PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SPY 5000M 2-way motosiklet alarmi

Sayfa : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10

pocemonmutlu
17 Mart 2014, 15:14
her keze merhabalar. foruma bugün üye oldum ve üye oluş sebebim " orhanyor " arkadaşın müthiş!!! çalışması ve onu destekleyen " pocemonmutlu " arkadaşın profesyonel destekleyici takibi ve buna benzer diğer arkadaşların kaide değer yorum ve fikirleri oldu. bu gece itibari ile bu hırsızlıkların önünü büyük bir ölçüde azaltacağını umduğum bu ürünü satın aldım. bana varışı ve montajı epeyce sürecek. dolayısıyla sizlere çokça sorum olacak. ilk olarak teknik ve elektronik konusunda oldukça iyi olduğunu düşündüğüm arkadaşım " pocemonmutlu " arkadaşıma şunu sormak istiyorum; bu sistem akü harici, aküden sürekli beslenen şarj edilebilir bir bataryayla (çok iyi gizlenerek) beslenebilir mi? yani bir şekilde çabucak akünün kutup başı sökülse dahi sistem çalışır durumda kalabilsin diye. benim motorum cbr 250 aküsü koltuk altında. koltuk altından hızlı bir müdahale ile elektriği kesmek mümkün olabilirse diye soruyorum. sonuçta çok fazlada bir hıza gerek yok. uyurken kumandaya gelen sinyal, bu sinyale uyanma sürem. ayılıp olaya müdahale ve olay yerine gitme derken motor çoktan kamyonun arkasına atılmış ve hareket etmiş olabilir. çok abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz ama alnımızın teriyle çalışarak aldığımız bu aletlerin, önceden çok iyi planlayan profesyonel kanı beş para etmez hırsızlar tarafından çalınmasını en aza indirmek istiyorum. şimdiden her keze çok teşekkürler..

Öncelikle Spy 5000 alarm'ın hayırlı olsun.:)

Yazın içinde teşekkür ederim.

Hırsızlık diz boyu ve bizde elimizden geldiğince forzaBJK nick'li arkadaş gibi güvenlik önlemi almaya çalışıyoruz.
Gerçi ben sadece alarm kurulu bıraktığım için kamyona atılma riski daha yüksek, ilerde 40bin civarında motorum olursa çift zincir çift dik kilidi extra aküler ile donatırım (ne kadar ekmek o kadar köfte).:bounce:
İşin şakası tabi.:wiinkk:

İstediğin olayı harici batarya ile çözebilirsin bu mümkün.

Örnek 178X34X60mm boylarında 12V2,2A değerinde bu aküden,
http://www.grupelektronik.com/images/urunler/12V2,2A.JPG

yada 70X47X101mm boylarda 12V 2A aküden
http://mcdn01.gittigidiyor.net/6944/tn70/69445157_tn70_0.jpg

motora gizleyeceğin alana göre tercih yapıp bağlayabilirsin.

Akünün enerjisi sisteme gitmesini istemiyor, sadece alarmı çalıştırsın dersen alarmı sisteme bağladığın + ucuna diyot bağlaman şart!.

benkainat
19 Mart 2014, 01:21
Öncelikle Spy 5000 alarm'ın hayırlı olsun.:)

Yazın içinde teşekkür ederim.

Hırsızlık diz boyu ve bizde elimizden geldiğince forzaBJK nick'li arkadaş gibi güvenlik önlemi almaya çalışıyoruz.
Gerçi ben sadece alarm kurulu bıraktığım için kamyona atılma riski daha yüksek, ilerde 40bin civarında motorum olursa çift zincir çift dik kilidi extra aküler ile donatırım (ne kadar ekmek o kadar köfte).:bounce:
İşin şakası tabi.:wiinkk:

İstediğin olayı harici batarya ile çözebilirsin bu mümkün.

Örnek 178X34X60mm boylarında 12V2,2A değerinde bu aküden,
http://www.grupelektronik.com/images/urunler/12V2,2A.JPG

yada 70X47X101mm boylarda 12V 2A aküden
http://mcdn01.gittigidiyor.net/6944/tn70/69445157_tn70_0.jpg

motora gizleyeceğin alana göre tercih yapıp bağlayabilirsin.

Akünün enerjisi sisteme gitmesini istemiyor, sadece alarmı çalıştırsın dersen alarmı sisteme bağladığın + ucuna diyot bağlaman şart!.

teşekkür ederim. bağlantı esnasında motorun fiziki yapısına göre bunun kararını vericem.

konu dışımı yada böyle bir başlık varmıydı dikkat etmedim ama, kendinden bataryalı, çalınsa dahi yerini tespit edebileceğiniz gps araç takip cihazları için ne düşünüyorsunuz? çalınsa dahi hemen yerini tespit etmek mümkün!

forzaBJK
19 Mart 2014, 03:57
onunla ilgili başlık vardı. yanlış hatırlamıyorsam aylık 20 lira mı ne gideri var - özel sim kartı çıkarabiliyorsun onlara - tek sıkıntı yurtdışından alındıysa imei kayıt olayı.

darnglove
29 Mart 2014, 17:35
çok detaylı bir anlatım olmuş öncelikle emeğiniz için çok teşekkür ederim , ancak elektriksel olarak bilgim yok istanbul anadolu veya avrupa yakasında bunu doğru ve sağlam bir bir şekilde taktırabileceğim güvenilir bir yer tavsiye edebilecek olan var mı ?

Diğer bir sorum ise hangi link üzerinden satın alabiliyoruz

şimdiden teşekkürler

forzaBJK
29 Mart 2014, 18:11
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=spy+5000m+motorcycle&rt=nc&LH_PrefLoc=2

darnglove
29 Mart 2014, 18:21
az önce buradan aldım bakalım montajı için sağlam biryer bulmam gerek... nereyi tavsiye edersiniz ?

http://www.ebay.com/itm/271419487577

ekspermesut
29 Mart 2014, 18:24
konuyu açan arkadasda ist.ondan yardım talep edebilirsin bence

darnglove
30 Mart 2014, 00:51
siparişi verdik bakalım o zaman kadar yardımcı olabilecek biri çıkar belki....

forzaBJK
30 Mart 2014, 02:16
aslında pek bir zorluğu yoktur, motorun kullanım kılavuzunda elektriği ile ilgili bağlantı şeması var mı?
ona göre bir kaç mesaj önceki açıklamalı bağlantı şekli ile kendin yapabilrsin.

haokah
30 Mart 2014, 15:59
saygideger arkadaslar ben bu alarmi aldim bagladim ama sabah marsa basamadi maku bitmis baglantisi ile ilgili telefondan destek alabilecegim yardim edebilecek birisi varsa bana ozelden mesaj atarsa numarasini arararim cok saolun

darnglove
08 Nisan 2014, 13:53
31 inde gönderilen alarm bugün elime ulaştı birde montajını yaptırabileceğim yer bulursam süper olacak

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:05 ----------

bana 116 $ a geldi ancak şu aralar dükkana koyduğum için gerek kalmadı kurdurmama , almak isteyen olursa satabilirim özelden ulaşabilirsiniz

245 tl ye verebilirim

hakan44
22 Nisan 2014, 08:44
Arkadaşlar bu gün alarmi baglattim fakat biraz karisikmi benmi cozemedim yada yanlismi bağlandı, alarmi komple nasil kapatcaz Çözemedin.Alarmi kilit acik konuma getiriyorum fakat sonra kilit kapali ikonuna dönüyor.Kahve renkli kabloyumu baglamadi usta acaba.

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:00 ----------

Birde kumandadan aktif ediyorum fakat kapatmak isteyince kendiliğinden aktif oluyor.Bu özellik sabitmi yoksa baglanti hatasimi var.

forzaBJK
22 Nisan 2014, 12:28
hayılrı olsun alarmın.. fakat başlığı baştan iyice oku derim - senin sorunun çözümünü içeriyor..

hadi hadi yine iyisin.. :)
http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/117015-spy-5000m-2-way-motosiklet-alarmi.html#post3064986

By kopuq35
14 Haziran 2014, 03:02
http://i.hizliresim.com/qqZyjq.jpg (http://hizliresim.com/qqZyjq) arkadaşlar, abiler öncelikle herkese selamlar kazasız sürüşler. resimdeki sema ya göre bana bi yardımcı olurmusunuz alarmı baglamam için uzaktan çalıştırma özelliğinide kullanmak istiyorum şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

zuluman
02 Temmuz 2014, 12:06
http://i.hizliresim.com/rLW0ZV.jpg
x-city 250 sahibiyim x-max 250 ait şema buldum sanırım benzer yapıya sahiptir.
bu şemaya göre motor start stop bağlantısını nereye yapılmalı.?

hergele93
04 Temmuz 2014, 12:53
Iyi günler bazı motorlar da sele altında alarm bağlantısı hazır oluyor direk beyinden soketi takiyorsun acaba bu model de de böyle birşey söz konusu mu yardımcı olabilecek var mi şimdiden teşekkürler.

zuluman
12 Temmuz 2014, 00:05
yamaha xcity 250 ye bu alarmı montaj için pembe ve gri kabloyu yan sehpada bulunan motoru istop ettiren anahtarın ayaklarının birine,
kahverengi kabloyuda kontak kapalı iken voltaj olmayan kontak açık iken 12v olan sigorta kutusundaki bir sigortanın ayagına baglandı. maviyi kullanmadım. alarm düzgün olarak çalışıyor. Tek sıkıntım motorun yakınında olsam bile çekim gücü 2 cizgi görüyor ve ancak iki sokak geride kumandam motorla haberleşebiliyor. anten selenin altında.

forzaBJK
12 Temmuz 2014, 03:38
zuluman, kumandadan çalıştırmayı eklemek için muhtemelen şemadaki 14 numaralı rölenin G/B kablosuna mavi kabloyu bağlamalısın.

çekim güçü konusunda hiç bir fikrim yoktur, her iki kumanda ile aynı sorun varsa antenin yerini değiştirip deneyebilirsin. eğer buda çözümü getirmiyorsa muhtemelen alarmın bir arızası var.

By kopuq35, bağlantıları bu konuda anlatıldığı gibi yapabilirsin. konuyu baştan oku ve anlatılan şekilde bağla.

maxi97
12 Temmuz 2014, 04:26
http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-Vibration-120dB-Motorcycle-Motorbike-Scooter-Anti-Theft-Security-door-window-door-Alarm-with-Remote/826037060.html

bu ürün güzelmiş gitti gidiyorda aynısı 30 tl alixpresste 14tl dealextremede de 17 tl bir tane alıcam kesin ama deneyen varmı bunu ?

ben aldım, memnunum. sadece gtsmin alt bagajına koyduğumdan sesi nispeten az çıkıyor. 2-3 mıknatıslı pencere alarmının hoparlörünü söküp buna eklemeyi düşünüyorum. varsın pili az gitsin.

15 gündür 9 voltluk varta pil bitmedi bu arada.

kumandası iyi, evin içindeyken bile 1 kat aşağıdaki alarmı açıp kapatabiliyorum.

sadece sesi az. o da halledilir.

serotizm
03 Ağustos 2014, 22:53
Selamlar;
Konuyu hortlatacağım ama ben de Spy 5000 almayı düşünüyorum.
Daelim S3 Advance'te malum anahtarsız kontrak var. Acaba Daelim'in sistemi ile bir uyumsuzluk yaratır mı?
Montaj için Daelim'in yetkili servisine götüreceğim, montajı yapabilirler herhalde değil mi?

gunes788
06 Ağustos 2014, 13:47
Marş motoruna en büyük zarar bilinçsiz marştır.
SPY alarm'ın marş motoruna zarar vermeyeceğine emin olabilirsin.
Alarmın marş tetik süresi sabit 0,7sanine, manual marş ise kişiden kişiye allah ne verdiyse.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:01 ----------

Motorum'dan kareler.:bounce:

http://www.youtube.com/watch?v=3hzr1suV3os

Hocam rüzgarlıgın üstündekı alet nedir merak ettım tam kilometre satinin üstünde olan :)

serotizm
06 Ağustos 2014, 14:58
Daelim S3'e bugün takdırdım Spy 5000'i.
Sahrayıcedit'te Ünlü Otomotiv yaptı. Uzaktan çalıştırma haricinde tüm özellikleri çalışıyor.
S3'ün anahtarsız kontağı sorun çıkartır diye düşünüyordum ama problem olmadı. Motoru durdurma, kontak açma dahil herşey aktif.
Uzaktan çalıştırma, cebinden kumandayı çıkart, düğmeye bas, geri koy prosedürü S3'ün mevcut prosedüründen daha zor olduğu için bağlamadık.

bilginozi
30 Ağustos 2014, 09:43
Arkadaslar dün aksam alarmı motoruma bağladım sabah geldiğimde aküsünü bitirmişti. Böyle bir sorun yaşayan oldunmu yoksa benim akünün ömrü mü sonuna yaklaşmıs ?

qezgin
02 Eylül 2014, 17:00
honda servisi takmıyor varmı gaziantepde takacak olan usta bir şahıs

Bende Honda'ma düşünüyordum İstanbul'da takan servis yok mu acaba?

bilginozi
10 Eylül 2014, 13:07
Bende Honda'ma düşünüyordum İstanbul'da takan servis yok mu acaba?

Bunu takmak için servise gerek yok. Garanti kaygınız yoksa tabi. Yalnız bir konuda uyarayım. + ve - yi direk aküye bağlarsanız motor çalışırken alternatör aküyü şarj etmek yerine enerjiyi alarma gönderdiği için akü boşalıyor. Buna dikkat edin. Motosikletin orjinal kablolarına zarar vermektense haricen pil ile çalıştırıyorum. Bittikçe şarj ediyorum daha pratik geldi.

forzaBJK
30 Eylül 2014, 20:29
Bunu takmak için servise gerek yok. Garanti kaygınız yoksa tabi. Yalnız bir konuda uyarayım. + ve - yi direk aküye bağlarsanız motor çalışırken alternatör aküyü şarj etmek yerine enerjiyi alarma gönderdiği için akü boşalıyor. Buna dikkat edin. Motosikletin orjinal kablolarına zarar vermektense haricen pil ile çalıştırıyorum. Bittikçe şarj ediyorum daha pratik geldi.

sarj etmek yerine enerjiyi alarma mi gönderiyor :)

QASVA
01 Ekim 2014, 01:33
beyler ben bu alarmı cbr250 ye taktım ılk gunler ıyıydı sonrada aksam gelınce yarım saat sonra bı 4 kere otmelı uyarı vermeye basladı şok sensorunu sokup denedım gıne ottu hassasıyetı yukselttım gıne ottu suan saat 10 da cektım motoru saat suan 12 5 kere aralıklarla öttu sizde varmı hıc boyle bısey yasıyan sınırlenecem sokup atacam o olacak ıngılızcesı olan kıtapcıgını cevıren bırı varsa nedır bu yardım edın

hakan44
31 Ekim 2014, 22:04
Benimkiside bir ara kafayı yedi düzgün çalışmıyordu sigortasını değiştirdim düzeldi,daha sonra kumandanın biri arzalandı çekmiyordu diğerini kullanmaya başladım ,şidi ise motoru stop ettikten sonra 3 defa bık bık yapmıyor.güzel alarm ama sıkıntılı sanki.

cbr 250r
05 Kasım 2014, 02:47
merhaba öncelikle bu kadar bilgi paylaşımın için teşekkürler bende aldım bu spy5000m alarmdan sana sorum olacak pokemon mutlu arkadaşım mavi gri ve pembe kablolar hariç diger kabloları bagladım[siyahlar - kırmızı + kahverengi stop direk yandıgı için sarılar sinyal micro ve siren micro ayarı sıfırda sorum ise bu şekilde baglamama ragmen alarm 3 ila 5 dakikada bir uyarı veriyor yanında titreşim veya hareket olmaksızın sorun ne olabilir teşekkür ederim

forzaBJK
05 Kasım 2014, 13:34
QASVA sorunlar halen devam ediyor mu?

hakan44 acaba kablolarda mı sıkıntı var? hani biliyorsun; motoru kontağı çevirerek stop edince 8 saniye sonra o üç defa bik bik bik uyarı sesi veriyor. mesela acil stop ile stop edince (ateşlemeyi kesince) o uyarı gelmiyor.

cbr 250r uyarı dediğin, "alarmı aç" uyarısı mı, yoksa "darbe aldım" veya microdalga "yanımdan çekil" uyarısı mı?
kumandada uyarı verince hangi sembol çıkıyor? parantez sembolleri var mı uyarı esnasında "[ ]"?
Ayrıca pembe ve gri kabloyu bağlamadıysan yanlışlıkla olsa bile uzaktan çalıştırmayı (yeni kumandada "sessiz" tuşu ile) tetikleme, motorun elektriğini daha kesemezsin. Alarmın birde hafıza olayı var, aküyü söküp tekrar taksan dahi en son durumu hatırlıyor. Kumandanın "alarmı kapat" tuşu bozulmuştu ve motorun elektriğini tuşu tekrar yerine lehimleyene kadar kapatamamıştım :)

cbr 250r
05 Kasım 2014, 23:52
forzabjk öncelikle merhaba konuyla tekrar ilgilendigin için teşekkürler uyarı dedigim darbe aldım uyarısı ve kumandada motoru çekiç leme görünüyor parantez smbolu çıkmıyor.pembe ve gri kabloyu baglamadım.ama kumandanın acemiliginde bütün tuşlara basmış olabilirim.önce mikrodalgayı baglamadım acaba ondanmı dedim sonra bagladım yine devam etti.micro yu sıfır ayarına kadar indirdim yine aynı.bende alarmı sessize aldım kumandanın pilini çıkardım moral bozuyor dıt dıt diye 3 dakikada bir.ama bu akşam eve gelince pili taktım ve yarım saat oldu ses seda yok.bir de şu tetikleme olayı nasıl iptal ederiz.şimdiden teşekkürler

forzaBJK
06 Kasım 2014, 00:07
micro dedigin nedir bu arada?

alarmin (mikrodalganin degil) hassasiyet ayarini degistirdin mi?

cbr 250r
08 Kasım 2014, 01:47
merhaba forzabjk micro dedigim microdalga idi onun ayarını sıfıra almıştım ve cevabı almış oldum.alarm ın hassasiyet ayarı farklımıki?.onu nasıl yaparım?.birde alarm yanında hiçbir darbe ve titreşim olmaksızın uyarı veriyor dıd dıd diye.teşekkür ederim.

forzaBJK
08 Kasım 2014, 03:23
Alarmın iki tetikleme mekanizması var:

isteğe bağlı olan mikrodalga tetikleyeci
alarmın içinde bulunan hareket algılayıcı

Eğer mikrodalga alarma bağlı ise ve anlam veremediğin (yani motor darbeye/harekete maruz değil veya çevresinde bulunan birşey yok) şekilde halen alarm veriyorsa şu üç notayı sırasıyla gözden geçirebilirsin.

kumandada alarm tetiklediğinde normalde saatin bulunduğu alt kısımda böyle parantez [ ] işaretleri çıkıyor mu? Çıkıyorsa alarmı mikrodalga tetikliyor ve muhtemelen hassasiyet ayarında sıkıntı var, veya arızalı - parantez sembolleri çıkmıyorsa, alarmı miktordalga tetiklemiyor ve "sorun" başka yerde - ikinci nokta ile devam et..
mikrodalga tetikleyeciyi alarmdan ayır, yani kablosunu alarmdan çıkar. yine anlamsız şekilde alarm veriyor mu? vermiyorsa mikrodalga tetikleyeci arızalı - yinede alarm veriyorsa alarmın hassasiyet ayarlarında sıkıntı var, veya alarmın kendisi arızalı.
son çağre alarmın hassasiyet ayarları, bunun için alarm devre dışı al ve kumandadan "kilidi aç" (açık kilit sembolü) tuşunu alarmdan ses gelene kadar basılı tut, sinyaler bir kez yanıp sönecektir ve alarm led'i sürekli yanacaktır. Ayarı değiştirmek için "kilidi kapat" (kapalı kilit sembolü) tuşuna bir defa bas - alarm şu anda ayarlı hassasiyet ayarına göre bir ile beş kez ötecektir. standart hassasiyet ayarı üç. her "kilidi kapat" tuşuna bastığında seviye bir artacaktır ve bulunduğu seviyeye göre ötecektir. örneğin 1. seviyede bir kez ötecektir, 2. seviyede iki defa,... seviyeyi beş'e getir ve tekrar "kilidi aç" tuşuna basıp ayarları kaydet. Bu arada en hassas ayar 1. seviye oluyor.

bu çözüm fikirlerimi yazarken, kablolamanın doğru şekilde yapıldığını varsayıyorum.

agresifm
26 Kasım 2014, 20:27
arkadaşlar tamamen aynı özelliklere sahip başka bir marka varmıdır acaba SPY 5000M den hariç

Agv
07 Aralık 2014, 16:39
Arkadaşlar alarmın tek kumandasını kaybettim aynısını nereden sipariş verebilirim?

otherworld
09 Aralık 2014, 16:27
arkadaşlar selam. bunun montajını yaptırabileceğim iyi bir usta tavsiye edebilir misiniz?

forzaBJK
10 Aralık 2014, 23:06
@agv; alarmı aldığım kişiye mesaj attım pager ile ilgili, bakalım nerden temin ediliyormuş

@otherworld; aslında birz teknik bilgiye sahipsen kablolamayı kendinde yapabilirsin, burdan yardımcı olmaya çalışırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:47 ----------

@agv; sirf pager icin 25 € + kargo istiyorlar

qezgin
22 Aralık 2014, 03:40
Arkadaşlar ürün hakkında kullanan herkes memnun mu ? Bir ay sonra almayı düşünüyorum buna benzer bir ürün.Kapalı garajım var fakat dışarıda bir yere gidip(yemek,oturma vs) bırakınca aklım kalıyor devamlı alette :) Yorumlarınız çok önemli benim için.Ayrıca motor daha bir yaşına basmadı benim yetkili servisten rica etsem takar mı? Garanti dışı kalma riski var mı?

forzaBJK
24 Aralık 2014, 19:00
üründen memnunum, yaklasik bir yil olacak kullanmaya baslayali.

garanti konusunda yasadigim bir hadiseyi anlatayim; ktm ile yazisma sonrasi alarmin sistemin hassas devrelerine (epi, efi) müdahele etmedigi sürece sorun olmadigini söyledi, elektornikte bir ariza nedeniyle (ki alarmi takmadan öncede bu arizayi yapiyordu) spormoto kadiköy gitmistim. alarmin motoru garanti disi biraktigini söylediler ve 350 küsür lira fatura cikardilar..
memelekette maalesef servislerin ilk amaci motoru garanti disi birakmak oldugu icin garanti konusunda sikinti yasayabilirsin.

tergin
14 Ocak 2015, 20:57
Merhaba

Bu ürünü kullanan arkadaşlara birşey sormak istiyorum. Normalde çoğu motorda sadece marş düğmesine basarak motor çalışmıyor. Aynı zamanda fren manetini de sıkmak gerekiyor marşa basarken. Bu şekilde çalışan motorlarda da çalışıyor mu bu ürün? Çalışıyorsa frenle ilgili olan kısımda herhangi bir dügmeye baglantı yapılıyor mu?

zuluman
18 Ocak 2015, 15:09
Merhaba

Bu ürünü kullanan arkadaşlara birşey sormak istiyorum. Normalde çoğu motorda sadece marş düğmesine basarak motor çalışmıyor. Aynı zamanda fren manetini de sıkmak gerekiyor marşa basarken. Bu şekilde çalışan motorlarda da çalışıyor mu bu ürün? Çalışıyorsa frenle ilgili olan kısımda herhangi bir dügmeye baglantı yapılıyor mu?

frenle ilgili birşey yapılmıyor alarmın marş motoruna giden 12v(+) tesisatına bağlanan kablosu var. sanırsam 1/3 sn süresince marş motoruna voltaj vererek motorun çalışmasını sağlıyor.

forzaBJK
22 Ocak 2015, 01:19
@tergin; fren manetini cekmeden mars almayan motorlarda fren ile debriyaj ayni koldan idare edilir, aksi taktirde marsi alir almaz motor ilerlemeye baslayabilir. bu durumda fren manetini cekmeden mars almasi sakat olamz mi sizce?

maktama
22 Ocak 2015, 12:12
@tergin; fren manetini cekmeden mars almayan motorlarda fren ile debriyaj ayni koldan idare edilir, aksi taktirde marsi alir almaz motor ilerlemeye baslayabilir. bu durumda fren manetini cekmeden mars almasi sakat olamz mi sizce?

O kısmı motorun kendi beyni halleder zaten(halletmesi gerekir). Yani fren maneti çekilmeden marş almıyorsa motor siz bu alarmı takıp kumandadan anahtarsız olarak motoru çalıştırmaya çalışsanız da motor çalışmaz. Çünkü fren maneti çekili değildir.:)
Anlaşılması gereken olay şu : uzaktan çalıştırma olayının, motora anahtar takıp çalıştırma ile farkı yok. Birisinde ne geçerli ise diğerinde de o geçerli.

Örnek olarak: benim motorum normalde yan ayak açıkken ve viteste bırakılmışsa çalışmıyor. Ya yan ayağı kapatacaksınız, ya vitesi boşa alacaksınız, ya da debriyaja basacaksınız. Uzaktan çalıştırmada da aynı kurallar geçerli. Benim motorda yan ayak açık ise sadece vitesi de boşta bıraktıysanız kumandayla motoru çalıştırabilirsiniz. Diğer olasılıkalrda zaten motor çalışmaz.

Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

forzaBJK
23 Ocak 2015, 02:48
kesinlikle haklisin, asil soruyu yanlis anladim galiba - cevabi söyle olmaliydi; bu alarmi tabii ki o tarz motorlara da baglayabilirsin, fakat uzaktan calistirma özelligini kullanamazsin. Fren maneti cekmeden calismama özelligini iptal etme durumunda ise yukardaki mesajimda belirttigim sorun ile karsilasabilirsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:17 ----------

ayrica debriyaj meselesini yanlis anlatmisim, düzelteyim; sözkonusu motorlarda debriyaj genelde merkez kac sistemi ile calisiyor, yani gazi acinca debriyaj balatalari disa dogru itilir ve kavramaya baslar. Fren manetini cekmeden calismama olayi ise marsa basip motor calismaya basladiginda balatalarin ilk hareket esnasinda kavrayip motorun ilerlemesini engellemek icin..

acrobats7
26 Ocak 2015, 00:31
pemba gri ve kahverengi kabloları anladım ancak mavi ateşleme kablosunu nasıl nerey bağlıcaz, onu bilemedim. sigorta kutusundan bulunabilirmi ?!

forzaBJK
06 Şubat 2015, 04:00
mavi kabloyu atesleme/mars tusun cikisina baglayacaksin..

alize05
10 Şubat 2015, 04:54
selam arkadaşlar, bu alarmdan ben de aldım bir tane. ingiltere'den cuma günü sipariş verdim pazartesi öğleden sonra postaneden teslim aldım. nasıl bir hızdır bu anlamadım. ben de honda vtx 1300 var. Ankara'da bunun montajını yapmama yardımcı olacak bir arkadaş var mıdır? ya da montaj yapabilecek iyi bir oto alarmcı tavsiyesi de olur. saygılar.

fresenius
14 Şubat 2015, 00:01
alize05.aldığın yerin linkini paylaşırsan seviniriz:)bizde alalım.

LostRider
27 Şubat 2015, 00:52
Bu arada Türkiye de de satılıyor artık.