Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

YAPTA Topcase üzeri portbagaj imalatım (Yaptak)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Karahisar03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL 650 K8
    Arkadaşlar herkese öncelikle selamlar. Uzun zamandır Topcase üzerine portbagaj demiri aramaktaydım. Birçok sitede gördüm fiyatları bana çok uçuk geldi. Bende kendim yapmaya karar verdim. Nihayet dün boş zamanımı buna ayırdım .Bunun için ilk önce uygun demir boru aradım ve buldum. Kafamda değişik model ve şekler vardı ama internet üzerinden de birkaç modelin resimlerini çıkarttım. Evet isterseniz resimlerle yapım safhasına geçelim.

By karahisar03
    Öncelikle elimde borular ve internetten indirdiğim resimlerle birlikte sıcak demirci ve eski motorculardan bir arkadaşın dükkanına gittim. Burada biraz sohbet nasıl olur falan derken başladık.

By karahisar03
    Önceden kafamda oluşan şekle göre tahmini olarak birde çanta üzerinden ölçü alarak boruları biraz fazla kestirerek almıştım. Boruların büküm yerlerini işaretleyip büküme başlıyoruz.

By karahisar03
    Burada dikkat edilecek bir husus var. Bu denli ince boruları bükecek makine bulmanız çok zor. Ama borunun et kalınlığına göre mukavemetine göre büküm esnasında mutlaka bel verecek büküm yerleri katlanacaktır. Ben çok orijinal bir şey yapmak istiyordum. Bunun çin sizinde yapmanız gereken ya borunun içine kum doldurup uçlarını kapatın yada su doldurup uçlarını kapatırsanız yavaş ve özenli bir işlemle ısıtarak büktüğünüzde kesinlikle fabrika imalatı gibi çıkarabilirsiniz.

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03

Üst kısmı düz yapmaktan vaz geçip biraz kavis verdik şimdiden güzel oldu hele birde yerinde görelim deneyelim faslı.

Yine bir seri bükme eğme ısıtma işlemleri devam etti.

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03
    Hemen her safhada yerinde deneyip görme uğraşıları bunlar.

By karahisar03
    Boruların kesilmesi esnasında rekor aparatı kullandık ki boru uçları düz ve temiz kesildi.

By karahisar03
    Boruların birbirlerine temas edecekleri bölümler taşlandı U şeklnde boruların birbirini kavrayacağı şekle getirildi. Böylece kaynak kolay olacak taşma ve kabarıklık olmayacak.

İşte sonuçlar.

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03
    Yavaş yavaş birleştirmeye başlıyoruz.

By karahisar03
    Port bagajın çantanın eğimine göre ve çantanın üst formuna uygun bir şekle yakın olması için biraz Yamuk formunda olmasını istedim eminim sonuç güzel olacak. Bu gün zevk alarak geçirdiğim bir gün.

By karahisar03
    Uçlarındaki sabitleme vida ve somunlarını Sarı kaynakla yaptık ve tamamladık. Ana iskelet çıktı şimdi çersini nasıl yapalım diye düşündük. Derken resimlere falan bakdık . bir iki şekil denedik çok bisiklet havası olmasın istedim ve aşağıdaki şekle karar verdim.

By karahisar03

By karahisar03
    Yine birkaç kesim ve büküm işleri.

By karahisar03
    Son birkaç kaynak daha.

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03
    Ve sonuca ulaşıyoruz. İstediğim gibi oldu. xxxx markalara taş çıkartırım. Kesinlikle bu kadar güzelini onlar bile yapamazlar. ( Biraz öğüneyim kendi uğraşım ya )

By karahisar03

Bundan sonraki iş boya safhası elbette. Sprey boya ile boyamak istemedim. Çünkü çıkıyo soluyo vesair işte. Bende Oto boyası ile Tiner, sertleştirici vesair işlemleri tamamlayıp kompresör ve tabanca ile boyamak istedim. Yapacak arkadaşlar ya bunları nereden bulucaz bunun için boyacıyamı gidilir dünyanın parasını ister falan diyebilir. Kendinizde bunları yapabilirsiniz, Birazdan nasıl olduğunu göstereceğim.

By karahisar03
    Biraz zımpara ile son rutuşları yapıyorum. Pürüz olmasın istiyorum.

By karahisar03
    Boyada hazır.

By karahisar03
    İşte boya tabancası 150 -200 gr boya ancak alıyor. Ucunda biraz hortum ve bir rekorla kompresöre bağlı yanı bir lastiğin sibobuna. Bunu kendi arabanızın stepne lastiği ile çok kolay yapabilirsiniz.

By karahisar03
    Bu küçük düzeneğin yaptıklarını görünce şaşıracaksınız. Zevkinize göre boyayabilirsiniz. Tabi bisiklet mopet falan boyama işi gayet basit ve kolay oluyor.

By karahisar03
    Neyse uzun uzadıya boyama faslını göstermiyeyim. Ama sonuç ortada. Bundan sonra kuruma faslı hatta kinci kat boya zaten 25-30 gr bile boya gitmiyor.

By karahisar03

By karahisar03

By karahisar03
    İş bitti sayılır ardından Kenan bey ve diğer arkadaşlarla karnımızı doyurma ve sohbetler.

By karahisar03
    Şimdide bağlantı için Su geçirmezliği sağlayacak pul seçimine geldi, reklamcıların kullandıkları akıllı vidalarda bu pullar var bir tarafı lastikli olduğundan en ideal çözüm gibi geldi.

By karahisar03
    Ve sonuçta Çanta ile bağlantı yerleri arasına musluk contalarından takmaya karar verdim. Bu hem su yalıtımı sağlayacak hem de esneklik kazandıracaktı.

By karahisar03
    Ve montaj bitti gayet güzel kullanışlı ve fonksiyonel oldu diye düşünüyorum.
    By karahisar03

By karahisar03
    Buda motor üzernde görünümü . Tüm arkadaşlara selam ve sevgilerimle. Umarım beğenmişsinizdir. Fikirlerinizi yorumlarınızı paylaşırsanız mutlu olurum. Kazasız günler dileklerimle.
    Bu esnada bana yardımlarından dolayı Demirci ve motorcu Aydın ustama ve Şefim Kenan beye teşekkür ediyorum.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 02:21 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 02:14 AM ----------

Düşüncelerinizi bekliyorum. Selamlar.
    ===================================
    Kaskını tak. İki damla ter akması Kan akmasından iyidir.
    TB5DT

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Güzel de ne kelime..Fıstık gibi olmuş..... .
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Süper bir çalışma olmuş, kaliteli ve güzel bir işcilik.

Bu arada yılların DIY cisiyim lastik havasından yararlanıp boya atmak aklıma gelmedi , bravo
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    Yoruma ne gerek var ki hocam süper olmuş Elinize sağlık
    Portbagajın üzerine koyacagınız agırlık sınırlı.Bir de engebeli yollar eklenirse topcase zarar verebilir

MrSandman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sattı
    Elinize, aklınıza, fikrinize sağlık...
    Çok güzel olmuş! Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle...
    Herşey yeniden yollarda olabilmek için...

tasarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    LX 150
    Güzel olmuş,ellerinize sağlık seri üretime ne zaman geçiliyor Konunun daha uygun bir yere taşınmasını talep ediyorum...
    ..İslam kadını dişiliğiyle değil, kişiliğiyle var olandır..

Gülün dikene katlanması, onu güzel kokulu yaptı. - Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    harika çalışma olmuş hocam.ellerinize sağlık.biz herşeye para vermeye alışmışız, kendimiz üretme diye birşey yok
    adanadan sevgiler selamlar
    görüşmek dileğimle...gürsel
    sıkıysa yakala HAYALBUYSA

ugurapay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HYOSUNG GV250
    Elinize kolunuza sağlık harika olmuş tekeri de hava kompresörü gibi kulanmak başka bir dehalık olay
    Ne olacak Bu Türkiye nin ve Tekstilin Hali http://www.apaydinmakine.net

muzaffer1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 CBF1000F
    Süper olmuş
    Denildiği kadar okumayan bir toplum değiliz. ErkekIer bildiğini okuyor, kadınlar da canına okuyor

tornado57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial SFC 100 Automatic

tebrikler

Hocam fikir de işçilik süper,
    lastikten kompresör fikri kesinlikle pratik zeka çözümü helal olsun yani,
    tekrar tebrikler.
    Trafikte bir yanlış bütün doğrularınızı götürebilir...

ozan_bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    süper olmuş
    elinize emeğinize sağlık

boya kompresörü süper bir fikir
    Kelimelerin anlattığı kadarım..
    Ne anlatırsam anlatayım anladığın kadarım...

tasarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    LX 150
    yukarıda yazdığım talebi yeniliyorum
    ..İslam kadını dişiliğiyle değil, kişiliğiyle var olandır..

Gülün dikene katlanması, onu güzel kokulu yaptı. - Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

tatlisert45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400UG
    eline sağlık gercekten orginal bir calışma olmuş...
    Hissettiğin gibi yaşa...

redali79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco venox
    muhsin hocam sen aşmıssın. çok hoş olmuş ellerine saglık. bir ara yakından da göreyim.
    sprey boya olayıda güzelmiş.

Luxor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2007 Honda CBF150
    elinize sağlık, çok hoşuma gitti
    üşenmeyip çok güzel ve ayrıntılı bir açıklama yaptığın için de ayrıca teşekkür ederim.
    hem keyifli zaman geçirmişsiniz hem de çok güzel bir aparat sahibi olmuşsunuz.
    Seni çok seviyorum Babacığım.Sen her zaman benim kalbimde yaşayacaksın...

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    Alıntı PIERzig adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yoruma ne gerek var ki hocam süper olmuş Elinize sağlık
    Portbagajın üzerine koyacagınız agırlık sınırlı.Bir de engebeli yollar eklenirse topcase zarar verebilir
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Deli Çerkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yazının başlarında krom kaplamayı nasıl yapacak diye düşünürken , kamyon lastiğinden alınan havayla pistole tabancasına hava vermek ve bu şekilde boyanması hakikaten benim içinde süpriz oldu.

Güzel çalışma , arada ilginç ve pek rastlanılmayan bilgilerde işin bonusu oldu .yapanın ve düşünenin ellerine sağlık.

yanlız boru bükümü esnasında , borunun içine su konulup uçlarının kapatılmasını sakıncalı buluyorum.neticede kaynak makinasıyla ısıtılırsa , bir noktada yoğunlaşan o kadar ısı yüzünden oluşacak başınçtan dolayı , kapatma için kullanılan uçlar fırlar , en iyimser ihtimal haşlanmak içten bile değil. Kum daha mantıklı çözüm gibi duruyor.

------------
    Sevgili Eyong bende eskiden beri DIY (Do İt Your self ) mantığıyla tamirat tadilat yapmayı severim.

emekkoray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bmwR1150gs & honda crf250l
    çok güzel olmuş.. kaliteli işçilik bu olsa gerek.. elinize, emeğinize sağlık..
    bir sıcak söz.. bir demlik çay.. işte sevmek bu kadar kolay..

Ömercik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ Tigrina 100 (Hasta ve sıkıntılı)
    Ustanın ve sizin ellerinizw sağlık.Çok orijinal bir çalışma olmuş.

Motosikleti
    2007 Honda CBF 150
    harika olmuş...
    emeginize saglık
    bende isterim haberiniz olsun..
    görüntüde çok hoş olmuş..
    [B][COLOR="Black"]2bin7 HONDA CBF 150 :cat: (34 EN 6186) [/COLOR]İSTANBUL- AVCILAR[/B]

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler