PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Sıkıştırma Video - Sıkıştıranın iletişim bilgileri var

Sayfa : [1] 2 3

SmirnouF
15 Ağustos 2013, 22:29
Bugün izlediğim video , adam alalen sıkıştırıyor !! adamın isim cisim tel bulmuşlar , isteyen arayıp bi motorcu selamı yollayabilir

http://www.youtube.com/watch?v=WUm5H4t5oio

Adamın sıkıştırdığı araç ,sahibinden.com'da satışta , adam ilanı kaldırdı.

http://l1308.hizliresim.com/1d/h/rjk7j.jpg

Adamın tel ; 0534 747 33 73

tr_select
15 Ağustos 2013, 22:36
Trafikde her gün buna benzer şeref yoksunu bireylere denk geliyorum. Ya sinyal vermez, ya aniden şerit değiştirir... Ya aniden durur. Bizim ülkemizde kurallara uyarak araç kullanan sayısı o kadar az ki . . .

Scooter ile bir yerlere çıkınca nalet ediyorum. RR ile yine bu kadar değil. Korkuyorlar en azından... Ama yarışmak isteyen denyolar oluyor bu seferde. :pr:

porlanoche
15 Ağustos 2013, 22:36
kesinlikle sabah akşam arayalım ama kendi telimizden değil kontörlü hatta arayalım kanıbozuğu. boş bırakmayalım hatta gidip dövelim akıllansın.

porlanoche
15 Ağustos 2013, 22:42
hocam kendi telefonundan arama savcılığa şikayette bulunabilir kontörlü hatta ara.

monolog17
15 Ağustos 2013, 22:45
söyleyecej fazla bişey yok ne kadar motor düşmanı varsa .....

54RR
15 Ağustos 2013, 22:48
Adam zaten vermiş veriştirmiş :P

beko12345
15 Ağustos 2013, 22:48
Bende bir çaldırayım kendisini ... İt...

designserhat
15 Ağustos 2013, 22:52
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151790117229421&set=gm.10151868262283619&type=1&relevant_count=1&ref=nf

gisler
15 Ağustos 2013, 22:57
bir de böyle şerefsizlerle mücadele etmeniz gerekiyor... allahın çobanı töba töbee

rs_guven
15 Ağustos 2013, 22:58
Eee motosikleti sıkıştırırsan, sağ tarafta çizikten dolayı boya olur tabi ki. Motosikletçi hakkını vermiş zaten.

Green Arrow
15 Ağustos 2013, 23:21
Oha adamlar herife mesaj atıp tehdit bile etmiş bence bu adam hayatının korku filmini şuan yaşıyor sokakta rahat bile gezemez artık :D

Levsy
15 Ağustos 2013, 23:28
Trafik sıkışık olsa tamam, ama bomboş yolda yanındaki araçla gereksiz yere uzun süre aynı hizada giderek sol şeridi kapatıyor.
Sonra da öküzün teki gelip arka çamurluğa dayanır maalesef.
Ayrıca bir motorcu için mevcut tehlikeyi daha da artıracak şekilde sinirli davranışlar sergiliyor.
Adam durup buyur kardeş dediğindeki tavrı ve sonrası var daha, ama uzun sürer. Yazmayacağım :)

phradrel
15 Ağustos 2013, 23:40
levsy bunların hiçbiri bu öküzü haklı çıkarmıyor. önündeki araba/motosiklet çekilmiyorsa kaderine razı olur ışıklarda 30 saniye beklersin en fazla. adam öldürmeye teşebbüs ediyor hayvan!!

ha hız sınırı diye de bir gerçek var. zaten hız sınırındaysam afedersin arkadan geleni kimse iplemez.

Levsy
15 Ağustos 2013, 23:42
levsy bunların hiçbiri bu öküzü haklı çıkarmıyor.

Haklı demedim ki. Adam gibi yol isteyebilirdi.

motorcu48
15 Ağustos 2013, 23:45
videoda motorcu neden israrla sol şeritten gidiyor ? arkasındaki arac yol istemicek mi?

oradaki 50 kmhz levhası var diye sol şeridi sürekli işgal mi etmek lazım?

bence haksız olan motorcu kardeşimiz

phradrel
15 Ağustos 2013, 23:46
demedin de ben bir gazla öyle anladım :) neyse adam uyuyamaz bu gece :)

videoda motorcu neden israrla sol şeritten gidiyor ? arkasındaki arac yol istemicek mi?

oradaki 50 kmhz levhası var diye sol şeridi sürekli işgal mi etmek lazım?

bence haksız olan motorcu kardeşimiz

işgal nasıl oluyor? sen 50 ile gidiyorsun sağdaki de elli ile ne yapacaksın? hafif hafif geçmeye çalışacaksın ama videoda biz sadece 10-15 saniye görüyoruz. 10-15 saniye solda gitmek işgal midir? ben böyle yorumlamazdım.

