Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Vitesli motor nasıl kullanılır?

Motovento
    REKLAM ALANI
    SAKAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Matrix 150
    Olurda vitesli motor getirirlerse önüme nasıl kullanıcam.Birisi motosikletini verdiğinde bilmiyorum kullanmayı demeyim, birazcıkın bilgiler verin.Mesela fren sağ ayakta debriyaj sol elde, araba kullanmayı biliyorum ama vitesli motor hiç kullanmadım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    PcKopatGhostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    öncelikle sol elde debriyaj, sağ elde ön fren, sol ayakta vites, sağ ayakta arkafren bulunur.. ve genelde motosikletlerde şanzıman 1. vites aşağı, 2,3,4,5 yukarıdır.. 1 in hemen üstü boştur.. hareket için motor çalışırken debriyaja basılıp vites kolu bir kere aşağıya itilir(1.vites) ve arabadaki gibi debriyaj yavaşca bırakılırken kavrama noktasına geldiğinde biraz gazla hareket ettirilir.. ve ardından vites kolu sırasıyla ve debriyaj yardımıyla yukarı çekilir.. devm edilirr. kısaca böyle.. ama vitesli motor kullanmayı uygulamalı ögrenmek daha iidir.. ve tecrüben yoksa biraz tehlikeli olabilir..
    CBR 600F Honda,

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    Motosikleti emanet eden elemanla çalışmak en mantıklısı.Kendi başına iş yaparken makineye bir şey olursa sahibine karşı nasıl hissedersiniz sonra kendinizi...

SmirnouF - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tekirdağ - Çerkezköy & Kırklareli - Pınarhisar
    Motosikleti
    ne bulursam gezerim xD
    burda yazilanlarla ogrenemezsin.sen birini bul ve sana ogretsin.sana sadece bi tavsiye yapayim ogrenirken elin sakin ama sakin on frene gitmesin ne pahasina olursa olsun...

Motosikleti
    Keeway Matrix 150
    Şimdi ben anladımda, 1. vites aşağı...2.3.4.5 yukarıya yine vites küçültürken aşağıya doğru peki 1. vitesten boşa atmak nasıl bişey bu boş vitesi anlatın arabadaki gibide sallanıyo mu bu boşta..
    büyük para büyük araba büyük kalçalı kızlar, tek düşündüğüm yalnız bunlar(üstü açık mercedes içi kız dolu)

praetorian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    1 den yukarıya hafıfce dokunuosun cbr da ole gecıo dıyım sana..
    asya as 125t, honda cbr125, honda nx4 falcon, suzuki gsr 600, sırada?

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    www.emok.org adresinde tanıtım cd si var 15 ytl alıyon a dan z ye her şeyi öğreniyosun hatta sürüş tekniklerini bile
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Motosikleti
    Keeway Matrix 150
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı
    www.emok.org adresinde tanıtım cd si var 15 ytl alıyon a dan z ye her şeyi öğreniyosun hatta sürüş tekniklerini bile
    Forum dururken almam yakışır mı burası paylaşmak için değil mi?
    büyük para büyük araba büyük kalçalı kızlar, tek düşündüğüm yalnız bunlar(üstü açık mercedes içi kız dolu)

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    takıl kafana göre nediyimki sana ben
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

@hmedim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 125 REPSOL İDİ ŞİMDİLİK NİSSAN PRİMERA
    şimdi doğuşcum bak pckopatGhostrider arkadaşımız zaten açıklamış ben yinede özet geçeyim....tüm vitesli motosikletlerde debriyaj sol elde vites sol ayakta önfren ağ elde arka fren sağ ayaktadır...bunları teorik olarak anladıysan gelelim şanzımana... şanzıman çinli üretim cbr ben zerleri ve jawa lar haricinde
    1. vites aşağı ..boş .2.3.4.5.6 yukarı olarak gider arabadaki viteş değişiminden pek farkı yoktur tekfarkı şanzıman sıralı dişlilerden oluştuğu için 1 den 3e 3ten 5 inci vitese atamazsın sırayla gitmen gerekiyo... onundışında vitesi boşa almakzamanla ayağınnın alışacağı bişey ben kendim 4. 5. vitesten bile tek dokunuşla vitesi boşa alabiliyorum .....gelelim motorun kullanma prensibine.;
    bizim cbr 125 ten bahsedeyim istesen... vitesi boş konumuna aldıktan sonra marşa basılır.motor rölantide çalışırken motorun yan ayaklığı kapatılıp debriyaja basılır vites aşağı indirilmek suretiyle vitese sokulur zaten vitese girince hem öndeki boş vites göstergesi söner hemde tık diye bir ses duyarsun zaten...
    ( yan ayaklık kapatılmadan vitese sokulursa motor stop eder ... daha doğrusu cbr lar öyle güzel bir önlem ayaklıktaki savunmasız motorun kaçmasını önler )
    sonra arabadaki gibi debriyaj yavaş yavaş bırakılır kavrama noktasında az gaz verilerek motor hareket ettirilir... motor hareket ettikten sonra motorun deviri gaz verilerek yikseltilir uygun sesi duyunva veya göstergeden uygun devir görülünce (ki bu herzaman kullanıma ve kullanıcıya göre değişir ) debriyaja basılıp gaz bırakılir vites yukarı kaldırılma suretiyle 2. vitese alınıp hızlı bir biçimde debriyaj bırakılıp gaza basılır ve bu her vites değiştirildiğinde tekrarlanır vites küçültürkende aynı teknik vites aşağı indirilerek kullanılır ...
    [B]13 KA 833[/B] [COLOR="Red"] motorsiklete kimi hastalık der kimi hayat tarzı kimi tutku .... benim yaşama sebeplerimden biri çünkü ben o rüzgara hastayım...:)[/COLOR]

Motosikleti
    Keeway Matrix 150
    Çok teşekkür ederim Ahmet abi, ilk kullanışımda acemilik yaşasamda 2. kullanışımda hiç zorlanmayacağımı tahmin ediyorum.

