Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Gazı bırakınca egzos patlaması

Motovento
    REKLAM ALANI
    Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    benim daha önceki motordada vardı aynı olay,gaz kesince patlıyordu baya bir rahatsız oluyordum.servise gittim mecburen usta ateşleme bobinini,pipoyu(buji şapkası)buji kablosunu,stator filan degiştirdi yine aynı ses devam.sonra karbüratörün içinde KARBURATOR GAZ PISTON VALFİ ni degiştirdi olay düzeldi.meger arıza 10 tl lik parçada imiş.
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    GÖKTAX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 MCT
    Aynı olay bende de var egzostu açtırınca patlama olmaya başladı(susturucuları çıkartınca). Ama çok hoş bi ses veriyor tok bi ses beni rahatsız etmiyor.

ozan_bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egsozda patlama olması silindirden yanmayan karışımın burada birikerek yanması sonucu oluşur.Egsozun içinde hava dolaşmaz.Sadece yanmış karışım dışarı atılır.Bazı turbo modellerde dışarı atılan gaz bir turbin pervanesini çevirir.
    Bu pervane şaftı emme manifoldu tarafında bir pervaneyi çevirerek silindire basınçla fazla hava vermeyi ve iyi yanmayı sağlar.
    Egsozunda patlama olan motorlarda egsoz subabı tam kapanmıyordur.Düşük bir olasılıkta krank-egzantirik sente ayarının biraz bozulmasıdır.Öncelikle subab
    ayarı kontrol edilmelidir.
    Not:2,5 Jawa 2 zamanlıdır.Egsoz sesi bu nedenle farklıdır.
    Kelimelerin anlattığı kadarım..
    Ne anlatırsam anlatayım anladığın kadarım...

KEMALETTİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim hyo'da da oluyordu.Senkron ayarı ile sorunum çözüldü.

HTBAYDAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yerleşik hayata geçince yeniden olacak...
    cbf150mde buji bittiğinde pazar günü olması dolayısıyla uygun buji bulamayıp idareten başka bir buji takmıştım. Yokuş aşşağı viteste gaz kapalı giderken aynı patlamadan yapıyordu. Bujiyi uygun olanıyla değiştirince geçti...
    "in the land of the blind, one eyed is the king..."

killing_machine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Yzf R1 05
    Alıntı cem_ali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    egzost patlamış olabilirmi ? millet şahinden çıksın o ses die bilerek patlatıyor
    Egzost da patlak vardı kapattım hala aynı sadece patlak olan yerden kaçırmadığı için biraz azaldı.
    Alıntı jose55 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arada benımkındende gelıo:D Süper bi olay
    Arada bir gelince güzel olur ama sürekli olunca
    Alıntı stunt_rider_35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeşim motosikletin tek silindir oldugu için o ses normal genelde tek silindir ve torklu makinelerde olur. izmir mt de erdem abinin mt03 ü vardı sıfır aldı o motorda bile vardı gaz verip kesince yapıyordu . onun dışında bi kaç motorda denk geldim. sen yinede bir bujilerine baktır sorunun çözülünce bizi bilgilendirirsin burda

ses çokmu fazla?
    sorunu giderince paylaşırım
    ses egzostun kaçıran yerini kapatınca azaldı tabi aynı patlatma hala var.
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egsozda patlama olması silindirden yanmayan karışımın burada birikerek yanması sonucu oluşur.Egsozun içinde hava dolaşmaz.Sadece yanmış karışım dışarı atılır.Bazı turbo modellerde dışarı atılan gaz bir turbin pervanesini çevirir.
    Bu pervane şaftı emme manifoldu tarafında bir pervaneyi çevirerek silindire basınçla fazla hava vermeyi ve iyi yanmayı sağlar.
    Egsozunda patlama olan motorlarda egsoz subabı tam kapanmıyordur.Düşük bir olasılıkta krank-egzantirik sente ayarının biraz bozulmasıdır.Öncelikle subab
    ayarı kontrol edilmelidir.
    Not:2,5 Jawa 2 zamanlıdır.Egsoz sesi bu nedenle farklıdır.
    Subabları bir kontrol ettiriyim.
    Alıntı ugurcuk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    karbüratörün alt kısmında pistonlara benzin veren bi iğne var etrafı o ringli o iğnede sorun olduğuında yada oringinde sorun oldugunda pistona srekli benzin akşı oluyor ve fazla gelen benzin abuk subuk patlamalara neden oluyor. ustana yada servisine götürdüğünde bi baktırmanda fayda var bu arada enjeksiyonlu değildir umarım pegason eğer öyleyse yazdıklarımı okuma bile :D
    Alıntı dogu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    subab ayarı bozuk olursa egzos patlayabilir.subab ayarı ile alakalı bi durum
    Alıntı Arjantinli69 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim daha önceki motordada vardı aynı olay,gaz kesince patlıyordu baya bir rahatsız oluyordum.servise gittim mecburen usta ateşleme bobinini,pipoyu(buji şapkası)buji kablosunu,stator filan degiştirdi yine aynı ses devam.sonra karbüratörün içinde KARBURATOR GAZ PISTON VALFİ ni degiştirdi olay düzeldi.meger arıza 10 tl lik parçada imiş.
    ewet karbürator ve subablara baktırmam lazım aslında motor fazlada yakıyor karbüraörden olabilir.
    Alıntı HTBAYDAR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cbf150mde buji bittiğinde pazar günü olması dolayısıyla uygun buji bulamayıp idareten başka bir buji takmıştım. Yokuş aşşağı viteste gaz kapalı giderken aynı patlamadan yapıyordu. Bujiyi uygun olanıyla değiştirince geçti...
    Buji biraz derin yerlerde henüz bir anahtar bulupda bakma imkanım olmadı
    MoToCroSS RuLeZZ

tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Bilidiğim kadarıyla bu patlamayı yeterince zengin olmayan karışımdan yapıyor..
    Ayarlarınıza baktırın. Benim "stock" VFR bunu hiç yapmadı, ama daha önceki motorum yapardı.

-turgut

Motosikleti
    Malaguti Madison 250
    Kasinlikle ateşleme zaman ayarı ile ilgili bir problem.Bende yaşadım.Motorunuz Elektronik Ateşleme sistemi ise(beyin varsa) arıza buralarda aranmalı.

yanmayan yakıtın eksoz da patlası durumu kısaca. her yerden olabilir yeterki eksoza yanmayan yakıt gelsin biraz. ateşleme sisteminden olur subap tan olur vb

tkalfaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750S DCT
    Bu bir arıza değildir, normal çalışmasıdır motorun.

Gazı kapatınca silindirde oluşan vakum, kompresyonu düşürüyor, sıkışma azalınca silindir soğuyor ve yanışı yavaşlatıp geciktiriyor.
    Yanma gecikince, daha yanma bitmeden karışım egzosa atılıyor.
    Bunun için kimi motorlarda (Honda PAIR valfı) egsozu temiz tutmak için bir düzenek oluyor, çıkmadan önce bu karışımı yakması için. Kimi motorlarda da sesi gizlemek için dev egsozlar var..

Motoru ayarlayarak buna mani olmanız mumkun, ancak performanstan ödün verirsiniz..
    Bu forum sayesinde araştırdım bunları öğrendim

-turgut

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    cg 125 rr
    Alıntı muhendis01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güçlü motorlarda o olur..

Benim araba Subaru Impreza 265 HP
    gaza yüklendiğinde hava egzos içerisinde dolaşmaya başlıyor..
    ayağını gazdan çektiğinde içeride dolaşan o bir miktar hava dışarı çıkarken patur kütür ses yapıyor..

benim arabada bu olmasın diye blow-off var.. ayağımı gazdan çekince çuuuuf diye ses yaparak o havayı dışarı atıyor..

;)

büyük bir motorsiklet kullanmadığım için onlarda aynı durum var mı yok mu bilmiyorum ama benim araba ile bağdaştırabiliriz sanırım

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:13 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:12 PM ----------

şahinciler de o ses olsun diye egzosa müdahale ediyorlar işte..
    ee benım motorda 12 hp ama gazı bıraktıgımda savaş ortamı yaratıyo acaba 120 hp de ruhsatamı yanlıs yazdılar :D ...egzoz acık oldugu zaman oluyor arkadaslar bugun daha oncekı kullanıcının egzoza acdıgı delıklerı kapattırdım ses mes kalmadı cat put cart curt hicbişi yok tertemız

Dogan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crypton T115
    arkadaslar bendede bu sorun vardı hemde cok fazla dun sinirden motoru dagıttım kucaladım sagını solunu jiklesi arızalıymıs onu değştirdim bi tanede hortumda kırılma olmus manifolta falan giden hava hortumunun onuda uygun sekilde kestim taktım yerine ne sorun kaldı ne bişey acaip mutlu oldum wala :D

lucky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kanuni deer 152
    subab ayarı lazım sanırım,ama hoşuna gidiyorsa arada bir yapsın,giderek çoğalan birşey olmayacaktır...PAT!!!!! PAT!!! nadir de olsa burdayım dedirtir;)
    brunch gibi değil dimi hop... bu sokak tipi,biz yapınca girer böyle bi tarafınıza kramp gibi...

Motosikleti
    Mondial 150zc
    Genellikle bu tarz egsozda patlamalar bujiden olur aynısını bende yaşamıştım gazı bıraktığımda patır kütür gidiyodu motor, sonra bujiyi değiştirdim düzeldi. Buji değiştiği halde devam ediyosa diğer arkadaşların dediği problemler olabilir.

Motosikleti
    mondial 125zn gitti tiger250 geldi.
    ben birde egzos manifolduna bak derim.
    2 teker tek ruh tek yol.

Motosikleti
    Mondial 125 Kt
    arkadaşlar benimde yarı otomatik mondial marka motorum bazı zamanlarda yapardı karbüretörüb hava ayar vidasıyla oynadığmda sesden kurtulmuştum

kardesim parlama karbürötördeki avans ayarındandır ama sn ayarları kurcalama patlamanın zararı olmaz die düsünüyorum

Motosikleti
    Yamaha mt-03

Mt-03 icin karakteristigi sayilir o ses

Mt-03 kullaniyorum o patlamayi trafikte genellikle korna yerine kullaniyorum ben. Kesinlikle yakit tuketiminin artmasi demek oluyor ama insanin cok hosuna gidiyor pat patlar.

scorpions_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer 200_discovery150_cbf 150_cbr 250_
    hortlamış mı?

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    bu motor abimde var. o ses çok komik oluyo. gazı bırakiyor pata pata ses gazı kokluyo pata pata ses pancar motorlu balıkçı tekneleri gibi
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler