Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Egzoz BantLarı Hakkında?

Motovento
    REKLAM ALANI
    atakan123123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Arkadaşlar Egzoz bantları hakkında ne düşünüyorsunuz fazla karşıma çıkmadı bu konu hakkında kaynak
    Özellikle Cafe racer ve Custom-Chopperlerde görüyorum.
    Manifolta uygulanıyor Pası ve o kötü görüntüyü tamamen ortadan kaldırıyor.
    Ancak soğumayla ilgili sorunlar doğurabildiği yönünde bilgiler aldım bir çok kişiden.
    Ama bu hususta kullanan test eden tecrübe eden birinden duymadım bunları.
    Bilenler bizlerle tecrübelerini ölçümlerini paylaşırsa hepimiz faydalanalım.

Selamlar
    Carbondioxid bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Bu konuyu bende merak ediyorum , ancak cevabı mekanik/termodinamik/metalurji gibi konulara meraklı ve bandı uygulamış kimseler yanıtlıyabilir gibi.

"bahın stocking gimin , çok sükseli ve sexy oldu hemii" fiyakalı ve benzersizim gibi imaja yönelik yanıtlar gelmemiş iyiki.

Hasılı , güzel konu bilirkişilerden yorum gelmesi dileği ile.

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    ben uyguladim dostum.

goruntu guzel, ilk uygulamada mumkunse bi yarim saat kirk dakika calissin, dumanini atsin. solumayin o dumani.

motorda gozle gorulur bir degisiklik oldu mu? hayir. isinma soguma pek bir sey hissetmedim. burdaki olay su, 250 cc cift silindir hava sogutmali motorda pek bir fark hissedilecegini dusunmuyorum. yani olmadi.

ama eski 4 silindir hava sogutmali motorlarda olsa belki daha sicaklik hissedilebilir sekilde performansa negatif etki edebilirdi diye dusunuyorum.

belki cok anliyorsaniz motordan bu uygulama sonrasi motor sicakken bir ufak karburator ayari yapilabilir, ama dedigim gibi hissetmeyebilirsiniz farki.

siz de ufak cc motorda kullanacaksaniz tavsiye ederim. goruntu guzel. fakat sonrasinda soyle bir durum da soz konusu, motoru yikattiniz yada yagmur yagdi islandi, zinciri yagladin (benim egzoz sag ve sol yanda) geldi bu alete, isiklarda durunca yanmis yag ve oto yikama sampuani dumani soluyorsun haberin olsun.

baska sormak istediginiz bir sey varsa yardimci olabilirim.

bu arada karakoydeki hirdavatcilar carsisindan temin ettim malzemeyi. paslanmaz celik kelepce ile tutturdum ucundan dibinden.

kolay gelsin.

Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    baska sormak istediginiz bir sey varsa yardimci olabilirim.
    Egzoz ısısı rahatsız eden/yakan modeller adına sorayım (tenere vs) uygulandığında egzoz'dan gelen ısıyı kesiyor/azaltabiliyormuu? yoksa sadece estetik bir malzememi?

egzoz sogumasa ne olucakki

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egzoz ısısı rahatsız eden/yakan modeller adına sorayım (tenere vs) uygulandığında egzoz'dan gelen ısıyı kesiyor/azaltabiliyormuu? yoksa sadece estetik bir malzememi?
    dostum sadece gorsel bir malzeme degil bu.

egzoz hava ile temas ettiginde icindeki sicakligi kaybetmeye baslar. daha manifold cikisindan baslar bu soguma işi.

ama bu malzeme o ısıyı iceride hapsediyor. yuksek ısı ureten makinalarda sahsi fikrim kullanilmamasi. çünkü sadece goruntu harici, bu yuksek ısının iceride hapsolmasi manifold cikisinda yuksek ısı birikmesine ve dolayisi ile motor isindikca supap ayarsizligina sebep olabilir. illa kullanmak istersen cok iyi bir hesaplama ile hem karburator hava ayari, ayni zamanda yeniden supap ayari oneririm. cok ince hesaplanip ona gore yapilmasi gereken bir durum.

fakat siz yuksek ısı olacagi icin buna gore supap ayari yaptiginizda bu sefer motor sogukken calismada zorluk ve motor ısınana kadar duzensiz rolanti sikintisi da olabilir.

heves kirmak gibi olmasin ama elin cekik gozlu muhendisi onu hesap ediyor ve o sekilde yapiyorsa bi bilgidi var diye dusunuyorum.

yuksek egzoz sicakligindan da kurtulurum, egzoz icinde kalir sicaklik diye dusunmeyin egzoz bu ısıyı illaki bir seyle paylasacak dogasi geregi. o da motor bloguna manifold ile baglandigi yer olacak. bu da motor blogunun asiri ısınmasına sebep olabilir.

ozetle egzoz ısısını disardan kesebilirsiniz ama bu sefer motora zarar verebilirsiniz de.

kolay gelsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:50 ----------

Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    egzoz sogumasa ne olucakki
    sanirim yukardaki cevapta egzoz sogumazsa neler olabilecegi ile ilgili soruya da cevap vermis olmusumdur.

egzoz insanin terlemesi gibidir. terleme olmazsa havale gecirir ölürüz. egzoz kaliteli bir sekilde sogumazsa, yani motorun icinde yanan yakitin disariya atilmasini dolayli olarak engellersek motor illaki buna tepki gosterir. asiri sicaklik, motorlarin cok sevmedigi bir durumdur. arizalara yol acar uzun vadede.

kolay gelsin.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı atakan123123 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Egzoz bantları hakkında ne düşünüyorsunuz fazla karşıma çıkmadı bu konu hakkında kaynak
    Özellikle Cafe racer ve Custom-Chopperlerde görüyorum.
    Manifolta uygulanıyor Pası ve o kötü görüntüyü tamamen ortadan kaldırıyor.
    Ancak soğumayla ilgili sorunlar doğurabildiği yönünde bilgiler aldım bir çok kişiden.
    Ama bu hususta kullanan test eden tecrübe eden birinden duymadım bunları.
    Bilenler bizlerle tecrübelerini ölçümlerini paylaşırsa hepimiz faydalanalım.

https://atakandemirturk.files.wordpr...0749548300.jpg
    https://atakandemirturk.files.wordpr...nium-group.jpg
    https://atakandemirturk.files.wordpr...1/pic_8141.jpg

Selamlar
    dostum adı amyant bezi heryerde kolayca bulabilirsin. Modifiyeli araçlarda da kullanıyor pası ortadan kaldırırmı bilmem ama kirlendinmi bok gibi duruyor. Temizlenmiyorda... sökmeside uğraştırıyor. Görüntü olarak güzel duruyor ama temiz kullanabileceksen.

atakan123123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2008 DL650 ,2015 Cbf 150
    Ben egzozu temizledim kurtuldum bu dertten arkadaşlar
    Aldığımdaki ilk hali..

Son hali.
    En alttaki versiyonu.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)