Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağa neden benzin karışır

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    rx3
    Arkadaşlar birkaç gündür yağ miktarında artış gözlemliyorum. Fazla yagı veya herneyse içindeki iki sefer aldım.Karter havalandırma tapasını çıkartmıstım bir ay öce ondan olabilir diye tapayı taktım. 70 km lik yolda 3cm doldu.Hedarsıda sarmıştım onuda söktüm. Bir 70 km daha gittim. Yine 3 cm doldu. Bu sefer sıvıyı bir beze boşaltım. Çakmala yaktım benzinden yavaşça motorinden hallice yanmaya başladı.Kokusu benzin. Daha 500 km olmuş yağı bu sefer tamamen boşaltıp yeniledim. Anlaşılan kartere benzin geliyor. Motorun çalışmasında gidişinde bir farklılık yok. Harareti yükseldi yanlız motorun. Ayaklarıma sıcaklık vuruşu arttı. Uzun yolda fan açmıyor suyu antifirizi tam. Hava filtresin temizledim yağ seviyesindeki yükselmeye bağlı fazla yağı çekmeme rağmen bir miktar yağlandığını gördüm. Sizce neden olmuş olabilir. Sekmanlar ve subplardan olabilir diye düşünüyorum. Ama çekiş kaybı yaşamıyorum. Enjeksiyonda ve benzin pompasında bir problem olabilirmi? Ne dersiniz arkadaşlar. Motor rx3i evo mondi.2015 model 9500 kmde

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RODWIN250R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWASAKI NINJA ZX6R
    2015 model 9500 de bu ne hal dir böyle ... başına gelecek en kötü sorunlardan biri gelmiş. Bu motor bana göre yeni...Servis e gitmen gerekli...

Motosikleti
    rx3
    Mondinin servisleri bu konularla pek alakadar değil ne yazık ki.Garantim martta bitti zaten. Kendim yapmayı tercih ediyorum artık.

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Sekmanlar ölmüştür pistonun yanından kaçırır. Zongshen motor blogunda yanma odasinin hemen kenarinda bir yaglama kanali vardi diye hatirliyorum. Saplamalarda gevseklik varsa oradanda karistiriyor olabilir küçük bi ihtimal
    odo bunu beğendi.

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    sorununuz enjektör kacırması sanayi dili ile enjektör işemesidir.
    kendini sabahları zor calısma ve bogulma
    egzozdan benzin kokusu
    motor yagina benzin karisması
    rolanti devrinin normalden fazla olması
    hararet
    gibi belirtilerle gösterir.
    odo bunu beğendi.

Alıntı ramazan_06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sorununuz enjektör kacırması sanayi dili ile enjektör işemesidir.
    kendini sabahları zor calısma ve bogulma
    egzozdan benzin kokusu
    motor yagina benzin karisması
    rolanti devrinin normalden fazla olması
    hararet
    gibi belirtilerle gösterir.
    maşallah ilaç kılavuzu gibisin :D

aquarist4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion gitti,MT 07 Deep Armor geldi
    Geçenlerde ZZR 1100'de karşılaştık benzer bir durumla. Arkadaş bilmediği bir istasyondan benzin almış. Benzin diye aldığı şey solventli bir karışım çıktı. Bu yakıt Karbüratör'deki şamandıraları yıpratmış, birisini delmiş ve içine dolmuş. Şamandıra görevini yapamıyordu. Zengin yakıt fazlası bir şekilde kartere dolmuştu. Şamandıralar yenilendi, o ringler değişti, depo temizlendi. Makine normale döndü.

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    velizrsln teşekkur ederim :D

Motosikleti
    rx3
    Son şansımı deneyeyim dedim bugün. İşten erken çıkıp depoyu fulledim ve würt enjektör temizleyici uygun miktarda ekledim. Bahçede başladım motoru soymaya. Bir hata kodu alayım dedim kontaktan 131 kodunu verdi. Ekzoz manifoltunu söküp temizledim. Yedek oksijen sensörüm vardı onu taktım.Tüm soketleri söküp vd40 ladım. Toplamadan öncede reset attım. Sonra 35 km 7000 devir uştü gazladım eve döndüm. İki santim karter tahliyem yine doldu. Yağ mitarında bir çoğalma izlemedim. Hep aynı yerde kontrol ediyorum yağ çizgisini.Oksijen sensör hatası sonucuda zengin karışım olabilir diye umutlandım şimdi. Malum enjektör 500tl.. Takip edip son durumu bildiririm yine.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Alıntı odo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son şansımı deneyeyim dedim bugün. İşten erken çıkıp depoyu fulledim ve würt enjektör temizleyici uygun miktarda ekledim. Bahçede başladım motoru soymaya. Bir hata kodu alayım dedim kontaktan 131 kodunu verdi. Ekzoz manifoltunu söküp temizledim. Yedek oksijen sensörüm vardı onu taktım.Tüm soketleri söküp vd40 ladım. Toplamadan öncede reset attım. Sonra 35 km 7000 devir uştü gazladım eve döndüm. İki santim karter tahliyem yine doldu. Yağ mitarında bir çoğalma izlemedim. Hep aynı yerde kontrol ediyorum yağ çizgisini.Oksijen sensör hatası sonucuda zengin karışım olabilir diye umutlandım şimdi. Malum enjektör 500tl.. Takip edip son durumu bildiririm yine.
    P0131 ve P0132 arıza kodu oksijen sensör arızasını işaret ediyor muhtemelen değişmesi gerekecek. Eğer uğraşmayı severim bu kadarda öpmesinler benceğizi dersen şuraya iki açıklama atayım dedim amasanırım yeni konu olarak açsam daha iyi bir çok kişi faydalanır.
    körlerin arasında tek gözlü adam kendini kral sanır

Motosikleti
    rx3
    Bosch oksijen sensörü taktım delphi hata veriyordu.Stop etme geç çalışma yoktu ama hararette artma 8000 deveirin üstünde tekleme gibi sorunlar baş göstermisti.Sensör arıza koduda üretince değistim.2000 model opellerle uyumlu olan bosch oksijen sensörü aldım sanayiden taktım. İlk 50 kmde karter havalandirmada yine birikme yaptı sonra kesti. Yağda artma söz konusu değil artık.

Motosikleti
    rx3
    Enjeksiyon temizliği benzin filtre değişimi yaptım. Kısa mesafe kullanmadığımdan yağda artış olmuyordu ama karter havalandırma boşaltma benzin ve atık yağ birikimi devam ediyordu. Yağda artış azda olsa devam ediyordu. Karter havalandırma hava kutusundan vakum yardımıyla düzgün şekilde çalışabiliyor. karter havalandırmanın tapasını çıkartmam düzeni bozdu. tabi tapayı çıkartmamın nedeni birikmedeki artış olmuştu. sistemin çalışma prensibini özümsedikten karetr havalandırmanın elemanlarında vakum kaçağı aradım. Yağ buhar ayracında kaçak tespit ettim. İki parça birleşmesiyle oluşan parçanın plastikteki kırıklar yüzünden ayrılan bölgesinden vakum kaçırıyor karter buharı hava kutusuna iletilemiyordu. Parcayı tamamen ayırıp contayla mühürledim. Birleşim yerinide dışardan tamamen kapattım bakalitle. Sonuç ne yağda artış nede tahliyede birikme var.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)