Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklette shifter

Motovento
    REKLAM ALANI
    GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Biliyorsunuz ki formula arabalarında vites direksiyondan kolayca değiştirilir. Işte motosikletlerde de yarışlarda kullanılan bu şekilde bir sistem vardır... Bu konuda 1-2 araştırmam oldu bunları sizinle paylaşmak istedim. Bu konuya ilgisi olan varsa bu başlık altına yazabilir...
    Shifter'lar piyasada satılır , fakat fiyatları çok fazladır... Öte yandan imal etmesi de oldukça kolaydır. Tabi gelişmiş shifterlar hariç... Aşağıda birkaç shifter çeşidini gösterdim...

Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorcycle Air and Electric Shifters

Pingel Electric Shifter

Pingel Air Shifters
    Air Shifter Accessories

AIR BOTTLES

628 Adaptor Fitting DOT Bottle
    629 Adaptor DOT Bottle O-Ring
    722 Super Aluminum Air Tank, satin finish with polished billet aluminum machined end caps, 1/4" thickness at pipe thread area and measures 3-1/4"dia. x 7" long
    821 Premium DOT Air Bottle, 3-1/4" x 8-1/2"
    721 Super DOT Air Bottle, 3-1/4" x 8-1/2"

SHIFT CYLINDER FRAME STUD AND LEVER

This is a convenient way to attach a shift cylinder to your frame and shift lever. Frame stud is 3" long and can be cut and welded to your specific length. Lever arm is 3" long and drilled for the shift cylinder, welding required. Available in steel or aluminum.

740 Frame Stud Steel, for Super Shift Cylinder
    741 Frame Stud Aluminum, for Super Shift Cylinder
    742 Lever Arm Steel, for Super Shift Cylinder
    743 Lever Arm Aluminum, for Super Shift Cylinder
    840 Frame Stud Steel, for Premium Shift Cylinder
    841 Frame Stud Aluminum, for Premium Shift Cylinder
    842 Lever Arm Steel, for Premium Shift Cylinder
    843 Lever Arm Aluminum, for Premium Shift Cylinder

PINGEL MINI AIR COMPRESSOR

699 Pingel Mini Air Compresor
    699-2 Button and Bracket only
    This mini air compressor is a 12-volt unit and measures 6" long, 4-3/4" high and 2-3/4" wide, weighs 1.5 pounds. Comes complete with hose, fittings, wire and momentary switch. A convenient way to recharge your air tank. (Not designed for continuous non-stop usage.)

ELECTRIC OVER AIR CONVERSION KIT

720 Super Conversion Kit

820 Premium Conversion Kit

Super Air Shifter Kits

700 Super Air Kit with 7/8" Handlebar bracket, less tank
    701 Super Air Kit with 7/8" Handlebar bracket, Alum tank
    702 Super Air kit with 7/8" Handlebar bracket, DOT bottle

Tiptronic Powershift

The Powershift System is the first tiptronic gearshift product of its type. This unique linear design allows fitment in confined areas as well as combining incredible power. The power shift stands apart from its competitors by utilizing DC motor and planetary gearbox technology, which is then transferred into linear motion. The powershifter even facilitates manual gear selection when fitted. Gears can be selected both up and down the transmission by the touch of a button.

EZEShift Powershift

This ignition interrupt (quickshifter) is probably the smallest, lightest and most technologically advanced system available. The Ezeshift negates the use of the clutch and throttle rolling, permitting full throttle and cluchtless upshifts. The Ezeshift System has the added benefit of incorporating the GDU. Both the Ezeshift and the Ezeshift System feature the same high specification sensor as the GDU. The Race version is designed for reverse shift pattern.

Muzzys Air Shifter

This shifter kit is complete in all respects. It contains EVERYTHING you need to add "button" shifting to your ZX-9, ZX-12, GSX-R1300 or GSX-R1000. Incorporating a high pressure gas bottle, you have up to 800 shifts between fills and that's at least 130 passes down the quarter mile. Unlike other "kits" there is nothing else needed to install and use this kit. All wiring is contained in an OEM quality plug-in loom, and all components are of the highest quality. Your horn button becomes a selectable shift button that easily turns the system on or off and shift kill time is adjustable. Installation is simple and well documented in the full color instructions and there is no drilling or machining required. All mounting brackets are machined from billet aluminum, and all necessary hardware is included. The gas bottle, which is completely hidden in the tail cowl, can be filled with CO2, Nitrogen, or Nitrous Oxide at many locations such as welding stores or paint ball centers.

Digi-Kill Info
    -Digitally matches the kill time to coincide with the actual movement of the shift linkage.
    -Momentarily stops fuel delivery instead of killing ignition resulting in a smoother power interruption and less backfiring. (Unlike analog kill boxes)
    -Eliminates double shifting due to "button bounce" and always repeats the same sequence regardless of how long the button is held.
    -Easily installed on any air-shifted ZX-12, fuel injected motorcycle.

Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Honda CBF 150
    görkem kardeşim biraz cık ta türkceye cevirseydin sana zahmet
    34 AF 4401 [COLOR="Red"] H İ K O[/COLOR]

Abi dün SS toplantısında konuştuğumuz birşeydi. O yüzden başlık biraz acil oldu Türkçeye çeviremedim...
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Honda CBF 150
    canın sagolsun
    34 AF 4401 [COLOR="Red"] H İ K O[/COLOR]

Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Motosiklet yarışlarında daha hızlı vites değiştirmeyi sağlayıp sürücülere avantaj sağladığı söyleniyor. MotoGP araçlarında kullanıldığını ben görmedim bilgisi olan var mı ?

Power Commander firmasının ürettiği Quick Shifter

http://www.powercommander.com/powerc...k_shifter.aspx

Bu Power Commander firmasının shifter'ı oldukça karmaşık ve direk ECU ile bağlantılı bir kit... Oldukça da pahalı... Eğer bu işi profesyonelce yapmak istiyorsanız düşünülebilir... Fakat deneme amaçlı yapılacaksa deymez

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @Skullhunter
    Motosiklet yarışlarında daha hızlı vites değiştirmeyi sağlayıp sürücülere avantaj sağladığı söyleniyor. MotoGP araçlarında kullanıldığını ben görmedim bilgisi olan var mı ?
    MotoGP'deki tüm motorlarda shifter var. Shifterin en önemli avantajı vites düşürmede. Türkiye Pist Şampiyonası'nda birkaç kişi shifter kullanıyor. Pahalı olduğundan bir iki kişide var sadece. Motorda shifter olup olmadığını sert frenden sonra devir sesinin değişimini dinleyerek anlayabilirsiniz. Shifter sayesinde çok kısa sürede 2-3 aşağı vites değiştirebiliyorsunuz. Normal kullanımda esprisi yok ama yarışta ciddi zaman kazanmanızı sağlıyor.
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Nasıl bi sistem bu Mehmet ? Debriyaj kullanmıyor musun ? Nedir yani ben anlayamadım ! Görkem biraz türkçe kelime katamaz mıydın şuna....
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

Sorun söyleyelim

Debriyajı sadece motoru çalıştırırken veya dururken kullanıyorsun...

Bu shifter zaten yarışlar için tasarlanmıştır, yarışlarda ise debriyaj kullanılmaz.
    Normalde de , gazı hızlı açıp devrini bulduğunda gazı birazdaha açarak , sonrasında hızlıca kapatıp açarak , kapattığınızda ,vites dişlilerinin konumunu bulduğunda kolayca ayaktan vitesi çekerek vites değiştirebilirsiniz...
    Bu da bir yöntem , fakat shifter bunun tersini de yapmaya olanak sağlıyor.
    Vites düşürürken hiç zaman kaybınız olmuyor...

Yarışlar dışında sürekli shifter kullanmak hem gereksizdir , hemde sürekli debriyaj kullanmadığınızdan motora zarar verir diye düşünüyorum.

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Viteslinin zevki orda zaten ya. Onu da kullanmayacaksam alırım bi Nexux değil mi Valla acilen vitesli lazım banaaaaaaa , bak yine aklıma geldi, hep senin yüzünden Görkem
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

BeYfa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CıbıRepSol
    bir nevi pnomatik yanigüzel bi sistem!
    [B][I]hiçbirimiz bu hayattan sağ kurtulamayacağız ki..:mrgreen:[/I][/B](FaRuK)

Hoparlörlerim bozuk olduğu için sesini dinleyemedim ama sanırım bu videoda pnomatic shifter anlatılıyor.

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorun söyleyelim

Debriyajı sadece motoru çalıştırırken veya dururken kullanıyorsun...

Bu shifter zaten yarışlar için tasarlanmıştır, yarışlarda ise debriyaj kullanılmaz.
    Normalde de , gazı hızlı açıp devrini bulduğunda gazı birazdaha açarak , sonrasında hızlıca kapatıp açarak , kapattığınızda ,vites dişlilerinin konumunu bulduğunda kolayca ayaktan vitesi çekerek vites değiştirebilirsiniz...
    Bu da bir yöntem , fakat shifter bunun tersini de yapmaya olanak sağlıyor.
    Vites düşürürken hiç zaman kaybınız olmuyor...

Yarışlar dışında sürekli shifter kullanmak hem gereksizdir , hemde sürekli debriyaj kullanmadığınızdan motora zarar verir diye düşünüyorum.
    Ozaman trafikte pekte mühim birşey değilmiş. Çalışma sistemi gayet güzel virajlarda vites artırıp azaltmakta bayağı faydası olur. Ben motogp lerde vites küçültürlerken debriyaj kullanıyorlar diye biliyordum ama...
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @GorkeM
    Gereksiz olduğu doğru ama motora zarar verdiği yanlış. Debriyaja basmıyorsun ama ECU sayesinde dişlilerin uygun konumu bu sistem tarafından yapılıyor. Yani bir zararı yok.

Ha tamam ECU ile bağlantılı sistemlerde dediğin doğru , benim düşündüğüm yukarıdaki daha amatör sistemler.

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @THE_LANCET
    Ben motogp lerde vites küçültürlerken debriyaj kullanıyorlar diye biliyordum ama...
    Motora shifter taktığınızda normal kullanımı engellemiyor, yine debriyaj ve vites çubuğunu kullanabiliyorsunuz. MotoGP'de motorun ön tarafından sürücünün debriyaj kolunu çeken kamerayı dikkatli seyrederseniz viraja girmeden önce debriyaja saniyede ard arda 3 kez bastıklarını görürsünüz. Genelde Pedrosa'nın motorunda bol bol gösteriyorlar bu açıyı. Bende 3-4 senenin bütün MotoGP yarışlarının full çekimi var. Shifteri illa ki düğmeye bağlamayabiliyorsunuz, tahminimce MotoGP'de vites yükseltirken hiç debriyaj kullanmıyorlar. Shifteri de debriyaj koluna bağlamışlar, bastıkça vites düşürüyor. Yoksa vites küçültürken devirin duyduğum şekilde değişmesi mümkün değil. F1'lerde olduğu gibi vites düşürüyorlar. Debriyajsız vites değiştirmek yükseltirken hiç problem değildir, problem küçültürken oluyor. Onu da shifter sayesinde çözmüş oluyorsunuz. Bence MotoGP yarışlarını bir daha dikkatli şekilde seyret.

the_cayman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Olsa da gururla R6 diye yazsak :P
    Bende motogp'de debriyaj kullanıyorlar diye biliyordum

@Boy çok güzel açıklamışsın ama senin gibi elinde koleksiyon olmayanlar da var

DVD getirsem bana aktarır mısın koleksiyonunu
    [B][COLOR="Cyan"][COLOR="Purple"]Yarış kazanmak istiyorsan, ne hızda gitmen gerektiğini bilmeli ve o kadar hızlı gitmelisin; ne eksik ne de fazla...[/COLOR][/COLOR][/B]

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine

Sağol

Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @THE_LANCET

Motora shifter taktığınızda normal kullanımı engellemiyor, yine debriyaj ve vites çubuğunu kullanabiliyorsunuz. MotoGP'de motorun ön tarafından sürücünün debriyaj kolunu çeken kamerayı dikkatli seyrederseniz viraja girmeden önce debriyaja saniyede ard arda 3 kez bastıklarını görürsünüz. Genelde Pedrosa'nın motorunda bol bol gösteriyorlar bu açıyı. Bende 3-4 senenin bütün MotoGP yarışlarının full çekimi var. Shifteri illa ki düğmeye bağlamayabiliyorsunuz, tahminimce MotoGP'de vites yükseltirken hiç debriyaj kullanmıyorlar. Shifteri de debriyaj koluna bağlamışlar, bastıkça vites düşürüyor. Yoksa vites küçültürken devirin duyduğum şekilde değişmesi mümkün değil. F1'lerde olduğu gibi vites düşürüyorlar. Debriyajsız vites değiştirmek yükseltirken hiç problem değildir, problem küçültürken oluyor. Onu da shifter sayesinde çözmüş oluyorsunuz. Bence MotoGP yarışlarını bir daha dikkatli şekilde seyret.
    Aydınlattığın için çok saol boy. Evet pedrosanın motosikletinde çok gösteriyorlar debriyaj manetini ayrıca bende farkettim vites yükseltirlerken debriyaj kullanmadıklarını sadece düşürürken kullandıklarını fark ettim. demekki dediğin gibi shifter debriyajda ola bilir tekrar çok teşekkürler ayrıca birşey daha sora bilirmiyim
    Normal vitesli motosikletlerde shiftter olmadan vites yükseltildiğinde bir zararı olurmu ? Ben dişlileri sıyırır diye tahmin ettim.
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Ohh ohh konu tam istediğim kıvama gelmiş

Görkem söz verdiğin gibi kobay senin motorun olucak

Mı?

Ufaktan düşünmeye başladım, havalı ve hidrolik pistonun gereksiz olduğuna karar verdim, teknolojiden sonuna kadar faydalanmak lazım

Neodmiyum(süper mıknatıs) mıknatıs ve çift bobin kullanarak bir piston yapıcaz.

Kabaca şöyle birşey;

Şimdi mekanik bilgisi olan arkadaşların fikirlerine ihtiyacımız var.

Cevap bekleyen birincil soru;

Neodmiyum mıknatıslı bölgenin normalde(bobinlerlerden akım akmazken) tam iki bobin arasında kalmasını sağlayacak yay sisteminin şekli, nereye yerleşeceği, ileri ve geri yönde hareket esnasında bu yayın karşı tepkisinin optimum olarak ayarlanması ki bu bobin'in ebatlarını dolayısıyla piston çapını düşürücektir.

Yay'a alternatif çözümlerde olabilir...

Pistonumuz hazır olduktan sonra elektronik kısmını bitirip görkemin motorunu hiç edecez

İyi bir sonuç aldığımızda, ki %99 alırız gibime geliyor, tüm teknik dosyalar devre şemaları, yazılımlar vs. yine burada yer alacak, yapmak isteyen herkese yardımcı olunacaktır.

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @THE_LANCET
    Normal vitesli motosikletlerde shiftter olmadan vites yükseltildiğinde bir zararı olurmu ? Ben dişlileri sıyırır diye tahmin ettim.
    Debriyajsız vites değiştirmek el ve kulak alışkanlığı ile oluyor. Uygun devirde, uygun oranda gaz keserek değiştirirsen bir zararı yok. Ama o ince ayarı bilmiyorsan vites geçer ama dişliler zarar görebilir. Mesela yarışta, düzlüklerde vites büyütürken ben debriyaj kullanmıyorum. Bazen de farklı bir teknik kullanıyorum. Vites atmanın bile püf noktaları var, genelde herkes sonuna kadar debriyajı çekip vitesi öyle geçirir. Halbuki debriyaja parmağınızın ucuyla çok az basmanız yeterlidir vitesin geçmesi için. Debriyajsız vites değiştirmek yarışta zaman kaybettiriyor çünkü vitesi değiştirmek için gazı çok az kesmeniz gerekiyor. O yüzden şöyle bir teknik var; dip gaz giderken, ayağınız vites çubuğunun altındayken, devirin maksimum torkunu 500-1000 rpm geçtikten sonra ayağınızla vites çubuğuna alttan çok çok az itiyorsunuz. Normalde bu durumda vites geçmez. Tam uygun devirde elinizle debriyaja çok çok az dokunuyorsunuz, bu arada gaz hala kilit gazda sabit. Debriyaja milim dokunduğunuzda trak diye vites geçiyor. Gaz kesmediğinizden hiçbir kaybınız olmuyor. Hadi bakalım, bu kilit gaz tekniğini de öğrendiniz, herkes caddeyeeeeeeee

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)