Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Topcase 12V Bağlanması ???

Motovento
    REKLAM ALANI
    EnesBeyter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SalcanoWolfS125 Memleketi:Mudurnu/Bolu
    Herkese Merhaba

Resimdeki motorun arka kutusuna şerit led'ten parklara bağlı ışık yaptım. Arka kutuya 12V çekenleri duyunca benim de yapasım geldi. Sorum şu; kutuya parklardan elektrik geliyor diyerekten parklara(kutunun içine) çakmaklık bağlasam sorun olur mu? Yapacağım en fazla uzun yola giderken telefon sarj etmek olacak, sigorta falan atarmı?

Bi sorum daha var bu çakmaklığın elektriğini ayrıyeten çekmek istesem nerden alırım? Nasıl bağlarım?

(uygulama yapacağım motor imzamdaki salcano wolfs 125)
    facebook.com/SalcanoMotosiklet

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Arda_Karaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650GS
    Ayriyeten elektrik cekmek isterseniz akuden araya bir sigorta koyarak cekersiniz.

fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    en kısa zamanda olacak inş.
    enes ben kendi salcanoma yaptım akünün üstüne yan kapağın arkasına bir anahtarve sigorta koydum direk aküden çektim hattı yapmak istersen basit yani
    SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    olmaz öyle, kablolara fazla yüklenmiş olursunuz dış aksanı eriyebilir kabloların. aküden direk kablo çekmek daha mantıklı olacaktır, araya bir sigorta da koyarsanız tadından yenmez. kablonun dış plastiğinide kalın olanlardan seçerseniz yararınıza olur, - yi şaseden alabilrisiniz böylece daha az kablo, daha az yer kaplamış olur.
    eray_uluyazı bunu beğendi.

Motosikleti
    Anladığım kadarıyla çakmaklık yapılması için aküden ayrı kablo çekilmesi, sigorta ve anahtar bağlanması gerekiyor. En azından işe yaraması için gerekiyor.
    Yapacağım zaman buradan paylaşacağım.
    İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.

hello_moto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Butcen nedir bilmiyorum ama hazir cakmaklik da satiliyor (mutlaka sigorta da konmasi gerekir.) Onu, gidon yerine arka cantaya koyacaksin. Zor olmasa gerek. Ama motor dururken uzerinde bir sey bagli unutursan, akuyu de bosaltma riski var.

Iyi sanslar.

Motosikleti
    Hazır çakmaklıkları nette görmüştüm. Su geçirmez çoğu, hatta sigortalı olanları bile var.

Peki bi sorum daha var kontağı açınca elektrik gelmesi için kabloları nereden alabilirim??

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    Alıntı EnesBeyter adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hazır çakmaklıkları nette görmüştüm. Su geçirmez çoğu, hatta sigortalı olanları bile var.

Peki bi sorum daha var kontağı açınca elektrik gelmesi için kabloları nereden alabilirim??
    bu soru için motorunun kafa kısmına gelen kontağı açtığında elektirik taşıyan tüm kablolardan alabilirsin ama şimdi önemli kısmını belirtmeliyim alacağın elektirik kablosu hem kendi işini görmeli hemde senin kullanacağın elektirik akımına dayanım göstermelidir , hani olurda çakmaklığı sigara yakmak için kuıllanırsan sıkıntı olabilir , ama onun dışında o kablonun zaten bir sigortası mevcut olduğu için telefon şarjı, vs fazla amper, akım çekmeyen aletlerini sıkıntı yaşamadan kullanabilirsin ,

bu işlere elin yatkın anladığım kadarıyla bir kontrol lambasıyla bu işin çok rahatlıkla üstesinden gelinir bana sorarsan kontağa hiç bağlama diğer arkadaşlarında söylediği gibi direkt bir sigorta koyarak tesisat çekmen motorunun orjinal tesisatınada dokunmamış olursun daha mantıklı olur , olmazsa araya gizli bir yere bir anahtar koyar kullanmak istediğinde oradan açıp kapayarak işi çözmen mümkün

söylediğim gibi hiç kafa kısmından akım almaya uğraşma hem sonra motorun stop edikken bile bırakıp bir yere gittiğinde telefonun top casenin içinde şarj oluyor olur , motorunu bırakman icab ettiğinde anahtarını üzerinde bırakıp kontağı açık bırakmak taktir edersinizki hiç birimiz istemeyiz

bence bu yöntem mantıklı değil ama yinede zevkler ve renkler mevzuuuu kolay gelsin
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Motosikleti
    Apache Rtr+Jl125C
    ben kendi yaptığım sistemi anlatayım baya yardımcı olur ; eski bilgisayar kasaları var bilgisayarcılardan 5 10 tlye temin edebilirsiniz. üzerinde 12 voltluk bir açma kapama anahtarı bulunur ancak düğme ile değil anahtarla açılıp kapanır.

ondan bir adet akü nün 4 kutpuna bağladım. eksiyi tüm sistem şaseden alıyor, 4 kutbu da bu anahtardan geçiyor. bu anahtardan önce 50 amperlik bir sigortam var. + kutpu ise paralel olarak bu anahtarın takibinde 2 adet çakmaklık, bir adet yine bilgisayar sektöründe kullanılan kesintisiz güç kaynağının akü kısmına, ve bir adet 12 volt + - soketinin artı kutpuna bağlı.

özellikle doğa gezilerine gittiğim zaman, motor durduğu yerde sönük bi şekilde takıyorum anahtarı açıyorum, araya koyduğum bir düğme sayesinde istersem 220 volt çıkış, bunun haricinde çakmaklıklar ve 12 volt soketi kesintisiz çalışıyor.

sistemi sökmek istediğim zaman sadece anahtarla açılan elektronik devre anahtarının + kutpunu sökmem yeterli oluyor, bütün sistem devre dışı kalıyor. böylece motorun orjinal tesisatı ile de oynamamış oldum. doğa gezilerinde mangal yakmak için fön bile çalıştırdğım oldu aynı sistemle. gerçi türk insanı yaratıcı egzos dumanı kullananlar var ama olsun :D

bu şekilde sağlıklı olacaktır. ben 1 yılı aşkındır sorun yaşamamışımdır. şimdi hırsızın tekinde motor. sökmediyse sonu olur inşallah

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler