Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Subap Uzaması Hk.

Motovento
    REKLAM ALANI
    apithin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr 250
    Arkadaşlar motor ısındıktan sonra şıkır şıkır sesler geliyor.Sorunu ben subap uzaması olarak algıladım..Bir tamirci arkadasımda motor ısınınca subaplar uzuyor.Subap uzaması var dedi.Bunu Garantiden Yaptırabilirmiyiz.Tamir mi gereklidir.Yoksa subaplar mı değişecek.Kısa zamanda sorun cıkarmayacak sekilde nasıl bir yol izlemeliyiz..Acıklarsanız sevinirim.Şimdiden Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

subaplar metal olduğu için ısınınca genleşir boyu uzar. ama ses gelmesi uzama değil yağın incelmesi.

Motosikleti
    Cbr 250
    Osmaniyeli hocam 10-40 castrol kullanıyodum.20-50 ye geçtim.sorunum yine çözülmedi.Antalyada yasıyorum Çok sıcak oluyor.Ne tavsiye edersiniz.

Alıntı apithin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Osmaniyeli hocam 10-40 castrol kullanıyodum.20-50 ye geçtim.sorunum yine çözülmedi.Antalyada yasıyorum Çok sıcak oluyor.Ne tavsiye edersiniz.
    hocam
    subap ayarını az sıkı yapsa tamirci kesilir.10-40 güzel yağ motor hızlanıyor 10-40 ta rahatlıyor. ama ses gelmesin diyorsan başka bir tamircide subapları ses gelmeyecek şekilde ayarla de adama. 20-40 ta yağ koy ses kesilir. kesilmezse sorun var demektir

Motosikleti
    Cbr 250
    10-40 taki rahatlık 20-40 ve 20-50 de yok.20-40 castrole 10 gün dayandım.diger yaglara göre cok acaip gelmeye başladı ses vites geçişleri sorun oldu.Peki subap ayarlarını sıkı yaptırınca performansta kayıp olur mu.

10-40 taki rahatlık 20-40 ve 20-50 de yok.20-40 castrole 10 gün dayandım.diger yaglara göre cok acaip gelmeye başladı ses vites geçişleri sorun oldu.Peki subap ayarlarını sıkı yaptırınca performansta kayıp olur mu.
    subap ayarı sıkı olunca performansta kayıp olmuyor hatta performans daha iyi oluyor yüksek devirlerde. subap ayarı olunca ustalar boşluklu ayarlıyor biraz ses geliyor onu da subaplar çok uzayıp kapanmama sorunu olmasın diye yapıyorlar.çok sıkı uzun olursa subap deliği kapatamaz.kompresyonda düşme olur ayrıca subap soğuyamaz ve kırılabilir.

yani az ses gelmesi seni rahatsız etmiyorsa sorun değil. ses gelmesin diyorsan sıkı yaptır ama dikkat et riskli. yani subapları sıkı yaptırıp uzun süre 10bin km öyle binersen kırılabilir subaplar.

ustalar çok boşluklu yapıyor yazın.

Motosikleti
    Cbr 250
    Teşekürler bilgiler için.en azından bi baktırmayı düşünüyorum.İçimin rahat etmesi açısından

Teşekürler bilgiler için.en azından bi baktırmayı düşünüyorum.İçimin rahat etmesi açısından
    rica ederim

fehmiilker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bisan 100cc
    sübaplardan ses gelmesinin sebebi sübapların boyu uzamasından değil sübapların boyunun yetmemesinden kaynaklanıyor.
    sübaplar ısıdan dolayı bi miktar uzar ama silindir kapağı aliminyum olduğu için çelikten daha fazla genleşir ve sübapların boyu yetmez ve ses yapar.
    (biraz karışık oldu ama idare edin)

Alıntı fehmiilker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sübaplardan ses gelmesinin sebebi sübapların boyu uzamasından değil sübapların boyunun yetmemesinden kaynaklanıyor.
    sübaplar ısıdan dolayı bi miktar uzar ama silindir kapağı aliminyum olduğu için çelikten daha fazla genleşir ve sübapların boyu yetmez ve ses yapar.
    (biraz karışık oldu ama idare edin)
    eline sağlık
    ben de aynısın söyledim uzarsa sıkı çalışır ses yapmaz dedim.boşluklu olursa ses yapar ama pek zararı olmaz dedim

newceri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    Alıntı Türk Dil Kurumu adlı üyeden alıntı
    supap -bı
    isim, teknik Fransızca soupape

1 . Bir yay yardımıyla gergin tutulan ve yatağın düzlemine dik olarak yaptığı gidip gelme hareketiyle bir akışkanın geçişini ayarlamaya yarayan kapak, sibop:
    "Bu devasa kürenin ortasında bir musluk, sağında ve solunda ise iki supap vardı."- İ. O. Anar.
    2 . fizik Bir devreye yerleştirildiğinde belirli şartlar altında, akımın yalnız bir yönde geçmesini sağlayan ve böylece dalgalı akımları doğrultmaya yarayan sistem, sibop.
    Doğrusu Supap arkadaşlar.

Osmaniyeli ustamın tüm fikirlerine aynen katılıyorum.
    2008 Ybr125 Buji : NGK CR6HSA Motor yağı : motul 5000 15w50 Rolanti:1.300dvr Filtre temiz ve kuru - zincir ve kablolar yağlı - Kask ve çene kemeri takılı

Motosikleti
    Cbr 250
    Tüm bilgiler için teşekkürler arkadaşlar.Fikirlerinize katılıyorum ama bu sese katlanamıyorum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler