Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hyosung GV250 Detaylı Temizlik ve Bakım - Resimli (Zincir, Ön ve Arka Dişli)

Motovento
    REKLAM ALANI
    dadaş-bb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    Selamun aleyküm değerli iki teker dostları,

Havalar artık ısınmaya başlıyor ve uzun yolculuklar yapmak için sabırsızlanıyoruz. Fakat yolculuklarımızda bize yoldaş olan ve biz sefasını sürerken o (motorumuz) cefamızı çekiyor yükümüzü taşıyor.

O zaman ne yapmalı, motorumuz ne olursa olsun çin,kore,japon vs her daim bakımlı ve kullanılabilir durumda hazır tutmalıyız ki gideceğimiz yerlere sorunsuz şekilde ulaşabilelim.

Gelelim bugün yaptıklarıma;

- Sağ ve sol kumanda kabloları
    - Hidrolik yağı kablosu
    - Fren ve debriyaj kabloları
    - Motora giden ve hassas ana kabloları

ve diğer korunması gereken kabloları kablo korucu hortum ile hepsini elden geçirdim.

Mekanik olarak bakım ve temizlik isteyen bütün yerleri temizledim onardım.

- Yeni PHILIPS marka 12V 55/60 W ampül takıldı (%130 fazla ışık veriyor)
    - Arka sırtlık süngeri değiştirildi.
    - Sürücü sırtlığı yıpranmıştı.Yeni deri ve sünger ile yapıldı.
    - Ön siperlik camı bağlantı aparatları yenilendi ve sağlamlaştırıldı.
    - Arka dişli temizlendi.
    - Ön dişli ve dişli çevresi motor blok kısmı kirlerden arındırıldı.
    - Arka jantta ki çıkmayan lekeler temizlendi.
    - Arka çanta demirine bağlı olan yan ayaklık demirler söküldü. (ilerleyen zamanlarda çanta demiri yapılacak)
    - Zincir detaylı temizliği yapıldı, yerine takıldı ve yağlandı.

Kullanılan malzemeler;

- Yarım litre gaz yağı ( zincir, jant ve dişlileri temizlemek için)
    Gaz yağını sanayiden buldum aldım, litresi 7 tl ve 1.5 litre pet şişe tam 10 tl ye aldım.

- Yanmış yağ (zinciri yağlamak için)
    Sanayide çoğu yerde var, bir selam verdiniz mi zaten sohbet muhabbet derken para bile almıyorlar

- Kablo koruyucu boruları sanayiden aldım elektrikçilerde bulunuyor. Metresi 2 tl.

- Yetecek kadar bez

Geri kalanı da zaten takım çantasında görünmektedir.

Buyurun fotoğraflar iyi seyirler

************************************************** ****************************

Sanayiden ampulü aldım ve hemen taktım.

Motoru aldığım zaman sahibi söyledi kappa marka ön cam varmış kırılmış, ama aparatlar sağlamdı onları aldım bende camın üzerinden yeni aldığım camda ki aparatlar basit olduğu için en azıdan gidon bağlantıları şu an taş gibi oldu

(internetten baktım o gördüğünüz iki tane kappa aparat 100 tl civarıydı )

Sağdaki sırtlık bildiğiniz gibi standart olarak takılan arka sırtlıktır.

Fakat çanta takımı alınca eski sırtlık boşa çıktı. Zaten yıpranmış yırtıktı.Bende yenilettim başka şekilde değerlendireceğim.

Soldaki ise gördüğünüz gibi çantayla birlikte kullanılan sırtlıktır fakat içi çok çok sertti o da süngerle değiştirildi.

Kabloların hepsi plastik cırt ile gidona bağlıydı bende kötü görüntüyü yok etmek için hepsine aynı şekil ve düzen verdim hemde korucu olması için bu şekilde yaptım.

Önden görünüş kablolar ve ön siperlik.

Ön siperlik far üstü eğri gibi görünüyor fakat eğri değildir poz hatası diyelim

Motor bloğundan gelen ve ön dişli zincir kısmında olan kablolar onarıldı temizlendi.

Sigortaya gelen kabloya koruyucu takıldı.

Stop, sinyal vs arka çamurluğa giren elektrik kabloya korucu takıldı.

Eski sahibi alarm takmıştı ve bir sürü kablo karmaşası vardı hepsini söktüm çıkardım.

Akü beyin ve çevresi wd40 ile temizlendi.

Evet gelelim ince işe zincir ve dişli temizliğine

Ellerim yağlı pis olduğu için adım adım resim çekemedim, bu kadar çektik işte şükredin

Ön dişliye, zincire ve dişlinin çevresine motor bloğuna iyi bakın birazdan aradaki farkı göreceksiniz.

Motoru orta sehpaya aldıktan sonra zincirin üzerinde lokmalı pim yerlerini söküyoruz ve zinciri çıkarıyoruz.

Daha sonra zincirin sığacağı bir kaba yarım litre gaz yağını döküyoruz. Zincirin pislik durumuna göre daha az kullanabilirsiniz.

Zincir gaz yağının içindeyken fırça yardımı ile güzelce yıkıyoruz.

Biraz bekledikten sonra diğer tarafı çevirip aynı şekilde temizliyoruz.

Pis gaz yağını dökmeyin çünkü ön ve arka dişliyi o gaz yağı ile temizleyeceğiz.

Zinciri dışarı çıkarıp aralarını güzelce temizliyoruz.

Sonra rahatça temizlemek için bir yere asıyoruz benim hemen yanımda kamyon vardı ona astım temizledim.

Sert telli fırça ile gaz yağına batırıp güzelce zincirin aralarını siliyoruz daha sonra bez ile zinciri güzelce kurulayıp temizliyoruz.

Kalan pis gaz yağı ile arka dişi ve jant da ki çıkmayan zift leke vs onları silip temizliyoruz.

Motor bloğu ana kabloları pis ve emniyetsiz durumdaydı temizledim ve bantladım.

Kalan pis yağı ile zincir muhafazasını ve ön dişli muhafazasını temizledim çamur aktı resmen bilen bilir o kısımların nasıl pislendiğini.

Ve sonunda temizlik bitti. Çok çok detay olmasa da parmağımın girmediği yerleri bezi tornavidanın ucuna sardım ve gaz yağı ile temizledim. Sanırım eski haline göre bu hali kat kat şükürlük

Zincir takıldı ve yağlandı.

Bunlarda çalışma arkadaşlarım

Bu benden olsun.

Dolunay bulutların arasında süzülürken.

Hadi sağlıcakla kalın. Herkesin her şey gönlünce olsun.
    @hmet42, ogzcngdk, shooter1 ve 6 diğerleri bunu beğendiler..
    BİZ; KANINI VE CANINI BU VATAN İÇİN FEDA EDENLER VE GÖZÜ YAŞLI ANALAR İÇİN SAVAŞIRIZ...!

"AKINCILAR..."

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    beyler size tavsiyem wd40 la sakın motor bloguna sıkıp bırakmayın .ya da akü ve elektirik aksamına sıkıpta bırakmayın.wd40 alev alıcı motoru tutuşturursunuz .çok amaçlı olduğu için heryerde kullanılıyor ama çoğu yanlış .mesela kontak ve düğmelerde sıvı gress kullanılmalı.üstüne üstlük sıvı gresler yanıcı olmaz iletirlerde .zincirede sıkar bazıları ancak solvent içerir keçeleri bozar .gazyagınında solvent içerenleri vardır .

uzun lafın kısası eline sağlık hocam
    dadaş-bb bunu beğendi.

Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    Alıntı motorcu48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    beyler size tavsiyem wd40 la sakın motor bloguna sıkıp bırakmayın .ya da akü ve elektirik aksamına sıkıpta bırakmayın.wd40 alev alıcı motoru tutuşturursunuz .çok amaçlı olduğu için heryerde kullanılıyor ama çoğu yanlış .mesela kontak ve düğmelerde sıvı gress kullanılmalı.üstüne üstlük sıvı gresler yanıcı olmaz iletirlerde .zincirede sıkar bazıları ancak solvent içerir keçeleri bozar .gazyagınında solvent içerenleri vardır .

Wd40 ile motor bloğuna ve sorun yaratacak hiç yere sıkmadım sıkmam da

Hepsi gaz yağı ile silindi temizlendi.

Wd40 sadece 2 tane vida sökerken sıktım başka kullanmadım
    motorcu48 bunu beğendi.
    BİZ; KANINI VE CANINI BU VATAN İÇİN FEDA EDENLER VE GÖZÜ YAŞLI ANALAR İÇİN SAVAŞIRIZ...!

"AKINCILAR..."

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    Alıntı dadaş-bb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Wd40 ile motor bloğuna ve sorun yaratacak hiç yere sıkmadım sıkmam da

Hepsi gaz yağı ile silindi temizlendi.

Wd40 sadece 2 tane vida sökerken sıktım başka kullanmadım
    yok hocam ondan demedim.aklıma geldi orada wd40 gördüm de .şu sıralar wd40 popilerliği tavan yapmış heryere sıkın korkmayın deniyorda aslında motoru komple yakılma tehlikesi var bilmeyenlere belki yol gösteririm diye söyledim .
    dadaş-bb bunu beğendi.
    Mustafa Kemal Atatürk

Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    yok hocam ondan demedim.aklıma geldi orada wd40 gördüm de .şu sıralar wd40 popilerliği tavan yapmış heryere sıkın korkmayın deniyorda aslında motoru komple yakılma tehlikesi var bilmeyenlere belki yol gösteririm diye söyledim .
    Aynen öyle valla herkes bir telden üfürünce karmaşa oluyor

"AKINCILAR..."

almpoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB650F
    abi valla helal olsun harika bir temizlik çalışması olmuş benim akü probleminide çözdük nihayet servis garantiden değiştirdiği akü bitikmiş arkadaştan bir akü aldım şimdi canavar gibi sisleri bile saatlerce açık bıraksam bitmiyor.Ben kablolardan muzdaripim senin o plastik hortumlardan bulmaya çalışacağım soketlerede bir çözüm bulmam lazım ne zaman yıkasam su içinde kalıyor oksitlenme yapıyor.Elektrik tesisatını elden geçireceğim anlayacağın.
    dadaş-bb bunu beğendi.

Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    Sağol ibrahim,

Valla her yıkamadan sonra bezin ve elinin girebildiği her yeri kurula ve sulu bırakma kablo ve düğmeleri yağla daha iyi olur.

Benimde daha ufak tefek yapacaklarım var fırsat oldukça yapıyorum.
    almpoz bunu beğendi.

"AKINCILAR..."

almpoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB650F
    takipteyim
    dadaş-bb bunu beğendi.

Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    Tamam..

Guncel

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok güzel olmuş. detaylı temizliğin ilk aşaması..
    dadaş-bb bunu beğendi.

Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok güzel olmuş. detaylı temizliğin ilk aşaması..

Teşekkür ederim motorcu kişi eli iş tutmalı bence gidip fırsatçı usta diye takılan tiplere para kaptırmamalıdır.

Dün ampul ararken sanayide, bir dükkan var adam ses sitemi monte falan yapıyor lastik satıyor ufak tefekte elektronik malzemeler var gözü tok heralde 25 lira dedi osram marka %30 fazla ışık veriyor.

Gittim başka dükkana sordum aynı marka ampul 15 liradı sonra phılıps %130 ışık veren ampul önerdi 25 liraya bende onu aldım.

"AKINCILAR..."

2move - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dostum ellerine saglik.
    sormak istedigim muhim birsey var. Zincir temizlemek icin zinciri komple sokmek istiyorum. Kisaca hangi alet gerekir ve nasil yapilir anlatabilirmisin. Takarken arka tekeri gevsetmek gerekirmi

Motosikleti
    'ni Sattı. Arayışlarda
    Tesekkur ederim.

Tekerle falan isin yok. Kolay olmasi icin ön disli muhafazasini sökuyorsun sonra zincir muhafazasini sökuyorsun.

motoru orta sehpaya al vitesi bosa al sonra arka tekeri cevir arka disliden zincire bak gorursun sekman pimi var baklalarda ve zincirde bir tane olur. Ucu biraz genis tornavida ile destekleyip pimlerin tutuldugu pula yavasca bir iki tane vurdun mu cikar yerinden. Sonra zaten disli cikiyor yeriden ve zinciri rahatlikla cikarirsin.

2move - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cok saolasin. Musayit bir zamanimda yapicam. Sokmeden temizlik baydi

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor

hocam orijinal wd40 yanıcı değildir. isterseniz çakmakla deneyin. sadece sahte ve wd40 benzeri ürünler yanıcıdır.
    dadaş-bb bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)