Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kırılan saplama nasıl çıkartılır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    tekintekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki BANDİT 650 S (Haydut)
    Herkese selam,bugün Çanakkale den Gelibolu yagelirken egsoz saplamalarından birisinin kırıldığını fark ettim ,iki saplamadan altta olan saplama , silindirin 3 yada 4 mm.içinde kırılmış ,egsoz sallanır vaziyette idi ,neyse ki yanımda bir miktar balya teli bulunduruyordum ne olur ne olmaz anlamında o tel ile koruma demirine sıkı sıkı bağladım ve yoluma devam ettim ... asıl sorun ,bı kırılan saplama nasıl çıkartılır? sizlerden yardım almak istedim belki böyle bi sorun gidermiş olanınız vardır ,hayır silindirin 3 ,4 mm içinden kırılmış olmasa başka bir civata kaynak yapıp anahtar yardımı ile geri sökülür ama bu meret içerde fikirlerinize ihtiyacım var...teşekkürler..
    doğuştan çaresi olmayan bir hastalığım var,her gördüğümü adam sanıyorum...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Scoo AngeL...
    Tornacıda Olucak Bi İşlem Kendin Uğraşma Çıkmaz Ama Eğer Deliğe Göre Kalın Diş Bir Vida Alırsan Açarsın Yeni Bi Delik Saplamada Çıkmış Olur Ben Öyle Yapmıştım Ve Hayla Öyle Biniyorum Benimde 2 Saplamam Yok...
    [COLOR="Red"][B]Motosiklet bir özgürlük ve keyif aracıdır. Bu özgürlük ve keyfin en önemli ve öncelikli koşuluysa kask kullanımıdır.
    Kask, motosiklet sürüş güvenliğinin en önemli ve olmazsa olmaz koşuludur.[/B][/COLOR]

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı tekintekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese selam,bugün Çanakkale den Gelibolu yagelirken egsoz saplamalarından birisinin kırıldığını fark ettim ,iki saplamadan altta olan saplama , silindirin 3 yada 4 mm.içinde kırılmış ,egsoz sallanır vaziyette idi ,neyse ki yanımda bir miktar balya teli bulunduruyordum ne olur ne olmaz anlamında o tel ile koruma demirine sıkı sıkı bağladım ve yoluma devam ettim ... asıl sorun ,bı kırılan saplama nasıl çıkartılır? sizlerden yardım almak istedim belki böyle bi sorun gidermiş olanınız vardır ,hayır silindirin 3 ,4 mm içinden kırılmış olmasa başka bir civata kaynak yapıp anahtar yardımı ile geri sökülür ama bu meret içerde fikirlerinize ihtiyacım var...teşekkürler..
    3-4 yil önce forumda buna benzer bir soru sorulmustu.
    Nasil çözüldü hatirlamiyorum ama verilen öneriler aklimda kalmis biraz.
    Öneriler bir matkapla saplamanin ortasindan delinmesi yönündeydi ama sonrasini hatirlamiyorum.
    Saniyorum bir tornaci derdine derman olacaktir.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

acayüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cawa
    Ters diş kalvuz ile yiv açıp sonra uygun bir vida yı buraya takın. Ters diş olmalıki sola doğru sıkılması için. Siz onu sola doğru sıkarken saplamada gevşeyecektir.
    Matkap la daha fazla hasar verebilirsin. En hasarsız temiz yöntemi budur..Kalavuzdan önce matkap kullanılıcak mecbur fakatbunu tornacının yapmasını tavsiye ederm

cancagliyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    99 Honda XL600 Transalp-11 Honda Cbf 150
    Sanayide herhangi bir tornacı da bu işi yaptırabilirsin.Saplamanın ortasından matkapla delik delinip,ters klavuzla kırılan parça çıkarılabilir.

Motosikleti
    Uf yaa nasıl sinir oldum bilemezsiniz...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 01:28 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:52 ----------

İlgilendiğiniz için tekrar teşekkürler ,kırılan civataya uygun delik açıp sol klavuz ile çekip almak en mantıklısı ve sanırım kesin çözüm de bu galibaBakalım yarın bizim sanayideki ustalar ne yapacaklar Gelişmelerden haberdar ederim sizleri.

zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    eger saplama tam dökümün başaldıgı yerden kırıldıysa işiniz cok kolay hemen ucuna bir kaynak yapılıp penseyle cevirerek sokebilirsiniz çelik saplama kullanmaya calısın sürekli böyle kırma hastalıgı varsada saplama ile döküm arasına somun koyun.
    Zafer hiç düşmemek değil, her düştüğünde yeniden ayağa kalkabilmektir !

Motosikleti
    Alıntı zaferkarizma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eger saplama tam dökümün başaldıgı yerden kırıldıysa işiniz cok kolay hemen ucuna bir kaynak yapılıp penseyle cevirerek sokebilirsiniz çelik saplama kullanmaya calısın sürekli böyle kırma hastalıgı varsada saplama ile döküm arasına somun koyun.
    Saplama ile döküm arasına somun ?nasıl anlayamadım biraz daha acıklarmısın ...

yamyamaha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco Xciting500 geti gy 200 ( skygo ) & cbf 150
    kesınlıkle tornacıda cıkarılması gerek merkezi kaçmayacak sertlıkte ve deliğin capından cok daha küçük uçlarla saplamanın nerkezınden delerek başnalan bir işlem. kesınlıkle işinin ustası olan birisine profesonel aletlerle yapılması gereken bir işlem.

Motosikleti
    Kawasaki en500
    Bnm motosikletinde saplaması kırıktı; hatta tam şasenin karşısına geliyodu Motor bloğunu indirmek zorunda kaldık. işini çözecek olan tornacıdır ama tanıdığın bi tamirci varsa sor ona hangi tornacı anlar bu işten diye; çok fantastik şeyler denemeye kalkabiliyolar yoksa, ama işin tornacıda bitiyor onu bil.

Motosikleti
    Ben de blok indirmek zorunda kalmam işallah.Sanayideki ustalara bir gideyim bakalım ne olacak ,gelişmeleri anlatırım.

cjesus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fiat 65 46, ızh,kanuni seyhan 150,cbf 150
    saplamanın ucu blok dışında ise oraya parçakaynatıp çevrilerek çıkarılır. ters klavuz yeni diş açmaz solaçevrilirken delik içine sıkışıp dişler sayesinde saplamayı çıkarmaya çalışır. buda olmassa saplamanın oldugu yer delinir yeni diş açılır yeni bir saplama takılır.

Motosikleti
    Honda CBX 250 04''
    senın tamır takımın yoksa o iş olmaz
    ya elektrot kaynagı ıle punto punto ılerlıyecesın en sonundada bır kol kaynakcatsın kolu yavas yavas cevırceksın en kolayı budur onun ıcın kaynak makınan olması lazım oda yoktur herhalde
    yada saplamanın dısarda azda olsa ucu varsa 2tane somun sık somunları ıyıce sıkıstır allttakını cevır yavas yavas dıs sardırmadan cıkarırsan ısı gene kıvırsın
    yada saplamanın ıcıne gırebılıecek sekılde ınce olan aletler var ısmını hatırlamıyorum suanda ucerı dogru sıkıyorsun bır yerden sonra cıt dıye ses gelıyor sonra gerı cevırmeye baslıyorsun yıne sokmus olursun

bunların hepsı sanayıde yapılır takımın yoksa ama ıyı bı usta bul
    [B][COLOR="Red"]....................................................................[/COLOR][/B]

Motosikleti
    Alıntı AydinErsen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    senın tamır takımın yoksa o iş olmaz
    ya elektrot kaynagı ıle punto punto ılerlıyecesın en sonundada bır kol kaynakcatsın kolu yavas yavas cevırceksın en kolayı budur onun ıcın kaynak makınan olması lazım oda yoktur herhalde
    yada saplamanın dısarda azda olsa ucu varsa 2tane somun sık somunları ıyıce sıkıstır allttakını cevır yavas yavas dıs sardırmadan cıkarırsan ısı gene kıvırsın
    yada saplamanın ıcıne gırebılıecek sekılde ınce olan aletler var ısmını hatırlamıyorum suanda ucerı dogru sıkıyorsun bır yerden sonra cıt dıye ses gelıyor sonra gerı cevırmeye baslıyorsun yıne sokmus olursun

bunların hepsı sanayıde yapılır takımın yoksa ama ıyı bı usta bul
    Saplama 3 yada 4 milimetre içerden kırılmış vaziyette.....Belki senin fikirlerinde iş yapar içerde kalan saplamanın üzerine elektrot kaynağı ile puntalaya puntalaya ilerlemek ve bir tutamak elde etmek belki bu şekildede sorun giderilebilir ..saol dostum ... -iŞTE BEN BU SİTEYİ BU YÜZDEN ÇOK SEVİYORUMPAYLAŞIM, FİKİR ALIŞ VERİŞİ ,DOSTLUK ,SORUNLARA ALTERNATİF ÇÖZÜMLER, VS...İYİKİ BU SİTEYE ÜYE OLMUŞUM İYİKİ VARSINIZ

Motosikleti
    Alıntı tekintekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saplama 3 yada 4 milimetre içerden kırılmış vaziyette.....Belki senin fikirlerinde iş yapar içerde kalan saplamanın üzerine elektrot kaynağı ile puntalaya puntalaya ilerlemek ve bir tutamak elde etmek belki bu şekildede sorun giderilebilir ..saol dostum ... -iŞTE BEN BU SİTEYİ BU YÜZDEN ÇOK SEVİYORUMPAYLAŞIM, FİKİR ALIŞ VERİŞİ ,DOSTLUK ,SORUNLARA ALTERNATİF ÇÖZÜMLER, VS...İYİKİ BU SİTEYE ÜYE OLMUŞUM İYİKİ VARSINIZ
    İŞLEM TAMAM ,Blok içinde kırılan saplamanın tam ortasından 4mm lik delik,sol klavuz ve parça dışarı... ama bu saplama kırılması motosikletimde kronik sorun olduğundan,aynı çapta (metrik 6 )deyilde metrik 8 saplama kullandım,4 adet saplamayıda deyiştirdim.tabiki önce sizlerin sayesinde ve daha sonrada ,sanayıdeki tornacı arkadaşım sayesinde(metrik 8 kılavuz ,sol kılavuz ve mıhtelif matkap uçları verdi ,herkes dışarıya takım vermez bilirsiniz)ve tabiki birazda benin becerim ...Saplamalara yük binmesin diyede,egsoz flanşını saplamalara kotra civata uyguladım ..(masraf= 4 adet saplama ,8 adette somunu ...sadece 4 tl.

Boğaçhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 162 MC
    Alıntı cancagliyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanayide herhangi bir tornacı da bu işi yaptırabilirsin.Saplamanın ortasından matkapla delik delinip,ters klavuzla kırılan parça çıkarılabilir.
    Doğru çözüm arkadaşımızın söylediğidir. Bu da ancak; bir tornacının imkan ve kabiliyetiyle yapılacak bir iştir.
    Son yazıyı okumadan yazdım, problem cözülmüş. geçmiş olsun.
    [B][COLOR="Purple"]Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anlayabildiği kadardır. [/COLOR][/B]

Motosikleti

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)