Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Herkese Merhaba, Acemi Tecrübesi ve Soruları, Honda CB125e

Motovento
    REKLAM ALANI
    doraemon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 300 SE 2014, Honda CB125E 2012
    Herkese Merhaba

31 Yaşındayım, Beşiktaş merkezde oturuyorum.

Uzun bir yazı olduğu için, konunun özeti :125cc ile katılabileceğim ve bilinçli motorcuların olduğu motorsiklet gurupları, ya da gezilerine katılmak istiyorum.

Hazırlık
    • Motorsiklet ehliyetimi Mart 2013'de aldım.
    • B ehliyetini geçen yıl almıştım.
    • Motorkıyafetlerimin tümünü Nisan'da Japonya'dan aldım.
    • Mayıs'da Honda Güvenli Sürüş Eğitimi'ne katıldım.
    • Daha sonra bir süre motor almaktan vazgeçtim Biraz daha sonra Honda CB125E aldım (sıfır).

Motor Seçimi
    Bu motoru maddi durum nedeniyle değil, beyaz rengi hoşuma gittiği, hızlı gitmediği (özellikle rodaj dönemi süperdi , şehir içinde çok kıvrak olduğu, ağır olmadığı, honda servisi ve garantisi dolayısıyla aldım. Ayrıca hızlı gitmemesini de, yeni başlayan biri olarak avantaj olarak düşündüm.

Motor Kullanım Alışkanlığı
    • Motoru havuza gidip gelmek için aldım. Beşiktaş - Rumeli Hisarüstü arası.
    • Bunun dışında ilk 1000 km'de Beşiktaş- Sarıyer sahil ve Sarıyer Beşiktaş- Maslak üzerinden olan yolu kullandım.
    • 1000'km den sonra Beşiktaş - Caddebostan , Beşiktaş- İzmit rotaları da eklendi.
    • Şuan birçok yere motorumla gidiyorum, yarın haydarpaşa'da hastane muayenesine, dün akşam arkaşla taksimde buluşmaya kadar ulaşım aracı olarak kullanıyorum.

"Düşmeyen motorcu yoktur, henüz düşmemiş motorcu vardır."
    Şuana kadar çok km kat etmedim, çünkü motoru daha çok kısa mesafede kullanıyorum ve bu da toplam da çok km yapmıyor.
    Şuana kadar bir kazam oldu. Ortaköy'de otobüs duraklarının olduğu yerde, Beşiktaş istikametine giderken, yaklaşık 20 km/h hızla, bir taksici öneme kırdı ve sola doğru düştüm (nasıl düştüğümü çok hatırlamıyorum). Üzerimde temel koruma kıyafetleri olduğu için (motorsiklet ayakkabısı/yarı botu, dizlikli pantolon, içten giyilen dizlik, yazlık korumalı ceket, içten giyilen dirseklik, eldiven ve kask), hiç birşey olmadı. Ama motor üzerime düştüğü için, eğer üzerimde normal bir ayakkabı, ya da spor ayakkabısı olsaydı bir hafta bileğimle ilgili sıkıntı olabilirdi. Kazadan sonra ertesi gün biraz ağrı oldu o kadar.

Motorsiklet Kullanıcıları Hakkında
    • Bence trafikte çok fazla sayıda bilinçsiz motorsiklet kullanıcısı var. Artçısını kasksız bindiren mi ararsın, hiç bir koruma kıyafeti olmadan binenden, bu şekilde aşırı hız yapana kadar, her türlü adam var. Araba kullanırken pek dikkatimi çekmese de, şimdi yapılan her türlü saçmalık dikkatimi çekiyor.
    • Özellikle paket servislerin hiç bir kural tanımayan motor kullanımından bir motorsiklet sürücüsü olarak rahatsız oluyorum.
    • B ehliyeti alırken, motorsikletle ilgili her hangi bir eğitim verilmemesinin, genel trafiğe negatif etkisi olduğu kanısındayım. Motorsiklette ordan burdan fırlayan arabalar çok sıkıntı yaratıyor, fakat bu fırlamaların motor mu araba mı geliyor diye bir hesap yaptıklarını zannetmiyorum. Bence motoru adam yerine koymamaktan ziyade, motoru araba gibi düşünerek, araba gibi durabileceğini düşünüyorlar. Ya da herhangi özel birşey düşünme ihtiyaçları olmuyor, her zaman yaptıkları fırlamalık eylemini gerçekleştiriyorlar.
    • Ayrıca bir diğer problem, hemen herkesin çevresinde büyük(ya da küçük, ortanca) motorla başlayıp, koruma kıyafeti giymeden kaza yapmış birileri olduğu için, çok tehlikeli imajını yıkmak mümkün olmuyor.

Mevcut Durum
    • 250cc motora geçiş yapsam mı diye düşünüyorum. Ama çevremde motorunu deneyebileceğim birisi bulunmuyor. Bir arkadaşımda var kawasaki 250 ninja, ama O da sürekli yoğun vs ya da vermek istemiyor, bilemiyorum
    • Ayrıca şehir içinde kullanınca, ve tüm korumaları giyerek kullanınca, doğal olarak scooter almak geliyor bazen aklıma, bagajı dolayısıyla. Ama sonra vazgeçiyorum.
    • Bir kaç hafta önce Kırklareli'ne gitsem bir gün kalsam felan dedim, ama sonra tek sıkıcı olur diye vazgeçtim. 125cc ile katılabileceğim ve bilinçli motorcuların olduğu motorsiklet gurupları, ya da gezilerine katılmak istiyorum.
    fish does not think, cause fish knows everything

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    bizim yaptığımız buluşmalara 1300 cc ile de gelen oluyor,125 ilede..
    henüz mobiletli kimse gelmedi ama gelse onuda kabul ederiz,hatta motorsuz olanları bile...

bu durumda kendine sıkıntı yapma..cc ye göre değil yüreğe göre değerlendiririz biz..
    madlive, F54, -TAN- ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

madlive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vespa SLX 250 ie.
    Pazar günü sabahtan günübirlik İzmit Karamürsele gitmeye ne dersin?

Motosikleti
    @Samet Ağır

Sizin grubun buluşmalardan nasıl haber alabilirim?

@madlive

Teşekkürler, ama sıkıntıdan bu haftasonu Tenis kursuna başlamayı düşünüyorum, kurs öğleden sonra Etiler'de. Kurs kesin değil ama akşam dönmeyi mi tercih edersin yoksa, öğleden sonra dönülse de olur mu? Ben İzmit'liyim.

madlive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Vespa SLX 250 ie.
    Hayırlısı diyelim o zaman.

http://www.motosiklet.net/forum/etki...a-tanisma.html

Şu buluşmaya gideceğim kısmetse. Gelirsen güzel olur senin gibi yeni başlayan arkadaşlarım da olacak orada. Öneririm.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    bizim belli bir grubumuz yok..sadece birbirini seven,değer veren arkadaşlar var..birisi ortaya atar bişey, kafasına uyan,vakti olan katılır..

ramazanda olsaydın iftara gelirdin mesela..hemde 2 kere..

Motosikleti
    Arkadaşlar tekrar merhaba
    İşler epey yoğundu araya da bir kaç atraksiyon girdi yazamadım.
    Birde ufak kazam oldu, yine taksici yüzünden ama aslında kendi hatam. Trafik durduğu için duran araçların solundan gidiyordum, karşıdan gelen taksi yolun daraldığı yere önce girmek için gaza basınca, ön frene fazla abandım biraz da direksiyon yandı, kaydı teker sağa doğru devrildim, hız 10km civarı birşey olsa gerek birşey olmadı ama motor üzerimde ayaklarda çapraz altta kaldı, kalkamadım. Birisi geldi ayağımı kurtardım. Bir gün ağrıdı sonra geçti.

Sanırım bu ay sonu ya da ekim başı, bandırma, izmir üzerinden ege turu ya da gaza gelirsem akdeniz'e kadar ulaşan bir tur yapmayı düşünüyorum. Pek bir plan yapmadım ama önceki gezileri araştırıyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)