Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

scooter zincir mi kayış mı

Motovento
    REKLAM ALANI

soruyu değiştirelim o zaman madem kayış mı zincir mi öğrendik asıl soruyu sorayım arkadaşlar

benim motor tam devirinde giderken arkadan o kapalı yerden çok şiddetli bir zincir titremesine benzeyen ses geliyor titreşim yapıyor bir şeyler. ben zincirdir diye düşünüyodum motora biraz daha gaz verince ya da gazı kısınca anında kesiyor yine devirine gelince yine tirildiyor acaba bir vida fln mı gevşek malum scooterlarda paketlenmiş gibi hiç bi yer gözükmüyor madem zincir de yok bu ses nereden geliyor olabilir.

sanki devirinde gitmeyince araba eksozları fln titrer ya onun gibi tiz bir titreme sesi

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

GÜÇ AKTARAIMI SCOOTERLARDA v-MATİK KAYIŞLI SİSTEMLE OLUR.
    AMA DAHA DETAYLI BİLGİ BENDE DE YOK. BENİM SCCOTER BU YAZ 13 GÜNDE EGE VE AKDENİZİ GEZDİRDİ BANA. TAM 3400 KM YAPTIK BİRLİKTE. UZUN YOLA SCOOTER İLE GİDİLMEZ DİYENLER ÖNYARGILI.
    SAYGI VE SELAMLAR

benim motor tam devirinde giderken arkadan o kapalı yerden çok şiddetli bir zincir titremesine benzeyen ses geliyor titreşim yapıyor bir şeyler. ben zincirdir diye düşünüyodum motora biraz daha gaz verince ya da gazı kısınca anında kesiyor yine devirine gelince yine tirildiyor acaba bir vida fln mı gevşek malum scooterlarda paketlenmiş gibi hiç bii gözükmüyor madem zincir de yok bu ses nereden geliyor olabilir.

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Scooter'ler genelde kayış aktarma olmasına rağmen bazı üst versiyon maxiscooterlerde zincir aktarmada bulunmaktadır(Yamaha T-Max,Gilera GP800,vs. gibi).Motorunun hacmi veya markası/modeli hakkında bişey yazmadığın için net cevap veremiyorum.Kayış aktarmalı bir scooter olduğunu varsayıp gelen metalik sesin debriyaj sistemindeki santrifüj'ü sağlayan bilyaların deforme olmasından kaynaklandığını tahmin ediyorum.Zira motor gaz verilip aktarma sistemi kasıldığında ses kesiliyorsa sorun buradan kaynaklanıyor olabilir.

"shıvananda" arkadaşım,forum kuralları gereği,tüm metni büyük harfle yazamıyoruz.Paragrafını editlemende fayda var..
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

Motosikleti
    GIXXER
    mondial rs 1515 kayış ile aktarmalı ama gilera gibi süratli scooterlar zincir aktarmalı...
    #46#_PSYCHEDELIC RIDER_#46#
    İMAM GAZLARSA CEMAAT YANLARR :)

atlantic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli BN251
    Alıntı PsyRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mondial rs 1515 kayış ile aktarmalı ama gilera gibi süratli scooterlar zincir aktarmalı...
    Nexus kayış aktarmalı. Sadece GP800 zincir aktarmalı.
    Artık yollarda ölmek İS-TE-Mİ-YO-RUZ!!!

Motosikleti
    *SHELBY* 125_KT
    arkdaşta 150 asyamotor wardı kayış kopardı 2 kez

Alıntı shelbycobra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkdaşta 150 asyamotor wardı kayış kopardı 2 kez
    Koparır arkadaş asya motorlar çok performanslı motorlar hangi kayış dayanır onlara
    [B]Today is a good day To Die...[/B]

Duffy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MAJESTY 400

Üst resimde görülen sistem tamamen kapalı bir şekilde çalışır motordan alınan hareket kayışla arkadaki debriyaj sistemine iletilerek santrifüj etkisiyle balatanın açılıp tasa yapışmasıyla harekete geçer

Vitesler hıza göre bu şekilde ayarlanıyor

Balata tas ve pulley - Balata merkezkaç tan dolayı açılarak kampana fren gibi tasın içine tutunur ve kavrama gerçekleşir
    http://www.buggydepot.com/buggy-tech...ggies-Parts/15
    Yukarıdaki adreste komple varyötör sisteminin hıza göre hareketini görebilirsiniz çok güzel bir animasyon
    2004 Gümüş BurgmAN400 - O artık yok
    2006 GSX600F Çirkin Kral - O da artık yok
    2007 MAJESTY 400

ilgilenen arkadaşlara çok teşekkürler çalışma prensibini bile anladım sayenizde benim motor anlatılanlara göre kayış aktarmalı arkadaşlar fakat motor yeni yani öyle bir aşınma olacağını sanmıyorum yani sanki bir vida gevşek bi kapak vidası gibi falan o titreme yapıyor da devrini bulunca susuyormuş gibi hani arabalarda fln da egzos titrer ya devirini bulamayınca bazen bu da onun gibi birşey gazı kesince de verince de kesiliyor.

bir de üstteki resimdeki kapağı açsak arada conta var contayı değiştirmeye gerek duyulur mu

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 --(SİYAH)
    benim motor şişmeye başlayınca kayışını gevşetip üstten 2 düğme çözdüm sonra rahatladı..

Motosikleti
    yakında geliyo :)
    Bence Kayış Ama Mondial Cup motorlarda Bildiğim kadarıyla zincir...
    yeniden Burdayım :bounce::rendeer:

ahmet_cebesoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha dragstar 650 -yamaha ybr 125
    benim cocukken scooter vardı yamaha passol.50 lik zincir liydi.böle muhafazanın içinde yaglı.falan.güzeldi
    motorcuda geri vitess olmaz daima ileri

Motosikleti
    150 ZC
    Alıntı beydenbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilgilenen arkadaşlara çok teşekkürler çalışma prensibini bile anladım sayenizde benim motor anlatılanlara göre kayış aktarmalı arkadaşlar fakat motor yeni yani öyle bir aşınma olacağını sanmıyorum yani sanki bir vida gevşek bi kapak vidası gibi falan o titreme yapıyor da devrini bulunca susuyormuş gibi hani arabalarda fln da egzos titrer ya devirini bulamayınca bazen bu da onun gibi birşey gazı kesince de verince de kesiliyor.

bir de üstteki resimdeki kapağı açsak arada conta var contayı değiştirmeye gerek duyulur mu
    benim de motorum yeni aynı sorun bende de var arkadaşım, 500 km için ilk servis bakımına götürdüğümde söylemiştim ama düzeltmemişler, en kısa zamanda bir daha götüreceğim.

bendeki olay tam 55-60 km arasında bi hızla giderken ses geliyor, sonra gaz veriyorum ses kesiliyor, bu sorunun nedeni nedir arkadaşlar bilen var mı?
    [B]to Live is to Die...[/B]

no_name - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    cup motor o biz scooter diyoruz

Alıntı mourndare adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim de motorum yeni aynı sorun bende de var arkadaşım, 500 km için ilk servis bakımına götürdüğümde söylemiştim ama düzeltmemişler, en kısa zamanda bir daha götüreceğim.

bendeki olay tam 55-60 km arasında bi hızla giderken ses geliyor, sonra gaz veriyorum ses kesiliyor, bu sorunun nedeni nedir arkadaşlar bilen var mı?
    sanırım aynı sorun benim motorda 300km de dün yağını değiştirdim benimki de 40-55 arası hızlarda yapıyor gibi genelde ama dikkat et arkadaşım genelde o hızlarda sabit gidiyorsundur mesela 70le sabit git bakalım yine yapacak mı

thelastninja - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=rezonans

frekansları aynı olan birden fazla cisimden bir tanesinin harekete geçmesi durumunda diğerlerini de etkileyerek, birlikte güçlü bir
    titreşim yaratmaları hali

periyodik bir kuvvetin dürtüsü altındaki bir sistem, salınımlar sergiler ve eğer dürtü frekansı sistemin doğal frekansına eşit ise, bu salınımların genliği sınırsız artma eğilimine girer. sonuç olarak sistem, belli bir genlikten sonra bütünlüğünü veya bulunduğu 'durum'u koruyamaz ve dağılır veya bozunur. buna rezonans denir.söz konusu sistemler ve dürtü kuvvetleri çok çeşitli olabilir: mekanik kuvvetler altındaki mekanik sistemler, elektrik veya manyetik kuvvetler altındaki elektriksel sistemler veya bir karışım olarak elektro-mekanik kuvvetler altındaki elektro mekanik sistemler; elektromanyetik kuvvetler altındaki atom, güçlü veya zayıf çekirdek kuvvetleri altındaki atom çekirdeği sistemleri gibi. daha somut örnekler olarak; örneğin deprem dalgalarının yol açtığı salınımlar altındaki bir bina, kesintili bir rüzgarın itkisi altındaki bir köprü, alternatif gerilim altındaki elektriksel bir sistem, mekanik kuvvet altındaki bir yay... teoriye göre rezonans sayesinde bir cismi paramparça etmek mümkündür.diğer bir teoriye göre hidrojen atomunu rezonansa getirmek tüm evrenin yok olmasına neden olur. ayrıca israfil adli melğin ufleyeceği sur un hidrojeni rezonansa getirecek frekansta olduğu düşünülür.

http://www.itusozluk.com/goster.php/rezonans

bir mekanik sistemi uygulanan periyodik bir kuvvetin frekansının sistemin doğal frekansına tesadüf etmesi halinde gerçekleşen yüksek genlikli salınımların gözlendiği durum. rezonans anında sönümsüz sistemlerde genlik teorik olarak sonsuza gider.

mekanik sistemlerde dışarıdan uygulanan periyodik kuvvetin frekansının sistemin özfrekansına çok yakın olması durumu

Eğer bahsettiğin olay şu belediye otobüslerinde, minibüslerde vs. fark ettiğin şeyse yukarıda açıklamasını verdiğim Rezonans hali olabilir. Örneğin, minibüste, otobüste yolcusun; durakta yolcu indirip bindirirken (genelde bu anlarda oluyor sanırım) kuvvetli bir titreme hissedersin, camlar titrer, ayaklarının bastığı yer titrer vs. işte bu anda sistem (yani araç) Rezonansa girmiş olur.
    Bu anda fark ettiyseniz şoför gaz pedalına hafiften basar ve böylece motorun ürettiği titreşim, sistemin kendi öz frekansından farklı olur, üst üste gelmezler ve titreşim kesilir. Eğer kesilmezse sistemde hasarlara sebep olur.
    Denizde oluşan dalgaları düşünün, belirli frekansla devam etmekteler. Örneğin her 5 sn. de bir dalga gelmekte, dışarıdan bir etki ile yine 5 sn. de bir aynı dalgadan üretsen ve aynı zamanlarda üst üste gelse dalganın yüksekliği artar. Dolayısıyla etkiyen kuvvet artar.
    Şimdi bu durumun meydana gelmesi doğaldır. Yapacağınız şey sizinde söylediğiniz gibi hafiften gaz vermek veya gaz kesmektir. Sistem normale dönecektir. Başka bir şey önermeyeceğim. Sistemin doğal frekansını değiştirmen gerek ki bu araca müdahale etmeni gerektirir, tavsiye etmem ve nasıl yağılır bilemem de. Zannedersem dizayn aşamasında motorun Rezonansa girip girmeyeceği hesabı ya yanlış yapıldı ya da hiç yapılmadı. Belki de yapıldı ama en uygun olanı bu. Belki de bu yüzdendir.

Motosikleti
    150 ZC
    Alıntı thelastninja adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=rezonans

frekansları aynı olan birden fazla cisimden bir tanesinin harekete geçmesi durumunda diğerlerini de etkileyerek, birlikte güçlü bir
    titreşim yaratmaları hali

periyodik bir kuvvetin dürtüsü altındaki bir sistem, salınımlar sergiler ve eğer dürtü frekansı sistemin doğal frekansına eşit ise, bu salınımların genliği sınırsız artma eğilimine girer. sonuç olarak sistem, belli bir genlikten sonra bütünlüğünü veya bulunduğu 'durum'u koruyamaz ve dağılır veya bozunur. buna rezonans denir.söz konusu sistemler ve dürtü kuvvetleri çok çeşitli olabilir: mekanik kuvvetler altındaki mekanik sistemler, elektrik veya manyetik kuvvetler altındaki elektriksel sistemler veya bir karışım olarak elektro-mekanik kuvvetler altındaki elektro mekanik sistemler; elektromanyetik kuvvetler altındaki atom, güçlü veya zayıf çekirdek kuvvetleri altındaki atom çekirdeği sistemleri gibi. daha somut örnekler olarak; örneğin deprem dalgalarının yol açtığı salınımlar altındaki bir bina, kesintili bir rüzgarın itkisi altındaki bir köprü, alternatif gerilim altındaki elektriksel bir sistem, mekanik kuvvet altındaki bir yay... teoriye göre rezonans sayesinde bir cismi paramparça etmek mümkündür.diğer bir teoriye göre hidrojen atomunu rezonansa getirmek tüm evrenin yok olmasına neden olur. ayrıca israfil adli melğin ufleyeceği sur un hidrojeni rezonansa getirecek frekansta olduğu düşünülür.

http://www.itusozluk.com/goster.php/rezonans

bir mekanik sistemi uygulanan periyodik bir kuvvetin frekansının sistemin doğal frekansına tesadüf etmesi halinde gerçekleşen yüksek genlikli salınımların gözlendiği durum. rezonans anında sönümsüz sistemlerde genlik teorik olarak sonsuza gider.

mekanik sistemlerde dışarıdan uygulanan periyodik kuvvetin frekansının sistemin özfrekansına çok yakın olması durumu

Eğer bahsettiğin olay şu belediye otobüslerinde, minibüslerde vs. fark ettiğin şeyse yukarıda açıklamasını verdiğim Rezonans hali olabilir. Örneğin, minibüste, otobüste yolcusun; durakta yolcu indirip bindirirken (genelde bu anlarda oluyor sanırım) kuvvetli bir titreme hissedersin, camlar titrer, ayaklarının bastığı yer titrer vs. işte bu anda sistem (yani araç) Rezonansa girmiş olur.
    Bu anda fark ettiyseniz şoför gaz pedalına hafiften basar ve böylece motorun ürettiği titreşim, sistemin kendi öz frekansından farklı olur, üst üste gelmezler ve titreşim kesilir. Eğer kesilmezse sistemde hasarlara sebep olur.
    Denizde oluşan dalgaları düşünün, belirli frekansla devam etmekteler. Örneğin her 5 sn. de bir dalga gelmekte, dışarıdan bir etki ile yine 5 sn. de bir aynı dalgadan üretsen ve aynı zamanlarda üst üste gelse dalganın yüksekliği artar. Dolayısıyla etkiyen kuvvet artar.
    Şimdi bu durumun meydana gelmesi doğaldır. Yapacağınız şey sizinde söylediğiniz gibi hafiften gaz vermek veya gaz kesmektir. Sistem normale dönecektir. Başka bir şey önermeyeceğim. Sistemin doğal frekansını değiştirmen gerek ki bu araca müdahale etmeni gerektirir, tavsiye etmem ve nasıl yağılır bilemem de. Zannedersem dizayn aşamasında motorun Rezonansa girip girmeyeceği hesabı ya yanlış yapıldı ya da hiç yapılmadı. Belki de yapıldı ama en uygun olanı bu. Belki de bu yüzdendir.
    arkadaşım önemli olan motosikletteki sorunun adı değildi ama yine de sağol, sorunun tam olarak hangi parçada, ve devamı halinde hangi parçılarla etkilşimi önemli, bilen varsa yardımcı olursa çok memnun olurum.
    [B]to Live is to Die...[/B]

aynı ses bendende geliyo deli olucam ya
    Korkunun ecele faydası yoktur,sadece iç çamaşırını kirletir...

Alıntı n!yaz! adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynı ses bendende geliyo deli olucam ya
    ya baya kişiden geliyormuş bu ses titreyenler klup fln mı kursak acaba durumu burdan takip edelim sorunu çözen yazsın arkadaşlar bana daha basit bir şey gibi geliyor montajda bi şeyin adam gibi sıkılmamış olması fln gibi ama arka varyatörden geliyo olabilirmiş gibi de geliyor. açmak istemiyorum motoru da hem araştırıyorum hem dinlemedeyim sizde motorun ayaklığını açınca fln gaz verip deneyin bakalım siz sesin nerden geldiği bulabilecek misiniz arkadaşlar

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)