MotojeN
15 Ağustos 2013, 23:54
V e r adresi sıkalım topuğuna.

crayzboyone
15 Ağustos 2013, 23:55
Motorcu diye hepiniz savunmuşsunuz. Bence hepiniz suçlusunuz. Sen ne hakla sol şeridi işgal ediyorsun ? Biriside yukarda cevap yazmış solunda ki arabada 50'le gidiyor diye. O zaman basıp geçicen kardeşim. Sol şeritle sağ şerit aynı hızlamı ilerliyor ? Birde verip veriştirmiş. Asıl böyle motorcular yüzünden adımız çıkıyor ? Zorla kaşınıyor. Ben videoyu izlerken motorcuya uyuz oldum. Hala da adamı savunuyorsunuz. Herkesin bir sabrı bir sınırı vardır. İnsanların sabırlarını hiç bir zaman denemeyin.

Kim alınıyorsa alınsın, bence hepiniz levys ve motorcu48 hariç boş yorum yapmışsınız. Demek ki sizde bu motosikletli gibi trafik canavarısınız!!!

motorcu48
15 Ağustos 2013, 23:58
Motorcu diye hepiniz savunmuşsunuz. Bence hepiniz suçlusunuz. Sen ne hakla sol şeridi işgal ediyorsun ? Biriside yukarda cevap yazmış solunda ki arabada 50'le gidiyor diye. O zaman basıp geçicen kardeşim. Sol şeritle sağ şerit aynı hızlamı ilerliyor ? Birde verip veriştirmiş. Asıl böyle motorcular yüzünden adımız çıkıyor ? Zorla kaşınıyor. Ben videoyu izlerken motorcuya uyuz oldum. Hala da adamı savunuyorsunuz. Herkesin bir sabrı bir sınırı vardır. İnsanların sabırlarını hiç bir zaman denemeyin.

Kim alınıyorsa alınsın, bence hepiniz levys hariç boş yorum yapmışsınız. Demek ki sizde bu motosikletli gibi trafik canavarısınız!!!

benim yorumumu bunların içine sokma .bunlar gibi kör değilim:) saygılarla

reverse
16 Ağustos 2013, 00:06
Hiç gerek yok.
Böyle durumlarda sol elimi kaldırıp ''1 dakika'' işareti yaptıktan sonra, o andaki hızıma ve motorumun da gücüne göre ya hızlanıp sağdaki aracı geçip, sağa sinyal verip şeridi boşaltıyorum, ya da yavaşlayıp sinyal verip sağa geçerek şeridi boşaltıyorum.
S..trip gitsin cehennemin dibine kadar yolu var.

Bir de belki hastası var telaşı var acelesi var arkadaş bilemeyiz, belki adam ceza yemeyi bile göze alıp hız limitini geçecek. Sol şeridi işgal etmekteki ısrar neden?

Green Arrow
16 Ağustos 2013, 00:18
İkiside haklı değil zaten ancak arkadan vuranın yaptığı direk adam öldürmeye girer motorcunun bir çok hatası var solda direnmesi,hareketleri,küfürleri ikiside güzel bir cezayı hakediyor bence.

dj_karizma
16 Ağustos 2013, 00:24
Alt Koltukta Rambo Bıçağım Var ßu gibi Durumlar İçin Saklıyorum :queen:

CEM.
16 Ağustos 2013, 00:27

Kim alınıyorsa alınsın, bence hepiniz levys ve motorcu48 hariç boş yorum yapmışsınız. Demek ki sizde bu motosikletli gibi trafik canavarısınız!!!

motorcu haklı yada araba haklı sorun burda degil.

Sen burdaki herkeze trafik canavarısın demişssin üstüme alınmıyorum ama şunu söylemek zorunda hiseetim kendimi bu kadar iddalı yazınca.

motorlu haklı yada haksız araba haklı yada haksız ne olursa olsun O ARAC BİLEREK ANİ FREN YAPIP MOTORLUNUN arkaya patlamasını saglamaya çalışmışşa bu iş cinayete girer ? haksızmıyım ? sende bunu göremicek kadar katilsin ozaman buda forumda tanımadıgın insanlar hakkında 1 cümle yazıya dayanarak hepiniiz trafik canavarısınız gibi bir genelleme yapamassın .

tanertc
16 Ağustos 2013, 00:30
Yok artık sol şerit işgaliymiş. Sanarsın adam 10 dakikadır sol şeritten devam ediyor. Video zaten 1 dakika. O adam motora çarptı kaportası çizildi. Ya motorcu, şansı varmış. Arabanın kaportası çizilir ama motorcu ölür. İyi artık giderken önümüzde kim varsa ezelim geçelim.

forzaBJK
16 Ağustos 2013, 00:37
anladigim kadariyla sehir ici seyir ediyor ve bildigim kadariyla sehir ici tek yönlü ve en az iki seritli yollarda serit secme özgürlügü vardir, yanlis bilmiyorsam tabi ki..

muhtemelen arkadan yanasan araci fark ediyor motorcu; yapmasi gereken sinyal verip yavaslayip sag seritteki aracin arkasina veya "tehlikeden kacmak" amacli hiz ihlaline biraz daha ekleyip sag seritteki aracin önüne gecip yol vermek.

bu arada sag seritteki arac hiz ihlali disinda, sollanirken hizlanma yasagini da ihlal ediyor, motorcudan hic bahsetmiyorum.. veya arkadan gelen aractan..

bütün bunlar bir yana, hakli veya haksiz, sabirli veya sabirsiz.. baska bir aracin üstüne aracini sürmek nedir ya! bilhassa denge "sorunu" bulunan bir motosikletin üzerine! essek sudan dönene kadar dayak atacaksin bunlara..

oknglr
16 Ağustos 2013, 00:38
Dikkat edin arkadan korna sesi gelince motorcu sağına bakıyo biraz hızlanıyo gibi o sırada sağdaki araç da hızlanıyo sağdaki araç motorcuyu geçer geçmez motorcu sağ şeride geçiyo . Orda sol şeritten çıkamamasının bi nedeni olabilir.

Arkadaki hanzoya söylüyorum önündeki motor sağ şeride geçti madem acelen var okadar s.olup git solş şeritten neden sağ şeride geçip motorcunun üzerine kırıyosun? hadi onu geçtik ileride neden motorun önünde aniden fren yapıyosun.

Bİrileride farklı yorum yapmak için motorcuyu haksız görüyor iyi izleyin videoyu boş boş konuşmayın.

Edit: Umarım o herifi bulurlar ve ağzını yüzünü dağıtırken videoya çekip youtuba atarlarda onuda izleriz :)

RunemagicK
16 Ağustos 2013, 00:47
capslar geldi:)
aracın arkasında bir telefon numarası daha yazıyor

http://img823.imageshack.us/img823/1237/pnv8.jpg
http://img853.imageshack.us/img853/9914/oj9h.jpg
http://img823.imageshack.us/img823/156/nmrq.jpg
http://img10.imageshack.us/img10/6032/01x5.jpg

tanertc
16 Ağustos 2013, 00:50
Bu dingilin yerinde olsam Fas'a palalının yanına kaçardım :)

Acil112
16 Ağustos 2013, 00:53
Telefon çalışıyorsa ilan sitelerine yazalım:
"10dolara herşeyi yaparım" gibisinden.

furkanesen
16 Ağustos 2013, 00:56
adam her konuda haklı ama adam küfür ederken ister istemez gülüyorum :D

Acil112
16 Ağustos 2013, 01:01
İlanda, sağ taraf çizikten dolayı boyalı diyor. Çiziğin nasıl olduğu anlaşıldı, it herif

AsyMeTRiQue
16 Ağustos 2013, 01:02

Arkadaşım güzel hoş yorum yapmışsın ama sol şerit hız sınırından muafmıdır? Hayır sol şeritte de hız sınırı geçerlidir. Ben sol şeritte istersem 1 saat yol alırım hız sınırında ilerlerim... O bahsettiğin sol şeridi işgal etmeme olayı hız sınırının çok altında bir süratle ilerliyorsan geçerlidir. Sol şerit işgal etmeme olayı bilmiyorsanız söyleyeyim daha çok şehirler arası yollar için (hız sınırı yüksek olduğu için ve araç gruplarına göre hız sınırlarının farklı olduğundan kaynaklanır) geçerlidir. caddeler sokaklar için değil....

acemi60
16 Ağustos 2013, 01:11
Öncelikle geçmiş olsun. Motosiklet kullanıcısı arkadaş sol şeridi işgal ettiği, kolay provoke olduğu için eleştirilebilir. Fakat otomobili kullanan iki ayaklı canlı kolaylıkla bir insanın canına kıyabileceğini göstermiş. Benzer bir durum (http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/102556-dikkat-oldurur-34-hj-3810-a.html) benimde başıma gelmişti. MT forumlarında aracın kayıtlı olduğu firma telefon ve email adresleri yazılmış, firmaya telefon yağdırmıştık. Ne yazık ki elimde olayın video kayıtları yoktu. Arkadaş video kayıtlarındaki sesleri(küfür) sildikten sonra polise başvurmalıdır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:08 ----------

Çok zorlama bir yorum olmuş. Herhalde siz de trafikte hata yapan sürücüleri infaz ediyorsunuz.

AsyMeTRiQue
16 Ağustos 2013, 01:11
Hiç gerek yok.
Böyle durumlarda sol elimi kaldırıp ''1 dakika'' işareti yaptıktan sonra, o andaki hızıma ve motorumun da gücüne göre ya hızlanıp sağdaki aracı geçip, sağa sinyal verip şeridi boşaltıyorum, ya da yavaşlayıp sinyal verip sağa geçerek şeridi boşaltıyorum.
S..trip gitsin cehennemin dibine kadar yolu var.

Bir de belki hastası var telaşı var acelesi var arkadaş bilemeyiz, belki adam ceza yemeyi bile göze alıp hız limitini geçecek. Sol şeridi işgal etmekteki ısrar neden?

O hız sınırını koymalarının amacı maddi durumu iyi olmayan insanlar yavaş gitsin cezayı ödemekte sıkıntı çekmeyecek bunu dert etmeyecek insanlar hız sınırını geçsin diye koyulmadı... Bol bol kamu spotları yapılıyor bu konuda slogan da "trafik kurallarına uyalım uymayanları uyaralım" bunu hepiniz hatırlarsınız...

He eğer ki acil bir durum var yakarsın dörtlüleri kornaya basa basa ilerlersin bununda kuralı budur... acelesi aciliyeti varsa da kuralı uygulamıyor.... Geçen arabayla arkamdan gelenle aynı tartışmayı yaptım acelemiz var diyor adam bana bende benim acelem olmadığını nerden biliyorsun diye sordum apışıp kaldı... acelemin olması da kuralları hiçe saymamı gerektirmez... Tek bir durum limitleri ve öncelikleri geçersiz kılmanızı sağlar o da acil olarak hastanye bir hasta yetiştiriyorsanız dörtlüleri yakar ilerlersiniz... Bunun başka çıkar yolu yok... Adamın alnında yazmıyor acelem var diye belli etmesi için bunu yapması zorunlu...

reverse
16 Ağustos 2013, 01:33
O hız sınırını koymalarının amacı maddi durumu iyi olmayan insanlar yavaş gitsin cezayı ödemekte sıkıntı çekmeyecek bunu dert etmeyecek insanlar hız sınırını geçsin diye koyulmadı... Bol bol kamu spotları yapılıyor bu konuda slogan da "trafik kurallarına uyalım uymayanları uyaralım" bunu hepiniz hatırlarsınız...

He eğer ki acil bir durum var yakarsın dörtlüleri kornaya basa basa ilerlersin bununda kuralı budur... acelesi aciliyeti varsa da kuralı uygulamıyor.... Geçen arabayla arkamdan gelenle aynı tartışmayı yaptım acelemiz var diyor adam bana bende benim acelem olmadığını nerden biliyorsun diye sordum apışıp kaldı... acelemin olması da kuralları hiçe saymamı gerektirmez... Tek bir durum limitleri ve öncelikleri geçersiz kılmanızı sağlar o da acil olarak hastanye bir hasta yetiştiriyorsanız dörtlüleri yakar ilerlersiniz... Bunun başka çıkar yolu yok... Adamın alnında yazmıyor acelem var diye belli etmesi için bunu yapması zorunlu...

Motosiklet sürücüsü denen adamın hayatta kalabilmesi için trafik kurallarına uyması yeterli değil.
Siz, oh ne güzel şeridimde gidiyorum, hızım da limitler dahilinde derseniz bu videodaki olay gelir başınıza.
Benim demek istediğim şey, bırakın defolsun gitsin. Eleman ısrarla 30KM tabelasını gösteriyor. En başta yol verse bunların hiçbiri olmayacak.

mahir212
16 Ağustos 2013, 01:44
Arkadaşlar onu bunu boşverinde pıyasada ne şerefsiz mahlukatlar var bazen adım atarken bir karınca sürüsü görüp ezmemek için elimizden geleni yaparız bu gibi hayvan herifler sadist resmen a....kdmnu...cocuğuu valla elime verecekler bunu yada istanbulda olsam müşteri olarak arabasına çağırıp şiddet kullanmadan altına sıçırtırdımda neyse herkes daha sakin olsun lütfenn trafikte sonuçta iki teker var altımızda Allah korusun başka bir arabanın altına düşüp acı şeyler yaşamakta var hayat yaşamaya değer bu hıyarlar olsa bile bu arada geçmiş olsun büyük :cat:

alp_tunay
16 Ağustos 2013, 01:46
Hayır sol şeritte de hız sınırı geçerlidir. Ben sol şeritte istersem 1 saat yol alırım hız sınırında ilerlerim...
Hayır arkadaşım..
2 veya daha çok şeritleri olan yollarda hız limitleri dahilinde sağdan gidiceksiniz...
Soldaki şerit geçme şerididir...
Uzun süreli işgal edemezsiniz...
Hız limiti dahilinde olsanız da....
Dünyanın her yerinde durum böyledir....

Şimdi video için görüşlerim...
Motorcu arkadaş daha önceden sollamaya çıkmış...
Ama sağdaki araç erkeklik yapıp geçmesine izin vermemiş...
E motorlu arkadaşta ısrarla geçmeye çalışırken video başlamış...
E motor cbf150 olunca sağdaki adam oynamak istemiş....
Aslında ilk suçlu sağdaki öküz...
Hadi o öküz...
Motorunun cc sine bakmadan hala ısrarla geçmeye çalışan motorcu nedir ?...
Hadi motorcudan geçtik ,
Arkadan gelen o micra sürücüsne sıfat dahi bulamıyorum.....
................... Noktaları ben koydum..Siz içinizden doldurun....

Bu videoda maalesef haklı yok....
Ama zarar görecek olan motorcu olacağı için tek suçlu bence motorcu...
Dalaşmaya ne gerek var....
Hele ağzı şehir kanalizasyonundan beter...
O ne pis küfürler .... :P

mahir212
16 Ağustos 2013, 01:48
Haha :) bence bu fiyata kimse inanmaz en azından 50 tl densin yaw :) hemde dolar :mrgreen:

alp_tunay
16 Ağustos 2013, 01:50

Duj dahilmi?... :queen:

AsyMeTRiQue
16 Ağustos 2013, 01:56
Motosiklet sürücüsü denen adamın hayatta kalabilmesi için trafik kurallarına uyması yeterli değil.
Siz, oh ne güzel şeridimde gidiyorum, hızım da limitler dahilinde derseniz bu videodaki olay gelir başınıza.
Benim demek istediğim şey, bırakın defolsun gitsin. Eleman ısrarla 30KM tabelasını gösteriyor. En başta yol verse bunların hiçbiri olmayacak.

Sloganı hatırlatayımmı tekrar? Uyarmak ile ilgili olan? onu boşa yazmadım... Hep söylerim kim olursa olsun, serseri, mafya babası, umrumda olmaz, hız sınırını aştığı sokaklarda caddelerde benim eşim dostum geziyor... Kuralı ihlal ettiği yerlerde... Bu uyarıyı yapmakla kendimi yükümlü bulmam gibi bir durum maalesef benim için zorunluluk.... Başıma gelirse onun başına giderim bende... Alttan alan tölerans gösteren ben olmak zorunda değilim... Karşımdaki hız tutkusundan taviz verecek gerekirse... Örneğinide verdim başıma gelmedi değil adamla yolun ortasında indik tartıştık kusura bakma ama tekstil atelyesine kumaş yetiştirmeye çalışan adamın trafik kurallarını acelem var bahanesiyle hiçe sayma hakkı yok...

Ayrıca senin önerdiğin yöntem o insanların maalesef aklını başına getirmiyor aksine cesaretlendiriyor... Elini taşın altına koymazsan o taş birgün kelleni altına almak ister bunu unutmayalım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:50 ----------

Hayır arkadaşım..
2 veya daha çok şeritleri olan yollarda hız limitleri dahilinde sağdan gidiceksiniz...
Soldaki şerit geçme şerididir...
Uzun süreli işgal edemezsiniz...
Hız limiti dahilinde olsanız da....
Dünyanın her yerinde durum böyledir....

Şimdi video için görüşlerim...
Motorcu arkadaş daha önceden sollamaya çıkmış...
Ama sağdaki araç erkeklik yapıp geçmesine izin vermemiş...
E motorlu arkadaşta ısrarla geçmeye çalışırken video başlamış...
E motor cbf150 olunca sağdaki adam oynamak istemiş....
Aslında ilk suçlu sağdaki öküz...
Hadi o öküz...
Motorunun cc sine bakmadan hala ısrarla geçmeye çalışan motorcu nedir ?...
Hadi motorcudan geçtik ,
Arkadan gelen o micra sürücüsne sıfat dahi bulamıyorum.....
................... Noktaları ben koydum..Siz içinizden doldurun....

Bu videoda maalesef haklı yok....
Ama zarar görecek olan motorcu olacağı için tek suçlu bence motorcu...
Dalaşmaya ne gerek var....
Hele ağzı şehir kanalizasyonundan beter...
O ne pis küfürler .... :P

Hayır arkadaşım yanılıyorsun dünyanın her yerinde bu kural mesajdada belirttiğim gibi şehirlerarası/uluslararası yollar için geçerli sebebi mi otomobilin hız sınırı 120 olan yerde ticari kamyonetin 110 kamyonların 90 olması gibi sebeplerdir. Bahsi geçen video da şehir içi bir yol görünen o... Ayrıca dünyanın her yerinde böyle demişsiniz de gerek diğer ülkelerde yaşayan tanıdıklarım gerekse izlediğim videoların hepsinde iki şeritte de dakikalarca aynı hızda seyreden araçların varlığını görebilirsin... Çünkü dünyanın her yerinde sollayan araçta hız sınırları içerisinde olmak zorundadır! kurala göre hızının üzerine en fazla tölerans miktarı kadar ekleyebilir ki o da %10'dur ve bu tölerans mümkün olduğunca sadece sollama esnasında kullanılmalıdır...

alp_tunay
16 Ağustos 2013, 02:17
Sloganı hatırlatayımmı tekrar? Uyarmak ile ilgili olan? onu boşa yazmadım... Hep söylerim kim olursa olsun, serseri, mafya babası, umrumda olmaz, hız sınırını aştığı sokaklarda caddelerde benim eşim dostum geziyor... Kuralı ihlal ettiği yerlerde... Bu uyarıyı yapmakla kendimi yükümlü bulmam gibi bir durum maalesef benim için zorunluluk.... Başıma gelirse onun başına giderim bende... Alttan alan tölerans gösteren ben olmak zorunda değilim... Karşımdaki hız tutkusundan taviz verecek gerekirse... Örneğinide verdim başıma gelmedi değil adamla yolun ortasında indik tartıştık kusura bakma ama tekstil atelyesine kumaş yetiştirmeye çalışan adamın trafik kurallarını acelem var bahanesiyle hiçe sayma hakkı yok...

Ayrıca senin önerdiğin yöntem o insanların maalesef aklını başına getirmiyor aksine cesaretlendiriyor... Elini taşın altına koymazsan o taş birgün kelleni altına almak ister bunu unutmayalım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:50 ----------

Hayır arkadaşım yanılıyorsun dünyanın her yerinde bu kural mesajdada belirttiğim gibi şehirlerarası/uluslararası yollar için geçerli sebebi mi otomobilin hız sınırı 120 olan yerde ticari kamyonetin 110 kamyonların 90 olması gibi sebeplerdir. Bahsi geçen video da şehir içi bir yol görünen o... Ayrıca dünyanın her yerinde böyle demişsiniz de gerek diğer ülkelerde yaşayan tanıdıklarım gerekse izlediğim videoların hepsinde iki şeritte de dakikalarca aynı hızda seyreden araçların varlığını görebilirsin... Çünkü dünyanın her yerinde sollayan araçta hız sınırları içerisinde olmak zorundadır! kurala göre hızının üzerine en fazla tölerans miktarı kadar ekleyebilir ki o da %10'dur ve bu tölerans mümkün olduğunca sadece sollama esnasında kullanılmalıdır...Zorunlu haller dışında işgal edemessin arkadaşım....
Üşenmesem sana trafik mevzuatından daha kolay anlatırdım....

Bir de şu var...
Sol şeritte hızın ne olursa olsun , eğer sollamak isteyen biri varsa ,
Sağdaki şerit müsaitse hemen yol vereceksin... :cat:

Dediğinden şu anlam çıkar o zaman...
Otobanda 120 km hız sınırı var...
Sol şeride yat , 120 km ile 2 saat git...
Nasılsa 120 km nin üzerine kimse çıkmayacağı için seni kimse sollamayacak öylemi ?... :wiinkk:

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:08 ----------

Bak işte sana en basitinden bir kaynak....

KARAYOLUNUN KULLANILMASI KURALLARI
<-GERİ

Karayolları, toplumun her kesiminin yararlandığı, kamuya çaık, dolayısıyla, konulan kurallara, kısıtlamalara, yasaklara uyulması gereken yerlerdir.Karayolarımızda trafiğin akışı sağdandır. Aksine bir işaret veya hüküm bulunmadıkça araç sürücüleri aşağıdaki kurallara uymak zorundadır.

Sürücüler:
1- Araçlarını, durumun elverdiği oranda gidiş yönüne göre yolun en sağından sürmek.
2- Yol çok şeritli ise, trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten gitmek.
3- Şerit değiştirmeden önce, gideceği şeritte araçların güvenle geçişlerinin tamamlamalarını beklemek.
4- Trafiği aksatacak ya da tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirmemek.
5- Gidişe ayrılan yol bölümünün en sol şeridini sürekli olarak işgal etmemek.
6- İki yönlü, dört veya daha fazla şeritli yollarda, motosiklet, otomobil, kamyonet, minibüs ve otobüs dışındaki araçları sürenler, geçme ve dönme dışında en sağ şeridi izlemek zorundadırlar.

Bak 5. madde dediğim gibi.... :wiinkk:

AsyMeTRiQue
16 Ağustos 2013, 02:20
Zorunlu haller dışında işgal edemessin arkadaşım....
Üşenmesem sana trafik mevzuatından daha kolay anlatırdım....

Bir de şu var...
Sol şeritte hızın ne olursa olsun , eğer sollamak isteyen biri varsa ,
Sağdaki şerit müsaitse hemen yol vereceksin... :cat:

Dediğinden şu anlam çıkar o zaman...
Otobanda 120 km hız sınırı var...
Sol şeride yat , 120 km ile 2 saat git...
Nasılsa 120 km nin üzerine kimse çıkmayacağı için seni kimse sollamayacak öylemi ?... :wiinkk:

Mevzuatı senden dinlemeyi çok isterdim.

Zorunluluk dediğin hız sınırını aşma konusunda geçerli zorunluluğun varsa aşarsın...

Sen dediğimi de yanlış anlamışsın otobanda ben sol şerit işgali durumunun söz konusu olduğunu zaten belirtiyorum öyle değilmi? yani otobanında şehirler arası yoldan sayıldığını bildiğini çok iyi biliyorum ve bu yollarda sol şeridi mümkün olduğunca boş bırakman gerektiğini de o kuralın bu yollarda uygulandığını belirtmiştim yanlışmıyım? Neden çarpıtma yoluna giriyorsun? Ben şehirler arası yollarda veya otobanlarda sol şeridi istediğin kadar işgal edebilirsin demedim...

Şehir içinde durum farklı diyorum...

alp_tunay
16 Ağustos 2013, 02:27
Mevzuatı senden dinlemeyi çok isterdim.

Zorunluluk dediğin hız sınırını aşma konusunda geçerli zorunluluğun varsa aşarsın...

Sen dediğimi de yanlış anlamışsın otobanda ben sol şerit işgali durumunun söz konusu olduğunu zaten belirtiyorum öyle değilmi? yani otobanında şehirler arası yoldan sayıldığını bildiğini çok iyi biliyorum ve bu yollarda sol şeridi mümkün olduğunca boş bırakman gerektiğini de o kuralın bu yollarda uygulandığını belirtmiştim yanlışmıyım? Neden çarpıtma yoluna giriyorsun? Ben şehirler arası yollarda veya otobanlarda sol şeridi istediğin kadar işgal edebilirsin demedim...

Şehir içinde durum farklı diyorum...
Arkadaşım çarpıtma falan yok....
Trafikte kaunlar her yol için ayrı yapılmaz...
Tek trafik kanunu vardır , şehir içi otoyol farketmez....
Kanunlar sadece yol şekilleri itibarı ile değişiklik gösterir...
Zaten verdiğim yazıda 2 ve daha çok şeritli yollar diyor...

Kısaca şehir içinde durum farklı falan değil....
Ama uygulayışta bizler millet olarak kafamıza estiği gibi yapıyoruz...
Sonrada kanunmuş gibi kendimiz de inanıyoruz...

Kısaca bundan ibaret....
Yoksa sana karşı bir inatlaşma , çarpıtma gibi niyetim yok...
Ben seni tanımam sen beni... :cat:

AsyMeTRiQue
16 Ağustos 2013, 02:31
Arkadaşım çarpıtma falan yok....
Trafikte kaunlar her yol için ayrı yapılmaz...
Tek trafik kanunu vardır , şehir içi otoyol farketmez....
Kanunlar sadece yol şekilleri itibarı ile değişiklik gösterir...
Zaten verdiğim yazıda 2 ve daha çok şeritli yollar diyor...

Kısaca şehir içinde durum farklı falan değil....
Ama uygulayışta bizler millet olarak kafamıza estiği gibi yapıyoruz...
Sonrada kanunmuş gibi kendimiz de inanıyoruz...

Kısaca bundan ibaret....
Yoksa sana karşı bir inatlaşma , çarpıtma gibi niyetim yok...
Ben seni tanımam sen beni... :cat:

Peki otobanlara özel olarak yaya giremez karşıdan karşıya geçemez kuralı ayrı yapılmamış mı ? Demekki her yol için ayrı yapılabiliyormuş.

alp_tunay
16 Ağustos 2013, 02:33
Peki otobanlara özel olarak yaya giremez karşıdan karşıya geçemez kuralı ayrı yapılmamış mı ? Demekki her yol için ayrı yapılabiliyormuş.
Pes tamam arkadaşım.... :P

Şu an müsait değilim... :)
Kal sağlıcakla ... :rendeer:

COQ
16 Ağustos 2013, 02:40
Güzel mevzu.:)
Ulem bayadir trafik konusmamistik iyi olmus bu.
Evet sol serit isgal edilemez bir serittir arkadaslar.
Yani sadece sollama için kullanilir ve geçis yapilir yapilmaz sag seride geçmek mecburdur.
Hatta sol serit isgalinin cezasi mevcuttur.
Fakat bu sol serit kavraminin trafik kanununda bir tarifi varmi bilmiyorum ama sehiriçi için geçerli degildir.
Videoda görmedigimiz seyler var.
Ya da ben fark etmedim.
Ama dünyanin bir çok yerinde bu tür yollar var ve sol serit sehir içinde her zaman sollamak için kullanilan bir serit degildir.
Mesela saga dönecek olanlar sagdan devam etsin,
düz devam edecek olanlar soldan devam etsin gibi
bir çok yol ayrim seridi vardir ve bu gayet normaldir.
Yani eger siz dogru devam edecekseniz,
yol size soldan devam etmek disinda bir seçenek tanimiyor olabilir.
Tabi bu soldan devam etmek istediginiz hizda gitmek anlamina gelmiyor bildiginiz gibi.:)
Bu nedenle sol serit ihlali
sehiriçi yollar için geçerli bir durum degildir.
Zaten az sonra asagida göreceginiz resimdeki gibi seritler arasinda düz çizgi vardir.
Yani yol yuzde yuz denilebilecek bir oranda yukarda yazdiklarimiza uygun bir yoldur.

Düz çizgi var abi eger motorcunun yaptigi sol serit ihlaliyse oraya nasil geldi?
Hadi geldi,
saga nasil geçecek geçis yasak!!!:)

Sehiriçi yollarda mevcut olan kural, hiz sinirina ve trafik isaretlerine uygun araç kullanmaktir.
Simdi asagidaki resme dikkat edelim.

http://img10.imageshack.us/img10/6032/01x5.jpg

Yukaridaki resimde motosiklet kullanan arkadasimiz hiz tabelasini gösteriyor.
Hiz siniri 30

Sehiriçinde hiz siniri 50 km/h dir.
30 km/h orada en azindan bir okul geçidi oldugunu anlamamizi sagliyor.
üstelik asfalta dikkat ederseniz, üstünde kocaman 30 yazarak sürücüleri dikkat etmeleri konusunda uyarmislar.
Buradan motosiklet kullanicisinin dikkat edilmesi gerekn bir yerde gayet temkinli hareket ettigi sonucunu çikarabiliriz.
Arkasinda ise muhtemelen daha önce yuzlerce defa yuksek hizla geçtigi ve hiç bir çocuga çarpmadigi için asla çarpmayacagini zannettigi için motosiklet surucusunun yavas gitmesinden gicik almis bir öküz var.
Neyse buraya kadar yazdiklarimi kafanizda neyin nasil oldugunu sekillendirin diye yazdim.
Geri kalan ise yazmasi daha uzun seylerden olusmaktadir ve buraya kadar bile yazabilmis olmami az içmeme borçluyum.
Biraz daha içip sizacam.
Yarin ayilabilirsem devam ederiz.:P

alp_tunay
16 Ağustos 2013, 02:56
İbiği kopasıca horoz....
Koyduğun resim videonun sonuna doğru olan bir resim...
Yanı hız tahdidi ve düz çizginin başladığı yer...
Ama itişme çok önceden başlamış...

Ayrıca şehir içinde de var o kural...
Sol şerit devamlı surette işgal edilemez...
Bazı durumlar harici...
Kavşaklar , parketmiş araçlar vb...

Kural kuraldır... Ben koymadım ya olum...
Hem uygulayış tarzınıda benimsemişiz yıllardır....
Dediğin gibi davransaydık , ambulanslar , itfaiyeler ya da hazta taşıyan araçlar ne yapacak ?...

Ha şuna gelirim...
Bu kural istanbula gelmez...

Gelmez gerçekten...
İstanbulda trafik falan yok...
Karadüzen... :cat:

acayüp
16 Ağustos 2013, 03:04
Uymadığımız kuralı tartışmanın manası ne ki ?

alp_tunay
16 Ağustos 2013, 03:06
Uymadığımız kuralı tartışmanın manası ne ki ?
Ben hep uyuyorum...
Uymaya da özen gösteriyorum.... :cat:

COQ
16 Ağustos 2013, 03:08
İbiği kopasıca horoz....
Koyduğun resim videonun sonuna doğru olan bir resim...
Yanı hız tahdidi ve düz çizginin başladığı yer...
Ama itişme çok önceden başlamış...

Ayrıca şehir içinde de var o kural...
Sol şerit devamlı surette işgal edilemez...
Bazı durumlar harici...
Kavşaklar , parketmiş araçlar vb...

Kural kuraldır... Ben koymadım ya olum...
Hem uygulayış tarzınıda benimsemişiz yıllardır....
Dediğin gibi davransaydık , ambulanslar , itfaiyeler ya da hazta taşıyan araçlar ne yapacak ?...

Ha şuna gelirim...
Bu kural istanbula gelmez...

Gelmez gerçekten...
İstanbulda trafik falan yok...
Karadüzen... :cat:

üsenmedim videoyu bir daha izledim.
Yol döner kavsaga gidiyor.
Saga devam edecekler için ayri,
soldan gidecekler için ayri bölünmüs.
Yani haksizsin.
:)

üstelik öyle olmasa bile sehiriçinde sol serit isgali diye birsey olmaz komik olur.:)

Daha da israr edersen trafik mafyasindan tanidiklarim var.:bounce: