Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Akü Sorusu - Akü Sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    Merhaba

malum sezon açılıyor ufaktan hazırlıkları yapmaya başladım motosikletim için.

Geçen sezon motorumu kapatmadan kısa bir süre önce far anahtarını açık bırakmışım ama kontak kapalı olduğundan farlar yanmıyordu, sabah geldiğimde ise motor marşı almıyordu, yarım tur çevirip bırakıyordu, ben de ayak marşıyla çalışıtrdım ama bir süre sürdükten sonra motoru durdurunca, marş düğmesine basınca marş alıyordu.

burada sorun nerde olabilir?

diğer yandan;

aküyü söktüm ve baktığımda sıvılar klavuz çizgilerin arasındaydı. motoru depoladım ve bir iki hafta sonra aküsüz vaziyette motorumu ayak marşıyla çalıştırdım ve 1-2 km yol yaptım ama yokuşlarda vs. tekliyordu hatta stop ediyordu.

aküsüz çalıştırınca dinamonun yeterince elektrik üretemeyip bujileri çalıştıramadğını dolayısıyla yanmamış benzinin teklemeye neden olduğunu düşünüyorum.

sizce de öyle midir?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha YZF R125
    evet aküsüz tekleme sebebi büyük ihtimal odur ama kontak kapalı haldeyken farları acık bıraksan da bsy olmaması lazım... sonucta kontaktan tüm elektrik kesik, VEYA bi motorun şasisinde bi elektrik kacagı war... ondan da olabilir. ama oda olsa akünü temelli bitirir di ??
    walla kardes bnm bile aklım karışdı şimdi
    ::xrock:: [B][I][COLOR="#FF0000"]YaMaHa[/COLOR][/I][/B] [COLOR="#B22222"]YA[/COLOR]rış[COLOR="#B22222"]MA[/COLOR]kinası[COLOR="#B22222"]HA[/COLOR]cı , [COLOR="#800080"]BİNİVEEE GARİİİ !!![/COLOR] ::xrock::

gorkemuls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı gangster90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet aküsüz tekleme sebebi büyük ihtimal odur
    Buna çok güldüm yaa "aküsüz tekleme sebebi bujiye elektirik göndermediğindenmiş" Yaa arkadaşlar bilmiyorsanız bari yardımcı olmayada kalkmayın. Motorun teklemesinin sebebi uzun süredir çalışmıyor olması ve motorun yeterince ısınmamış olmasıdır. Motorun en az 8-9 dakika kullanılması gerekirki motor ısınsın. Akü sadece ilk seferde marş motoru vasıtasıyla, pistonları harekete geçirir. Daha sonra ateşlemeymiş, farmış karışmaz. Motor çalışırken farları ve diğer elektirik aksamların yanmasını sağlayan konjektördür. Son olarakta birşey daha motorunda arıza yok. Motoru yatırırken, uzun süre kullanmayacaksan, kışlık bakımlarını yapıp aküyü sökmeni tavsiye ederim. Aküyü mümkünse yere temas ettirme. Ayda 1 şarj etmen yeterli olacaktır.

Motosikleti
    Yamaha YZF R125
    Alıntı gorkemuls adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Buna çok güldüm yaa "aküsüz tekleme sebebi bujiye elektirik göndermediğindenmiş" Yaa arkadaşlar bilmiyorsanız bari yardımcı olmayada kalkmayın. Motorun teklemesinin sebebi uzun süredir çalışmıyor olması ve motorun yeterince ısınmamış olmasıdır. Motorun en az 8-9 dakika kullanılması gerekirki motor ısınsın. Akü sadece ilk seferde marş motoru vasıtasıyla, pistonları harekete geçirir. Daha sonra ateşlemeymiş, farmış karışmaz. Motor çalışırken farları ve diğer elektirik aksamların yanmasını sağlayan konjektördür. Son olarakta birşey daha motorunda arıza yok. Motoru yatırırken, uzun süre kullanmayacaksan, kışlık bakımlarını yapıp aküyü sökmeni tavsiye ederim. Aküyü mümkünse yere temas ettirme. Ayda 1 şarj etmen yeterli olacaktır.
    tamam yhaaaa
    bi tahmindi zaten

utandım walla şimdi =)
    ::xrock:: [B][I][COLOR="#FF0000"]YaMaHa[/COLOR][/I][/B] [COLOR="#B22222"]YA[/COLOR]rış[COLOR="#B22222"]MA[/COLOR]kinası[COLOR="#B22222"]HA[/COLOR]cı , [COLOR="#800080"]BİNİVEEE GARİİİ !!![/COLOR] ::xrock::

Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı gangster90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tamam yhaaaa
    bi tahmindi zaten

utandım walla şimdi =)
    Öğrenmiş oldun fena mı?

Motosikleti
    Honda Msx125 olacak gibi
    aynı olay benimde başıma gelmişti.giderken motor stop ediyordu.aküyü takarken arkadaş akü kablolarından birisini bağlamayı unutmuş. bu yüzden oluyormuş, neyse...
    bence senin sorunun ateşleme sisteminde.bujide ya da ateşleme bobininde olabilir.aküden kaynaklanacağını düşünmüyorum.
    I've woken now ,to find myself , in the shadows all I've created.

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    arkadaşlar aküyü yenileyim mi?

yenileyeceksem ankara'da nerden bulabilirim?

Motosikleti
    Borelli LEDOW CXM250A Classic..
    Akün eskiyse aküden yapabilir.. Bi arkadaşının aküsünü sök ve öyle dene birde.

Benim akü akşamdan sabaha boşalıyordu..
    Sarj dinamosu, Kollektör felan diyen oldu..
    Bende ayak marşı yok vurdurunca çalışıyor sorun yok yol gidiyorum 5-10km.. Duruyorum tekrar çalıştır sorun yok..
    Ama akşam bırak sabah geL, tekrar vurduruyodm çünkü senin dediğin gibi yarım tur çevirip duruyodu..

Gittim aküyü değiştirdim.
    Şimdi canavar gibi
    [I][B]Lastiğini yak evlat! Ruhunu değil.. [/B] :bounce:[/I]

Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı DreaM_34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akün eskiyse aküden yapabilir.. Bi arkadaşının aküsünü sök ve öyle dene birde.

Benim akü akşamdan sabaha boşalıyordu..
    Sarj dinamosu, Kollektör felan diyen oldu..
    Bende ayak marşı yok vurdurunca çalışıyor sorun yok yol gidiyorum 5-10km.. Duruyorum tekrar çalıştır sorun yok..
    Ama akşam bırak sabah geL, tekrar vurduruyodm çünkü senin dediğin gibi yarım tur çevirip duruyodu..

Gittim aküyü değiştirdim.
    Şimdi canavar gibi

Arkadaş kollektör demişte, motorda öyle bir parça yoktur. Onun adı "Konjektör"dür. Akünün kaç yıllık olduğunu söylersen sana ne yapman gerektiğini tam olarak söyleyebilirim. Ve bir daha sorun yaşamazsın büyük ihtimalle.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:43 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:38 ----------

Ayrıca arkadaşım konuyu açmışsın, sorunuda çok güzel sormuşsun. Yukarıda yazdıklarımıda kale al bari.!! Madem soruyosun, daha motorun "M" sinden anlamayan adamların lafına bakıyosun. Onlarda çok biliyolarmış gibi sallıyorlar zaten. Tekar söylüyorum "Motorun teklemesinin aküyle hiçbir alakası yok" Akünün işi motor çalışıncaya kadardır. Akü sadece marş motorunu çevirir. Ve pistonlara ilk hareketi, vererek ateşleme sistemini devreye sokar.

He bu arada dediğim gibi akün kaç senelik?

Motosikleti
    Borelli LEDOW CXM250A Classic..
    Arkadaş kollektör demişte, motorda öyle bir parça yoktur. Onun adı "Konjektör"dür. Akünün kaç yıllık olduğunu söylersen sana ne yapman gerektiğini tam olarak söyleyebilirim. Ve bir daha sorun yaşamazsın büyük ihtimalle.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:43 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 01:38 ----------

Ayrıca arkadaşım konuyu açmışsın, sorunuda çok güzel sormuşsun. Yukarıda yazdıklarımıda kale al bari.!! Madem soruyosun, daha motorun "M" sinden anlamayan adamların lafına bakıyosun. Onlarda çok biliyolarmış gibi sallıyorlar zaten. Tekar söylüyorum "Motorun teklemesinin aküyle hiçbir alakası yok" Akünün işi motor çalışıncaya kadardır. Akü sadece marş motorunu çevirir. Ve pistonlara ilk hareketi, vererek ateşleme sistemini devreye sokar.

Yaa kardeşim afedersin de sen peygamber msin ? Hata yapma gibi bi şansın yok mu senin ?
    Burda milleti ezmenin küçük düşürmenin yok motorun 'M' sinden anlamıo vs.. diyerek küçümsemenin ne anlamı var ? o zaman bıraklaım forumu sana bi tek sen biliyorsan bi tek sen konuş ?
    Senin motor bilginin en az 10 katı bilgim olduğuna hiç şüphem yok !
    Biraz daha ılımlı davran insanlara hiç kimseden fazla bi yanın yok ;)
    [I][B]Lastiğini yak evlat! Ruhunu değil.. [/B] :bounce:[/I]

Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı DreaM_34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaa kardeşim afedersin de sen peygamber msin ? Hata yapma gibi bi şansın yok mu senin ?
    Burda milleti ezmenin küçük düşürmenin yok motorun 'M' sinden anlamıo vs.. diyerek küçümsemenin ne anlamı var ? o zaman bıraklaım forumu sana bi tek sen biliyorsan bi tek sen konuş ?
    Senin motor bilginin en az 10 katı bilgim olduğuna hiç şüphem yok !
    Biraz daha ılımlı davran insanlara hiç kimseden fazla bi yanın yok ;)
    Kardeşim lafım sana değil aslında, yada yazdığın kelimenin yanlışlığındada değil. Benden 10 katını bildiğini iddia edende sensin bu arada.. Şahsen beni tanımıyorsun ve bu lafı söyleyebiliyorsun. "Şimdi burda demiycem şukadar motor söktüm topladım diye." Böyle yarışlara girmenin anlamı yok. Sinirlendiğim nokta, insanlar yardım istiyor ve yazılan cevaplara aldırış etmiyor. Bende forumda yazıyorum ve düşünerek doğru yönlendirmeye çalışıyorum. İnsanlara burada vakit ayırıp, ilgilenmenin mükafatı bu olmamalı diye düşünüyorum. Kusura bakma ama, Ayrıca Konjektör kelimesini yazarken nasıl olurda iki kere elin "L" ye çarpar. Bu senin o parçayı bilmediğinin, belkide görsen bile tanıyamıyacağının göstergesidir.

Ama tamam kardeş sen benden 10000000 kat fazla biliyorsun.

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400

aynen, motorun teklemesinin akü ile alakası yok. istersen aküyü sök eve çıkar, motor yine sorunsuz gider.
    motorun m sinden anlamamaları biraz ağır olmuş olabilir ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma huyumuz var işte, herkes bişey söylemiş. ha illada onları dinliceksen git değiştir aküyü, eskisini bana verirsin
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı RunemagicK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynen, motorun teklemesinin akü ile alakası yok. istersen aküyü sök eve çıkar, motor yine sorunsuz gider.
    motorun m sinden anlamamaları biraz ağır olmuş olabilir ama bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma huyumuz var işte, herkes bişey söylemiş. ha illada onları dinliceksen git değiştir aküyü, eskisini bana verirsin
    O halde, Aküyü değiştirince sorun geçecek bencede....

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    motoru 1 yıl önce aldım ama üretimi 2008 de durmuş. bu durumda aküm asgari üç yıllık ve son bir yıl kullanıldı.

üzerinde marka yazmıyor ama japon malı sanırım.

Motosikleti
    '16 Z-One S Mondial
    Alıntı Nexagon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motoru 1 yıl önce aldım ama üretimi 2008 de durmuş. bu durumda aküm asgari üç yıllık ve son bir yıl kullanıldı.

üzerinde marka yazmıyor ama japon malı sanırım.
    yada çin mal ı

beni aküm 1 yıllık bosch du ona rağmen ölmek üzere
    Uzaklarda bir güneş doğuyor!..

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    görkem adlı arkadaşımız biraz asabi ama gençliğine verelim, burası sonuçta forum, laf yarışına girmenin anlamı yok, amaç problem çözmede işbirliğidir

Motosikleti
    Hysong GV 250
    Alıntı Nexagon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    görkem adlı arkadaşımız biraz asabi ama gençliğine verelim, burası sonuçta forum, laf yarışına girmenin anlamı yok, amaç problem çözmede işbirliğidir
    Teşekkürler, bi ara hatırlatın lütfen.. Size yemek ısmarlıyim

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    arkadaşlar yeni akü alıcam gibi duruyor.

benim motordaki 12v 7ah

illa bunu mu almam gerekiyor, bu değerlerin dışına çıakrsam ne olur ? mesela 12v 8ah gibi?

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    fiyatları yüksek olan motosiklet aküleri yerine alternatif olarak 13.06.2008 tarihinde aynı sorun için yazdığım yazı..
    Bu akülerden bulur alırsan hem fazla ödememiş olursun hemde bu aküler tam kuru tip olduğu için çok daha uzun ömürlüdür.. sadece bildiğin kutup başları yok bunlarda. bunun yerine fişli bir düzenek hazırlarsın oda çok basit zaten

Alıntı kaldera adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .eğer akü sorunun var ve değişimi gerekiyorsa elektirk mağazalarında satılan 12 W 9 AH yada 7AH olan kuru tip şarjlı (ups bataryası)akü alıp kullanabilirsin. fiyatlarıda 15 ile 20 ytl arası olması gerek...ben 1,5 sene bunlardan kullanıp motoru satmıştım. muhtemelen alan şahıs hala kullanıyordur..

Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    yahu madem bu kadar pratik birşey neden kimse kullanmıyor ki, şaştım kaldım doğrusu.

teşekkürler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)