Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet İle Yavaşlayamıyorum ve Kaplin Lastiği Arıyorum

Motovento
    REKLAM ALANI
    ardaertugrul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gsr 600
    Merhabalar arkadaşlar , başlıktaki gibi iki adet sorunum var. Kısa olanı ile başlıyayım.

Motorum Suzuki Gsr 600 arkadaşlar naked model. 2008 model , arka lastik takozlarını yani kaplin lastiklerini nereden bulurum çünkü boşluk var gibi.

İkinci sorunuma geçiyorum bu birazcık uzun ;

Arkadaşlar motorumla yavaşlayamıyorum. Sorun frenlerle veya motor freniyle alakalı değil. Gaz ile yavaşlamak istiyorum ancak motor frenine düşüyorum. Burdan anlatması zor ama deniyeyim.

Şimdi diyelim ki 2. viteste 7-8000 devire çıktım.

Bu ortalama 70-80 km hıza tekabül ediyor.

Yavaşlamak istiyorum mesela 5000 devire düşücem 40-50km hızlara.Ben bunu frenle ya da motor freni ile değilde gaz ile yani gazdan tamamen çekmeden hala gaz vererek (ama daha az vererek) yavaşlamak istiyorum. Ancak 7.000 devirden lap diye motor frenine düşüyor.Yani 6-5-4000 devirlere indiremiyorum.

Sorunumu anlatamadıysam yarın bir video çekip göstermeyi deniyeceğim.

Bu sorun önceden yoktu. Yoshimura egzozstlarımı çıkarıp devilları taktım. Katalizör zaten hep iptaldi. Sanki devilları takınca bu durum oldu gibi geliyor ama emin değilim. Kaç servise gittiysem bunda bişey yok yavaşlamak istiyorsan gazı komple bırakıcaksın öyle devir düşüremezsin dediler ama bu bana saçma geldi.

Yanlışım var olabilir sizlerin düşünceleri nelerdir ?

Bu arada herhangi bir elektrik kaçağı veya kontak kapanması olmuyor.Sadece 7bin devirden sonra 6ya düşmek yerine motor frenine geçiyor.

Denemek isteyen olursa bi bakayım diyen , Kadıköyde her gün buluşup gösterebilirim.

Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:13 ----------

Misal scooterda nasıl yavaşlıyoruz ya da arabada ? Çevirdiğimiz kolu daha az çevirip yavaşlıyoruz değil mi ? Ben mi yanlış biliyorum 1 sene oldu bu makineyi alalı daha önceden 2006 yılında bir hyosung sonrasında GSX-R 600 deneyimim olmuştu 1 sene kadar ama 2007den beri ilk motor alışım. Yanlış biliyor olabilirim haliyle.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    600cc 4 silindir bir motosikletten yumuşak gaz tepkisi beklemek pek doğru değil sanki? Makineye tam hakim olamıyorsanız belki daha güçsüz ve güvenli bir motosiklete geçmek daha uygun olur.

freelancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam elcik turu nasıl, sıfırdan yüze toplasanız 135° filan mı dönüyor, yoksa commuter'lardaki gibi dönüyor da dönüyor mu? Elcik turu kısaysa bileğinize biraz daha yavaş davranmanız gerekebilir. Egzoz değişmeden önce olmadığına eminseniz egzoz içindeki basınç motorun komresyonunu etkiler; dolayısıyla egzozdan değil diyemem.

Her iki durumda da, çözüm duruma alışmak. Eğer hakikaten alışamayacağınızı hissederseniz yeni çözümler düşünebilirsiniz, mesela eski egzozu geri takmak ya da motoru değiştirmek gibi

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Bence sorun egzozda.Tork eğrisi bozuluyor ve dediğiniz devirler arası aniden farklı tepki veriyor.Orjinal egzozla denerseniz sorun olmadığını göreceksiniz.

Motosikleti
    Gsr 600
    Tepkilerine alıştım sıkıntı yok. Sadece bu durum beni üzüyor. Gazla yavaşlamak yerine gazdan elimi çekiyorum direk bıraktım gazla yavaşlamayı. Devil egzoztlar alt devirlerde böyle bir sıkıntı yaratıyor olabilir.

Servislerdeki ustaların söyledikleri hep orjinal egzozst takarsan bu sorun daha az olur diyorlar.Demekki yoshileri taksam daha iyi.Orjinalleri de duruyor ama yoshilerde tepkiler daha iyiydi.

sash_009 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GV 250 (2016)
    Kimse ilk soruya cvp vermemiş.

Hocam boşluk olduğunu düşündüğün lastik takozların yanlarına fazladan lastik bişeyler sıkıştırabilirsin. Güzelce oturduğundan emin olana kadar devam et. Ve arka maşayı güzel sık.

Güzel oturmaması arka lastiğin çok ufak da olsa sekiz çizmesine sebep olur. Zincir bir taraftan kastıkça lastiğin layn (line) ayarı daha çok kaçar. Arka lastik havadayken lastiği sıkıca tut ve sağa sola sallamaya çalış. En ufak bir boşluk olmaması lazım. Güvenli sürüşler dilerim.
    Respect

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Bir adet cikma ic lastik alinir. Kaplin takozlari yuksekliginde kesilir. Her bir ic lastik parcasinin icine birer tane kaplin takozu sokulur. Boylece kaplinlerin cevresinde bir katman lastik olur ve bosluk buyuk ihtimalle giderilmis olur. Sahsen ben xt icin bu yontemi uyguladim en son

Motosikleti
    Gsr 600
    O taktiği biliyorum ancak bir süre idare ediyormuş. Gaz verip bıraktığımda bi öne arkaya boşluk hissediyorum bu sanırım bundandır değil mi ?

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Alıntı ardaertugrul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar arkadaşlar , başlıktaki gibi iki adet sorunum var. Kısa olanı ile başlıyayım.

Motorum Suzuki Gsr 600 arkadaşlar naked model. 2008 model , arka lastik takozlarını yani kaplin lastiklerini nereden bulurum çünkü boşluk var gibi.

İkinci sorunuma geçiyorum bu birazcık uzun ;

Arkadaşlar motorumla yavaşlayamıyorum. Sorun frenlerle veya motor freniyle alakalı değil. Gaz ile yavaşlamak istiyorum ancak motor frenine düşüyorum. Burdan anlatması zor ama deniyeyim.

Şimdi diyelim ki 2. viteste 7-8000 devire çıktım.

Bu ortalama 70-80 km hıza tekabül ediyor.

Yavaşlamak istiyorum mesela 5000 devire düşücem 40-50km hızlara.Ben bunu frenle ya da motor freni ile değilde gaz ile yani gazdan tamamen çekmeden hala gaz vererek (ama daha az vererek) yavaşlamak istiyorum. Ancak 7.000 devirden lap diye motor frenine düşüyor.Yani 6-5-4000 devirlere indiremiyorum.

Sorunumu anlatamadıysam yarın bir video çekip göstermeyi deniyeceğim.

Bu sorun önceden yoktu. Yoshimura egzozstlarımı çıkarıp devilları taktım. Katalizör zaten hep iptaldi. Sanki devilları takınca bu durum oldu gibi geliyor ama emin değilim. Kaç servise gittiysem bunda bişey yok yavaşlamak istiyorsan gazı komple bırakıcaksın öyle devir düşüremezsin dediler ama bu bana saçma geldi.

Yanlışım var olabilir sizlerin düşünceleri nelerdir ?

Bu arada herhangi bir elektrik kaçağı veya kontak kapanması olmuyor.Sadece 7bin devirden sonra 6ya düşmek yerine motor frenine geçiyor.

Denemek isteyen olursa bi bakayım diyen , Kadıköyde her gün buluşup gösterebilirim.

Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:13 ----------

Misal scooterda nasıl yavaşlıyoruz ya da arabada ? Çevirdiğimiz kolu daha az çevirip yavaşlıyoruz değil mi ? Ben mi yanlış biliyorum 1 sene oldu bu makineyi alalı daha önceden 2006 yılında bir hyosung sonrasında GSX-R 600 deneyimim olmuştu 1 sene kadar ama 2007den beri ilk motor alışım. Yanlış biliyor olabilirim haliyle.
    ikinci sorunuza cevap olarak aklıma şöyle bir şey geldi.

Motorunuz enjeksiyonlu ise belli bir gaz pozisyonundan sonra beyin gazı kapatıyordur. Yada yine buna bağlı gaz kelebeğinde bir hata vardır. Gaz pozisyon sensörü yanlış bir noktada gazı kapattığınızı algılıyordur, yada gaz kelebeğine bağlı gaz telinde bir boşluk veya hata olabilir.

Motosikleti
    Gsr 600
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ikinci sorunuza cevap olarak aklıma şöyle bir şey geldi.

Motorunuz enjeksiyonlu ise belli bir gaz pozisyonundan sonra beyin gazı kapatıyordur. Yada yine buna bağlı gaz kelebeğinde bir hata vardır. Gaz pozisyon sensörü yanlış bir noktada gazı kapattığınızı algılıyordur, yada gaz kelebeğine bağlı gaz telinde bir boşluk veya hata olabilir.
    enjeksiyonlu ancak bu sorun gazı açarken yok. Sadece gazı kapatırken meydana geliyor. Mesela 2bin 3bin 4-5bin devirlere rahatça çıkıp o devirlerde seyir edebiliyorum.Ancak iş gazı kapatmaya geldiğinde bu durumla karşılaşıyorum.
    Youtube Arda Ertuğrul MotoVlog yazıp kanalıma abone olursanız çok sevinirim arkadaşlar desteğe ihtiyacım var. Motosikletim : Gsr 600 Egzozt : Devil & Yoshimura Kamera : GoPro Hero 5

Motosikleti
    honda cb500f
    Bir ust viteste motor bayilmiyorsa bi ust vitese atip gazi cek motor daha az kopresyon uygular.
    Yada rahmetli altinelbiseli adam maslak oto da levent ustayi cok ovuyordu ona bi gotur bildigin usta yoksa. Aklima gelenler bunlar.Kolay gelsin

Bence de sorun egzozdan ,bu arada motor freni iyidir ,motor freni azalırsa motorda sıkıntılar başlıyor demektir

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Bu sorun kaplin lastiklerinin aşırı boşluk yapmasındanda olabilir , zincirde uzadığında benzer tepkiler verebiliyor , gaz manetinin boşluğuna veya telde takılma olup olmadığınıda kontrol etmek sonuca götürebilir..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Motor enjeksiyonlu mu?

Motosikleti
    Gsr 600
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor enjeksiyonlu mu?
    evet tabiki.

Dediklerinizi uygulayacağım. İşte kaplin benimde aklıma takılan birşey o boşluktan oluyor olabilir.4 farklı servise götürdüm hiçbiri çözmedi sorunumu.
    Youtube Arda Ertuğrul MotoVlog yazıp kanalıma abone olursanız çok sevinirim arkadaşlar desteğe ihtiyacım var. Motosikletim : Gsr 600 Egzozt : Devil & Yoshimura Kamera : GoPro Hero 5

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı ardaertugrul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet tabiki.
    O durumda sorun büyük ihtimal modifikasyonlar ile ECU yazılımı arasındaki uyumsuzluk ile alakalı. Katalitik konvertör iptali ve egzos modifikasyonu sonrası ECU yazılımı güncellemesi modern motosikletlerde önemli.

Gaz yarım açıldığındaki motor tepkisinin yumuşak kontrolü çoğu zaman kolay elde edilebilen bir özellik değil agresif motorlarda. Bir de modifikasyon varsa genelde ilk kaybolan bu oluyor.

Motosikleti
    Gsr 600
    O durumda sorun büyük ihtimal modifikasyonlar ile ECU yazılımı arasındaki uyumsuzluk ile alakalı. Katalitik konvertör iptali ve egzos modifikasyonu sonrası ECU yazılımı güncellemesi modern motosikletlerde önemli.

Gaz yarım açıldığındaki motor tepkisinin yumuşak kontrolü çoğu zaman kolay elde edilebilen bir özellik değil agresif motorlarda. Bir de modifikasyon varsa genelde ilk kaybolan bu oluyor.
    Peki hocam Ecuyu nerede güncelleyebilirim İstanbul'da böyle bir işlem yapan yer var mı ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:34 ----------

Bir de Ecu güncellemesi için powercommender mı gerekir illa ? Yoksa direk pc üzerinden güncellenilebiliyor mu ?

Motosikleti
    SD 1290R
    Eger modifikasyon fabrika destekli degilse, Power commander veya esdeger bir cihaz olmadan olmuyor bildigim kadariyla.

Motosikleti
    Gsr 600
    Eger modifikasyon fabrika destekli degilse, Power commander veya esdeger bir cihaz olmadan olmuyor bildigim kadariyla.
    Peki bu chiptuning yapan yerler ne iş ? Ecuya flash ile müdahale falan diye yazmışlar bu şekilde yapılamaz mı ?

Motosikleti
    SD 1290R
    Motorunuzun modeline ozel arastirin bence. Biraz baktim da, cok farkli opsiyonlar mevcut gibi gorunuyor, ancak modelden modele degisiyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler