Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Led farda son nokta: 1620 lümen

Motovento
    REKLAM ALANI
    sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    pcb plakası ile soğutucu arasına termal macun da sürdün mü acaba?

iki metal ne kadar düzgün görünse de, vidaladığında birbirlerine bütün yüzeyleri ile temas etmezler. 3 - 5 noktadan temas ederler ve geri kalan yerlerde boşluk kalır. bu da ısının transferini zorlaştırır.

termal macun bu boşlukları doldurur. ısıyı da iyi ilettiği için soğutucu daha verimli olur.

far tasarımına diyecek birşeyim yok. estetik olarak bence çok kurtarmıyor lakin kesinlikle işlevseldir...

son olarak, da elektroniği... lm317 ile de bir devre tasarlanabilir. ancak 7812 yi tek başına kullandıysanız ne kadar uzun ömürlü ledler olur bilemedim.
    maxi97 bunu beğendi.
    !?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    farcob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    [QUOTE=Arjantinli69;2786849]abi baya ugraşmışsın güzelde olmuş ama önde tek başına durunca pek estetik durmuyor gibi,sen en iyisi hazır elin degmişken birtane daha yapıp sağlı-sollu montaj yapsan daha iyi göze hitap eder sanki.hem daha çok ışık alırsın [/QUOTE

ben bunu direk ön far olarak tasarladım. sis farı değil. eski farlar hiç aydınlatmaz olmuştu. şimdi önümü
    görebiliyorum. 1620 lm bayağı iyi bir rakam. sağlı sollu 2 tane koymak için biraz büyük. 10x10 cm ebatlar.
    farın içine monte et diyen de var yorumların için teşekkürler.

---------- Post added at 11:01 ---------- Previous post was at 10:42 ----------

Alıntı sinanbicak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Power ledler ısındııkça çektikleri akım artar diye biliyorum.Sonuç olarak akım engelleyici bir devre kullanmazsanız ledler yandıkça ısınır ısındıkça çektikleri akım artar ve bir süre sonra bum. Bunun için driver devreler var.Söyleki,örnek olarak bu led 1 ampere kadar dayanabiliyorsa,bahsettiğim driver devresi bu les ısınıp 1.2 amper çekmek istediğinde bunu engelleyecektir.Belki kullanımda hemen patlatmıyordur ledi ama ömrünü kısaltacağı kesin. Yinede güzel başarılı bir proje olmuş ellerinize sağlık,özellikle şerit led çok hoş durmuş.
    9 tane 3w power lede hazır sürücü yok gibi olsa bile + masraf sonra bu sürücüyü nereye koyacağım.
    şimdi ledler için 50,000 saat ömür biçiyorlar, bu ömürü yakalamak için uygun soğutucu driver vs
    yapmamız gerekiyor. yapmazsak ömrü kısalır. diyelim 5000 saate düştü. düşsün. motorun ömrü ne kadar?
    5000 saat 400,000 km yapar? benim motor o kadar gidecek mi. diyelim 1000 saatte bitti ledleri değiştirmek
    sürücünün fiyatından ucuz. bundan evvelki led farımı (1wx6 led) 10,000 km kullandım,hiç birşey olmadı.
    bırak sürücüyü 7812 bile yoktu devrede, yani 14 voltu aşan akımlara maruz kaldı selamlar

---------- Post added at 11:37 ---------- Previous post was at 11:01 ----------

Alıntı sessizsakin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pcb plakası ile soğutucu arasına termal macun da sürdün mü acaba?

iki metal ne kadar düzgün görünse de, vidaladığında birbirlerine bütün yüzeyleri ile temas etmezler. 3 - 5 noktadan temas ederler ve geri kalan yerlerde boşluk kalır. bu da ısının transferini zorlaştırır.

termal macun bu boşlukları doldurur. ısıyı da iyi ilettiği için soğutucu daha verimli olur.

far tasarımına diyecek birşeyim yok. estetik olarak bence çok kurtarmıyor lakin kesinlikle işlevseldir...

son olarak, da elektroniği... lm317 ile de bir devre tasarlanabilir. ancak 7812 yi tek başına kullandıysanız ne kadar uzun ömürlü ledler olur bilemedim.
    haklısın zaten en büyük sıkıntım bu oldu.koskoca karaköy piyasasında: pcb'deki vida delikleri vida yuvalarına uyan soğutucu yok?
    bu yüzden cıvatayla tutturdum, pcb kastırdı soğutucuya eşit basmadı. termal macun yarım mm boşlukta dolgu yapıp ısıyı
    iletirmi? 9 tane 3w lede bir 7812 yetermi? sistemim kaç amper çekiyor? birisine ölçtürdüm 1,3a dedi inanmadım bence 2,1 A olmalı
    çünkü ledler 700mA. üçerli gruplar halinde bağlandı. farı bir saat yanık bıraktım akü 1 v azaldı,13,85v'dan 12,85v'a düştü.
    burdan yola çıkarak amper hesaplanabilirmi? her bir lede 4v geliyor gerçi ledlerin çalışma aralığı 3,6-3,8v 7811 bulamadım
    lm317 burda işe yararmı? farın arka kapağında delikler var ısının çıkması için. haraket halinde iken burada vakum oluşacağını
    içerde oluşan sıcak havanın dışarı atılacağını düşünüyorum. selamlar

enreka_tr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 250 Olucak İnş :)
    mitralyöz gibi olmuş ha el işi şahane ama

Motosikleti
    honda cbf 150
    Alıntı enreka_tr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mitralyöz gibi olmuş ha el işi şahane ama
    haklısın mitralyöz gibi oldu. beni makaslayan arabaların
    arkasından asılacam tetiğe..

