Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor güneşte kalınca çalışmıyor.

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar, CBR250 motosikletim var.
    Motosikletlerin soğuk havalarda çalışmaması falan bilinen sorunlar ancak benim sorunum tam tersi.
    Motosikleti güneşte bırakınca (öğlen sıcağı) çalıştıramıyorum ve havalar ısındığından artık ciddi bir sorun olmaya başladı. Normalde kontağı çevirdiğimde bir ses geliyor. Sanırım benzin çekme sesi oluyor o. Ancak güneşte bıraktığımda o ses daha farklı geliyor veya daha kısa sürüyor. Yani yeterince benzin almıyor diye düşünüyorum ve çalışmıyor. Motoru gölgeye çekip 10-15 dk bekletince kontağı çevirdiğimde ses düzgün geliyor ve tek marşta çalışıyor. Problem nedir sizce? Yakıt pompasıyla alakalı bir sorun sanırım. Çözümü nedir yardımcı olabilirseniz sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı smng adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletlerin soğuk havalarda çalışmaması falan bilinen sorunlar ancak benim sorunum tam tersi.
    Motosikleti güneşte bırakınca (öğlen sıcağı) çalıştıramıyorum ve havalar ısındığından artık ciddi bir sorun olmaya başladı. Normalde kontağı çevirdiğimde bir ses geliyor. Sanırım benzin çekme sesi oluyor o. Ancak güneşte bıraktığımda o ses daha farklı geliyor veya daha kısa sürüyor. Yani yeterince benzin almıyor diye düşünüyorum ve çalışmıyor. Motoru gölgeye çekip 10-15 dk bekletince kontağı çevirdiğimde ses düzgün geliyor ve tek marşta çalışıyor. Problem nedir sizce? Yakıt pompasıyla alakalı bir sorun sanırım. Çözümü nedir yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    Motosiklet soğuk havalarda çalışır. Özellikle sizin kullandığınız motosiklet, üzerinde bir karış kar varken de tek marşta bir iki saniye içinde çalışacaktır.

Sorununuzun elektriksel olduğunu düşünebiliriz, kesin olmamakla birlikte yüksek ihtimal. En mantıklısı bir yetkili servise gidip sorununuzu inceletmeniz. Belki sadece test cihazı ile anında tespit edilecek bir arızadır, tamircilerle uğraşmamanızı öneririm. Aksi halde deneme yanılma yoluyla size kat ve kat pahalıya gelecektir.

Sadece tahmin ama, şunu bir deneyin. Motosikletinizi güneşte bıraktıktan sonra yakıt depo kapağını bir kez açıp kapatın ve ardından kontağı açıp çalıştırmayı deneyin, sorun çözülüyor mu? Cevap evet ise depo havalandırmalarındaki tıkanma ve yakıt sistemi basıncı ilişkisinden kaynaklı dengesizlik yetersiz yakıt basıncı yüzünden motosikletin çalışmasını engelliyor olabilir (çok basit mantık yürütüyorum, kesinliği yoktur).

CBR250R' ların belirli bir üretim aralığında çalışmama ve yolda stop etme gibi sorunların kaynağının marş rölesi olduğu tespit edilmiş ve bu aralıktaki motosikletlerde garanti(veya kampanya, emin değilim) dahilinde ilgili rölenin değişimi ile problem giderilmişti. Marş rölesini orjinali ile değiştirmeyi deneyin. Sanırım 100-150 TL' lik bir parçaydı.

Aynı sorunu motor sıcakken stop edip tekrar çalıştırdığınızda yapmıyorsa problemin yukarıdaki sorundan veya müşir arızalarından kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Eğer ki stop ettikten sonra tekrar çalıştırmada da sorunlar yaşıyorsanız probleminiz ateşleme sisteminden de kaynaklanıyor olabilir. Siz en iyisi yetkili servise bir uğrayın.
    Av.Rider bunu beğendi.
    ...

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı smng adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum probleminin cevabı basit benzin depo havalandırman tıkanmış veya havalandırmayı yeterince yapmıyor.
    benzin ısınınca genleşir depo içinde basınç oluşturur basınç yüzünden yakıt geri dönüşü gerçekleşmediği için enjeksiyon silindire benzin pompalamaz.
    çalıştırmadan önce benzin kapağıı açıp depodaki basıncı azaltın çalışacaktır.
    bir an önce havalandırmayı halletmeniz lazım fazla ısındığında çok tehlikeli olur
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

İlginiz için teşekkür ederim. Deponun kapağını açıp 3-5 saniye bekletip kapattım çok kez. Ama işe yaramadı. Daha uzun süre mi açık bırakmalıyım bilmiyorum.
    Son yazdığınız kısma cevap olarak da mesela motor yine çalışmadı ve gölgede beklettim ve çalıştırdım tekrar güneşe çektim ve çalışır vaziyette bıraktım. Hemen stop edip marşa bastığımda çalışıyor ancak stop edip 3-4 dk beklersem çalışmıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:08 ----------

Deponun kapağını açıp 3-5 saniye bekletip kapattım çok kez. Ama işe yaramadı. Daha uzun süre mi açık bırakmalıyım bilmiyorum.

Av.Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 Abs
    Eski zamanlar geldi aklıma. Güneş altında kalan şahinlerde çalışmazdı. Motorun elden geçme vakti gelmiş. Hangi şehirde olduğunu yazarsan forumdaki arkadaşlar servis tavsiye edebilirler.

ÖZALTIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Rx-115, Yamaha Passol 2
    Marşa basmadan önce kontağı 2 3 kere kapatıp açarak deneyin marş basmayı.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Benim başıma akü şişmesi gelmişti. Motorda elektrik aksamı değişmiş parçalar var mı? Alarm, uzaktan çalıştırma ya da ledli sinyaller falan?
    Instagram: Ekremalp85
    Youtube: Ekrem Alp

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)