Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooter

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba. Bugün ikinci el scooter aldım. Hiç motor kullanmadım hayatımda oyuzden scooteri tercih ettim başlangıç kolay olsun diye.38 yaşında ilk motorum Mondial mash 150 oldu. Neden japon almadınız diyebilirsiniz ama acemiliği bunla atlatayım ucuz bişe çin malı olsun istedim çünkü hiç tecrübem yok. Sonra artık kaliteli bir japon alırım kısmetse.Üye olmadan baya forumu inceledim baya güzel bilgiler var burdan ve sizden çok faydalanacağımı düşünüyorum. Bugün ehliyete başvurcam ve motor için kıyafet almaya başlıcam

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    GT250rAlanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    4 Silindirden başkası YALAN
    Merhabalar, Önelikle aramıza hoş geldiniz.

Ekipman işin en önemli kısmı, ihmal etmeyin lütfen.. Ki bi de yeni iseniz ani fren ani gazlamalardaki ufak düşmeler ekipmansız canınızı biraz daha fazla acıtabilir. Allah kaza bela vermesin.

Güle güle kullanın
    "Ve ben 24 yaşındayken kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum."
    Deniz Gezmiş 28 Şubat 1947 - 6 Mayıs 1972

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Ekipman ve ehliyet tam olmadan yola çıkmayın. Hatta bırakın kapalı otopark bulun orada dursun ekipman ve ehliyeti tamamlayana kadar.
    Bu nasıl olsa scooter deyip ekipmanı ihmal etmeyin, düşünce aynı yolda düşeceksiniz.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    en son alınacak şeyi ilk önce almışsınız. 3E (Eğitim-Ehliyet-Ekipman) olmadan üzerine dahi oturmayın.
    Yanlış öğrenirsiniz, yanlışı düzeltmek sıfırdan öğrenmekten daha zordur.
    espresso bunu beğendi.

trattataa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kardeş o aletin lastiğide Çin malı ve muhtemelen yol tutuşu ömrünü tamamlamak üzeredir.
    Viraja, Su birikintisine, çamura , kuma,
    benzin istasyonuna girerken ekstra dikkat et.

Bu açıklarını kaliteli bir kask ve ekipmanla kapat.

Teşekkür ederim
    Ekipmamı ihmal etmicem. Çok video izledim bu işle ilgili önemini biliyorum. Kask hediye geldi diğerleri için başlıcam yarın. Dizlik eldiven mont

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:42 ----------

Trafiğe cıkmıyacam 👍👍
    GT250rAlanya bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    en son alınacak şeyi ilk önce almışsınız. 3E (Eğitim-Ehliyet-Ekipman) olmadan üzerine dahi oturmayın.
    Yanlış öğrenirsiniz, yanlışı düzeltmek sıfırdan öğrenmekten daha zordur.
    Ben aralık ayı başında xmax 250 aldım. Ehliyet ve ekipman olmadan motor aldım çünkü dolar fırlayacak ve yılbaşında zam gelecek diye düşündüm, sahiden de ben aldığımdan beri 2bin lira zamlandı.
    Çok heves etmeme rağmen kendimi kontrol ettim. Motoru kardeşimde bıraktım, onun işyerinin kapalı otoparkında güvenli yerde duruyor nasıl olsa deyip kışı geçirdim. Bu ay başında ekipmanları tamamladım. Artık havalar da ısındı, haftaya ehliyet kursuna kaydolup eğitimlere başlayacağım. Ehliyeti aldıktan sonra bir de ayrıca eğitim alıp öyle trafiğe çıkmayı planlıyorum.
    Aslında bu kadar sabırlı değilim ama bu iş ciddi bir iş, scooter bile olsa riskleri büyük, hele istanbul trafiğinde daha da riskli deyip sabrediyorum.
    Zaten kış, soğuk derken sabretmek kolaydı ama şimdi havalar ısındıkça sabretmek zorlaşıyor. Yine de eğitim almadan yollara çıkmayacağım.

Ekipmanda da bir tek pantalon kaldı, bir haftasonu tech90 almayı planlıyorum.
    artemis99 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben aralık ayı başında xmax 250 aldım. Ehliyet ve ekipman olmadan motor aldım çünkü dolar fırlayacak ve yılbaşında zam gelecek diye düşündüm, sahiden de ben aldığımdan beri 2bin lira zamlandı.
    Çok heves etmeme rağmen kendimi kontrol ettim. Motoru kardeşimde bıraktım, onun işyerinin kapalı otoparkında güvenli yerde duruyor nasıl olsa deyip kışı geçirdim. Bu ay başında ekipmanları tamamladım. Artık havalar da ısındı, haftaya ehliyet kursuna kaydolup eğitimlere başlayacağım. Ehliyeti aldıktan sonra bir de ayrıca eğitim alıp öyle trafiğe çıkmayı planlıyorum.
    Aslında bu kadar sabırlı değilim ama bu iş ciddi bir iş, scooter bile olsa riskleri büyük, hele istanbul trafiğinde daha da riskli deyip sabrediyorum.
    Zaten kış, soğuk derken sabretmek kolaydı ama şimdi havalar ısındıkça sabretmek zorlaşıyor. Yine de eğitim almadan yollara çıkmayacağım.

Ekipmanda da bir tek pantalon kaldı, bir haftasonu tech90 almayı planlıyorum.
    Doğru düşünmüşsünüz. Çoğu kimse bu eğitim olayını yeterince dikkate almıyor. Scooter nolacak ki, yıllardır bisiklet/araba kullanıyorum, gaz var fren var çok basit gözüyle bakılıyor. Oysa ki scooterın oturuş pozisyonu olarak hakimiyeti vitesliye göre daha zordur. Bacaklarınız hiç bir işe yaramaz. Oysa vitesli de motoru bacaklarınız ile kavrar dönüşlerde virajlarda daha hakim olursunuz. Teker çaplarının da küçük olması nedeniyle dengesi de dezavantajdır. Ehliyeti nasıl olsa alırsınız ama eğitimi trafiğe çıkmadan önce halletmek en doğrusu. Bazı ehliyet kurslarının eğitimi trafiğe çıkabilmek için yeterli olup fiyatları da biraz yüksektir. Ucuz olan kurslar sadece sınavı geçecek kadar yetersiz bir eğitim verir veya hiç vermez (kullanmayı bildiğiniz varsayılır) Daha önce hayatında hiç motosiklet kullanmamış kişi eğitimsiz ehliyet alsa bile trafikte sıkıntı yaşar. Küçük şehirlerde problem olmayabilir ama Büyükşehir trafik canavarları ile dolu ve motosiklet trafikte görünmezdir bunu bilip öyle trafiğe çıkmalısınız. Kendinizi görünmez adam olarak düşüneceksiniz, hayatta kalmanın temeli bu maalesef.
    espresso bunu beğendi.

Merhaba
    4-5 gündür scoterlerimle trafiğe çıkmadan sakin yerlerde turluyorum. Şunu anladım ben bisiklet sürüyom ne var motorda diye bişe yokmuş. Bir kere kaldırıma sürttüm bir kere düşürdüm. Artık ehliyete başvurma zamanı geldi. Sınava otomatik mototla girme şansım yokmu? Ben düz vites kullanmıcam hiç

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)