Bu arada BBRR abi ters bişey söylemek istemedim

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bbrr Forever

Baris Abİ Dİyosa Vardir BİŞİ Hoca ??

Al Dİyosa Alicaz Bİz Mesela Komple Grup Olarak ??

SÜrÜyoz Halbukİ Vİteslİ Motosiklet ?
    Ama Yİnede Alicaz ??

Al Dİyo Usta ÇÜnkÜ ?
    Üzme Onu Sakal ?
    Comfirmation Bias

Motosikleti
    Keeway Matrix 150
    Alıntı rEnE adlı üyeden alıntı
    bbrr Forever

Baris Abİ Dİyosa Vardir BİŞİ Hoca ??

Al Dİyosa Alicaz Bİz Mesela Komple Grup Olarak ??

SÜrÜyoz Halbukİ Vİteslİ Motosiklet ?
    Ama Yİnede Alicaz ??

Al Dİyo Usta ÇÜnkÜ ?
    Üzme Onu Sakal ?
    Napalım alırız o zaman, motor alamıyoz eğitim cd sini alırız, arşive ekleriz.

rEnE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Canimsin Sakalim
    Bİ Sakalda Bİze At Bİzde Alalim Para Durumlari Malum
    Comfirmation Bias

bubu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sakal ben ilk vitesli motoru komsumun chooper ında kavradım..
    bıraz stop ettıre ettıre 2 adımlık mesafeyı gitmistim..
    daha sonra motoru aldıgım gun ogrendim diyebilirim
    he bu olayı kesinlikle tavsıye etmıyorum..
    cunku herkes benım gıbı kendı kendıne ogrenebılecek kavrayacak dıye bi olay yok.. motora hakim olamasam az brz da deli cesareti olmasa bende duser patlar catlardım..
    deneme yanılma herzaman saglıklı sonuc vermeyebilir..
    trafigim olmadıgı yerlerde calisma yapmanda fayda war derim ben..
    bubu®

yusufika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda ps 150i
    deprajı sıkar , fitesi 1'e atar sonra deprajı yavas yavas bırak ama devır saati redlinede olsun tamam mı hee tamam .

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Sanal ortamda motor kullanmayi ogrenmek acak sana sanal alemde motor surmeni saglar.Sabirli bir abin veya dostundan 15 dk bir kurs ile bunu ogrenmen herseyi cozmene yardimci olacaktir.Ben de ilk vitesli motoru boyle ogrendim. (Hemde motor benim di )
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

fatoşşş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 125 RT
    Alıntı @hmedim adlı üyeden alıntı
    şimdi doğuşcum bak pckopatGhostrider arkadaşımız zaten açıklamış ben yinede özet geçeyim....tüm vitesli motosikletlerde debriyaj sol elde vites sol ayakta önfren ağ elde arka fren sağ ayaktadır...bunları teorik olarak anladıysan gelelim şanzımana... şanzıman çinli üretim cbr ben zerleri ve jawa lar haricinde
    1. vites aşağı ..boş .2.3.4.5.6 yukarı olarak gider arabadaki viteş değişiminden pek farkı yoktur tekfarkı şanzıman sıralı dişlilerden oluştuğu için 1 den 3e 3ten 5 inci vitese atamazsın sırayla gitmen gerekiyo... onundışında vitesi boşa almakzamanla ayağınnın alışacağı bişey ben kendim 4. 5. vitesten bile tek dokunuşla vitesi boşa alabiliyorum .....gelelim motorun kullanma prensibine.;
    bizim cbr 125 ten bahsedeyim istesen... vitesi boş konumuna aldıktan sonra marşa basılır.motor rölantide çalışırken motorun yan ayaklığı kapatılıp debriyaja basılır vites aşağı indirilmek suretiyle vitese sokulur zaten vitese girince hem öndeki boş vites göstergesi söner hemde tık diye bir ses duyarsun zaten...
    ( yan ayaklık kapatılmadan vitese sokulursa motor stop eder ... daha doğrusu cbr lar öyle güzel bir önlem ayaklıktaki savunmasız motorun kaçmasını önler )
    sonra arabadaki gibi debriyaj yavaş yavaş bırakılır kavrama noktasında az gaz verilerek motor hareket ettirilir... motor hareket ettikten sonra motorun deviri gaz verilerek yikseltilir uygun sesi duyunva veya göstergeden uygun devir görülünce (ki bu herzaman kullanıma ve kullanıcıya göre değişir ) debriyaja basılıp gaz bırakılir vites yukarı kaldırılma suretiyle 2. vitese alınıp hızlı bir biçimde debriyaj bırakılıp gaza basılır ve bu her vites değiştirildiğinde tekrarlanır vites küçültürkende aynı teknik vites aşağı indirilerek kullanılır ...
    bilgi için teşk. gayet güzel ve anlaşılır bir açıklama..
    ben de henüz vitesli kullanmadım ama arabaya benziyor.. umarım başarabilirim bir arkadaş 15' da öğrenilir demiş.. gerçekten öyle mi?

Motosikleti
    Keeway Matrix 150
    Geçengün bunları bilseydim 750 cc super sport suzuki kullanıcaktım

Rölanti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GN 250
    yazılanlar aklında kalsın derim ama pratik olmadan bişii ifade etmezler uygulamalı olarak birinden öğrenmen lazım bu arada panikleyip ön frene asılma aynı zamanda gaz da verirsen zaptedemezsin
    [FONT="Tahoma"]HAYK[/FONT]

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler