Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İlk çalıştırmada vites kratt! diye neden kapıyor?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Vulture Mr150
    Bi kaç saat motoru çalıştırmayıp sonra çalıştırınca birinci vitese attığımda kratt diye ses geliyor ve motor ileri atılma eğilimi gösteriyor. Isıtsam da debriyajı ne kadar da çeksem hep aynı şey. Bi yeri kırılacak diye korkuyorum. Sonraki vites değişimleri sorunsuz. Neden olabilir? Neyi yanlış yapıyorum acaba? (Vulture mr150)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    mondial 150 mr vulture
    ilk calıştırdıktan sonra benımkıde aynısını yapıyor.ama pekte sert degıl.o yuzden motoru hafıf ılerletıyorum ayaklarımla oyle atıyorum 1e.

birde debrıyajı bı kac kez tazele sabahları ılk calıstrp vitese gecırmedden önce.

Motosikleti
    Vulture Mr150
    Onu da denedim. Debriyaj çekili ileri geri oynatıp boşluk alıp öyle atıyorum. Debriyajı da dediğiniz gibi defalarca basıp bırakıyorum. Yine aynı. İkiye atıp daha yumuşak bi tepki alıp öyle bire geçiriyorum. Bugün ilk defa orta sehpada bekletiyorum motoru. Yağla ilgili olduğunu düşünüyorum. Yan sehpada heralde yana birikiyor yağ. Emin değilim denemeler işte.

Motosikleti
    mondial 150 mr vulture
    bende yan ayakta bırakıyorum genelde.motor yenımı.kaç binde.ben ılk aldıgım zamanlar belırgın yapıyordu bu hareketı.suan 14bınde pek belli oolmuyor..

Motosikleti
    Vulture Mr150
    6 aylık. 3500 oldu yeni. Tüm bakımları serviste zamanında yapılıyor. 4000'de bakım var yine. İlk zamanlar hiç yapmıyordu. Son bin km'dir hissettiriyor kendini. Sıcakken yapmadığından anladığım kadarıyla yağla ilgili. İşte o yan sehpa olayı geldi aklıma. Yağ sola birikiyor belki de ondan yapıyor. 10 dakika sonra paydos olacak. Deneyecem işte. Orta sehpada duruyor sabah beri. Bakalım yapacak mı.

Motosikleti
    mondial 150 mr vulture
    hadi kolay gele

berkaye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLX
    merak etme bişey olmadı bende şu anakadar :D Benimkide yapıyor ben hep orta sehpada bırakıyorum yinede yapıyor ama motoru calıstırınca bekleyince bi süre biraz gaz verip ve debriyaja bas bırak yapınca biraz yapmıyor oyle sanırım oraların bi ısınması lazım

Motosikleti
    mondial 150 mr vulture
    aragaz önemli.magırus gibi.aragaz yemeden vites geçmiyor :D
    güvenyahya bunu beğendi.

h2rx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyena 100 X / Spacy α
    motorun balatalarindaki yağ suzulduğu için ilk çalistirmalarda yapar oyle. calistirmadan once 2şer metre mesafede ileri geri yapinca hafif yaglandigi icin biraz yumusar.

Motosikleti
    Vulture Mr150
    Denedim de arka tekeri havada unuttum. :-) Sabah ola hayrola artık :-) Garajdan çıkarırken en az 4 metre geri geri gidiyor motor. Yağlaması lazım ama yine aynı işte. Orta sehpaya taktım kafayı bakalım yarayacak mı :-P

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:18 ----------

Alıntı berkaye adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merak etme bişey olmadı bende şu anakadar :D Benimkide yapıyor ben hep orta sehpada bırakıyorum yinede yapıyor ama motoru calıstırınca bekleyince bi süre biraz gaz verip ve debriyaja bas bırak yapınca biraz yapmıyor oyle sanırım oraların bi ısınması lazım
    Tamam o zaman :-) Benlik bi durum yok ve olay normal yani.

Motosikleti
    Hornet 650
    Motor sogukken yapıyor, yeterli sıcaklığa ulaşmasını bekleyin hararet göstergesi tamamdır derse takın vitese.

Düzeldiğini göreceksiniz.

cesur509 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Çok yakında...
    Bir çok motosiklette mevcut bu durum.

Çalıştırmadan önce vitese tak , sonra motoru ileri geri yarım metre kadar oynat sonra tekrar boşa alıp motoru çalıştır. Ve sorunun çözüldüğünü göreceksin
    cenkito ve Benli bunu beğendiler.

Motosikleti
    Vulture Mr150
    Alıntı cesur509 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Çalıştırmadan önce vitese tak , sonra motoru ileri geri yarım metre kadar oynat sonra tekrar boşa alıp motoru çalıştır. Ve sorunun çözüldüğünü göreceksin
    Yarın ilk iş bunu deneyecem :-) Sağolun hepiniz. Olup olmadığını yazarım buraya.
    cesur509 bunu beğendi.

yqavuzhyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    olmama ihtimali yok. Bir gece motoru 1. viteste beklet. sabah debriyaja basılı halde çalıştırmadan motoru elinle yürütmeye çalıştığında sanki vitesteymiş gibi arka teker kilitlenecek. Sebebi, yağ iyice süzülüyor ve aşağıda birikiyor. Elinle motoru ileri geri azıcık oynatırsan yapmaz.
    cenkito bunu beğendi.

kemal canbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 hyosung gt500 cbr 1100 xx
    arkadaşlarında bahsettiği gibi sorun yağda yağ ince geliyor olabilir 15 yada 20 w ile başlayan bi yağ kullanmayı dene ikinci olarak motor vitesteyken çalıtrımadan debriyaja basıp hareket ettir. üçüncü olarakta birinci vitese 2 bin devirin üstündeyken atma motor rölantideyken bire at sonra gazla.

Motosikleti
    Vulture Mr150
    Yağdan olduğu kesin. Yağ değişiminden sonra oldu o zaman. Çünkü başlarda yapmıyordu. Demek ince yağ koydu servis.

Rolantideyken bire atınca stop ediyordu. Biraz gaz veriyordum. Ama 2 bine kadar değil tabi ki.

berkaye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLX
    Bende aldığımdan beri var :D ki ben motor 500 km civarında iken almıştım 2. el adam ve eşi şişman diye sıgmıyolarmıs sattılar bana :D

Motosikleti
    Vulture Mr150
    Bu motora sığılmıyor evet. Arka çantayı sökünce belki. :-)

Benli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı cesur509 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Aynı durum benim içinde geçerli , dediğiniz gibi "çalıştırmadan önce , "vitese takıp 2-3m ilerletiyorum sonra boşa alıp çalıştırıyorum ve hiç ses gelmiyor ! teşekkürler.
    cesur509 bunu beğendi.
    " Aklı "fukara olanın , fikri ukela olurmuş !.

BİLGİ GÜÇTÜR

kemal canbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 hyosung gt500 cbr 1100 xx
    evet yağ ince geliyor arkadaşım motor sıcakken cok inceldiği için debriyaj balataları üzerine tutunamıyor ve sen motoru dinlenmeye bıraktıktan sonra yağsız kalan balatalar baskı yaylarının etkisiyle birbirine yapışıyor. sen debriyaja bassan bile ayırma yapmadığı için debriyaja basılmamış gibi öne atar kendini ve stop eder. castrol actevo 20w 40 yağ koymanı tavsiye ederim bilinenin aksine actevo oldukça kaliteli bir mineral yağdır.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler