Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Marş motorunu bağlayacağım, Yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    Teo23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -1954 BMWr25/3-Jawa Laser 250+MZ 98 125cc+MCT 250
    Arkadaşlar, Marş düğmem sökük durumda ve hiçbir kablosu mevcut değil. Marş rölesi de yok. Daha önce denemiştik marş motoru sağlam. Eski kablolara hiç dokunmadan yeni bir kablo çekmek istiyorum ama nette genelde arabalar için tarifler var. Nasıl bağlantı yapabilirim? İngilizce bir sitede iki ayrı bağlantı yapmak gerektiğini görmüştüm? Bir tanesi akü ile marş motorunu direk bağlarken, diğeri marş düğmesi ile tetikleme yapıyordu... Röle nereye bağlanacak? Tetikleme nasıl olacak? Bir şema ile anlatabilecek bir arkadaş varsa çok sevinirim...
    The man who knows everything chooses to know nothing...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    rapsy_09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dostum en basit hali ile şöyle yapabilirsin

Teo23 bunu beğendi.

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    [IMG][/IMG]

A noktasını güvenli olması için stop lambası + uçtan alabilirsiniz. Frene basmadan marş rölesi çekmez o zaman.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:33 ----------

[IMG][/IMG]
    Teo23 ve piyanist_irf bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı rapsy_09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum en basit hali ile şöyle yapabilirsin

http://img404.imageshack.us/img404/5416/balksz1e.png
    Rapsy, marş düğmesini nasıl bağlayacağımı çıkaramadım bu resimden. Bir uç 86 nolu ayağa, fakat düğmenin diğer ucunu nereye bağlayacağım?

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:06 ----------

@İlker: Bu yuvarlak röleden alayım bari... Stop lambasını yapacağım, bilmeyenler kurcalayamasın... ;) Çok teşekkürler

thepope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --
    Alıntı Teo23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rapsy, marş düğmesini nasıl bağlayacağımı çıkaramadım bu resimden. Bir uç 86 nolu ayağa, fakat düğmenin diğer ucunu nereye bağlayacağım?

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:06 ----------

@İlker: Bu yuvarlak röleden alayım bari... Stop lambasını yapacağım, bilmeyenler kurcalayamasın... ;) Çok teşekkürler
    86 numaraya rölenin tetiklenmesi için + 12volt lazım bildiğim kadarıyla bunun içinde aküden veya motorun herhangi bir +12 veren yerinden butona 12volt vericeksin buton çıkışındanda 86 nolu ayağa bağlıyacaksın.bu arada Aküden 30 numaralı ayağa çekiceğin kabloya akünün tarafına mutlaka sigorta tak 20 amper sigorta senin marş motorun kaç watt onu bilmediğim için net sigorta değerini bilmiyorum
    Teo23 bunu beğendi.

Motosikleti
    Evet sigortayı atlamamak lazım teşekkürler... Yarın bir röle alıp bağlayacağım ama, hangi röleden alsam şimdi onu düşünmeye başladım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:38 ----------

Pope, muhtemelen senin motordaki marş motoruyla aynı güçtedir. 20 amper sigorta alacağım, bir sorun çıkarmaz heralde?

Motosikleti
    --
    banada sis farı için araba tamircilerinde 5 tl lik rölelerden al demişlerdi bende hesapladım 8 amper maksimum çekiyodu gittim 50krş a elektrnikçilerden röle aldım alttakilerden sorunsuz bir şekilde çalışıyor.Belki Senin işinide Görür ama denemen lazım mesela marş basarken röle ısınıyormu kablolar ısınıyormu Buton ısınıyormu eğer ısınmıyorsa tesisatta ve parçalarda sorun yoktur.Büyük ihtimallede ısınmaz zaten en fazla 10 sn marş basıcan.
    Benim Röleler Bunlardı Bacaklarına kablo lehimleyerek bu hale getirdim

Butonda Bu Elektronikçilerde Var.

Motosikleti
    Kurtarır gibi ama ben yine de motosiklet için olanlardan alayım. Şu scooter rölesi kapaklı filan yağmur çamur almaz. Hemen hemen aynı düğmeden almıştım zaten duruyor, kırmızısı. Akım çekecek kablo için güzel kalın kablom da var, tek eksiğim arka stoptan marş düğmesine uzatacağım kablo kalıyor. Bakalım yarın az bir işim var onu bitirebilirsem, marş motorunu da bağlarım... Yaz gelsin artık kardeşim saat beşte hava mı kararır ya...

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:33 ----------

Stop lambasıyla ilgili açıklama yapayım, biraz karışmış... ;) Benim stoplar sadece arka frene basınca çalışıyor, ön fren elektrik sistemi iptal. Aslında onu da yenilemem gerekiyor ama bakalım boş bir zamanda... Ben motoru boşa almadan marşa hiç basmam o yüzden frene bağlayıp bağlamama konusunda tereddütte kaldım. Her seferinde arka frene basmak da zahmetli olacak gibi. Artık bi başına geçeyim de o zaman karar veririm...

Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Aküden röleye- oradan da motora giden 6 lık kablo üzerinde sigorta olmaz, olmamalıdır.
    http://img715.imageshack.us/img715/1615/img2013030200079.jpg
    Bu röleyi marş motorunda kullanamazsınız; kontakları hemen yapışıp kalır...
    Marş butonunun stop veya (varsa) debriyaj müşüründen alınması bir güvenlik önlemidir. Duran motor viteste ise (scooterlarda gaz açık veya gaz teli takılı kalmış ise!) marşa basarsanız ileriye atar kendini. O yüzden fren basılı olmalıdır.

Motosikleti
    --
    Alıntı ilkerabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aküden röleye- oradan da motora giden 6 lık kablo üzerinde sigorta olmaz, olmamalıdır.
    http://img715.imageshack.us/img715/1...3030200079.jpg
    Bu röleyi marş motorunda kullanamazsınız; kontakları hemen yapışıp kalır...
    Marş butonunun stop veya (varsa) debriyaj müşüründen alınması bir güvenlik önlemidir. Duran motor viteste ise (scooterlarda gaz açık veya gaz teli takılı kalmış ise!) marşa basarsanız ileriye atar kendini. O yüzden fren basılı olmalıdır.
    Bence denemeden anlaşılmaz o marş motoru maksimum 100 watt desek 12voltta 9 amperea yakın bir değere geliyor ben tanesi 55 watt yazan 2 tane sis farını bağladım bu rölelere sorunsuz bir şekilde çalışıyor.
    Teo sen arkadaşların dediği gibi debriyaj müşüründen alman en mantıklısı müşüre gelen iki tane kablodan birisi basınca +12 volt verir o kabloyu butona butondan çıkanıda 86 ayağına verirsin olur biter.
    Bu arada Bu gün O Röleleri zorlaya bildiğim kadar zorlayacağım 10 amper vericem bakalım sorun çıkaracakmı
    Rölenin datasheet inde Maks 15ampere dayanacağını ve 240watt a kadar dayanacağını yazıyor bence sorun çıkarmayacaktır

Bu arada sigortanın neden olmadığını anlamadım benim motorun kendisinde bile sigorta orada
    He bide motora tüm bağlantıları yaptıktan sonra motora giden + - yi çıkık vaziyette multimetre varsa dene marşa basınca röle çekiyormu 12 volt geliyormu herşey yolundaysa motora bağla

Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Arkadaşım, o röle senin sis lambaları için bile küçük.. O röle kullanım yeri tv uzaktan kumanda rölesidir. Az daha büyük tipleri var, farlar için onlardan kullanman lazım. Ya da bunlardan her 55W için 1 tane.. Ayrıca sigorta marş yolu üzerinde katiyyen olmaz. Lamba-korna-sinyal vs için aküden kontak anahtarına giden hatta takılır. Tesisatı korumak içindir 15-20 amperdir. Daha büyük takarsanız atmaz, kablolar yanar..

Motosikleti
    Debriyaj müşürü de çalışmıyor.. Motorun ileri atacağını biliyorum da, ben motor çalıştırma işlemlerini yıllardır otomatikleştirmiş birisiyim. Önce boşa alırım, sonra debriyaj ve ön freni sıkmadan marşa hiç basmam. Benim için bir güvenlik zaafı olacağını düşünmüyorum açıkcası... Ama motoru emanet filan verirsem o zaman sorun yapabilir... Röleyi 125 cc'lik scooter rölesi aldım sigorta da 18 amp almıştım ama onu bağlamayayım en iyisi...

Motosikleti
    --
    o zaman tetiklemeyi +12 volt veren bir yerden yaparsın ama sigortayı sen tak bence

Motosikleti
    Ben de sigorta olsun istiyorum ama işin açığı İlkerabi'ye katılıyorum bu konuda... Neticede dediğin yer kuvvetli akım çeken bir nokta. O yüzden kalın kabloya gerek duyuluyor. 10-15 saniyelik bi düğmeye basmada sigorta atıverir gibime geliyor. Ha ama başka uygun bir yer varsa mesela marş düğmesine gelmeden filan orası olabilir???

Motosikleti
    --
    o zaman bütün motorlarda hata var sigortayı boşa takıyolar senin oraya butonu takma amacın yani marş düğmesini röleyi tetiklemek burdan geçecek maks akım 0.1 amperdir rölenin tetiklenmesi içindir oda ,motora akım aküden çekilen kablodan gider ve burda aküye yakın tarafa sigorta takılmasındaki amaç fazla akım geçtiğinde ilk aküye yakın taraftan geçeceği için sigorta atar kablolarda erime olmaz.Ama yinede sen bilirsin.kablo kalınlığıda marş motorunun kabloları varsa en az o kadar olsun yokza evdeki prizlerde 3 lü prizlerdeki kablo kalınlığı yeterli 1.5mm 2 mm

Motosikleti
    Sigorta takarken kabloya ek yapmak gerekecek işin açığı o ek yapmayı da istemiyorum. Bakalım sigortasız bir bağlayayım zaten tek marşta alıyor motor. Pek bir sorun çıkaracağını zannetmiyorum.

Motosikleti
    Evet bugün bağladım sorunsuz çok güzel çalışıyor. Lakin motor soğukken ilk marşta hayatta almıyor. Kendi nazarım mı değdi ne?? Marş motoru gerekli hızda çeviremiyor galiba, çünkü ayak marşıyla tek basışta alıyor, ama tabii ki biraz hızlı basıyorum ayak marşına... Motor ısındıktan sonra anında marş motoru çalıştırabiliyor. Soğukken daha jikleyi çekmeyi denemedim ama galiba ateşleme sisteminin zayıf kaldığını düşünüyorum... Püff eski motorun işi de bitmiyor anahtar elimizden düşmeyecek galiba bayağı bi yoruldum ama pes etmek yok... İnşallah akünün şarjı zayıf gelmiştir de ondan yapmıştır. Yarın güzelce şarj edip öyle deneyeceğim, yoksa ateşleme sistemini ele alacağım... Bahaneyle motoru komple sıfırlıyorum mu ne?

Motosikleti
    --
    ayak marşında rahat çalışıyorsa ateşleme sisteminde sorun olmaz herhalde akünün voltajına bak bence.bu arada çalışmasına sevindim sigorta taktınmı

Motosikleti
    Ölçü aletim yok maalesef ama akü de yeni sayılır haziranda almıştım. Onu bir ölçtüreyim ben en iyisi. Akü zayıf gibi harbiden. 10 km uzunlar açık geldim, bir de 15 sn kadar marşa basmıştım, akü bayağı zayıflamıştı, evin önünde marş neredeyse dönmüyordu bile. Belki de şundandır; marş motoru kaç senedir yatıyordu Allah bilir, bakalım biraz kullanınca açılır belli mi olur...? Sigorta takmadım, orası bana pek uygun gibi gelmedi Pope. Ama zaten koltuk altında sigorta kutusu var ya, kabloları oradan geçirdim yani marş düğmesinde sigorta... Dur bak bir resim ekleyeyim, araba için ama bir fikir verir sigortalar için:
    [IMG][/IMG]

Motosikleti
    --
    senin konjektör sağlammı bu arada sigorta olayında senin verdiğin resimdeki bizim bağladığımız farklı ama sen bilirsin internette araştır anfi bile bağlanırken sigorta aküden çekilen hatta takılır hatta sigortayı tak kısa devre yap kendin bak göreceksin sigorta atacak atmassa o zaman sen haklısın ne diyim

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler