PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyet Yaş Sınırı 30 olmalıdır!

Sayfa : [1] 2

mustf
23 Nisan 2013, 22:11
Bir bakıyorsun mahalle içinde son sürat arkandan geliyor herif. Anayol otoyol değil bildiğin arayol. Aynı şekilde şehir içinde de son sürat. Sağa çekip yol veriyorsun. Hani olur ya hastası vardır acil durumu vardır diye...

Bir de bakıyorsun ki 20 yaş altı velet! Müzik sonuna kadar açık, yanında ya bir liseli kız veya iki üç esrarkeş tip. Bildiğin velet, altında son model araba. Veya kırık dökük bir şahin hiç farketmiyor. Çocuğun elinde oyuncak misali. Araştır trafik kazalarının büyük bölümünde bu yeniyetmeleri görürsün.

İlla psikopat mı olmak lazım?

Bir chopperci arkadaş vardı. Böyle anayol otoyol farketmez. Motoru yolun ortasına çaprazlama koyar inerdi aşağıya. Arabadaki yeniyetmeyi indirir resmen sopayla komalık edene kadar döverdi. Görmüşlüğüm var. Yarım saat filmlerdeki gibi takip edip arabayı durdurup içindeki liseliyi bayıltana kadar dövmüşlüğü çoktur.

Herkes bunu yapamaz tabi ki ama. Bence ehliyet yaşı 30 olmalı. Ha, "gençlerin hepsi böyle mi? " tabi ki değil. Ama çoğu öyle yani.

Mengu16
23 Nisan 2013, 22:13
Sorunlu tipleri ayıklayacağına birşeyi herkese yasaklayan, yasakçı zihniyet :farao:

erdem_cengiz
23 Nisan 2013, 22:14
o chopper ci arkadaşının ellerine sağlık. ama bunlar dövmeyle bitmez en güzeli 155
arıcan şikayetini söylicen anında çöküyolar

adem80
23 Nisan 2013, 22:16
doğru.alt sınır 30, üst sınırda 40 olmalı. ne diyon yahu?

mustf
23 Nisan 2013, 22:21
Sorunlu tipleri ayıklayacağına birşeyi herkese yasaklayan, yasakçı zihniyet :farao:
Sorunlu tipleri nasıl ayıklıyacaksın anlatta öğrenelim bakalım. Hergün bir başka yeniyetme yollara fırlıyor. Öldürmese de kazaya sebebiyet verip kaçıp gidiyor. Resmen serseri mayın gibi herifler. 30 yaş sınırı kesinlikle olmalı.

---------- Post added at 21:21 ---------- Previous post was at 21:19 ----------

o chopper ci arkadaşının ellerine sağlık. ama bunlar dövmeyle bitmez en güzeli 155
arıcan şikayetini söylicen anında çöküyolar

Polise çok şikayet ettim. Sonradan yine polisten öğrendim. Boşa kontör harcamışım. Bu memlekette polis böyle şeylerle uğraşmaya tenezzül etmez.

Mengu16
23 Nisan 2013, 22:23
Sorunlu tipleri nasıl ayıklıyacaksın anlatta öğrenelim bakalım. Hergün bir başka yeniyetme yollara fırlıyor. Öldürmese de kazaya sebebiyet verip kaçıp gidiyor. Resmen serseri mayın gibi herifler. 30 yaş sınırı kesinlikle olmalı.

---------- Post added at 21:21 ---------- Previous post was at 21:19 ----------

Polise çok şikayet ettim. Sonradan yine polisten öğrendim. Boşa kontör harcamışım. Bu memlekette polis böyle şeylerle uğraşmaya tenezzül etmez.
Sen başbakan olursan yaparsın dediklerini. Epey zor ama.

Garip
23 Nisan 2013, 22:24
çok..

ideal 22 yaş bence..

canerol
23 Nisan 2013, 22:26
bunları yetiştiren ana babaya aile planlamasını korunmayı öğretmek lazımdı :)

[Turan]
23 Nisan 2013, 22:27
Kafa yaşta değil baştadır. :)

Mengu16
23 Nisan 2013, 22:27
Kuş serisi araçlar konserve kutusu yapılsın desen hak veririm ama. İnsanların özgürlüğünü kısıtlamak mantıklı değil. Onun yerini okullarda trafik için daha çok eğitim verilebilir, ehliyet almak zorlaşır. Anne babalar ehliyetsiz veletlere araba vermez falan filan.

güvenyahya
23 Nisan 2013, 22:29
ben 17 yaşındayım ama böyle davranışlarım yok çünki o anasını sattımını arabası sadece beni anten işlerine götürüyor benimde kız arkadaşım var onlada biniyoruz arabaya yine aynı YAVAŞ DESİNLER RAHMETLİ DEMESİNLER bence

haa. bide öyle cocuklara şöyle yapasım diyesim geliyor

bak kardeşim o altındaki şahini baban senelerce calışıp alın teriyle almış tmm o adam o arabayla senin öyle gezdigin bir görse yazık sen babanın alın terini böyle ziyan rüsva etme ulan *erefsiz insan altındaki 1.4 yada 1.6 motoru olan 100 beygir bile olmayan bir araba ne öyle havalı havalı geziyon seni böyle tutup azını yüzünü kırıp döküp babanın önüne koyasım geliyor

yanlışım varsa düzeltin

mustf
23 Nisan 2013, 22:29
Sen başbakan olursan yaparsın dediklerini. Epey zor ama.
Ne alaka yani? 18 yaşına ehliyet 16 ya motor ehliyeti verilmesi yanlış. Bu daha çocuk dünyadan haberi yok. Sen bir motorcu olarak mağdur değil misin bunlardan? Belli bir yaşın üstünde de yok mu? Var ama yüzde bir. Gençlerin ise yüzde doksandokuzu böyle.

-ZERO-
23 Nisan 2013, 22:31
sizce o 20 yaş altı veletlerin ehliyetten haberi var mıdır? :silent: daha dün trafikteyken, tahminen 20-25 yaşlarıdaki apaçi, altındaki peugeot 106 ile yanıma gelmiş aragaz atıyor. kullandığı arabaya lafım yok. herkes bütçesine göre arabasını/motorunu alır fakat bu tarz insanlarda maddi fakirlik yok BEYİN fakirliği var. sadece acıyorum hepsine sonra yanlarından yardırıp gidiyorum. mal gibi bakıp kalıyorlar sonra :queen:

Green Arrow
23 Nisan 2013, 22:32
Mesele yaş değil arkadaşlar mesele ehliyetin ve taşıtın kişinin altına ne koşullarda nasıl verildiği aileler zaten güvenlik dikkat konusunda hak getire evladım değil mi sürer modunda devletin umursadığı hiç yok ben parama bakarım gelen diyor ehliyet harçlarından sınavlardan ehliyet kursu da aynı yola baş koyunca trafikte cıvıl cıvıl bir nesil yetişiyor anlıyacağınız mesele yaş değil kısacası.

Mengu16
23 Nisan 2013, 22:33
Ne alaka yani? 18 yaşına ehliyet 16 ya motor ehliyeti verilmesi yanlış. Bu daha çocuk dünyadan haberi yok. Sen bir motorcu olarak mağdur değil misin bunlardan? Belli bir yaşın üstünde de yok mu? Var ama yüzde bir. Gençlerin ise yüzde doksandokuzu böyle.
Arabayı ehliyet mi sürüyor diyen veletlere ne yapacaksın ? Senin rahatsız olduğun tipler yine araba sürecek, haksız yere ehliyet hakkını elinden aldığın 18-30 yaş arası gençler araba süremeyecek.

çelikatlı
23 Nisan 2013, 22:33
polisi arayınca kontör gidiyormu yavf:silent::queen:

mustf
23 Nisan 2013, 22:38
Arabayı ehliyet mi sürüyor diyen veletlere ne yapacaksın ? Senin rahatsız olduğun tipler yine araba sürecek, haksız yere ehliyet hakkını elinden aldığın 18-30 yaş arası gençler araba süremeyecek.

Ehliyetsiz kaza yaparsa hayatı kayar. Ama böyle 18 yaşında alıyor ehliyeti kanunen sorun yok. Cepte de para var. Sisteme göre cepten para da çıkmıyor. Kasko ödüyor herifin hatasını. Ehliyeti olmasa keşke o zaman birşeyler yapabilirsin.

MeTaL
23 Nisan 2013, 22:39
Yaş sınırı şart değil ama IQ testi şart. Ben 11 sene önce ehliyet sahibi oldum, ehliyet için kursa gittiğim dönemlerde sınıfımızda 9 kere sınava girip 10. denemesine girmeyi bekleyenler vardı.

Yani düşünün 1 değil 2 değil 9 kere girmiş ve yapamamış. Hemde bu 9 girişin 3-4 tanesinde hocalar dahi yardımcı olmuş. İşte bu adam veya kadın ehliyeti alınca trafiğe çıkabiliyor. Bu benim rastladığım bir örnek sadece. Sınava girip geçebilenler çok mu akıllı? İlk okul öğrencisini soksan ehliyet sınavına zaten o sınavda başarılı olabilir. Bence sistem değişmeli.

Şaka gibi geliyor ama IQ testi şart ...

M.balibey
23 Nisan 2013, 22:44
bir zamanlar amerikada 16 yaşında ehliyet alınıyordu hala aynı mı bilmiyorum ama oralarda taşkınlık yapan azdır yaparsan da anında polis yakana yapışır gözünün yaşına bakmaz yani bunun yaşla ilgisi yok eğitimsizlik ve gevşeklikten kaynaklanıyor bursada son model 5 kasa bmwlere binenleri gör adamlar 40 45 yaşında ama hareketler aynı

Progressive
23 Nisan 2013, 22:46
1. Büyük ihtimalle onların zaten ehliyeti yok.

2. Buradaki en iyi çözüm ehliyet sınavını formalite olmaktan çıkarıp, daha gerçekçi bir hale getirmektir bence. Belli bir düzeye gelmeden ehliyet verilmemeli.

Yani yaş sınırını yukarı çekmek arkadaşın dediği gibi yasaklayici zihniyetten başka bir şey olmaz.

mustf
23 Nisan 2013, 22:53
bir zamanlar amerikada 16 yaşında ehliyet alınıyordu hala aynı mı bilmiyorum ama oralarda taşkınlık yapan azdır yaparsan da anında polis yakana yapışır gözünün yaşına bakmaz yani bunun yaşla ilgisi yok eğitimsizlik ve gevşeklikten kaynaklanıyor bursada son model 5 kasa bmwlere binenleri gör adamlar 40 45 yaşında ama hareketler aynı

Dağyoluna konvoy halinde çıkanları mı kastediyorsunuz acaba?

alp_tunay
23 Nisan 2013, 22:56
Bence ehliyet yaşı 30 olmalı.
Senin yaş kaç?.. Sadece merakımdan sordum...... :bounce:

mustf
23 Nisan 2013, 23:01
Senin yaş kaç?.. Sadece merakımdan sordum...... :bounce:

Bu soru niye sorulur? Demek ki 30 un üstündeyim.

Şimdi konulara kendinizce "ince taşlamalar" katmak yerine fikrinizi söyleyin. Benim yaşımla ilgisi nedir konunun?

egelim 43
23 Nisan 2013, 23:10
Ehliyet yaşı iyi fakat ehliyet almak çok kolay memleketimizde maalesef :pr: çok zorlaştırılmalı dağıtılır gibi her önüne gelene verilmemeli :jocolor: kurslarda eğitim çok iyi verilmeli sınav ise bi o kadar zor olmalı :cat:

Ha bu arada birde son kullanma tarihi olmalı ehliyetlerin yani belirli zaman periyodlarında vizelenmeli :cat: kredi kartlarının bile son kullanma tarihi olduğu ülkemizde maalesef vatandaş 18- 20 li yaşlardeyken alıp cebine bi koyuyor ehliyetini taaaa yaşlanıncaya yada ömrünün sonuna kadar kullanıyor :santa: belki sağlık yönünden ehliyet sahibi olmasına engel bi durumu oluştu zaman içinde yada psikolojisi bozuldu :farao: mesleğim gereği psikopatlarla akıldan yoksun kimselerle çok karşılaşıyorum %60 ında ehliyet vardı diyebilirim :pale: bu insanların hasbelkader trafiğe çıktıklarını düşünebiliyormusunuz :silent:

Vizelendikten sonrada yaş haddi olmalı birde 80 yaşında amcalar görüyorum trafikte :sunny: 80 yaşındaki insanın duyu organları refleksleri ne durumdadır umarım tahmin edersiniz :wiinkk: ........

Böyle gider bu sonuç olarak ehliyet sistemimiz ciddi anlamda modifiye edilmeli geliştirilmeli yani :cat::bounce:

rumelian
23 Nisan 2013, 23:35
Yas fark etmiyor. Bugun bende bir sure yasi ellilerinde olan 1 amca (arac camli ford transit connect) yuzunden sikintili dakikalar yasadim. Amca 15 dakika boyunca hem tehlikeli bir sekilde surdu kasitli olarak onu gecmeme izin vermedi. İki serit gidis yolda bile zigzag cizdi ama gcmeme izin vermedi. Sakin gunume denk geldi yoksa o arabayi yumruklardim... Yilbasinda bir gopro kamera alip bunlarin hepsini internetten afise edicegim.

sailor33
23 Nisan 2013, 23:47
Yanlış anlaşılmasın ama bu işler yaşla başla olacak şeyler değil mantıklı olun azıcık:farao: Herşeyden önce bilinçli bir nesil yetiştirmek gerekiyor bunun için yoksa trafikte söz meclisten dışarı 30 yaş ve üstü 300 tane dingil çıkar trafikte. O velet dediklerinize arabayı veren kim ? ya anası ya babası yada olmadı babasından aldığı para ile kiraladığı araba.::angry2:: Yani mevzu yine büyüklere geliyor. Evlatlarımıza sahip çıkalım bilinçli yetiştirmeye çalışalım (bilinçli derken kastım aman oğlum oku adam ol değil sadece ). Bu konuya neden olan bir çok faktör var yani yaşı falan geçin o yüzden.
Saygılar iyi forumlar

MhmtcnKoral
23 Nisan 2013, 23:54
Ben 17 yaşındayım, dolmasını bekliyorum. Ülkemizde böyle yasakçı zihniyetler yüzünden yine çeken bizler oluyoruz. Gençlerin böyle böyle ağzına ediyosunuz. Herşey yasak e ne biçim gençlik. Ben bu yaşımdayım sizden -bakın hala siz diyorum, küçüğüm diye saygısızlık yapmamanız için bi mesaj bu tabii anlayana- sizden çok çok fazla şey biliyorumdur motosikletler, sürüşü hakkında ancak motorum mu var mı hayır ehliyetim mi var hayır! Fiziğim ve olgunluğumun yeterli olmasına karşın hayallerimle kendimi avutuyorum. Sizin gibi zihniyetlerin böyle saçma bişey belirlediklerinden ötürü. Şimdi eminim ki ehliyetimi aldıkttan sonra sizden daha iyi bir sürücü olacağım, zihniyetimin böyle bozuk olmaması için kendimi her gün geliştiriyorum. Benden sonraki nesil benden daha rahat büyüsün diye bugünden onun bilinciyle çalışıyorum. Çünkü yasakçı zihniyetten bıktım! Gençliğimi böyle insanların yemesine karşın tek teşekkür edeceğim şey var "belki de siz böyle olmasaydınız bu kadar biliçli olmazdım ama belkide!"

enzo1903
23 Nisan 2013, 23:59
Akıl yaşta değil baştadır diye klişeyi bırakırım :). Yaşlanınca o apaçilikleri bitiyor mu, 30unda apaçilik yapmıyor mu? Eğitim, saygı, sevgi, kültür, empati... Bunların hiçbiri maalesef toplumumuzun genelinde olmayan özellikler... 10 yaşında veletler yoldan geçen adama dayılanır olmuş hocam, yaş sınırı koysak ne olur koymasak ne olur, o adam büyüdüğünde çok mu farklı olacak, aynı şeyin koyu kahvesi olur olsa olsa...

Benim ütopik bir önerim var: Vatandaş bindiği aracı baba parası, harçlık vs. değil de alınteriyle almalı (Genelde bu tür davranışlar zengin-orta-fakir, bu tip insanlardan çıkıyor) :D O zaman altındakinin değerini biraz biliyor bu yozlaşmaya yüz tutmuş toplum. (Dediğim gibi ütopya).

ak1n
24 Nisan 2013, 00:04
çok haksız sayılmaz ama 30 da çok be abi.. yaş 20 olmalı şahsi düşüncem cünki genel anlamda coğu o yaşlarda olgunlaşıyor ama ehliyet ilk alındığında bir süre takipde yanı toplumu rahatsız edici hız ses ve tehlikeli hareketlerine karşı yüksek ve zorlayıcı hatta ehliyete süreli el koymalı cezalarla daha temkinli hale getirilebilir olgunlaşmamış bu genç arkadaşları Böğle bi konu açılmışken söylemek isterim özelikle 50 yaş üstü abilerimizinde tekrar ehliyet sınavına girmesi gerekir bence bazı şeyleri umursamadan kulanmalar oluyor refleksler sorunlu hale geliyor hatta bazısı neredeyse gözler görmemeye başlamış hala trafikde geçenlerde böğle bi amcamızla emekli öğretmenmiş bir sıkıntı yaşadım saygıdanda birşey yapmadım söylemedim bile ama adam suçunu bile kabul etmiyor.. kısaca olayı anlatıyım ara sokakdan tek araba geçebilcek darlıkda karşıdan son gaz gelip aynası çarpmasın diyetek eliyle kapatıp hız kesmeyen abimiz geliyo naptığını öozemediğim için durup bekliyorum göz göre göre sürtüyo ve üste çıkmaya çalışıyor...

sailor33
24 Nisan 2013, 00:11
ben çözümü buldum ya. Hani askere gitmeden birine kız vermezlermiş eskiden. Askerliğini yapmayana ehliyette vermesinler (hani askere gidip gelince adam olursun" da derler ya) :queen:
Tabi bu durumda kadınlar ehliyet alamıcak ama olsun :queen:

Jubaa
24 Nisan 2013, 00:21
Trafikte denetim arttirilabilir, cezalar daha agirlastirilabilir, kademeli ehliyet getirilebilir(16-20,20-25, 25+), verilen ehliyet egitimi gelistirilebilir, okullarda bu konuda egitim verilebilir.

Bunca secenek varken 30 yasin altina ehliyet vermemeyi dusunmek cok ilginc.
Simdi yas siniri 18, kullananlarin hepsi 18 mi zannediyosun?

Ehliyeti alamadi, adamin cokta umrunda kendin diyosun adamlarin parasi var diye.

Tugper Uzel diye bi uyesi vardi bu forumun bi arastir bakalim azcik ne gelmis basina.
Bu ulkede parasi olan adamin basi belaya girmez.
Istersen 50 yap ehliyet yasini, denetleme, kanun, yargi, ceza olmadiktan sonra kime ne?

M.balibey
24 Nisan 2013, 00:23
Dağyoluna konvoy halinde çıkanları mı kastediyorsunuz acaba?

sadece dağ yolu değil genel olarak söylüyorum mudanya yolu izmir yolu otoban çevre yolu mobeselerde bile arabaylayken arkamdan selektör atan çok oluyor dağ yoluysa tam bir apaci buluşma yeri geçen senelerde dağa çıkarken yerde kar var yukarıdan bir eski kasa bmw virajda yanlıyarak geliyor mecbur zırtapoz yüzünden bende el freni çektim ve arabayı kıl payı kurtardım yoksa onun arkası benim arabaya sağ ortadan giricekti

alp_tunay
24 Nisan 2013, 00:25
Bu soru niye sorulur? Demek ki 30 un üstündeyim.

Şimdi konulara kendinizce "ince taşlamalar" katmak yerine fikrinizi söyleyin. Benim yaşımla ilgisi nedir konunun?
Yazım tarzın ve düşüncen liseli ergen düzeyinde gibi geldi de....
Bana kızma...
Yazım tarzın bu şekilde düşünmeme sebep oldu... :cat:
Kişi hak ve özgürlükleri , reşit olma yaşı 18 den başlar...
Nasıl engel koyabilirsin ki ?...
Ben de 18 yaşımda aldım ehliyeti.....
Belki sende aynı yaşta aldın .....

Kimse annesinin karnında almadı...

O kadar adam tanırım ki 40-50 li yaşlarda hala çocuk gibi ,
16 yaşında 50 yaşındaki adamın olgunluğunu taşıyanları geçleri de gördüm....
Yaşla alakası yok bu işlerin...

Senin şansına denk gelmemiş.... :)

mustf
24 Nisan 2013, 00:27
Ben 17 yaşındayım, dolmasını bekliyorum. Ülkemizde böyle yasakçı zihniyetler yüzünden yine çeken bizler oluyoruz. Gençlerin böyle böyle ağzına ediyosunuz. Herşey yasak e ne biçim gençlik. Ben bu yaşımdayım sizden -bakın hala siz diyorum, küçüğüm diye saygısızlık yapmamanız için bi mesaj bu tabii anlayana- sizden çok çok fazla şey biliyorumdur motosikletler, sürüşü hakkında ancak motorum mu var mı hayır ehliyetim mi var hayır! Fiziğim ve olgunluğumun yeterli olmasına karşın hayallerimle kendimi avutuyorum. Sizin gibi zihniyetlerin böyle saçma bişey belirlediklerinden ötürü. Şimdi eminim ki ehliyetimi aldıkttan sonra sizden daha iyi bir sürücü olacağım, zihniyetimin böyle bozuk olmaması için kendimi her gün geliştiriyorum. Benden sonraki nesil benden daha rahat büyüsün diye bugünden onun bilinciyle çalışıyorum. Çünkü yasakçı zihniyetten bıktım! Gençliğimi böyle insanların yemesine karşın tek teşekkür edeceğim şey var "belki de siz böyle olmasaydınız bu kadar biliçli olmazdım ama belkide!"

Yasakçı zihniyet mi?

Tam aksine Türkiye dünyanın en serbest ama "disiplinsizliği ve kanunsuzluğu" serbestlik zanneden bir anlayışla yönetilmektedir. Hangi yasakçılıktan söz ediyorsun?

Bu benim kendi fikrim, evet 30 yaş altına böyle bir ülkede ehliyet verilmesine karşıyım ben. Bak net yazıyorum ; "SANA EHLİYET VERİLMESİ YANLIŞTIR YANLIŞ!" Sen 30 una kadar bekleyip biraz kendine geleceksin ki insanların canını yakmayasın. Bugün 50 yaşında da magandalık yapanlar yine 18 de ehliyet alıp ortalığa fırlayanlardır. Belli bir yaşa kadar EVET... bazı şeyler yasak olmalıdır. Bu benim fikrim. Benim fikirlerim bu ülkeyi yasakçı yapmaz ki keşke biraz yapsa.

Sen merak etme böyle gerekli konularda "yasak" gelmez bu ülkede! Ama gelmeli. Disiplinsiz gençliğin önüne geçilmeli.

Mengu16
24 Nisan 2013, 00:30
Bizi yönetenlerden daha kötüsü olabilirmi diye düşünüyordum, evet olabilirmiş.

mustf
24 Nisan 2013, 00:37
Yazım tarzın ve düşüncen liseli ergen düzeyinde gibi geldi de....
Bana kızma...
Yazım tarzın bu şekilde düşünmeme sebep oldu... :cat:
Kişi hak ve özgürlükleri , reşit olma yaşı 18 den başlar...
Nasıl engel koyabilirsin ki ?...
Ben de 18 yaşımda aldım ehliyeti.....
Belki sende aynı yaşta aldın .....

Kimse annesinin karnında almadı...

O kadar adam tanırım ki 40-50 li yaşlarda hala çocuk gibi ,
16 yaşında 50 yaşındaki adamın olgunluğunu taşıyanları geçleri de gördüm....
Yaşla alakası yok bu işlerin...

Senin şansına denk gelmemiş.... :)

Ben sana ne açıdan kızarım biliyor musun? Sen "aklıevvellik" edip hakaret etmeye kalkarsan kızarım. Ki bunu yapmaya çalışmışsın.

Burada ortaya konulan bir tepkidir ki bak demek doğru yöntemle ifade edilmiş ki kaçıncı mesaj yazılmaktadır. Bir konuyu tartışmanın ilk şartı doğru açıdan bakabilecek şekilde akıl yönünden konumlanabilmektir.

Anlayan anlamış demek ki, bazıları konuya fikir ifade etmiş.

Yoksa ben bilmiyor muyum, ehliyet yaşının 30 olmayacağını? Ama ben olmasını da isterdim, bunu engelleyebilecek gücün var mı? Benim fikirlerimi"bence" olanları sana veya bir başkasına mı sormalıyım?

Mesele fikir ifade etmek olmalıdır. 30 yaş burada tepkisel mecazi bir ifade veya bir çeşit ironidir.

Bundan sonra konuların altına tercüme yazayım bari.:queen:

ugrgnr
24 Nisan 2013, 00:52
Kafa yaşta degil baştadır demiş arkadasın biri. var mı bu konuyu acanı susturacak bi söz bundan baska ? o hız yapanların edenlerın kontrol edılmelerı gerek. sehır ıcı max surat zaten 50km. polis bunları kontrol etmesı lazım. siz bütün insanliga ısyan etmıssınız. polislere etseydınız anlardık. cok farklı bır bakıs acısında oldugunuzdan cok tokat yemıssınız yorumlardan.

alp_tunay
24 Nisan 2013, 00:56
Ben sana ne açıdan kızarım biliyor musun? Sen "aklıevvellik" edip hakaret etmeye kalkarsan kızarım. Ki bunu yapmaya çalışmışsın.

Burada ortaya konulan bir tepkidir ki bak demek doğru yöntemle ifade edilmiş ki kaçıncı mesaj yazılmaktadır. Bir konuyu tartışmanın ilk şartı doğru açıdan bakabilecek şekilde akıl yönünden konumlanabilmektir.

Anlayan anlamış demek ki, bazıları konuya fikir ifade etmiş.

Yoksa ben bilmiyor muyum, ehliyet yaşının 30 olmayacağını? Ama ben olmasını da isterdim, bunu engelleyebilecek gücün var mı? Benim fikirlerimi"bence" olanları sana veya bir başkasına mı sormalıyım?

Mesele fikir ifade etmek olmalıdır. 30 yaş burada tepkisel mecazi bir ifade veya bir çeşit ironidir.

Bundan sonra konuların altına tercüme yazayım bari.:queen:

Konunun altına yazılan mesaj sayısı , Konunun faydalı olduğunu ya da konuşulmaya değer olduğunun ölçüsü değildir....
Madem 30 yaşının ironisini yapmışsın,
18 yaşın empatisini de yap bakalım... :bounce:

Bir diğer akıl meselesi de, konuya doğru yerden bakabilmek demişsin....
Ama kendin başlık açarken doğru yerden bakıp mı açtın :wiinkk:

Aklıevvelik demişsin de ,
Yahu bende fikrimi yazdım....
Önce senin hakkında bilgi alayım , daha sonra senin fikirlerinin üzerine yorum yapayım....

Herkesin konu hakkında olumlu yazılar yazmasını beklemiyorsundur umarım....
Madem ki somuşsun ,
Mesajımda atladığın yerde fikrim duruyor... Geri gidip okuyabilirsin... :bounce:
Tabi aklıevvelik yapıp sadece giydirme cümlelerini okumaktan vazgeçersen :bounce:

mustf
24 Nisan 2013, 01:01
Kafa yaşta degil baştadır demiş arkadasın biri. var mı bu konuyu acanı susturacak bi söz bundan baska ? o hız yapanların edenlerın kontrol edılmelerı gerek. sehır ıcı max surat zaten 50km. polis bunları kontrol etmesı lazım. siz bütün insanliga ısyan etmıssınız. polislere etseydınız anlardık. cok farklı bır bakıs acısında oldugunuzdan cok tokat yemıssınız yorumlardan.
Ben ne tokat yiyecem yorumlardan? " Akıl yaşta değil baştadır. " sözünün aslında hangi anlama geldiğini ve bir istisnayı ifade ettiğini anlamadan onu kullananlar kendilerini tokatlıyorlar.:queen: Yoksa 18 yaşındaki adamın hertarafı akıl olsa ne olur?

---------- Post added 24-04-2013 at 00:01 ---------- Previous post was 23-04-2013 at 23:57 ----------

Konunun altına yazılan mesaj sayısı , Konunun faydalı olduğunu ya da konuşulmaya değer olduğunun ölçüsü değildir....
Madem 30 yaşının ironisini yapmışsın,
18 yaşın empatisini de yap bakalım... :bounce:

Bir diğer akıl meselesi de, konuya doğru yerden bakabilmek demişsin....
Ama kendin başlık açarken doğru yerden bakıp mı açtın :wiinkk:

Aklıevvelik demişsin de ,
Yahu bende fikrimi yazdım....
Önce senin hakkında bilgi alayım , daha sonra senin fikirlerinin üzerine yorum yapayım....

Herkesin konu hakkında olumlu yazılar yazmasını beklemiyorsundur umarım....
Madem ki somuşsun ,
Mesajımda atladığın yerde fikrim duruyor... Geri gidip okuyabilirsin... :bounce:
Tabi aklıevvelik yapıp sadece giydirme cümlelerini okumaktan vazgeçersen :bounce:

Hah, işte o "giydirme" cümlesi dediklerini değil fikirlerini ifade edeceksin.

Anlayabildiğin kadarıyla tabi.:queen:

John Abruzzi
24 Nisan 2013, 01:05
bence akıl yaşına bakılmalıdır,psikolojik analiz,özgeçmiş ve aile terbiyesi bu ehliyet kriterleri arasında olmalıdır,fakat gel gör ki....

alp_tunay
24 Nisan 2013, 01:06
Ben ne tokat yiyecem yorumlardan? " Akıl yaşta değil baştadır. " sözünün aslında hangi anlama geldiğini ve bir istisnayı ifade ettiğini anlamadan onu kullananlar kendilerini tokatlıyorlar.:queen: Yoksa 18 yaşındaki adamın hertarafı akıl olsa ne olur?[COLOR="Silver"]

Şu cümlenle,

Ve bu cümlenle liseli ergen gibi davranıyorsun....

http://www.motosiklet.net/forum/tanisma/87382-bursadan-selamlar.html

Ve dediğine göre 42 yaşındasın....
İşte onu diyoruz ya....
Akıl yaşta değil diye.... :bounce:

Tİme_shİft42
24 Nisan 2013, 01:08
Ehliyet olsa ne degisecek apaci apacidir

ertuğrul66
24 Nisan 2013, 01:12
sorun onların trafikte ne yaptığı değildir neden böyle yaptıklarıdır aldıkları eğitim ve aile terbiyesi, ve ayrıca şu var o anahtarı onun eline öz babaları veriyor ve çoğu ehliyetsiz.

seigen
24 Nisan 2013, 01:15
ABD'de ehliyet yaşı 15, trafikte nüfusa oranla ölüm oranı bizden daha az. Demek ki yaşla alakalı değil bu iş.

crxforever
24 Nisan 2013, 01:40
yasakla değil eğitimle ve bilinçle çözülmeli. bunun bir de sosyal yönü var. kendisini ispatlayacak doğru düzgün bir spor dalı sanat dalı gösterilmeyen bir kişi kendisini araç kullanımı ile ispat etmeye çalışır. yaşı genç olan insan da zaten kanı kaynar limitlerle oynamayı sever. bunu başkalarına en az zararla yapana medeni insan diyoruz bu yüzden.
dünyanın her yerinde suç işleyen insanlar olmuştur ve olacaktır.
20 yaşında ailesine araba motor vs kullanarak bakan 100binlerce insan var. ya da 18 yaşından beri para biriktirip 25 yaşında araba almış gözü gibi bakan insanlar. inan bana trafikte yeniyetme sürücülerden en çok çeken benim yine de 30 yaş ehliyet sınırına karşıyım.

fastturkish
24 Nisan 2013, 01:45
Benim atlattığım kaza tehlikelerinde tamamına yakını 40 yaşın üzerinde kelli felli amcalardı. Sinyal vermezler, yol vermezler, önüne kırarlar, sonra duymadım görmedim derler.. Yaptığın genelleme ve çıkardığın sonuç tamamen yanlış arkadaşım. Akıl yaşta değil baştadır. Ve eğitimle olur bu işler.

ReiZzZ
24 Nisan 2013, 01:52
Ben ne tokat yiyecem yorumlardan? " Akıl yaşta değil baştadır. " sözünün aslında hangi anlama geldiğini ve bir istisnayı ifade ettiğini anlamadan onu kullananlar kendilerini tokatlıyorlar.:queen: Yoksa 18 yaşındaki adamın hertarafı akıl olsa ne olur?

---------- Post added 24-04-2013 at 00:01 ---------- Previous post was 23-04-2013 at 23:57 ----------

çizgiyi aşma kimseye hakaret edemezsin konuştuklarına dikkat et

The Best
24 Nisan 2013, 02:00
Canım abicim belki çok kılasik olucak ama sana bi atasözüyle cevap vermek istiyorum. '' Akıl yaşta değil baştadır '' Bak ne güzelde söylemiş atalarımız :)

mustf
24 Nisan 2013, 02:09
Yanlış yazmışım değiştiriyorum. Bu millete 30 az gelir.

EHLİYET YAŞI 40 A ÇIKARILMALI!

40...

Progressive
24 Nisan 2013, 02:27
neyin kafasını yaşıyor...

bu adam 2-3 konudur kendi açıp kendi oynuyor, trollüyor resmen...