Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

direksiyon kafa sallama

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    keeway land cruiser
    arkadaşlar başlıkta tabiri doğrumu kullandım bilmiyorum ama sorunumu anlatayım.ön teker sanki kafasına göre hareket ediyormuş gibi oluyor arada motorda hafif bi salınım oluşuşuyor sanki gidonu zig zag yapıyormuşum gibi.olayın ne olduğunu çözemedim tam olarak.acaba lastiğin balans ayarımı bozuk yoksa direksiyonda boşlukmu var nedir olay.lastik biraz inik iken bu daha yoğum oluyor.derdimi anlatabilmişimdir umarım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Ustaya götürsen hemen anlar nerede problem olduğunu. Buradan sadece tahmin yürütülebilir. Tahminen ön jantın eğilmiş ya da gidon mili rulmanların feci şekilde yıpranmış, ya da çatallarda eğiklik var ya da daha kötüsü şasede çarpıklık var. Dua et ki rulmanların eskimiş olsun. Diğerlerinde problem varsa masrafın çok olur.

Motorunda orta sehpa varsa işin biraz daha kolay. Ön teker havadayken ön aksamı bir yokla. Tekeri elinle çevir, janta eğiklik varmı gözle. Eğer eğiklik varsa dönen tekerde görmen kolay olur. Ayrıca tekerin dönüşü rahat mı kontrol et. Rahat değilse teker rulmanları eskimiştir. Teker milinde de boşluk olmaması gerek. Varsa gene rulmanların eskimiştir.
    Daha sonra teker havadayken gidonu sağa sola çevir, dönüşünü kontrol et. Gidon bir yerde takılıyor, rahat dönmüyor gibiyse gidon mili rulmanı bitmiştir. Değişmesi gerek.

varadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr gitti palio o da gitti yine ybr ;)
    arkadaşım dediği gibi rulmanlarda sorun olabilir.ama sen yine de bir lpntrol et rulmanları sıkan iki tene tırtıklı somun var onlar gevşemesin.kontrol et gevşemişse tornavida ve çekiç ile hafiften vurup sıkıver.

emir27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşım dikkat et.Ben motorun ön bilyelerine değiştirmiştim.Motorcudan aldım motoru yaklaşık 30 km o şekilde gittim.öyle bi zigzag çiziyodu ki motor anlatamam.tamirciye geri getirdim.Ön tekerleğin somunlarını sıkmadığını anladı.Ben de bakmamıştım.çok büyük bi İHMAL.insanı canından eder.Öyle birşey olduğunu tahmin etmiyorum ama her ne olursa olsun çok tekhikeli bir durum.Vakit kaybetmeden bi tamirciye git derim
    (K)aza (A)nında (S)eni (K)orur.

Motosikleti
    keeway land cruiser
    şasenin sağlam olduğunu biliyorum.bu sorun daha yeni yeni başladı motorum 15000 km son 100 200 km falan var bu durum

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    ön lastiğin göbeğindeki rulmanların değişmesi gerekiyor olabilir. yerinde olsam arka lastiğinde kontrol ettiririm.
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

Motosikleti
    keeway land cruiser
    böle bi saçmalık yok ya bugün kontrol ettirdim heryeri ama bi ara gittiğim servisim motorun lastik basıncını bana sölediğinden tam 7 psi az basmış sorun buymuş:D

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    ben iki nedenden oldugunu biliyorum 1 ön lastiğin çok aşınması 2 maşa'dan
    Mustafa Kemal Atatürk

Motosikleti
    keeway land cruiser
    maşadaki sorun ne oluyor peki?

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Benim böyle bir sorunum vardı anlam veremedim bende ilk başta... Sonradan farkettimki ön lastiğe diklemesine vida girmiş vidayı söktüm fitil yaptırdım mis oldu Eğer kontrol etmediysen bi et derim

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:15 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:12 ----------

Hmmm okumamıştım yazılanları kusura bakma sevindim çözdüğüne
    Motosikletli Kaplumbağa...

Motosikleti
    Bisan Roadstar 250
    direksiyon kafa sallama :D

arkadaş problemi çözmüş ama yeri gelmişken yazalım, direksiyonun kafa sallamasının en büyük bir nedeni de arka tekerdir. motosiklet sadece 2 adet tekere sahip olduğu için arka tekerdeki bir denge sorunu direksiyonu etkiler. mesela arka jantın eğri olması, arka teker rulmanlarının bozuk oluşu ya da telli jantlarda arka jant tellerinin gevşek olması gibi. özellikle de düşük hızda ellerinizi bıraktığınızda direksiyon sallanıyorsa önce arka tekere bakın derim.

Motosikleti
    keeway land cruiser
    bilgi için teşekkürler:D

kardeş direksiyom boğaz bilyalarını değiştir olay tamam

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)