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    abi bu 3w ledlerin maliyeti nedir birde pbc tekli olarak varmı bana 1 tane uzun 1 tanede kısa için lazım

canekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC700x
    Ellerine sağlık Faruk bey.

El yapımı böyle bir şey oldukça başarılı. evet estetik biraz eksik ama ev çalışması için oldukça başarılı çünkü sistem büyük.

bende görünürlük için 6x1w lık powerled leri yuvarlak pcb ye dar açılı lensle koydum ama güzel olsun diye aluminyum borudan far tası yapıyorum.umarım vakit bulursam bitireceğim yakın zamanda.

size bir sorum olacak arkaya otomobillerdeki 3.stop lambaları gibi, kırmızı power ledlerle 4,5 yada 6 (bu fazla uzun olabilir çirkin durabilir motorda) ek stop yapacağım. (zaten çanta içini eski motordaki gibi 3 çipli kırmızı ledle arka parklara bağlayacağım) ama stop yakınca ek ve kuvvetli yanması için böyle bir şey düşündüm.

siz daha önce sanki aluminyum bir kasa içine 5 li power led ve lensler koymuştunuz. öyle 4 yada 5 li düz pcbler için kasa nereden bulabilirim? doğrudan bir adres tarifiniz varsa sevinirim.

Motosikleti
    honda cbf 150
    Alıntı canekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ellerine sağlık Faruk bey.

El yapımı böyle bir şey oldukça başarılı. evet estetik biraz eksik ama ev çalışması için oldukça başarılı çünkü sistem büyük.

bende görünürlük için 6x1w lık powerled leri yuvarlak pcb ye dar açılı lensle koydum ama güzel olsun diye aluminyum borudan far tası yapıyorum.umarım vakit bulursam bitireceğim yakın zamanda.

size bir sorum olacak arkaya otomobillerdeki 3.stop lambaları gibi, kırmızı power ledlerle 4,5 yada 6 (bu fazla uzun olabilir çirkin durabilir motorda) ek stop yapacağım. (zaten çanta içini eski motordaki gibi 3 çipli kırmızı ledle arka parklara bağlayacağım) ama stop yakınca ek ve kuvvetli yanması için böyle bir şey düşündüm.

siz daha önce sanki aluminyum bir kasa içine 5 li power led ve lensler koymuştunuz. öyle 4 yada 5 li düz pcbler için kasa nereden bulabilirim? doğrudan bir adres tarifiniz varsa sevinirim.
    karaköy abed handa emre led var orda yaptırabilirsin.0212 245 01 09 pcb ye led montajı kasası vs siteside var.
    star klips diye bir yerdede arka stop için smd ledli ampül var. 5 kanatlı

By farcob at 2011-08-30

---------- Post added at 00:21 ---------- Previous post was at 00:11 ----------

Alıntı berk_cglr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi bu 3w ledlerin maliyeti nedir birde pbc tekli olarak varmı bana 1 tane uzun 1 tanede kısa için lazım
    tekli olarak star pcb var ama 3 w led çok ısınır alüminyum soğutucu koyman lazım. 3 w led maliyetli değil soğutucu vs maliyetli. tek bir 3 w led yakmakta mantıklı değil devreye koyduğun dirençler fazla ısınır. 1 w led kullanırsan soğutucuya gerek kalmaz pcb ile iş biter. 6 tane 1w led 12 v yapar akımı regüle etmek içinde 7812 kullanırsın.

canekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC700x
    Teşekkürker Faruk bey.
    Ben 2.stop, sadece frene basınca yanacak bir ufak ama kuvvetli birşey istediğimden, power led kullanacağım.sagolun.

Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Aydınlatması güzeldir eminim ama karşı taraftan gelen sürücüler pek memnun olmayacaktır.
    Bilge değil sadece ahmaklar her şeyi bilir.

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    [QUOTE=farcob;2786927]
    Alıntı Arjantinli69 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi baya ugraşmışsın güzelde olmuş ama önde tek başına durunca pek estetik durmuyor gibi,sen en iyisi hazır elin degmişken birtane daha yapıp sağlı-sollu montaj yapsan daha iyi göze hitap eder sanki.hem daha çok ışık alırsın [/QUOTE

ben bunu direk ön far olarak tasarladım. sis farı değil. eski farlar hiç aydınlatmaz olmuştu. şimdi önümü
    görebiliyorum. 1620 lm bayağı iyi bir rakam. sağlı sollu 2 tane koymak için biraz büyük. 10x10 cm ebatlar.
    farın içine monte et diyen de var yorumların için teşekkürler.

---------- Post added at 11:01 ---------- Previous post was at 10:42 ----------

9 tane 3w power lede hazır sürücü yok gibi olsa bile + masraf sonra bu sürücüyü nereye koyacağım.
    şimdi ledler için 50,000 saat ömür biçiyorlar, bu ömürü yakalamak için uygun soğutucu driver vs
    yapmamız gerekiyor. yapmazsak ömrü kısalır. diyelim 5000 saate düştü. düşsün. motorun ömrü ne kadar?
    5000 saat 400,000 km yapar? benim motor o kadar gidecek mi. diyelim 1000 saatte bitti ledleri değiştirmek
    sürücünün fiyatından ucuz. bundan evvelki led farımı (1wx6 led) 10,000 km kullandım,hiç birşey olmadı.
    bırak sürücüyü 7812 bile yoktu devrede, yani 14 voltu aşan akımlara maruz kaldı selamlar

---------- Post added at 11:37 ---------- Previous post was at 11:01 ----------

haklısın zaten en büyük sıkıntım bu oldu.koskoca karaköy piyasasında: pcb'deki vida delikleri vida yuvalarına uyan soğutucu yok?
    bu yüzden cıvatayla tutturdum, pcb kastırdı soğutucuya eşit basmadı. termal macun yarım mm boşlukta dolgu yapıp ısıyı
    iletirmi? 9 tane 3w lede bir 7812 yetermi? sistemim kaç amper çekiyor? birisine ölçtürdüm 1,3a dedi inanmadım bence 2,1 A olmalı
    çünkü ledler 700mA. üçerli gruplar halinde bağlandı. farı bir saat yanık bıraktım akü 1 v azaldı,13,85v'dan 12,85v'a düştü.
    burdan yola çıkarak amper hesaplanabilirmi? her bir lede 4v geliyor gerçi ledlerin çalışma aralığı 3,6-3,8v 7811 bulamadım
    lm317 burda işe yararmı? farın arka kapağında delikler var ısının çıkması için. haraket halinde iken burada vakum oluşacağını
    içerde oluşan sıcak havanın dışarı atılacağını düşünüyorum. selamlar
    7812 gibi entegreler bu tür işlerde tek başlarına yeterli olmazlar. onun yerine, bu entegreyi denetçi gibi kullanıp, asıl voltaj ayarlamasını bir transistöre yaptırmak lazım,

bunun için de internette powerled driver with lm317 yazsanız bir çok örnek devre şeması çıkacağını düşünüyorum.

karaköy piyasasında standart ürünler bulunur ve sizin gibi yüzlerce kişi oradadır bir gün içinde. oradaki insanlar da, 3 - 5 liralık alışveriş yapanlara zaman ayırmayı sevmezler. perşembe pazarında aralarda bir kaç alüminyumcu var. oralardan istediğiniz ebatlarda soğutucu olabilecek alüminyumlar bulabilirsiniz. eski pclerin işlemci soğutucuları olabilir. elektronik hurdalıklarında bulunur bolca... delik açmak için de el becerisi yeterli. netekim o da sizde var gibi

tek bir entegre kullanmak yerine, düzgün bir devre yapın, yada hazır alın.

termal macun olmamasındansa, yarım milimetreyi termal macunla doldurmak daha iyidir. mutlaka kullanın. size göre boşluk yoksa bile kullanın.

soğutucu plakayı kendiniz yapın

multimetre denen cihazlarla amper ölçümü yapılabiliyor. internette ampermetre kullanımı diye ararsanız öğrenebilirsiniz. devreye ampermetre bağlayarak devrenin çektiği akımı görebilirsiniz.

iyi bir sürücü devre yapabilirseniz, voltajı ayarlayarak led parlaklığını da belirler, çekilen akım ile istediğiniz parlaklığa karar verebilirsiniz.

Elbette bunlar biraz elektronik deneyimi gerektiriyor. ama işin içine girince o kadar karmaşık değil.

sevgiler saygılar...
    !?

Motosikleti
    honda cbf 150
    kadir arkadaşım yorum ve tavsiyelerin için sağol. 7812 12 v da sabitliyor, enerjiyi direk aküden aldım. koyduğum ilk fotoda soğutucuyu
    görebilirsin. böyle bir soğutucu nasıl yapılabilir perşembe pazarındaki alüminyumcularda yuvarlak soğutucu yok, motor giderken ayrıca soğutma yapıyor farın arka kapagında delikler var

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cbf150,(bayan isimlerine inat) CaBBaR VT750 Shadow
    Ellere sağlık.

Motosikleti
    ASYA-TAY-200
    işlevsel olarak güzeldir ancak estetik bakımından kötü ellerinize sağlık...

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler