Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

açık hava filtresinin faydası varmı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    tabana kuvvet
    s.a herkeze Bir sorum olcak motorum 125cc cgl açık hava fitresi taksam faydası olurmu yada çıkarsam bir arkadasım 100cc mondial uag aldı hava filtresini çıkarmıs sadece kutusu var performans da faydası oldu dedı cok iyi gidyor motoru 100cc olmasına rağmen 125 cc az cok kafa tutuyor biliyorum zararı var açık hava filtresini taksam ne kadar performans verir ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Hiç uğraşma...

Motosikleti
    tabana kuvvet
    dıyorsunuz hmm peki sağolun geçen fark ettım hava filtrenin hortumun ücünda şamrıyel varmısdı o yırtılmıs acılmıs orası yeni fark ettım orayı duzelttik ben motoru koy yerınde kullanıyorum acaba toz çekmiş olabilirmi olduysa o tozu karbürator tahlıye hortumunden temizleyebilirmiyiz simdi motorun yanında değilim

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:41 ----------

anlayan ???

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:12 ----------

arkadaslar motor rampa aşağı bıle gitmiyor motor çalıstırmadan boşta rampa aşağı gıtmıyor yanı arkadasınki gidiyor yanı benim motoru sankı biri arkadan tutuyor neden olabilir ??

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Alıntı nurllah12456 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dıyorsunuz hmm peki sağolun geçen fark ettım hava filtrenin hortumun ücünda şamrıyel varmısdı o yırtılmıs acılmıs orası yeni fark ettım orayı duzelttik ben motoru koy yerınde kullanıyorum acaba toz çekmiş olabilirmi olduysa o tozu karbürator tahlıye hortumunden temizleyebilirmiyiz simdi motorun yanında değilim

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:41 ----------

anlayan ???

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:12 ----------

arkadaslar motor rampa aşağı bıle gitmiyor motor çalıstırmadan boşta rampa aşağı gıtmıyor yanı arkadasınki gidiyor yanı benim motoru sankı biri arkadan tutuyor neden olabilir ??
    Kampanayı kontrol edin...

AydınOğlu09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran, Tvs Apache, Mondial MCX 150 Road Racer
    Alıntı kadango adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kampanayı kontrol edin...
    + lastik havasını.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Açık hava filtresi olur ama rastgele olmaz, motorun belirli bir miktar hava alması gerekir çalışırken, filtrenin kendisi motorun içerisine yakıtla birlikte hava girerken tozları kirleri taş toprak vs. gibi maddeleri içine çekmesin temiz hava alsın diye konulan bir parçadır.Açık hava filtresi başka birşeydir hava filresinin kendisi başka birşeydir.

Hava filtresi karbüratör girişine yakın bir kutunun içerisindedir, bu kutu içerisinden bir miktar hava emer motor, emmeden önce filtreden geçer filreler genelde üreticinin yaptığı veya kullanmak istediği sisteme göre seçilir, bazı filtreler (sünger gibi) farklı hava geçirir bazıları (kağıt filtre) farklı hava geçirir.

Çekilen havanın hızı filtrede yavaşlayabilir, buna oranla hızlı hava emişi motorun alt devir ve hızlanmasına etki eder çünkü gaz tepkisi daha farkedilir olur.Bazı firmalar daha fazla emişli filtreler üretirler, bu filtreler azda olsa performansa ve gaz tepkisinde fark üretirler (%3 - %5)

Bazı sünger filtrelerden daha fazla anlık hava emişi yapılabilir veya kağıt filtrelerden.Buraya kadar bir sorun yok, FAKAT; hava filtresi kutusunu söküp açık hava filtresi denen (veya uydurulan) filtreyi motorunuza takarsanız hava yakıt karışım oranı değişir, çekişten düşme ihtimalide olabilir yani fazla hava çok performans getirir YANLIŞTIR...

Böyle bir değişiklik yapılabilir fakat buna oranla motorunuzun yakıt girişinide çoğaltmanız gerekir, yani karbüratör ana jetlerini (meme) veya enjektör çıkışlarını az oranda büyültmeniz gerekir, NEDEN? çünkü motora giren hava miktarı oldukça fazladır, olması gereken miktardan fazla veya az hava motorda eksi performans üretir, veya hiçbir etki yapmaz, yaptığını zannedenler açık hava filtresinden gelen sesi performans arttı zannettiklerindendir...Ayrıca fazla hava az yakıt motoru fakir çalıştıracağından sürekli yüksek hızda devirde motorun ömrünü kısaltmaya etki eder...En son yazdıklarım komple hava filtresi kutusu söküldüğündeki olabilecek etkileridir.
    motorcu48 ve Alper24 bunu beğendiler.

Motosikleti
    tabana kuvvet
    Hm motorun on lastik cok az zayip yolda giderken gazi birakinca motor one yagilma yapiyor hafifden

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:21 ----------

motorum bide buji si siyah di ngk bujidi nedendir

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:39 ----------

nedendir acaba motoru ne tutabilir on disk frendir ona nasl bakabiliriz

emre186 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni BS125
    motorun gitmemesini sağlayan parça "disk fren" dir. benim motorumun da ön freni disk, yağmur toz toprak su derken fren pedleri ile diskin arasına pislikler birikiyor ve tekeri sıkmaya başlıyor, dik yokuştan bırakırdım sanki ufaktan frene basıyor muşum gibi olur gitmezdi, senin de dediğin gibi köy yerinde bunun olması muhtemel.. Bilmiyorsan disk freni sökme, ama yok elimden gelir dersen sök fren pedleriyle diski temizle sadece su kullan ve temizleyince kurula.
    Alper24 bunu beğendi.
    mortingen şıtraze olmamak için koruyucu ekipmansız yola çıkmayın..

Motosikleti
    tabana kuvvet
    cok sağolun balata spreyı ıle duzelirmi bu sorun

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:57 ----------

siz nasıl düzelttiniz

Motosikleti
    Kanuni BS125
    Sprey kurum, yağ, toz ve yağlı atıklar için kullanılır tabiiki ama söküp temizleyip bu spreyi sıkarsan çok rahatlatır uzun vadede bence. Ben söktürüp temizletip pedleri yeniledim.

Motosikleti
    tabana kuvvet
    hmm teşekkür ederim pekı başka tutan şeyler ne olabili motoru baya tutuyor çunkü rampa aşağı bırakıyorum boşda yavaş gidiyor arkadaşa oda boşda gidiyor çok hızlı gıdıyor

Motosikleti
    Kanuni BS125
    bahsetmişler zaten, tekerin havasının az olması, disk kurum bağlaması, kampana frenin fazla sıkı olması, jant göbeği de yapıyor olabilir.

Motosikleti
    tabana kuvvet
    hm motor rampa aşağı ıyı boşda gitmedıne göre motor gaz verincede yavaş gider ozaman motor 100 km 5 litre yakıyor bınmeye korkuyorum bu sorun motorun hızı düşürürdür ?

Motosikleti
    Kanuni BS125
    çok afedersin ama okuyunca çüüşşş dedim, 125 cc vitesli motor 100 km de yaksa yaksa 3-3,5 litre yakar, benim motorum bile 200 cc 100 km de 70-80 ile 3 litre yakıyor.

Motosikleti
    tabana kuvvet
    boyle abim kaç kere ölştum 1 LT benznle 20 km gidiyor tmm yaksın ama hem cok yakıyor hemde iyi gitmiyor 100 cc motor bazen geciyor beni nedendir acaba

Motosikleti
    Kanuni BS125
    Karbüratöre baktır ayarlayamıyor olabilir.

Hava / yakıt / karbüratör / karbüratör manifoldu / karbüratör temizliği / benzin filitresi sağlığı , kontrolsüz gibime geliyor.

Fren kontrolü için, motoru basitçe orta sehpada arka ön tekeri çevirin rahatça dönmesi gerek arka teker çok az nazlanır zincir sürtünmesi dolayısı ile, zincirin aşırı bol olup olmadığınıda kontrol ettirin.

Motosikleti
    tabana kuvvet
    abim zincir bol gibi alt demire deyiyor orayı ssürtüne sürtüne oymuş sesde yapıyor deyiyor hafifden zincirin bol olması etkilermi ...Geçen bujiyi değiştirdim siyahdı yağlanmış ngk bujide karbüratör de sorun var gibi ama bizim orda usta yok en yakını 120 km uzakta kendim nasıl hallederim

Alıntı nurllah12456 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abim zincir bol gibi alt demire deyiyor orayı ssürtüne sürtüne oymuş sesde yapıyor deyiyor hafifden zincirin bol olması etkilermi ...Geçen bujiyi değiştirdim siyahdı yağlanmış ngk bujide karbüratör de sorun var gibi ama bizim orda usta yok en yakını 120 km uzakta kendim nasıl hallederim
    O motor'a binmeyeceksin/kullanmayacaksın , ya Usta motora gelecek, ya motor ustaya gidecek, şasi erimiş olabilir yolda 100cc ile sidik yarıştırır iken cartttt corttt diye ikiye bölüne bilir, başkaca şey yazma artık, motor ustaya /usta motora görünecek nokta.
    zatingen bunu beğendi.

aranel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 ABS - Burgman UH 200
    shooter1 ve Salih_T bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)