Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Asri ve Medeni Olmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    alfawings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 1050 SE

Kurucumuz Mustafa Kemal in bir meclis konuşmasında '' Asri olunuz'' sözünün ne anlama geldiğini soran diğer bir takım meclis üyelerine verdiği cevap şudur: Adam olmak. Konu ile ilgili literatürlere baktım ve açıklamalardan topladığım cümleleri burada bir kompozisyon şeklinde sizlere sunuyorum. Benim çok hoşuma gitti. Sizlerinde beğeneceğinizi umuyorum.

Asri, medeni olmak: İnsanoğlunun var oluşundan bu yana verdiği tek savaş vardır o da barbarlığın karşıtı olan duruma ulaşma çabasıdır.Yani medeni olma çabası! Sırf insanla değil, tüm varlıkla özenli ilişki kurmasını bilmektir medeni olmak. Öğrenmeyi, öğrendiği ile diğer varlıklara faydalı olmasını bilmektir medeni olmak. Otoriter rejimlerin olmamasıdır medeni olmak. İnsanların bir toplum olarak kendi hür irade ve vicdanları ile bir arada birbirlerini mutsuz etmeden, mutlu olarak yaşayabilecek olgunluğa ulaşmasıdır. Medeni olmak herkesin herkesten ve tüm yaşamdan sorumlu olması demektir. Sıra beklemesini, kırmızı ışıkta durmasını, yere tükürmemesini, temiz olmasını, gürültü yapmamasını, gözlerini diğer insanlara dikip arsızca bakmamasını vs. bilmektir medeni olmak...Özetle adam olmaktır.

Karanlığa küfür edeceğinize kalkıp bir mum yakın. Konfiçyüs.
    alfamotosiklet.blogspot.com

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    içten teşekkürler
    paylaşımlarını yeniden görmek çok güzel,

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    paylaşım için teşekkürler gerçekten çok hoş

Alparslan Abi insanı insan edecek sözler için teşekkürler.

Motosikleti
    Suzuki AN 125
    Teşekkürler ,

ellerinize sağlık...Ne yazık ki tüm toplumumuzun en buyuk derdi anlattıklarınız,

Modernliği ayakkabı, pantolon, gömlek, binilen motorsiklet , otomobil kısaca marka sana ve 20 yılda köyden kente akın edip kentlileşen değil, köyünü kente taşıyan milletimizin en buyuk sıkıntısı bu yazdıklarınız...

Sinan Aksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000-Nmax155
    Alpaslan hocam.
    Geçirdiginiz kalp ameliyatı sonrasında saglık durumunuzdan şüphe etmeye başlamıştım ki şimdi paylaşımınızı gördüm sevindim.

Sizi tekrar görmek güzel.
    İç sesim dışardan duyulsa beni kurşuna dizersiniz..

Motosikleti
    şuan motor yok..peugeot 407 cup. land rover
    Alıntı alfawings adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kurucumuz Mustafa Kemal in bir meclis konuşmasında '' Asri olunuz'' sözünün ne anlama geldiğini soran diğer bir takım meclis üyelerine verdiği cevap şudur: Adam olmak. Konu ile ilgili literatürlere baktım ve açıklamalardan topladığım cümleleri burada bir kompozisyon şeklinde sizlere sunuyorum. Benim çok hoşuma gitti. Sizlerinde beğeneceğinizi umuyorum.

Asri, medeni olmak: İnsanoğlunun var oluşundan bu yana verdiği tek savaş vardır o da barbarlığın karşıtı olan duruma ulaşma çabasıdır.Yani medeni olma çabası! Sırf insanla değil, tüm varlıkla özenli ilişki kurmasını bilmektir medeni olmak. Öğrenmeyi, öğrendiği ile diğer varlıklara faydalı olmasını bilmektir medeni olmak. Otoriter rejimlerin olmamasıdır medeni olmak. İnsanların bir toplum olarak kendi hür irade ve vicdanları ile bir arada birbirlerini mutsuz etmeden, mutlu olarak yaşayabilecek olgunluğa ulaşmasıdır. Medeni olmak herkesin herkesten ve tüm yaşamdan sorumlu olması demektir. Sıra beklemesini, kırmızı ışıkta durmasını, yere tükürmemesini, temiz olmasını, gürültü yapmamasını, gözlerini diğer insanlara dikip arsızca bakmamasını vs. bilmektir medeni olmak...Özetle adam olmaktır.

özeti tam olmamış sank,i hocam,
    bence insanlık zaten bir medeniyettir.
    insan insan olmasının manasını hatırladıkça sizn bu anlattıklarınızın hepsine uyar.
    ne zamanki insanlığına yakışmayacak yerde hareket ettiği zaman hayvani olur.
    bütün dünya alem insanlığa hizmet için yaratılmıştır.
    insan o-ki, nurani cisimlerden bile(melek) yüksektir. ama aşağıda olabilir.aradaki farkta yaratıcıyı bilmek ve yaratandan ötürü her yaratılanı sevmektir.
    bu aradaki ince çizgi ise medeniyettir....

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    bu yazıyı aradan nasıl kaçırmışım.

oldukça güzel ifade edilmiş,
    ellerinize sağlık.

eminim dünyanın bir yerinde insanlık kültürünü daha ileri götürmeye çalışan düne saplanıp kalmamış birileri vardır.

zira anlatılan insanlık tarihine baktığımızda medeni olanın tam karşılığı, kendisi gibi olmayanı yok ederek tek tip, sorgusu olmayan, sualsiz kabul eden bir toplum yaratma düşüncesinin daha egemen olduğunu görüyoruz.

şüphesiz her tez kendi karşılığını da oluşturarak dengenin devamını sağlayacaktır.

Erich Fromm isimli amcanın sevme sanatı ve özgürlükten kaçış isimli yapıtlarını öneririm.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler