Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Kendi imkanlarimla grenaj boyama?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Djnkt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Dio AF-34
    Herkese selamlar
    Motorumu kis icin apartmanin balkonuna cikartirken sagini solunu heryerini cizmistim Simdi baharda butun grenajlari sokup boyamaya karar verdim fakat nasil bir yontem uygulamaliyim ve nasil bir boya kullanmaliyim?
    Benim dusuncem 2 kat kaliteli bir sprey boyayla boyayip ustune sprey cila (oyle birsey varmis benim haberim yok) atmakti yanliz dogru olurmu boyle? Sprey boya plastigi eritir mi yada kisa zaman icerisinde dokulur mu?
    Oyle orjinal boya gibi olmasi gibi falan bir beklentim yok temiz olsun guzel dursun yeter sonucta 98 model scooter
    Ve ayrica derin cizikleri kapatmak icin ne onerirsiniz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Phantom264 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R TriColor Cibcib*
    bence boyamaktan ziyade kaplamak daha iyi olurdu tabi tercih sizin

Saygılar.
    Gaza gelme. Gaza getirme. TriColor

Motosikleti
    2008 R6
    Alıntı Djnkt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese selamlar
    Motorumu kis icin apartmanin balkonuna cikartirken sagini solunu heryerini cizmistim Simdi baharda butun grenajlari sokup boyamaya karar verdim fakat nasil bir yontem uygulamaliyim ve nasil bir boya kullanmaliyim?
    Benim dusuncem 2 kat kaliteli bir sprey boyayla boyayip ustune sprey cila (oyle birsey varmis benim haberim yok) atmakti yanliz dogru olurmu boyle? Sprey boya plastigi eritir mi yada kisa zaman icerisinde dokulur mu?
    Oyle orjinal boya gibi olmasi gibi falan bir beklentim yok temiz olsun guzel dursun yeter sonucta 98 model scooter
    Ve ayrica derin cizikleri kapatmak icin ne onerirsiniz?
    Önce tüm kaportayı su ve zımparayla bir güzel temizle. Üstünde boya kalmasın, güzelce yıka ve temiz bir bezle sil. derin çizikler için bir kaportacıdan az macun ve setleştirici al çizik bölgeye uygula dışına taşan kısmını iyice temizle, kaporta yüzeyine sıfır olacak şekilde ve kaportayı kurumaya bırak. Bence en az 2 saat kalsın. Macun kuruduktan sonra yeniden macunlu bölgeyi kaportayla aynı seviyeye gelinceye kadar su ve zımparayla sürt. İşlem bitince yeniden kaportayı komple yıka üstünde toz kalmasın ve sil kurumaya bırak.
    Güneş görmeyen, havadar bir yerde boya yapacaksın.
    Boya olarak en kaliteli ( benim favorim) AKÇALI marka sprey boya.
    İlk katı nı atacaksın ama boya biraz bilek ister ve karar. Ne fazla sıkacaksın ne az. Akmaması için. Biraz kendini çekmesi için gölgede bırak. 1 saat yeter. Havanın soğuk olması süreyi uzatman anlamına gelir. Daha sonra ikinci kata geç tüm yüzeyi güzelce boya. Spreyi kullanırken dikkat edeceğin nokta aynı yerde elinin durmaması lazım. Yani elin sürekli hareketli olacak. Spreyin cisme uzaklığı. çok yakın olursa boya akar, uzak olursa dağınık olur. tahmini 25 cm ile 30 cm civarı bir mesafeden sık.
    Boyama işin bitince yeniden kurumaya bırak. Toz görmeyen havadar bir yer olsun. Ben cila hiç kullanmadım. O konuda birşey diyemem. eğer akçalının varsa iyidir. onuda anlattığım şekilde kullanırsın zaten. tek kat yetecektir sanırım.

Rocknrolla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K100 rt Mondia Drift
    Temiz olsun güzel durdun diyosan hiç bulaşma,
    boya işi zahmetlidir, bir anda yüzüne gözüne bulaştırma ihtimalin yüksek
    yinede yapıcam dersen
    önce 800 kum zımpara ardından sprey boya, ince bide polish geçersin olur biter
    Ben jack'in kalın bağırsağıyım..

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Kendi kendine boyama da ilk once bilmen gereken bir husus var

Boyahane de atilan boya 30 -60 bar arasi basic ile atilir. Mikron seviyesinde ince ve hizla puskurtuldugunden ince bir zar gibi kaportaya yapisir. Homojen gorunur

Buna nazaran kutu boyalardaki bar basinci 10-12 bar dir. Puskurtme kalin olur boya damlalar halinde ilerlediginden yagmurun cama damlamasi gibi biraz fazla gelir ise kaportaya tutunamiyarak akma yapar,

Inlaki elde boyacagim diyor ise, kaliteli bir boya al ve tabiki vernik. Vernik olmaz ise dokulme kacinilmazdir.

Eski boyanin vernigini su zimparasi ile tamamen alman lazim yuzey temiz ve vernikten ayrilistirmis olmalidir.

Sabirli ve kuru ama havadar bir yerde bu isi yapmalisin. 2 kat boya yi 20 dk ara ile at. son boya katindan 5 sk sonra vernigi at. Vernik boya taze iken atilir. Yoksa boya ya tutunamaz ve atar.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Motosikleti
    150 zc Gitti...
    bende akçalı ile boyadım gerçekten güzel eğer zımpara yı temiz yaparsan tek kat bile yeterli oluyor. ben sordum nalbura gerek yok dedi öyle cila falan. boya ve zımpara kağıdı. iki saatte kuruyor. aldığın boyanın üzerindeki talimatlara uy yeter kolay gelsin.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Hyosung GV 250
    Cilaya gerek olmadığı yazılmış. Bu doğru ancak zeda3000'in dediği şekilde boyadan sonra vernik atmanız gerekir. Vernik olmazsa, hem boya yeteri kadar parlak durmaz hem de daha çabuk çizilir ve deforme olur. Parlaklığı önemsemeyebilirsin ama boyanın çabuk zarar görmemesi için vernik atmalısın. Vernik de aynı sprey boyalar gibi sprey tüplerde bulunabiliyor.

Motor_Derili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Nmax 155 / Fazer8 / NC750X2018
    Hiç uğraşma sökü götür oto boyacısına. Çok cüzi bir bedelle boyatabilirsin...
    M otorcuyum ben, O na yürekten bağlıyım, T ek tekerde şahlanırken, O nun gidişine hastayım, R acing değil belki ama, EN GEÇ AKŞAMA YANINDAYIM

Motosikleti
    Honda Dio AF-34
    Hepinize yardimlarinizdan dolayi teker teker tesekkur ediyorum teoriyi kaptik tamamdir simdi hava azcik isinsin ise koyuluyorum bittikten sonra fotograflari koyarim

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Boyacıya gidin hangi rengi istiyorsanız DOLDURTUN. AKÇALI vs gibi aptal saptal boyalara para verip 3 gün sonra atmasına mahal vermeyin. 2 katı bile fazla para verseniz dahi 1 kutu sprey boya ile rahatça boyarsınız. 1 kutu da sprey astar alın muhakkak.

Ayrıca 1. katı atınca tamamen renge bürünecek sanmayın kesinlikle. Bu tekrar tekrar aynı yere basmaya ve akmasına sebep olacaktır. İnce ince 1-2-3-4- kat atılabilir. Sonunda 2500 kum ile bir zımpara ve vernik de atarsanız tadından yenmez.

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    boya işi biraz bilgi ve yetenek ister.........ben olsam yerinde bulaşmam....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Motosikleti
    2008 R6
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Boyacıya gidin hangi rengi istiyorsanız DOLDURTUN. AKÇALI vs gibi aptal saptal boyalara para verip 3 gün sonra atmasına mahal vermeyin. 2 katı bile fazla para verseniz dahi 1 kutu sprey boya ile rahatça boyarsınız. 1 kutu da sprey astar alın muhakkak.

Ayrıca 1. katı atınca tamamen renge bürünecek sanmayın kesinlikle. Bu tekrar tekrar aynı yere basmaya ve akmasına sebep olacaktır. İnce ince 1-2-3-4- kat atılabilir. Sonunda 2500 kum ile bir zımpara ve vernik de atarsanız tadından yenmez.
    arkadaşım aptal saptal dediğin boyayı kullandınmı?
    2 yıldır kullanıyorum temiz işle hiç bir problemini görmedim, daha sı ss motorların grenajında da kullandım. hiçbir çatlama atma yada solma yapmadı. Ya ben 2 yıl boşa o markayı kullandım yada boşver....

ergün1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NC 700 SA
    Alttaki linkte boya ile ilgili bilmek isteyeceğiniz herşey var.Eski motorumu 2 yıl önce bu siteden öğrendiklerimle boyadım.Şu anki resimlerine buradan bakabilirsiniz http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...38947926/detay

http://www.standox-tr.com/public.php
    AKILLI OLALIM;DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BU MÜKEMMEL COĞRAFYAYA,TÜRK İNSANINA VE TÜRK'LÜĞE SAHİP ÇIKALIM.100 YILI AŞKIN SÜRDÜRÜLEN TÜRK ULUSUNU BÖLMEYE YÖNELİK OYUNLARA ALET OLMAYALIM.HEPİMİZ KARDEŞİZ.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı zontar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşım aptal saptal dediğin boyayı kullandınmı?
    2 yıldır kullanıyorum temiz işle hiç bir problemini görmedim, daha sı ss motorların grenajında da kullandım. hiçbir çatlama atma yada solma yapmadı. Ya ben 2 yıl boşa o markayı kullandım yada boşver....
    Kullanmasam neden böyle yazayım ?

Üzerine 2 damla benzin gelsin ondan sonra konuşalım

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kullanmasam neden böyle yazayım ?

Üzerine 2 damla benzin gelsin ondan sonra konuşalım
    senin aldığın SENTETİK halbuki AKRİLİK olması gerekiyor boya üzerinde yazar

huska - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '08 DL 650- '88 px200
    adam ukraynada arkadaşlar nerden bulacak akçalıyı ayrıca akçalı markasını eski boyacılar iyi bilir tüv iso belgeli türkiyenin bir çok bölgesinde bayileri olan kaliteli boyalar üreten bir firma bilip bilmeden yorum yapmayalım

Motosikleti
    Honda Dio AF-34
    evet burda akcali falan yok ama napalim artik buyuk bi yapi marketine gidip tezgahtarada danisarak kaliteli bir sey secicez. Bu arada tr100a arkadasin soyledigide iyi olmus yanlislika sentetik boya almayayim

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    bence mat siyah kaplattır....

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türkiye'de olsan hiç uğraşma , sanayiye git adam zımparasını da atar macununu da çeker boyasını da atar sen de birşeyler atıp çıkarsın derdim fakat...

Sizin orada Oldie var. Matip diye bir marka var fena değil. Akriliktir.
    Bilindik bir marka daha vardı orada unuttum şimdi... Siyah-mat siyah bir boya seçersen hataları kapatır , açık bir renk seçersen hataları gösterir. Şimdiden kolay gelsin. Havalar hala malum , bir iyileşsin belki ben de sana katılırım.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    Honda Dio AF-34
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de olsan hiç uğraşma , sanayiye git adam zımparasını da atar macununu da çeker boyasını da atar sen de birşeyler atıp çıkarsın derdim fakat...

Sizin orada Oldie var. Matip diye bir marka var fena değil. Akriliktir.
    Bilindik bir marka daha vardı orada unuttum şimdi... Siyah-mat siyah bir boya seçersen hataları kapatır , açık bir renk seçersen hataları gösterir. Şimdiden kolay gelsin. Havalar hala malum , bir iyileşsin belki ben de sana katılırım.
    saol. hava durumuna baktimda daha martin ortasina kadar -10 -15 civari. havalar isinsin bekliyorum gezilere

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)