Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İkinci Motor Olarak KTM Duke 390 vs Yamaha MT09

Motovento
    REKLAM ALANI
    doraemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 300 SE 2014, Honda CB125E 2012
    Merhabalar

Şuan Honda CB125e motorum var, bu yıl ilkbahardan beri kullanıyorum. Tanışma kısmına daha önce yazdığım mesaj şu linkten ulaşılabilir:
    http://www.motosiklet.net/forum/tani...da-cb125e.html

Son hızdan ziyade, torku hissettirecek bir motorsiklete geçmek istiyorum. Ayrıca 125cc ile İzmit-İstanbul yaptım bir kaç kere, otoyolda trafik hızına yetişemediği için tacizler vs oluyor. Şehir içinde bir sıkıntı olmuyor, ama biraz da torku olan, en az bir kaç yıl kullanabileceğim bir motora geçmeyi düşünüyorum. Daha önce Honda'da temel eğitim almıştım, bu motor yükseltme işine girişirsem de yine yeterli seviyeye gelene kadar eğitim almayı düşünüyorum.

KTM390 benim açımdan ideal bir makina idi fakat Euro'nın tavan yapmasıyla, anlamsız bir fiyata yükseldi. Ayrıca Distribütör'de daha önce iddialı bir fiyatla (7000 euro altı fiyatla ) satılacak demesine (bunun videosu var, bir fuarda ya da röpörtajda) rağmen fiyat 7000 euro olarak satışa sunuldu. Şuan 12 taksit kampanyası yapıyorlar, geçen gün sitelerinde gördüm.

Lakin Yamaha MT09 incelemelerini gördükten sonra, B modunda, yeterli özel eğitim alınarak, ara bir motor almadan kullanabileceğimi düşünüyorum. B modu trafik içinde agresif gaz tepkisi vermeyen modu. Sanırım bu moddaki beygir gücü 85-90 civarı. Aslında Duke 390 'ın iki katı gibi duruyor ama arada yaklaşık bir 40-50kg lık fark da bulunuyor. Bu nedenle KG / hp oranı biraz daha düşüyor.

Eğitimleri BMW, Giz ya da Honda'dan alabilirim. Ayrıca Yamaha olursa, bir süre ikinci motor olarak kullanabilirim. Ama Yamaha çok mu abartı kaçar, kullanabilir miyim, tam emin değilim. Şuan için deneme sürüşü yapabileceğim bir motor da yok YAMAHA bayilerde.
    hasanfuat bunu beğendi.
    fish does not think, cause fish knows everything

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial, M 150 Vulture
    MR-09 nefis bir motosiklet olmuş, kesa KTM 390 da aynı nefislik söz konusu. Euro çok fırladı. Para konusu sıkıntı olmaz dersen, kendi düşüncem KTM derim.

Motosikleti
    Yalnız KTM Duke 390 - Şuan 19000 TL civarı, Yamaha MT09 24000 TL. KTM'yi tecrübe açısından mı tavsiye ediyorsunuz, fiyat açısından mı? KTM 390 için test sürüşü yapmayı düşünüyorum bu hafta içi havalar güzel olursa.

umurcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07
    mt-07 çıkıyor onu beklemenizi öneririm. 670küsür cc, çift silindir
    390 ikinci motor olarak ideal olurdu ama fiyatı gerçekten absürd olacak mt07nin 16k tl gibi rakamlardan beklendiğini düşünürsek

enesbingl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache 2012 kasa
    mt 09 hızlıdır orası doğru gidiyor yani. ama duke 390 harbi güzel motor fazlada yakmaz güzel sürersen 3.4 gidiyormuş ama işte 7000euro güzel bir fiyat :D

Motosikleti
    @umurcan

MT-07 acaba Türkiye'de 2014 başında satışa çıkacak mı? Mt-09 için şuan Şubat sonuna ön sipariş alıyorlar, fakat MT07 Yamaha Türkiye sitesinde henüz bulunmuyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:03 ----------

@enesbingl

7000 euro , Euro kuru 2.2 civarındayken güzeldi , ve evet Duke 390 yakıt, performans, kullanım kolaylığı açısından ideal bir ikinci motordu. Ama MT09 parasına göre daha fazla kalite sunan uzun yıllar sıkıntısız kullanılabilecek bir motor gibime geliyor. Altın elbiseli adamın yorumları, her iki motor için de güzel. MT09'da 5 litre civarında imiş, bir İngilizce yorum videosunda bu kadar yakıta bu kadar eğlence yok diyordu yorumlayan

enesbingl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache 2012 kasa
    Alıntı doraemon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @umurcan

MT-07 acaba Türkiye'de 2014 başında satışa çıkacak mı? Mt-09 için şuan Şubat sonuna ön sipariş alıyorlar, fakat MT07 Yamaha Türkiye sitesinde henüz bulunmuyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:03 ----------

@enesbingl

7000 euro , Euro kuru 2.2 civarındayken güzeldi , ve evet Duke 390 yakıt, performans, kullanım kolaylığı açısından ideal bir ikinci motordu. Ama MT09 parasına göre daha fazla kalite sunan uzun yıllar sıkıntısız kullanılabilecek bir motor gibime geliyor. Altın elbiseli adamın yorumları, her iki motor için de güzel. MT09'da 5 litre civarında imiş, bir İngilizce yorum videosunda bu kadar yakıta bu kadar eğlence yok diyordu yorumlayan
    valla 2 motor da harika ama valla ben 5 lt duyduktan sonra soğurum :D ama mt09 iyi gider orası kesin ama duke 390 yakıt iyi teker gider :D acayip rahat diyorlar ama işte o fiyat adamı kafasını allak bullak ediyor. sanırsam duke alırsam en az 2015 2016 gibi alırım :D ölmez sağ kalırsak.

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    hocam mt 09 ile 390ktm aynı kefeye konurmu allah aşkına.

göz var nizam var ortada silindir farkına ve hacmine bakın. 900cclik bir motordan bahsediyoruz.

mt 09'u istediginiz moda alın tork ve kg farkı olarak aynı atiklikte olmıcak ve zorluk seviyeside aynı olmıcaktır.

ktm 390 hafif ve motora daha hakim bir his verirken mt 09 agırlıgıyla ve yüksek torkuyla daha zor zaptedebileceginiz bir model.

Bence araya bir model girmeli merdiveni 3er 5er atlamışssınız mt 09 tercih arasına katarken.

mt 07

kawasaki er6n er6f.

suzuki bandit gibi..

mt 09 kullanamazsınız demiyorum eger kendinizce acemi oldugunu düşünüyorsanız başka modele yönelmenizi tavsiye ederim.

Barkın bile her fırsatta tekere geldiginden bahsetmiş eminimki o motor kendinize güvendiginiz bir anda A moduna alınacak ve beklenmedik sonuçlarda dogrulabilir.

Ktm 390 fiyatının çok pahalı olmasından dolayı ben elemenizi isterdim.

seçim sizin hayırlısı olsun
    erro bunu beğendi.

teknoali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tudey Gsr pcx
    ki siz başkları gibi direk 4 silindir alıp 300 yapayım kendime güveniyorum demek yerine gerekli eğitimi alırım diyorsunuz. ben olsam gerek kullanışlılık gerek performans olarak her türlü yamaha derdim. ve eminim ki eğitimide altıktan sonra zorlanmayacaksınız. ilk 600 cc artçılığımda uçuyoruz ooo diye yorumladığım hızları 1000 km bile yapmadan sokak arasında yapmaya başladım ...

su xj6n de alternatif olabilir mi bilmiyorum ama 4 silindir olması naked olması emsallerine göre çok düşük devir çeviriyor olması ve emsallerine göre oldukça düşük beygir üretmesi yanında uygun fiyatı.

Motosikleti
    @enesbingl

Benim açımdan yakıt o kadar problem değil, en azından 5 litre çok problem değil, bu güçte arabaların 10-15 litre şehir içi yakıt tüketimi olduğunu düşünürsek.

@Cem

Aslında doğru söylüyorsun, aynı klasman motorsiklet değiller. Zaten MT09 piyasaya çıktığı yıl, Türkiye'de satılması da enteresan geldi bana, malum her motorsiklet gelmiyor Türkiye'ye. Mt07 gelicek mi, ya da bu konuda bir bilgileri var mı, bayiyi arayıp sorayım bu hafta.

MT09 3. vites de bile tekere gelen bir makina, fakat bu tam gaz'da söz konusu. Mevcut motorumda bile yüksek devir yerine düşük devir yüksek vitesle gitmeyi tercih ediyorum. Zaten MT09 alırsam, bunun için eğitim alacağım, ama Duke için özel bir eğitim gerekmez diye düşünüyorum.

Ağırlık konusunda ise yanılıyorsunuz, Kawasaki er6n, Yamaha MT09'dan daha ağır bir makina (206 KG ABS'li dolu ağırlık), fiyat olarak da ABS'li 8700 euro, şuan kura göre MT09 ile aynı ya da biraz daha pahallı bir motorsiklet. Suzuki'nin Gladius ve GSR750'si de 200 KG'ın üzerinde motorsikletler. Yani 600 cc motor baktığımda da 200 KG civarında motorlardan bahsediyoruz ki MT09 zaten bunlardan hafif bir motorsiklet. Yani KG karşılaştırması çok mantıklı bir karşılaştırmda değil.

Kısaca Duke 390 'dan önce 600 cc motorlara bakmıştım fakat 600 cc motorlar zaten kilo olarak MT09'dan daha ağır motorlar. Örneğin V-storm 215 KG ya da CBF600 de 222KG (eski kasa 215KG)

Ayrıca kullanımı kolay olan bir motorsiklet olduğundan bahsediliyor, gaz kolu tepkisi konusunda da denemeden birşey söylemek mümkün değil. Zaten eğitim alırsam da bunun için almayı düşünüyorum. Küçük CC'de yaptığım hatalar, büyük CC'de daha büyük sonuçlara neden olabilir. Şöyle hızlı giderim, uçarım kaçarım modunda biri değilim. Mevcut motorla da bir kaç düşük km kazam olduğu için, daha akıllı sürmeye çalışıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:04 ----------

@teknoali

xj6n fiyatı uygun, 4 silindir, yakıtı uygun evet ama insan MT07, MT09 gibi Yamaha'nın tüm umudunu bağladığı yeni serisini görünce bunlara yöneliyor. Ayrıca o da 200 KG üstü bir motorsiklet. MT07 eğer Türkiye'ye gelicekse ve fiyatı da söylendiği gibi uygun olursa, sanırım benim açımdan en mantıklısı, ama o gelmezse, MT09'u deneyip, eğitim alıp, alıp binerim gibi geliyor bu yorumlardan sonra. Ya da KTM Duke 390 için bir sürpriz yaparsa o da olabilir, sonuç olarak çok hafif bir motor, benim şuan kullandığım motorla aynı ağırlık seviyesinde.

Not: Yamaha'nın MT'sinin açılışı Maksimum Tork. Amerika'daki ABS'siz modelinin satış fiyatı 8000 USD, fakat avrupa ve İngiltere'de Türkiye'deki son kullanıcı fiyatıyla aynı fiyata satılıyor, ABS'li modeli 24000 TL'ye.

Eğer aynı segment karşılaştırma olayına girersek tabiki MT09, duke 390 nın dengi bir motorsiklet değil, daha çok Monster, Triumph Street Triple ile karşılaştırılabilecek bir motorsiklet. Fakat Türkiye'de yaşadığımızı hatırlarsak, fiyat olarak Ducati, Triumph ile karşılaştırılamıyacak fiyata, 600cc motorlardan 10 KG da olsa daha hafif bir motor yapmışlar.

Parasal olarak sorunum yok, ama bu kolay kazandığım anlamına gelmiyor.

Motosikleti
    2014 CBR500R vs Dio 110
    Alıntı doraemon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @enesbingl

Benim açımdan yakıt o kadar problem değil, en azından 5 litre çok problem değil, bu güçte arabaların 10-15 litre şehir içi yakıt tüketimi olduğunu düşünürsek.

@Cem

Aslında doğru söylüyorsun, aynı klasman motorsiklet değiller. Zaten MT09 piyasaya çıktığı yıl, Türkiye'de satılması da enteresan geldi bana, malum her motorsiklet gelmiyor Türkiye'ye. Mt07 gelicek mi, ya da bu konuda bir bilgileri var mı, bayiyi arayıp sorayım bu hafta.

MT09 3. vites de bile tekere gelen bir makina, fakat bu tam gaz'da söz konusu. Mevcut motorumda bile yüksek devir yerine düşük devir yüksek vitesle gitmeyi tercih ediyorum. Zaten MT09 alırsam, bunun için eğitim alacağım, ama Duke için özel bir eğitim gerekmez diye düşünüyorum.

Ağırlık konusunda ise yanılıyorsunuz, Kawasaki er6n, Yamaha MT09'dan daha ağır bir makina (206 KG ABS'li dolu ağırlık), fiyat olarak da ABS'li 8700 euro, şuan kura göre MT09 ile aynı ya da biraz daha pahallı bir motorsiklet. Suzuki'nin Gladius ve GSR750'si de 200 KG'ın üzerinde motorsikletler. Yani 600 cc motor baktığımda da 200 KG civarında motorlardan bahsediyoruz ki MT09 zaten bunlardan hafif bir motorsiklet. Yani KG karşılaştırması çok mantıklı bir karşılaştırmda değil.

Kısaca Duke 390 'dan önce 600 cc motorlara bakmıştım fakat 600 cc motorlar zaten kilo olarak MT09'dan daha ağır motorlar. Örneğin V-storm 215 KG ya da CBF600 de 222KG (eski kasa 215KG)

Ayrıca kullanımı kolay olan bir motorsiklet olduğundan bahsediliyor, gaz kolu tepkisi konusunda da denemeden birşey söylemek mümkün değil. Zaten eğitim alırsam da bunun için almayı düşünüyorum. Küçük CC'de yaptığım hatalar, büyük CC'de daha büyük sonuçlara neden olabilir. Şöyle hızlı giderim, uçarım kaçarım modunda biri değilim. Mevcut motorla da bir kaç düşük km kazam olduğu için, daha akıllı sürmeye çalışıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:04 ----------

@teknoali

xj6n fiyatı uygun, 4 silindir, yakıtı uygun evet ama insan MT07, MT09 gibi Yamaha'nın tüm umudunu bağladığı yeni serisini görünce bunlara yöneliyor. Ayrıca o da 200 KG üstü bir motorsiklet. MT07 eğer Türkiye'ye gelicekse ve fiyatı da söylendiği gibi uygun olursa, sanırım benim açımdan en mantıklısı, ama o gelmezse, MT09'u deneyip, eğitim alıp, alıp binerim gibi geliyor bu yorumlardan sonra. Ya da KTM Duke 390 için bir sürpriz yaparsa o da olabilir, sonuç olarak çok hafif bir motor, benim şuan kullandığım motorla aynı ağırlık seviyesinde.

Not: Yamaha'nın MT'sinin açılışı Maksimum Tork. Amerika'daki ABS'siz modelinin satış fiyatı 8000 USD, fakat avrupa ve İngiltere'de Türkiye'deki son kullanıcı fiyatıyla aynı fiyata satılıyor, ABS'li modeli 24000 TL'ye.

Eğer aynı segment karşılaştırma olayına girersek tabiki MT09, duke 390 nın dengi bir motorsiklet değil, daha çok Monster, Triumph Street Triple ile karşılaştırılabilecek bir motorsiklet. Fakat Türkiye'de yaşadığımızı hatırlarsak, fiyat olarak Ducati, Triumph ile karşılaştırılamıyacak fiyata, 600cc motorlardan 10 KG da olsa daha hafif bir motor yapmışlar.

Parasal olarak sorunum yok, ama bu kolay kazandığım anlamına gelmiyor.
    Bence mt-09 için çok erken 10 bg'den 115 hp sana hüsran olabilir(Profesyonelden eğitim alsanda bir yere kadar)...tecrübe şart(100 beygir ve üstü için)-araya bence 30-40 bg'lik bişey sıkıştırmalısın...cb125'in son süratinden mt-09'un 1 nci vitesi daha hızlı...(gençliğine yazık etme)
    NOT: bende cb125e yanında honda cb600f hornet var(2 tekerlek ve honda amblemleri haricinde hiç bir benzerlikleri yok-çok farklı 2 araç)...100 hp ve üstü makinalar tecrübe ,bilgi,birikim,deneyim ve özgüven ister...hata yapma şansın yoktur...(yaparsan canını alır-125'lik gibi değildir).
    Saygılar ve bol şans...
    The Power of The Dreams.

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    Ağırlık konusunda ise yanılıyorsunuz, Kawasaki er6n, Yamaha MT09'dan daha ağır bir makina (206 KG ABS'li dolu ağırlık), fiyat olarak da ABS'li 8700 euro, şuan kura göre MT09 ile aynı ya da biraz daha pahallı bir motorsiklet. Suzuki'nin Gladius ve GSR750'si de 200 KG'ın üzerinde motorsikletler. Yani 600 cc motor baktığımda da 200 KG civarında motorlardan bahsediyoruz ki MT09 zaten bunlardan hafif bir motorsiklet. Yani KG karşılaştırması çok mantıklı bir karşılaştırmda deği
    Önerdigim er6n er6f agırlık bakımından degil 72 hp ile daha rahat edebileceginizi düşündügümden önermiştim.

karar sizin mt 09'da iyi bir tercih olabilir egitimle.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Kendi deneyimlerime dayanarak, MT-09 CB125'ten sonra pek tavsiye etmeyeceğim bir motor. 2. motorda hafifliğin ve dengeli gücün çok çok önemli olduğunu düşünüyorum, CBF'ten sonraki 2. motorum Fazer'da zorluk çektim.

KTM Duke'un 125'ini kullandım, "ah şöyle 20-30HP daha güçlü olsa" diye hayıflandım, 390 geldi. Duke serisi inanılmaz eğlenceli ve kullanması kolay motorlar. Hafif oldukları için kontrolleri kontrolleri kolay, alışması ve öğrenmesi kolay. MT09'un Duke'a göre daha az hata affeden bir motor olacağını tahmin ediyorum.

Tabii arada eski MT-03'lere de bakabilirsiniz.

berketan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Henüz yok
    @doraemon Sana tavsiyem Yamaha MT-03 olur İkinci eli 11.000-13.500 arasında yakıtı 4.45 litre dolaylarında.50 bg, 660cc bir motosiklet.

Yamahanın xt660 motosikletinde kullanılan motor bu. Eğitim aldıktan sonra gayet kullanırsın gibime geliyor.

Aslında eğitimdeki hocaların karar vermesi daha doğru olur, onlardan da fikir al İnazuma ya da Duke 200' de düşünebilrsin

Kolay gelsin

HELLAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VSTROM BEYAZ
    Mt9 derim
    19000 veren 24 de verir

heineken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF 250 L
    2 motoruda AEA dan izleyin derim
    ______________RIDE THE LIGHTLING________________

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Ben 10 beygirlik Mondial 150 mashten,

Aşağı yukarı 25 beygir olan honda cbr 250r a geçtim.

Şöyle söyliyeyim , bana mt09 verseler şu halimle tereddüt ederim binsem mi diye.

10 beygirden 25 beygire geçiş beni epey zorladı. Virajlarda gaz açışlarında arka salmalar vs.

Açıkçası mt09 un o torkunu ve beygirini görünce hala korkuyorum.

Bence tanıdığınız 250cc motoru olan biri varsa rica edin , vermesse artçı olun, biraz gazlasın ne demek istediğimi anlarsınız.

125 lik bir cb den sonra intihar gibi birşey olur mt09 .

Umarım yanlış anlamamışsınızdır beni, sizin sağlığınız için mt09 u silin bence max 600 cc ...

Ama bana sorarsanız 250 cc yi 1-2 yıl kullanın , ondan sonra mt09 veya mt07 düşünürsünüz eğer gelirse tabii.
    lubof bunu beğendi.

brooklynnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yeşil fıstık 300
    Duke 200 böyle ise 390 ı çok merak ediyorum ikinci el Duke 390 düşünebilirsin

KeaSH-07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha bw's 100-honda cbr 250 r-(sym joyride 200i)
    ktm 390 gereksiz pahalı
    mt09 senin tecrubene fazla gider gibi
    bence mt-07yi beklemelisin

Motosikleti
    Aslında buraya yazış amacım benzer tecrübelere sahip deneyimli motorculardan fikir almaktı. Yoksa bu yıl motorsiklete başlarken, param var diye gidip 600cc motorla başlıyım modunda değildim. CB125e'yi de özellikle hızlı gitmediği için almıştım.

Herkese yorumları için teşekkürler, son durum şu şekilde; Kuruçeşme'deki YAMAHA bayisinden (Daytona Motor) MT07 Türkiye'ye geleceğini öğrendim. Ayrıca MT09'u da istersem, Yamaha Türkiye sitesinden test sürüşü ayarlıyabiliyormuşum. Muhtemelen fuara kadar ya da fuarda MT07'de gelir, test ederiz.

Şuan Türkiye'de Duke 390 segmentinde motorsiklet bulunmuyor malesef, ayrıca benim şuan acil bir motor ihtiyacım da yok, İstanbul'da havalar malum.

Ayrıca önümüzdeki fuara bu segmentte başka motorlar da gelebilir. Örneğin Honda'nın 500cc farklı tarzda motorsikletleri var, gelir mi bakalım. Şuan için son kararım, almadan önce test sürüşü yapmak ve ara segment gelecek motorları beklemek. Kış dönemi havalar iyi giderse, belki kışın, olmadı martta yaparım bu test sürüşlerini.

Duke 390'da marta kadar fiyatı ne olur bakalım, bugün yine euro çoşmuştu. Ayrıca Duke390'ın fiyatı, ödemeyemiceğim bir rakam değil. Sadece 390cc lik bir motora bu kadar para vermek mantıklı gelmiyor. Bir yıl kullanınca, ertesi yıl yine yükseltmek istiyeceğimden adım gibi eminim.

AEA'ın videolarını defalarca izledim, farklı videolar da izledim, ayrıca yurtdışında epey yorum okudum. Hatta Duke390 ile ilgili 125km/h den sonra titreşim hissediliyor gibi bir inceleme de okudum, canım sıkıldı. Kısaca son kararı mart, nisan dönemine bıraktım.

Şuan temiz ikinci el Volvo S40 bakıyorum, bakıyorum ama istediğim gibi bulamıyorum (Motorla ilgisi yok, motoru yine alacağım)
    http://forum.donanimhaber.com/m_84700467/f_//tm.htm#84736250

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler