Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda-spacy-alpha motor yağı

Motovento
    REKLAM ALANI

HONDA Spacy alpha 110cc'lik motorsikletim var.Bu sezon çeşitli sebeplerden ötürü bir türlü garajından çıkaramadım.3-4 haftada bir 5-10 dk. çalıştırıyorum motoru.Yağınıda değiştirmek istiyorum gerçi kullanmadım ancak içim rahat etsin diye.
    Buradaki sorum ; basit gibi görünüyor ancak motor yağını alıp kendim değiştirebilirmiyim.
    Kaç numara-ne marka-nasıl bir yağ kullanayım.
    Bazı sayfalarda 1 lt. olmasına karşın 800-900 ml.koyun arkadaşlar diyenler var.ideal ölçü olarak.Konu hakkında bilgi veya tavsiyede bulunabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TheOzy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı attci adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    HONDA Spacy alpha 110cc'lik motorsikletim var.Bu sezon çeşitli sebeplerden ötürü bir türlü garajından çıkaramadım.3-4 haftada bir 5-10 dk. çalıştırıyorum motoru.Yağınıda değiştirmek istiyorum gerçi kullanmadım ancak içim rahat etsin diye.
    Buradaki sorum ; basit gibi görünüyor ancak motor yağını alıp kendim değiştirebilirmiyim.
    Kaç numara-ne marka-nasıl bir yağ kullanayım.
    Bazı sayfalarda 1 lt. olmasına karşın 800-900 ml.koyun arkadaşlar diyenler var.ideal ölçü olarak.Konu hakkında bilgi veya tavsiyede bulunabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
    Ben bakım yaptırdıgımda servisin yaptıkları işine yarar motor spacy alpha yag markası fln yazıyor

Toplam fiyatı tam anlayamadım.

AvcıBey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial
    Yağ motosikletin herşeyidir. Yağı koyduktan sonra km yapmasanız bile 6 ay sonra(benim bildiğim) yağ viskozite özelliğini kaybetmeye başlıyor. Hiç riske atmayın castrol scotter yağı koyun. Yağ numarasını ise yağ viskozite tablosuna bakıp seçin. Misal ben adanada ikamet ediyorum. Motorun kitapçığında 10W30 kullanın yazıyor. Bizim burada bu yağ sıcaktan su gibi oluyor. O yüzden kimi zaman 10W40 veya 15W50 koyuyorum ama kitapçığında da bu değerler arası konulması konusunda sorun çıkaracağı vs yazmıyor.
    800-900 ml konusuna gelince kitapçığa bak. Yinede yağı boşatırken son 200 ml de dur. Motora yağın oturması için 5 dk bekle ve yağ çubuğundan ölçüm yap. Duruma göre ilave yapabilirsin

10/40 motul marka almayı düşünüyorum.
    4T ve 10/40. Bunda problem kalmadı.
    Yanlız kaç litre döküleceği konusunda hâlebn muallak var.
    Kitapcıkta 0,7lt diyor.

Yağ çubuğu kontrolü ise! Yağ çubuğu plastik ve döndürmeli yani tam oturtup ve çevirip kapatıp sonra tekrar söküp mü yağın seviyesine bakılmalı(çevirince plastik çubuk biraz daha içeri girdiği için yağ seviyesi biraz daha yüksek gözükecek mâlum)yani çevirip mi bakılmalı sadece ileri ittirip kontrülü mü sağlanmalı?

Ve daha önce spacye yağ değişimi yaptıysanız (malum hep 1 litrelik kutularda satılıyor, kaç cc’si ekleniyor bloğa)

Yap göstergesi var mı ? Yoksa servis kitabı ne diyorsa o. 700 ve 900 ml arasında ki fark varsa yağ süzgeçinden(kelimeyi bir türlü hatırlayamadım süzgeç değil biliyorum)olur. Yoksa 800 ml koy kimsenin hatrı kalmasın

Motosikleti
    yamaha xmax400
    Altın Elbiseli Adam videolarından, yağ çubuğunun vidalanmadan (çevirmeden), sadece yuvasına sokarak yağ kontrolü yapılması gerektiğini hatırlıyorum.

Ayrıca,Honda Sapacy Alpha kullanma kılavuzunda yağ kontrolü aşağıdaki gibi anlatılmış:

Motor Yağının Kontrol Edilmesi
    Rölanti Durma svicini ‘‘IDLING’’ konumuna
    alarak motor yağını değiştiriniz.
    1. Motor soğuksa, motoru 3-5 dakika
    rölantide çalıştırınız.
    2. Kontağı OFF konumuna getiriniz,
    motoru durdurup 2-3 dakika bekleyiniz.
    3. Yağ doldurma kapağını/seviye
    çubuğunu çıkartınız ve seviye
    çubuğunu siliniz.
    4. Motosikleti düz bir zemin üzerinde orta
    sehpanın üstüne yerleştirin.
    5. Yağ doldurma kapağını/seviye
    çubuğunu yerine takınız, ancak
    vidalamayınız. Yağ seviyesinin, yağ
    doldurma kapağı/yağ seviye çubuğu
    üzerindeki üst ve alt seviye işaretlerinin
    arasında olup olmadığını kontrol ediniz.
    6. Yağ doldurma kapağını/seviye
    çubuğunu yerine iyice takınız.

Hocam spacy110 kullaniyorum kac km de bir yağ değismesi gerekiyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)