PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motora benzin koyarken

waxow
25 Haziran 2013, 21:06
Meraba sevgili MT üyeleri. Motorun benzini bitmişti benzin aldım kendim koyucam. Benzini koyarken dikkat etmem gereken şeyler var mı ? teşekkürler.

emrb
25 Haziran 2013, 21:07
benzin kapağını açmadan koyma.

jacks0n
25 Haziran 2013, 21:08
Malum benzin pahalı, sağa sola sıçratıp ziyan etmemeye çalış.
Ateş, sigara vb. yanıcı şeyleri uzak tut. Varsa huni kullan. yoksa yavaş yavaş dök.
kolay gelsin.

blt_59
25 Haziran 2013, 21:11
koymadan önce kapagı aç,çakmakla bi bak hakkaten bitmişmi,yeni benzinle eskisi karışmasın ..belki inanmassınız ama,böle insanların sayesinde 12 yaşındaki çocuguma rezil oldum yaw,baba sen nası bi siteye takılıyon,adamın sorduguna bak diye gülüyo velet haklı olarak..

hasanaydin
25 Haziran 2013, 21:18
Allahım ne Kadar güzel faydalı bilgiler vermşsiniz bu site benim bütün sitresimi aıyor

waxow
25 Haziran 2013, 21:26
koymadan önce kapagı aç,çakmakla bi bak hakkaten bitmişmi,yeni benzinle eskisi karışmasın ..belki inanmassınız ama,böle insanların sayesinde 12 yaşındaki çocuguma rezil oldum yaw,baba sen nası bi siteye takılıyon,adamın sorduguna bak diye gülüyo velet haklı olarak..

anlamadımki kafana silah dayayıp zorla mı mesaj attırdı birisi ??

tşkler herkese.

Karlıyollar
25 Haziran 2013, 21:43
0.5 litrelik pet şişelerin arka kısmını keserekte koyabilirsin tabi temiz olmalı.

zerzura
25 Haziran 2013, 21:51
Bu site böyle işte. Alışmak lazım buna.
Sana göre basit bir soru olabilir bu. Cevap vermeme özgürlüğün var. İstemiyorsan verme.

Bir komiklik çabası, bir kendini üstün görme çabası... Sen de bana göre cevabı kolay bir soru sorarsın umarım bir gün.

Motor kapalı konumda olsun. Etrafa taşırmayacak bir şekilde koy. Huni vs iyi olur. Heh bi de sigara içme koyarken ;)

waxow
25 Haziran 2013, 21:55
teşekkür ederim arkadaşlar verdiğiniz bilgiler zaten bilinen şeylerdi ama insan yine de tereddüt etmeden edemiyor malum acemiyim.

1 satırlık soru bile başkalarının canını sıkıyorsa ona yapacak birşey yok.

Phoenixs
25 Haziran 2013, 22:00
hocam huni ile koydur bide motorun üzerine otur düzelt öyle koydur daha çok alır dikkat et dizel vs koymasınlar

Blackeagletr
25 Haziran 2013, 22:13
Eğer huni veya başka birşey kullanarak koyacaksanız huninin temiz olmasına dikkat edin, depoya yabancı madde kaçmasın yeterli olur sanırım.

ferhatkars
25 Haziran 2013, 22:15
hocam huni ile koydur bide motorun üzerine otur düzelt öyle koydur daha çok alır dikkat et dizel vs koymasınlar
ben de tam tersini yapıyorum...
hatta pompacılar motoru düzelt daha cok alır dıyorlar ama kesinlikle yapmıyorum...
depoyu fulleyip ilerde bır yerde motoru yan ayağa aldıgında depo kapağından kaçabilir... malum çinli motor kullanıyoruz...
çini mini fark etmez de.... depo kapaklarında içerdeki havanın cıkması için küçük bir delik bulunur.... motor dik vaziyette depoyu fulleyıp gerı yan ayağa aldıgında o delikden sızabilir...

E_N
25 Haziran 2013, 22:23
önce mahallenin imamına gideceksin ben motora koyacam diyeceksin. bize inanmıyorsan yaptığını kötü birşey olduğunu ondan dinle. ha bide saf alkol kullansamde performans artarmı diye sor bu sorunun cevabını bende merak ediyorum. kolay gelsin keke

Sinan Er
25 Haziran 2013, 22:26
Ne ile koyarsan koy nasıl koyarsan koy önemli değil. <dikkat etmen gereken iki şey var. 1. Motor soğuk olsun. 2. Depoyu taşırma ve etrafa dökme. Benzin uçucudur ama bir anda parlayarak elindeki bidonla birlikte yanmaya başlayabilir.

Bu nedenle motorun soğuk olmasına dikkat et.

E_N
25 Haziran 2013, 22:31
Ne ile koyarsan koy nasıl koyarsan koy önemli değil. <dikkat etmen gereken iki şey var. 1. Motor soğuk olsun. 2. Depoyu taşırma ve etrafa dökme. Benzin uçucudur ama bir anda parlayarak elindeki bidonla birlikte yanmaya başlayabilir.

Bu nedenle motorun soğuk olmasına dikkat et.
:D:D:D:D:D:D:D:D deponun kapağını hızlı kapat benzin bu gazoz kapağıyla alınmıyor.

emrb
25 Haziran 2013, 23:15
önce mahallenin imamına gideceksin ben motora koyacam diyeceksin. bize inanmıyorsan yaptığını kötü birşey olduğunu ondan dinle. ha bide saf alkol kullansamde performans artarmı diye sor bu sorunun cevabını bende merak ediyorum. kolay gelsin keke

http://resim.donanimhaber.com/upfiles/1143819/79077958C92D405E93121CEF03467B0C.jpg

FatihC
25 Haziran 2013, 23:29
depo kapağını aç, sonra depo kapağının etrafına temiz bir bez ört, temiz bir su şişesinin taban kısmını kes, tabanı kesilmiş şişeyi benzin koyma yerine oturt, yavaş yavaş sıçratmadan dökmeye başla, en son damla bittiğinde örttüğün bezle kenarlarını sil ve kapağı kapat. bu işlem sırasında depoya yabancı madde düşürmemeye ve ateş ile yaklaşmamaya özen göstermen gerekiyor.

blt_59
25 Haziran 2013, 23:38
Bu site böyle işte. Alışmak lazım buna.
Sana göre basit bir soru olabilir bu. Cevap vermeme özgürlüğün var. İstemiyorsan verme.

Bir komiklik çabası, bir kendini üstün görme çabası... Sen de bana göre cevabı kolay bir soru sorarsın umarım bir gün.

Motor kapalı konumda olsun. Etrafa taşırmayacak bir şekilde koy. Huni vs iyi olur. Heh bi de sigara içme koyarken ;)
kendine göre çok ciddi bir soruyu,sonuna gülme işareti koyarak cevaplama,etrafa taşırma dedigin ADAM motor kullanıyo farkındaysan,madem akademik bi tavır takındın,üslübunca cevaplada 0-12 yaş gurubu fydalansın..

ero__
25 Haziran 2013, 23:40
Allahım ne Kadar güzel faydalı bilgiler vermşsiniz bu site benim bütün sitresimi aıyor

Soru yaratıcı olunca imam cemaat ilişkisi...

Uğur Gündüz
25 Haziran 2013, 23:50
Hocam benzinliğin üzerine dökmemeye gayret edin. Etraftan bir şişe kesip huni yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

E_N
25 Haziran 2013, 23:52
http://resim.donanimhaber.com/upfiles/1143819/79077958C92D405E93121CEF03467B0C.jpg
E.B. beni her seferinde bozuyorsun çok ayıp ediyorsun a.küu

İHTİYAR
25 Haziran 2013, 23:56
Güzeel güzeeeeel hayat soru sormakla anlamını bulmaya başlar, soru sormak cevap aramak iyidir, insanı insanlığı geliştirir.

Ancak ilk cevaba tav olmayıp farklı cevaplar hatta sorular arasında çapraz sağlamalar yapacaksınız.

Örneğin: şunu bunu yapma cezalandırılırsın denildiğinde neden yapmaman gerektiği ne için bu kuralın konduğu ve sonuçlarının ne olacağı gibi soruları sormalıyız.

Aksi taktirde kutsal kitap bunu yazıyor, karakaplı şunu yazıyor, hocaefendi böyle buyuruyor sarmalında boğulur hatta badelenebilirsiniz bile.

Aman dikkat.

waxow
26 Haziran 2013, 00:45
Konu başka yere kayıyor gibi anlamadım, soruyu sorma biçimimde mi bir hata var ?

yoksa kendini komik bulan yada laf sokma çabasındaki arkadaşlarımızda mı bir sorun var ?

İstediğim şey 2-3 kişiden 2-3 cümle mesajdı. Neyseki aldım dersimi.

zerzura
26 Haziran 2013, 00:54
kendine göre çok ciddi bir soruyu,sonuna gülme işareti koyarak cevaplama,etrafa taşırma dedigin ADAM motor kullanıyo farkındaysan,madem akademik bi tavır takındın,üslübunca cevaplada 0-12 yaş gurubu fydalansın..

Bak olayı hala anlamamışsın kardeşim. Olay sorunun basitliği ile alakalı değil. Komiklik yapayim dalga geçeyim diye konuya zıplamanız. Cevabımın sonuna gülücük koyunca adamla makara yapmış olmuyorum ben. Neyse konu başka yere gidiyor. İyi akşamlar...

puser
26 Haziran 2013, 00:56
Konu başka yere kayıyor gibi anlamadım, soruyu sorma biçimimde mi bir hata var ?

yoksa kendini komik bulan yada laf sokma çabasındaki arkadaşlarımızda mı bir sorun var ?

sen bakma onlara. bizim insanımız her şeyi tiye alır.
üzerindeki statik elektriği boşaltmak için önce toprağa veya beton zemine avuçlarınla dokun. motor sıcaksa ve taşırırsan alev alabilir. ayrıca cep telefonun üzerinde olmamasında fayda var.

http://www.youtube.com/watch?v=1tYO4jvnJHw

Garip
26 Haziran 2013, 01:00
konuya bak :)

bu sitede admin olsam baya kavga ederdim yahu

ilkerabi
26 Haziran 2013, 01:20
sen bakma onlara. bizim insanımız her şeyi tiye alır.
üzerindeki statik elektriği boşaltmak için önce toprağa veya beton zemine avuçlarınla dokun.

Orta veya yan sehpa üzerine çektiğimiz zaman topraklama oluyor zaten. (Scooter) İnip seleyi kaldırmadan benzin alamıyoruz. :)
Diğer modellerde yan sehpada benzin alabiliriz.

gokayugur
26 Haziran 2013, 01:22
Ülkemizde satılan benzinin kalitesi ortada, e haliyle dikkatli olmakta fayda var. Bence çok önemli bir konuya değinmişsin. Aslında çok basit olduğunu düşündüğümüz bu konuda dikkat edilmesi gereken ince püf noktaları var.

Evvela benzini pompadan nasıl aldığın önemli mesela. Pet su şişesini boşaltıp benzin doldurursan yanlış. Şişe içinde kalan su damlacıkları problem yaratır. Bu sebeple içerisine benzin konulması için tasarlanmış, üzerinde benzinin yanıcı tehlikesine atıfta bulunan kırmızı çarpı şekli ile ateş resmi gösterilen, tercihen polüretan (Sac, metal demiyorum bidonun boyasına zamanla zarar verir.) bir benzin bidonu ile benzin almış olman gerekli. Bu hususa dikkat ettiğini varsayarak devam ediyorum. İkincisi Bidondaki benzinin bekleme süresi. Bidona alınan benzin taşıma esnasında sürekli çalkalanma halinde olduğundan içerisinde bulunan mikro partiküller sürekli yüzer haldedir. Bunlar karbüratör - enjeksiyon sisteminin baş düşmanıdır. Bu sebeple benzinin bir müddet dinlendirilmesi tavsiye edilir. (Uzmanlar bu konuda litre başına 45 dk tavsiye ederler) Örnek 5lt benzin için 5*45=225 dk Bu da yaklaşık 3 saat 45 dk eder.

Diğer bir husus 97 oktanda 95 oktana göre bu süreye 12 dk. daha ilave edilmesi gereklidir. (Oktan yükseldikçe bu oranda artar)

Geldik benzinin motorumuzun deposuna nakline. Bidon dibinde biriken mikro partiküllerin depomuz içine dolmasını engellemek için piyasada çeşitli ürünler mevcut ama en etkili ve pratik yöntemlerden biri tülbentle süzdürme yöntemidir. Bunun için tülbent tercihen 3 kat katlanarak deponun içine doğru hafifçe el ile bombe yapacak şekilde yerleştirilir. (Burada da tülbentin akan benzinle birden depoya kaçmasını önlemek adına etrafına koli bandı ile sararak yapıştırma yapıyoruz.)

Çoğu kullanıcının sorun olarak karşılaştığı durum ise depoda var olan benzinle sonradan ilave edilenin miktarını iyice hesaplayamamaktan doğan benzin taşma durumudur ki çok kötü bir durumdur. Bunu önlemek adına bir fener yardımıyla (Kesinlikle çakmak değil, önceki mesajlarda yanlış bilgi mevcut, parlayıp yanabilir) depo içine ışık tutup mevcut benzin volumünü kontrol etmelidir.

Depo dolduktan sonra şayet hala bidonda benzin varsa bidon üzerine tarih ve saat not edilmeli, kalan benzin en geç 72 saat içinde tüketilmelidir. Bu süreyi aşan durumlarda benzin içerisindeki kimyasal reaksiyon zayıflayacağından, bujimiz zamanla sağlıklı çalışma özelliğini kaybedecektir.

Benzin depo kapağı sıkıca kapatılmalı etrafında oluşabilecek kaçaklara karşı contası 6 ayda bir değiştirilmelidir. Kullandığımız bütün materyaller (Bidon, tülbent v.s.) Tehlikeli olduğundan oluşabilecek istenmeyen kazalara karşı çocuk ve bilinçsiz kişilerden uzakta muhafaza edilmeli, mümkünse direkt güneş ışığı görmeyen nemsiz kuru bir ortamda saklanmalıdır.

Benim ilk etapta aklıma gelenler bunlar, umarım yardımcı olabilmişimdir, siteden abilerimiz konu hakkında daha detaylı ve açıklayıcı bilgiler vereceklerdir.

Sağlıcakla kalın, tekeriniz düz bassın...

E_N
26 Haziran 2013, 02:13

koydunmu kardes koyda rahatlayalım.

blacklord
26 Haziran 2013, 02:18
Ne adamsınız yahu artık benzinciye her girdiğimde statik elektrikten ödüm kopacak :santa:

DusenAdam
01 Temmuz 2013, 23:32
Depo dolduktan sonra şayet hala bidonda benzin varsa bidon üzerine tarih ve saat not edilmeli, kalan benzin en geç 72 saat içinde tüketilmelidir. Bu süreyi aşan durumlarda benzin içerisindeki kimyasal reaksiyon zayıflayacağından, bujimiz zamanla sağlıklı çalışma özelliğini kaybedecektir.

Bu açıklama kafamı karıştırdı. Deposunda benzinle garaja bırakıp birkaç ay kullanmadığımız motosikletin ya da benzinli başka bir aracın deposundaki benzini boşaltıp yeni benzin almamız mı gerekiyor? Bir de akaryakıt istasyonlarındaki depolarda benzinin 72 saatten çok daha fazla beklediğini düşünüyorum. Sorun benzinin "bidonda" beklemesi mi?

Ose
02 Temmuz 2013, 00:37
Bu cevaplardan sonra adam benzini depoya değil motora döküp yakmıştır :farao:

gokayugur
07 Temmuz 2013, 18:39
Ülkemizde satılan benzinin kalitesi ortada, e haliyle dikkatli olmakta fayda var. Bence çok önemli bir konuya değinmişsin. Aslında çok basit olduğunu düşündüğümüz bu konuda dikkat edilmesi gereken ince püf noktaları var.

Evvela benzini pompadan nasıl aldığın önemli mesela. Pet su şişesini boşaltıp benzin doldurursan yanlış. Şişe içinde kalan su damlacıkları problem yaratır. Bu sebeple içerisine benzin konulması için tasarlanmış, üzerinde benzinin yanıcı tehlikesine atıfta bulunan kırmızı çarpı şekli ile ateş resmi gösterilen, tercihen polüretan (Sac, metal demiyorum bidonun boyasına zamanla zarar verir.) bir benzin bidonu ile benzin almış olman gerekli. Bu hususa dikkat ettiğini varsayarak devam ediyorum. İkincisi Bidondaki benzinin bekleme süresi. Bidona alınan benzin taşıma esnasında sürekli çalkalanma halinde olduğundan içerisinde bulunan mikro partiküller sürekli yüzer haldedir. Bunlar karbüratör - enjeksiyon sisteminin baş düşmanıdır. Bu sebeple benzinin bir müddet dinlendirilmesi tavsiye edilir. (Uzmanlar bu konuda litre başına 45 dk tavsiye ederler) Örnek 5lt benzin için 5*45=225 dk Bu da yaklaşık 3 saat 45 dk eder.

Diğer bir husus 97 oktanda 95 oktana göre bu süreye 12 dk. daha ilave edilmesi gereklidir. (Oktan yükseldikçe bu oranda artar)

Geldik benzinin motorumuzun deposuna nakline. Bidon dibinde biriken mikro partiküllerin depomuz içine dolmasını engellemek için piyasada çeşitli ürünler mevcut ama en etkili ve pratik yöntemlerden biri tülbentle süzdürme yöntemidir. Bunun için tülbent tercihen 3 kat katlanarak deponun içine doğru hafifçe el ile bombe yapacak şekilde yerleştirilir. (Burada da tülbentin akan benzinle birden depoya kaçmasını önlemek adına etrafına koli bandı ile sararak yapıştırma yapıyoruz.)

Çoğu kullanıcının sorun olarak karşılaştığı durum ise depoda var olan benzinle sonradan ilave edilenin miktarını iyice hesaplayamamaktan doğan benzin taşma durumudur ki çok kötü bir durumdur. Bunu önlemek adına bir fener yardımıyla (Kesinlikle çakmak değil, önceki mesajlarda yanlış bilgi mevcut, parlayıp yanabilir) depo içine ışık tutup mevcut benzin volumünü kontrol etmelidir.

Benzin depo kapağı sıkıca kapatılmalı etrafında oluşabilecek kaçaklara karşı contası 6 ayda bir değiştirilmelidir. Kullandığımız bütün materyaller (Bidon, tülbent v.s.) Tehlikeli olduğundan oluşabilecek istenmeyen kazalara karşı çocuk ve bilinçsiz kişilerden uzakta muhafaza edilmeli, mümkünse direkt güneş ışığı görmeyen nemsiz kuru bir ortamda saklanmalıdır.

Benim ilk etapta aklıma gelenler bunlar, umarım yardımcı olabilmişimdir, siteden abilerimiz konu hakkında daha detaylı ve açıklayıcı bilgiler vereceklerdir.

Sağlıcakla kalın, tekeriniz düz bassın...

Amman haaa, kafa bulduğumdan şüphe duyanlar varsa açıklayayım. Yok böyle şeyler atmasyondur hepsi... :)

ak1n
07 Temmuz 2013, 19:24

çakmakla yak bak diyen adamda soru eleştirisi.. sanırım şaka..

EminYILDIRIM
07 Temmuz 2013, 19:34
Cok basit sorulardan bile guzel bilgiler cikabiliyor bu alayci tavirlari bence terkedin...misal duz tutma ve yan ayakta durmasi aslinda onemli ve enteresan...ilk defa denk geldim boyle bir bilgiye ve mantikli agzindan kacmasin vs...tesekkurler...

canerol
07 Temmuz 2013, 20:53
yazmayacaktım bu konuya ilk yorumu okuduktan sonra gerek yok dedim :)
bencede en önemlisi kapağı açmak :)

Bu açıklama kafamı karıştırdı. Deposunda benzinle garaja bırakıp birkaç ay kullanmadığımız motosikletin ya da benzinli başka bir aracın deposundaki benzini boşaltıp yeni benzin almamız mı gerekiyor? Bir de akaryakıt istasyonlarındaki depolarda benzinin 72 saatten çok daha fazla beklediğini düşünüyorum. Sorun benzinin "bidonda" beklemesi mi?

yokya ne 72 saati o benzinler nerden senin motora gelirken kaç 72 saat geçiyor.
o kadar kuyumcu terazisi işi yapmıyoruz burda.ben burda 5 lt lik şişede 2 aylık benzinim var zamlar gelmeden öncesinde almıştım hatıra diye saklıyorum :) şaka şaka kullanmadım bi türlü :) bujinin özelliğini bozsa ne olur 5 lira 10 lira 1 buji...