Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
9. sayfa BirinciBirinci ... 78910 SonuncuSonuncu

Oktan meselesinin açıklaması. Kendinizi kandırmayın.

Motovento
    REKLAM ALANI
    İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ulem bir kere de adam gibi adam konusunda yanilayim!
    Teşşekkür ederim O da sizin zanaatınız.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    eline emeğine sağlık faydalı açıklayıcı bir bilgi sayende öğrenmiş oldum teşekkürler...

Motosikleti
    , yamaha ybr125 (2005) di, Bajaj 125ST (2015) oldu
    OKtani bilmem de shell Vpower (97 oktanolan ) performans yakıtı + iridyum buji ybr 125 de abarlılı olmasada fark edilir güç sağlıyo ki konu ybr olunca hepi topu gucu ne ki nencacık(ne kadarcık) fark olsun ki diyorum kendime ama insan %1 lik bile bir fark hissetse seviniyo. yazıyı sonuna kadar okudum tşkler.

Motosikleti
    150 mc
    Alıntı Levsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Onca açıklamaya rağmen millet hala oktanı yüksek benzini süper yanıcı, uçucu sanıyor.
    Sor bakalım uçak benzinini nasıl bilirler? Zippo çakmaklarda da kullanılır derler ya, aşırı yanıcı olduğu düşünülür, çünkü oktan yüksektir. Bu benzin çakmakla bile zor tutuşturulur. Uçağa 95 oktan benzin koy bakalım ne oluyor, muhtemelen infilak edecektir (benim tahminimce, bilimsel veri değildir). Çünkü çok daha yanıcı.

uçak yakıtı: bakınız gaz yağı...
    oktan sayısı benzinin, piston sıkıştırma oranına göre düşük yada yüksek olmasına göre aktiflik gösterir.
    mesela 1.8 motor 225 hp bir motor 98 oktan benzini 95 oktana nazaran daha verimli kullanır.çünkü bu yüksek oktanlı benzini yakmaya ve bu yanma sonucunda oluşan enerjiyi kullanmaya muktedirdir
    ancak 1.4 motor 75 bg motorun sıkıştırma oranı düşük olduğu için 92 yada 95 oktan onun için daha elverişli olacaktır.çünkü sıkıştırma oranı daha azdır ve daha yüksek sıkıştırma oranı sağlayacak motorunki kadar gücü yoktur.yani yüksek oktanlı benzin havaya gider.hiç bir şeye yaramaz.şöyle ki 10v la çalışan bir motor max. dakikada 100 devir çeviriyor diyelim. arıza vermemek koşuluyla bu motora 12 v ta verseniz yine 100 devir çevirir.giden paranız olur.
    ayrıca bknz. kurşun benzinde neden kullanılır.?

benim motorun kullanma kitabı yok bende ama benzin deposunda ron 97 yazıyor. ''97 oktan kullanınız'' mı demek istiyor bilmiyorum ama ben 95'e devam ediyorum.

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    Alıntı karaisa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim motorun kullanma kitabı yok bende ama benzin deposunda ron 97 yazıyor. ''97 oktan kullanınız'' mı demek istiyor bilmiyorum ama ben 95'e devam ediyorum.
    ron97 nin tam türkçe karşılığı oktan değil.oktan yerinede bir bakıma konabilir ama değil..
    otomotiv veya motosiklet olsun motorları yeni nesil teknoloji içeriyorsa eğer;
    bu motorlara uygun benzin kullanılmasını öneriyorlar üreticileri..
    bizim ülkemizdeki akaryakıtlar için bir anlam ifade etmiyor ron92,ron95,ron97 ron100

brssvs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    olsaydı keşke
    Gerçekten güzel paylaşım
    Konu 2006 ama hortlatmaya gerek var. Tabi bu benim fikrim.

Arkadaşlar Oktan :
    Oktan benzinin içindeki (trimethylpentane = iso octane )kimyasalının oranıdır
    mesela 90% iso octane ve 10% heptane karışımı benzine 90 oktan benzin deriz
    yakıtın oktanı arttıkça yakıt daha pahalı ve kaliteli bir yakıt haline gelir yani 100 oktan olayı kandırmaca değildir ve yarış araçlarında kullanılır

RON da Research Octane Number (RON) ( oktan nosu demektir yani RON92 = 92 oktan gibi )

kaynak :
    http://en.wikipedia.org/wiki/Octane_rating

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oktan sayısı, teknik anlamıyla, benzinin vuruntu kalitesinin değerlendirilmesi için kullanılan bir ölçüttür. Bir yakıtın oktan sayısı, yanma kalitesinin ve özellikle de zor koşullara dayanma yeteneğinin ölçüsüdür. Araç performansının düşmesinden ve motorun hasar görmesinden kaçınmak için benzinin motora uygun bir oktan kalitesine sahip olması gerekmektedir. Motorlarda kullanılacak benzin, motorun yapısına ve teknolojisine göre seçilir.

Oktan sayısı ölçümleri iki şekilde yapılır.
    Araştırma Oktan Sayısı {ing. RON-Research Octane Number): Bu değer, motorun yüke binmediği ve düşük devirlerde çalıştığı durumdaki vuruntu ölçümüdür.
    Motor Oktan Sayısı (ing MON-Motor Octane Number): Motor zorlandığında, yük altında olduğu andaki vuruntu ölçümüdür.

Birçok ülkede benzinlerin vuruntu özelliği sayısı, yani gerçek oktan sayısı, yukarıdaki iki değerin toplanarak ikiye bölünmesiyle elde edilir.[1]

Benzinli motorlarda sıkıştırma zamanında silindir içerisindeki yakıt + hava karışımının sıcaklığı sıkıştırmadan dolayı artar. Bu sıcaklık artışından dolayı, karışımın zamanından (buji ateşlenmeden) önce tutuşması vuruntuya neden olur. Vuruntu motorun performansını düşüren ve de ömrünü azaltan bir durumdur.

Vuruntunun olmaması için benzinin daha zor tutuşması sağlanmalıdır. Benzinin "oktan sayısı" ne kadar fazla ise o benzin o kadar zor tutuşur. Bu yüzden yüksek oktanlı benzin vuruntuya karşı daha dirençlidir.

Aynı zamanda benzinin zor tutuşması (yani oktan sayısının gereğinden fazla olması) da istenmeyen bir durumdur. Çünkü bujinin ateşlendiği anda benzinin tutuşması istenir. Oktan sayısı ne kadar fazla ise benzinin gerektiği anda tutuşması o kadar zor ya da geç olur. Bu da motorun performansını düşüren bir durumdur.

Örneğin araçların kitaplarında şöyle bir şey yazar "minimum 95 oktanlı, kurşunsuz benzin kullanılmalıdır". Bu, o aracın 95 oktanlı benzin ile vuruntusuz çalışmaya başladığını ifade eder. O arabada 98 oktanlı benzin de kullanabilirsiniz ama motorun performansı 95 oktana göre daha düşük olacaktır.

Piyasada "ne kadar yüksek oktanlı benzin kullanılırsa motorun peformansı o kadar artar" gibi yanlış bir düşünce var. Sayının artması insanlarda psikolojik olarak performansın da artacağı düşüncesini uyandırıyor. Aksine düşük oktanlı benzin daha performanslıdır ama vuruntuya neden olduğu için motorun performansı düşmektedir.

Sonuç itibariyle, araçların kitabında minimum 95 oktanlı benzin kullanın yazıyorsa 95 oktanlı benzin kullanılmalı. Bundan daha düşüğü ya da fazlası yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü motorun performansını düşürmektedir.
    Aynı kaynağın Türkçesi
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu o kaynağın ceviri değilki

buyrun kontrol edin
    http://translate.google.com.tr/trans...FOctane_rating

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı engineers adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani 100 oktan olayı kandırmaca değildir ve yarış araçlarında kullanılır
    Hangi yaris araçlarinda?????
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

isg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan xplore 200 CROS
    tebrik ederim güzel çalışma olmuş.
    DÖRT TEKER BEDENİMİ İKİ TEKER RUHUMU TAŞIR...!!!

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı engineers adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu o kaynağın ceviri değilki

buyrun kontrol edin
    http://translate.google.com.tr/trans...FOctane_rating
    Ben çeviri demedim ki? O kaynağın Türkçe versiyonu demek istedim

Many high-performance engines are designed to operate with a high maximum compression, and thus demand fuels of higher octane. A common misconception is that power output or fuel efficiency can be improved by burning fuel of higher octane than that specified by the engine manufacturer. The power output of an engine depends in part on the energy density of the fuel being burnt. Fuels of different octane ratings may have similar densities, but because switching to a higher octane fuel does not add more hydrocarbon content or oxygen, the engine cannot develop more power.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Verdiginiz linklerin hepsini inceledim.
    Uzunca bir süre kafa yormama ragmen bir sey anlamadim.
    Bunun nedeni benim Türk olmam ama verilen linklerin Türkçe olmamasi olabilir.
    Yani kesin emin degilim ama saniyorum sorun bu.
    Bu nedenle sorumu tekrar soracagim.
    100 oktan benzin hangi yaris araçlarinda kullanilir?
    ama daha önemli olduguna inandigim baska bir sorum var.
    Sizce bu forumda 100 oktan benzin kullanan bir yaris aracina sahip kaç kisi vardir?
    Kestane kebep acele cevap.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

hckc_55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cheeta CT-150-T3
    Güzel Yurdumun Güzel İnsanları olarak yine Doğru Bildiğimiz Bir Yanlışı Daha Öğrenmiş olduk.Paylaşım için tşk

Raphae1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Er6-F-Cbf 1000+YBR 125, gts250-cbf150-600rr-mt07
    5 senelik konu ama önemli bir konu. bilgi dağarcığım genişledi . teşekkürler.
    ARTİSTLİĞİN SONU FİGÜRANLIKTIR...

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Verdiginiz linklerin hepsini inceledim.
    Uzunca bir süre kafa yormama ragmen bir sey anlamadim.
    Bunun nedeni benim Türk olmam ama verilen linklerin Türkçe olmamasi olabilir.
    Yani kesin emin degilim ama saniyorum sorun bu.
    Bu nedenle sorumu tekrar soracagim.
    100 oktan benzin hangi yaris araçlarinda kullanilir?
    ama daha önemli olduguna inandigim baska bir sorum var.
    Sizce bu forumda 100 oktan benzin kullanan bir yaris aracina sahip kaç kisi vardir?
    Kestane kebep acele cevap.
    Kestaneeeee !!! sıcaaaak sıcaaaak !!
    yahu google translate ti kullansana al o linkleri yapıştır tranlate e kuzu çevirme olsunlar

Bu tip yakıtlar çok hızlı yanar bu nedenle yüksek devir gerektiren veya genlede yüksek devirlerin kullanıldığı her yarış araçında veya normal araçta kullanılabilir ama özellikle turbo araçlarda devir yüksek olduğunda turbo devrede olduğundan 100 oktan ayrı bir önem kazanır , kısacası benzin silindirde ne kadar çabuk yanar giderse devir o kadar artabilir uzayan yanma süreleri deviri sınırlar yanma süreside artan oktanla kısalır

bide nerdeyse çoğu motor yarış motoruna sahiptir

Arkadaş lar kıssadan hisse .. Hava sogutmalı motorlarda yüksek oktanlı benzin kullanmayın. Bide küçük cc olanlarda mesela 125 cc gibi
    yüksek oktanlı benzin patlama oranı yüksek oldugu için motorunuzu fazladan ısıtacaktır.. özellikle yazın tavsiye etmem.
    Ama 600 lük bi makina kullanıyorsanız. Oktanı yüksek tercih edilir.. Su sogutma fan ve performansı onu gerektirir...

Motosikleti
    2006 R1 ;)
    güzel bi paylaşım olmuş kafasında soru işareti olanları aydınlatmıştır umarım

REKLAM ALANI
9. sayfa BirinciBirinci ... 78910 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler