Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Topcase'e (Kappa-K35) Led Stop yapımı..

Motovento
    REKLAM ALANI
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Bu çantayı eski motosikletim için yapmıştım ve satınca üzerinde alıcıya gitti..
    ------------

Normalde çantanın içerisinde kablo geçen yuvalar hazırlanmış ancak, reflektörlü kırmızı plastiklerin bulunduğu kısımda lamba konulacak yer yok..Aslında lamba takılamıyordu bu çantaya ancak ben azmetmiştim

Öncelikle 1 m. lik kendinden silikonlu (su geçirmeyen) şerit led aldım : 35 TL.
    Sonra bunu 4 büyük 2 küçük altı parçaya ayırdım.

Lehimleme işini kendim beceremedim onun için bir ledciye gidip altta görüldüğü gibi birbirine paralel bağlantılı şekilde 3 sıra lehimlettim.

Şöyle bir şey oldu.

Daha sonra çantanın arkasındaki kırmızı kapakları söktüm..

O kapakların arkasındaki beyaz yansıtıcı kağıda ledleri şu şekilde yapıştırdım.

Daha sonra ledlerin ucundaki arka stop a bağlanacak kablolar geçsin diye çantanın arkasına düşük torklu bir matkapla iki minik delik açarak kabloları bu deliklerden içeriye verdim.

Temas metoduyla çalışsın yani çantayı yerine oturtunca bir şekilde devre kapansın istiyordum ancak rantabıl bir çözüm bulamadım..Dolayısı ile soketli bir sistem yaptım..Karanlık ve aydınlık ortamdaki görüntüleri şöyle oldu..

İkinci aşama fotoğrafları:

Öncelikle motosikletin arka kuyruğuna bir delik açıldı.

Arka fren lambasından getirilen bir kablo idi bu ve ucuna bir soket takıldı.

Sonrasında çantanın şekilde görünen kısmına bir delik açılarak onunda ucuna soket takıldı ve alta uzatıldı.

Neticede iş bitti ama soketli oldu..

Afiyet olsun

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    güzel bir çalışma olmuş,gece görünürlüğünü arttırmış,Kullandığın soket nasıl bir sey,nereden temin ettin?

Motosikleti
    Var
    Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel bir çalışma olmuş,gece görünürlüğünü arttırmış,Kullandığın soket nasıl bir sey,nereden temin ettin?
    Soketleri elektrikçiden aldım ama öyle çuvalla satılan türlerden gayet basit şeyler..Yalnız en önemli özelliği tırnaklı olması..titreşimde çıkmaması için..

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    Hocam bizim ledlerden hala ses seda yok
    Konuyu açınca aklıma geldi alıverelim bana da

Nipp10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    91 Honda CG 125
    35 TL çok değil mi sizce? O paraya bir kilo led alıyorum ben. Güzel olmuş tabi ki. Yalnız ortadaki ince parçayı arka park yapıp diğer iki led şeridini de fren lambasına bağlasaydın daha bir sükseli olurmuş.

dark_face - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 CBF 1000
    bende aldım bu ledlerden ama henüz monte etme şansım olmadı gerçekten çok yararlı bir çalışma olmuş. bir çok motorcu arkadaşımız geçe resmen silüet gibi gidiyor yolda. çok ucuz mailyetle yapılabilecek bir çalışma. motora çok az yük bindirerek yüksek ışık sağlanabiliyor. mutlaka hepimizin bu tarz bir sistem yapması lazım.

çok güzel paylaşım teşekkürler.
    Honda Hayat Onda...

Motosikleti
    Var
    Alıntı PIERzig adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bizim ledlerden hala ses seda yok
    Konuyu açınca aklıma geldi alıverelim bana da
    Uyyy diyorum sana
    bu hafta içi 1 mt. alıyorum ve yolluyorum sana..

Alıntı Nipp10 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    35 TL çok değil mi sizce? O paraya bir kilo led alıyorum ben. Güzel olmuş tabi ki. Yalnız ortadaki ince parçayı arka park yapıp diğer iki led şeridini de fren lambasına bağlasaydın daha bir sükseli olurmuş.
    O kiloyla aldığın ledler sanırım sadece çıplak led..
    Benim aldıklarımda ise ledler şeritte, dirençleri takılmış, devreye bağlanmış ve silikon kaplı..su geçirmezliği sağlanmış..muhakka pahalıya almışımdır ama arka ışığa vereceğim paradan daha ucuz olduğu da kesin..
    elbette led şeritlerini kendin imal edersen daha ucuza gelir

o dediğin sistemide düşündüm ama onun için 2 katı kalınlıkta kablo geçmesi gerekecekti ve o haliyle o arka kırmızı plastiklere ekstra pot yapacaktı..benim yaptığım sistemde kablolar çantanın içinden dahi gözükmüyordu..ama ekstra kabloyla çana içinden görünür şekilde kablo geçirmek gerekecekti vs..yani o hali çok güzel ma çok uğraştırıcı ve bunun gibi orjinalmişcesine görünmeyeceği için vazgeçmiştim

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende ışın kılıcı istiyorum yapar mısınız ?
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Nipp10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    91 Honda CG 125
    Söylemeyi unuttum afdersiniz. Çıplak ledleri motorun kendi stop lambasının içine döşedim ben. Arkaya da tahta çanta yaptım onda da elektrik panosu lambası kullandım.

metanecho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS K4, DL650 K5 - 93 323 HB
    osbourne, paralel bağladım derken eminmisin? bana seri ibi geldi sanki. sankisi fazla detaylı baktımda seri bağlantı bu.
    B rh(+)
    Aynada Herkesin Baktığı Yabancı

Burningred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ayni cantadan bendede var. benim merak ettigim. ledler o dar yere nasil siğdi ?

Motosikleti
    Alıntı Burningred adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ayni cantadan bendede var. benim merak ettigim. ledler o dar yere nasil siğdi ?
    biraz bombe yapıyor ama sığıyor, su geçirmez olduğu için sorun yok. ebay'dan aldım ben 1 metre su geçirmez kargo dahil 14 dolara. geldi bugün kestim biçtim lehimleyim silikonlayım monteleyim dedim. yıllar sonra ikinci lehim denememde de başarısız oldum :D bugün 3 oto elektrikçisine gittim montajı yapalım diye hepsi işim var uğraşamam dedi :D yarın bi elektronikçiye gidip lehim silikon işini halledeceğim sonrası kolay zaten.
    B rh(+)

maerhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-03
    Alıntı metanecho adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    osbourne, paralel bağladım derken eminmisin? bana seri ibi geldi sanki. sankisi fazla detaylı baktımda seri bağlantı bu.
    atlamış gibi oldum ama bu üç parça resimde birbirine paralel bağlanmış. Şerit içindeki sistem ise: her üç led + bir direnç (değerini hatırlamıyorum) birbirine seri bağlı, bu üçlü gruplar birbirine paralel bağlı.

Motosikleti
    Alıntı maerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    atlamış gibi oldum ama bu üç parça resimde birbirine paralel bağlanmış. Şerit içindeki sistem ise: her üç led + bir direnç (değerini hatırlamıyorum) birbirine seri bağlı, bu üçlü gruplar birbirine paralel bağlı.
    ne demek atlamış gibi olmak ;) doğru diyorsun paralel, seri olması için diğer uçlardan alıp bu uca bağlaması lazımdı. gireni ortadan giriyor gibi düşününce paralalelim diye bağırıyor ama altta olunca kafa karıştı benim :D
    B rh(+)

Motosikleti
    Var
    Ledlerin içini bilmiyorum ama led şeritleri birbirine paralel bağlanmıştı..
    Silikonlu ledin bombe yapması olayı doğrudur ancak düzgün bir şekilde takınca dışarıdan belli olmayacak bir potlaşma yapıyordu..
    Çok sorun değil yani..

Led şeritlerinin montajı cidden ince iş bu arada
    Ben evde kafayı yemiştim ama sağolsun burada ledçi dükkanları var..Birindeki amca 5 dk. da hallettiydi..
    Gerçi şimdi bu topcase nerelerdedir, kimlerledir bilemiyorum

Motosikleti
    MT-03
    Alıntı metanecho adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ne demek atlamış gibi olmak ;) doğru diyorsun paralel, seri olması için diğer uçlardan alıp bu uca bağlaması lazımdı. gireni ortadan giriyor gibi düşününce paralalelim diye bağırıyor ama altta olunca kafa karıştı benim :D
    aynen hocam.

@Osbourne:

Hocam, az önce arada söylemeyi unutmuşum, çok güzel çalışma, çok önceden görmüştüm ve beni ledler konusunda bir çok fikre yönlendiren bir başlık ama daha önce bir teşekkür bile yazmadığımı farkettim şimdi, ellerine sağlık, teşekkürler

Süper olmuş.. Görünürlüğü çok arttırıcı bir yöntem..

Motosikleti
    Var
    Alıntı maerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynen hocam.

@Osbourne:

Hocam, az önce arada söylemeyi unutmuşum, çok güzel çalışma, çok önceden görmüştüm ve beni ledler konusunda bir çok fikre yönlendiren bir başlık ama daha önce bir teşekkür bile yazmadığımı farkettim şimdi, ellerine sağlık, teşekkürler
    Teşekkürler ama satılan motorumla birlikte gitmişti..Vallahi yaramı depreştirdin desem yeridir

Unique693 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 600F4İ
    Çok güzel ve başarılı bir uygulama tebrikler
    HONDA

Motosikleti
    MT-03
    Alıntı Osbourne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler ama satılan motorumla birlikte gitmişti..Vallahi yaramı depreştirdin desem yeridir
    o zaman 250 mct nin (bilmiyorum varsa eğer) yan çantaların arkasına led stop yapmayı düşünürsen lehimleri ben yapabilirim

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler