cbr250 yi öyle huyu suyu iyi hoş bir motor sanma cc küçük olabilir ama 4 bin devirden sonra insanı salak edebilir.Alışma süresi 5-10 bin arası öyle 100-200 km olduğunu sanma o km arasında anca kafanda vitesleri öğrenmeye başlarsın kaçta olduğunu filan ıvırı zıvırı tam motoru çözebilmen için 5 bin 10 bin km gerekiyor.Ben 280 km sonra kolaymış lan öğrendim diye viraja hızlı girdim 1-2 oldu 3. de yapıştım viraja daha öncedende 10 bin km başka motor tecrübem vardı.Yani hafife alma cc küçük filan diye.Şimdiden hayırlısı olsun tekrar keyfini çıkar :D

alparslana
10 Kasım 2014, 15:10
Ankara'da emniyetli sürüş eğitimi veren birkaç yer var. Internette arasanız bulabilirsiniz. Ben bildiklerimden birkaç örnek vereyim:

Ulusan Motor (Kawasaki Bayii) sürüş okulu var, http://www.motorokulu.com/ yeri Birlik mahallesinde

Honda'nın motosiklet okulunu övüyorlar, ancak Ankara'da bu işle alakadar olmuyor olabilirler. Arayıp, bilgi alınabilir. http://www.hondamotosiklet.com/

İncek tarafında bu işlerle uğraşan bireyler de var. Bir tanesi Soner Tanrıkulu, 0 533 474 3891, arayıp görüşmenizi tavsiye ederim.

Kazasız, belasız, emniyetli sürüşler dilerim.

cbr250r.
11 Kasım 2014, 00:42
Ankara'da emniyetli sürüş eğitimi veren birkaç yer var. Internette arasanız bulabilirsiniz. Ben bildiklerimden birkaç örnek vereyim:

Ulusan Motor (Kawasaki Bayii) sürüş okulu var, http://www.motorokulu.com/ yeri Birlik mahallesinde

Honda'nın motosiklet okulunu övüyorlar, ancak Ankara'da bu işle alakadar olmuyor olabilirler. Arayıp, bilgi alınabilir. http://www.hondamotosiklet.com/

İncek tarafında bu işlerle uğraşan bireyler de var. Bir tanesi Soner Tanrıkulu, 0 533 474 3891, arayıp görüşmenizi tavsiye ederim.

Kazasız, belasız, emniyetli sürüşler dilerim.

ücretleri hakkında bilginiz var mı hocam?Zamanında çok araştırdım atom karınca soneri ama nette fiyat yazmıyor hiç aramadımda.

zaferce
11 Kasım 2014, 15:04
http://www.kaantuna.com.tr/304leti351im.html

Kaan Tuna'yı şiddetle tavsiye ederim. 544 324 80 90. Arayıp fiyat ve bilgi alın isterseniz.

Kaan Hoca, Ulusan'ın eğitimlerini veriyordu şimdi orası ile ilişiğini kesti. Ulusan'da artık eğitimleri kim verecek bilmiyorum. Ama Kaan Tuna'yı aratacağı kesin.

Ben kendisinden ve bir kaç tane daha eğitmenden eğitim aldım. Kendim de eğitim bilimleri alanından olduğum ve irdeleyici, sorgulayıcı, detaycı, analitik bir yaklaşımım olduğu için eğitmenleri de irdelerim. Nesinden memnun kalıp nesinden memnun kalmadığımı da düşünürüm. Benim eğitim aldığım eğitmenler içinde en iyisi Uğur Ertekin'di. Ardından Kaan Tuna gelir. Diğerlerinden pek fayda görmedim. O yüzden bu ikisini tavsiye edebilirim. Ankara olsun, Japon ekolü hesabına da giremeyeceğim diyen birisi için Kaan Hoca'yı gönül rahatlığıyla öneririm.

alparslana
11 Kasım 2014, 17:24
ücretleri hakkında bilginiz var mı hocam?Zamanında çok araştırdım atom karınca soneri ama nette fiyat yazmıyor hiç aramadımda.

Hiç bilmeyene 10 saat civarında eğitim veriyor. Önce scooterla başlayıp, sonra 125cc vitesli motorla devam ediyor. Kendi motosikletini alınca intibak eğitimi veriyor, onu da yeterli buluncaya dek. Bu şekilde alınca saati 50-60 TL civarında, ancak daha kısa eğitimler için farklı ücret uyguluyor olabilir. Kendisiyle konuşursanız daha doğru bilgi alabilirsiniz, sonra bizimle paylaşırsanız, herkese fayda sağlar.