Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

sıkıştırma oranı nedir bilen var mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Sıkıştırma oranı nedir bilen var, ama prensip olarak cevabı bir Google aramasına bakan sorulara cevap yazmıyorum. Soran Google'a yazmaya tenezzül etmiyorsa ben niye cevap yazmaya vakit harcayayım? Hele hele soruda bi sürü hata varsa ve zor anlaşılıyorsa...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğiniz şey sıkıştırma oranı değil stroke.

Sıkıştırma oranı yanma odasının en geniş hacminin en küçük hacmine oranıdır. Bu oran ne kadar fazla ise patlama basıncı o kadar fazla olur ve motor gücü o kadar artar. Fakat pistonların dayanacağı yük sınırlı olduğu için sıkıştırma oranı sınırlıdır öyle sıkıştırmayı iki katına çıkarayım motorum 100 beygir olsun diyemezsin.

Stroke pistonun yukarı aşağı hareket mesafesidir. Stroke büyüdükçe motorun torku artar. Stroke ne kadar az ise piston o kadar kısa mesafede hareket eder ve max devir sayısı artar. Yani kısa stroke yüksek devirde iyi, uzun stroke düşük devirde iyi.

https://www.grc.nasa.gov/www/k-12/ai...ges/stroke.gif
    anladım ama resimden hiç bişey anlamadım, o zaman motorların teknik özelliklerinde stroke yazmıyor sanırım?

yani sıkıştırma oranı yüksek motor kaliteli motor demek, çok teşekkürler o zaman benim motorun kalitesine bakayım birde
    insta: veli_montana_

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler