Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Nolan N86 - AGV K5 Geçişi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Herkese merhaba,

2015 de aldığım N86 3,5 yıl ve 30 bin km ardından yavaş yavaş eskimeye başladı. Hazır AGV lerde kampanya varken gidip alayım dedim. Aslında Mart-Nisan gibi değişim düşünüyordum. Bu fiyatlara bir daha kask bulamayacağımı düşündüğümden kaskı şimdi aldım ama Nolan'ı kışın kullanmaya devam edeceğim. Yağmur-çamur da kask oldukça yıpranıyor ve AGV yi bu sebepten dolayı biraz evde tutacağım.

Kask kriterlerim; Buğu yapmaz cam, sanılanın aksine kazayı baştan engellediği için önemli bir güvenlik ekipmanı olan dahili güneş vizörü ve kapalı kask olması.

N86'nın pinlocku gerçekten zerre buhar yapmıyor. 3 seneden fazla yaz-kış, kar-yağmur-güneş kullandım, nokta buhar yapmadı. 1 defa vizör ve pinlock, 1 defa da yan mekanizma değiştirdim. Fiyatlar makul düzeyde. Orası yok, burası bulunmuyor olmadı hiç. Parçaları Feyizoğlu' ndan almıştım. Havalandırmaları yeterli, giderken eldivenli olsanız da rahatça aç-kapa yapabiliyorsunuz. Eksi yön olarak gürültülü bir kask. Denemelerim sonucu hafif aşağı bakarsanız daha fazla gürültü oluyor. Dik oturup kafayı hafif kaldırırsanız gürültü azalıyor. Tek ebatta dış kabuk var ve kabuk malzemesi polikarbon.

AGV K5 2 farklı ebatta dış kabuk kullanıyor. Kabuk kompozit fiber malzemeden. (Glass-Carbon) XS, S, MS, ML, L, XL, 2XL bedenleri var. Sanırım MS ye kadar daha küçük dış kabuk, ML den yukarı daha büyük kabuk kullanılıyor. Tam emin değilim. Ben N86 da XL kullanırken K5 de L aldım. Pinlock yok ama buğu yapmaz cam var. 200 km oldu ama kış şartlarında denemedim. Pek sallamasak da UV korumalı vizör var. Havalandırma kanalları daha fazla ama eldivenli kullanımı zor. Olmazsa olmaz güvenlik ekipmanı olan dahili güneş vizörü, N86 ya göre daha açık renk. N86 daha iyiydi. Kesinlikle daha sessiz bir kask. Hemen fark ediliyor. Double D bağlama yöntemi alışkanlık gerektiriyor. En güvenli yöntem olduğu söyleniyor ama N86 ve benzerleri gibi geçmeli kilitle sökülüp-takılma bana daha pratik geliyor. Çok da güvensiz olduğunu düşünmüyordum ama bunca ecnebi insan da boşa konuşmaz. (Bizimkiler konuşabilir )

Sorular varsa alabilirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Tamam sen içinden geçenleri anlattın bende şimdi sana gerçekleri anlatayım. AGV K3-SV ile K5 aynı ebatlarda yapılıyor. Biri termoplastik diğeri fiber. O buğu yapmayacağına inandığın cam öyle bir buğu yapıyorki, önünü göremeyeceksin. Ne şartlarda kullanırsan kullan hep buğu yapacak ve pinlock ready vizörü ile pinlock satın almak zorunda kalacaksın. Yok ucundan açayım, yok sağından solundan hava alsın... Yemezler. O AGV'den nefret edeceksin.

Ses daha az yapar dediğin kask 110-120-130 gibi hızlarda daha doğrusu 80'den sonra lineer olarak gürültüden kulaklarının patlayacağını hissedeceksin.

Ses konusunda intercom takıp, müzik dinler yada kulak tıkacı takarsan çok pişman etmez ama o vizör... O vizör sayesinde hayata küsersin. Kesinlikle ama kesinlikle yağmurlu havalarda takmamanı öneririm, orjinal pinlock takarsan sorun değil.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam sen içinden geçenleri anlattın bende şimdi sana gerçekleri anlatayım. AGV K3-SV ile K5 aynı ebatlarda yapılıyor. Biri termoplastik diğeri fiber. O buğu yapmayacağına inandığın cam öyle bir buğu yapıyorki, önünü göremeyeceksin. Ne şartlarda kullanırsan kullan hep buğu yapacak ve pinlock ready vizörü ile pinlock satın almak zorunda kalacaksın. Yok ucundan açayım, yok sağından solundan hava alsın... Yemezler. O AGV'den nefret edeceksin.

Ses daha az yapar dediğin kask 110-120-130 gibi hızlarda daha doğrusu 80'den sonra lineer olarak gürültüden kulaklarının patlayacağını hissedeceksin.

Ses konusunda intercom takıp, müzik dinler yada kulak tıkacı takarsan çok pişman etmez ama o vizör... O vizör sayesinde hayata küsersin. Kesinlikle ama kesinlikle yağmurlu havalarda takmamanı öneririm, orjinal pinlock takarsan sorun değil.
    Görüşler için teşekkür ederim. Belirttiğim gibi hem N86 dam geçiş yaptığım için onunla bir kıyaslama-karşılaştırma yaptım, hem de dediğim gibi yağmurda kullanmadım. N86 yı kullandım, tecrübelerimi de paylaştım.

K3-SV ile K5 aynı ebatta yapılıyor kısmını anlamadım. Yapılabilir. Ama K3 termoplastik reçine. K5 Kompozit fiber.

N86 kullansan kaskla beraber kafanı taşlara vurursun sanırım
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    MT-07
    Ebatları aynı, vizörleride aynı. Dış kabuktaki hammadde farklı sadece. N86'dan bir tık iyi mi bilmem ama ben AGV'den sonra Shoei Qwest'e geçtim ve sessizlik kavramını yeniden keşfettim ki Shoei'de çok sessiz bir kask değil kanımca.

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Cam buğu yapıyor ama biraz daha geç buğulanıyor gibi geldi bana. Zaten buğu yapmasa yeni serilerde pinlocklu vizörlere geçilmezdi.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Agvyi 4 mevsim sıkı bir şekilde kullanırsanız seneye dağılır ama nolani ilerde çocuğunuz bile kullanır

2003te kullandığım Nolan Hala evde kapı gibi duruyor, artçı kaski bile olsa hala iş görüyor enteresan biçimde . Çok büyük hevesle aldığım agv kullanımım ertesi senesi sağından solundan hava almaya başlamıştı. Camı çizildi camı yok ,sipariş dediler kask parası istediler ,benim kaska denk geldi sorunlu ürün dedim ancak hala agv alıpta rüzgar almasından veya saginin solunun dağılmasindan şikayet etmeyen yok .

Agv tam bir İtalyan işi, görüntü tasarım reklam 10 , dayanıklılık 0 . Güvenlikte de böyle değildir umarım.
    Nolanda %100 İtalyan olmasına rağmen neden bu kadar sağlam anlamış değilim . Vizoru de ucuz.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Not: Polikarbonat UV geçirmez ve vizörler de polikarbonattan yapılır.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı ryangt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Agvyi 4 mevsim sıkı bir şekilde kullanırsanız seneye dağılır ama nolani ilerde çocuğunuz bile kullanır

2003te kullandığım Nolan Hala evde kapı gibi duruyor, artçı kaski bile olsa hala iş görüyor enteresan biçimde . Çok büyük hevesle aldığım agv kullanımım ertesi senesi sağından solundan hava almaya başlamıştı. Camı çizildi camı yok ,sipariş dediler kask parası istediler ,benim kaska denk geldi sorunlu ürün dedim ancak hala agv alıpta rüzgar almasından veya saginin solunun dağılmasindan şikayet etmeyen yok .

Agv tam bir İtalyan işi, görüntü tasarım reklam 10 , dayanıklılık 0 . Güvenlikte de böyle değildir umarım.
    Nolanda %100 İtalyan olmasına rağmen neden bu kadar sağlam anlamış değilim . Vizoru de ucuz.
    Maalesef bu söyledikleriniz N86 için geçerli değil. Şu güne kadar Nolan'da gördüğüm en kötü kasklardan birisidir N86. Agv k5 N86'ya göre daha güzel bir kasktır, bunu elinize aldığınız an hissedersiniz zaten, tartışılacak ya da konuşulacak bir tarafı bile bana sorarsanız yok.

Konu sahibi arkadaşa buğ yapmaz vizör hk. ufak bir detay da ben ileteyim, pinlock olmadan yağmurda çıkmasın. Güzel buğ yapar.

DAYYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF Rally 250
    Alıntı ryangt adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Nolan N86 yı bilmem ama Agv K5 ile ilgili bu söylenenler doğru dur. Çok çabuk deforme oldu, görüntü ve rahatlığı gayet iyi, buğu yapmayan camı kısa sürede özelliğini kaybetti. Şahsen güzel kask olmakla beraber bence parasını hak eden bir ürün değil. 2 sene gibi bir kullanım ömrü var bence. Daha uyun fiyatlı olursa düşünülebilir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)