Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

ABS li motorsiklet

Motovento
    REKLAM ALANI
    Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Alıntı saykoshey adlı üyeden alıntı
    Pro sana komik birsey anlatiyimi? ABS fren her VW polo'da var, hepsinde cruise control ve baska elektronik ozelikler fabrikadan cikis var.
    Saykoshey sana komik bir şey anlatayım mı? Ben VW Türkiye distribütöründe çalışıyorum
    VW Polo'yu ABS'li ve ABS'siz olarak yani ABS opsiyonlu sunuyoruz. ABS olmayanlarda kaput altında sol tarafta bulunan ABS tüpü bulunmuyor.

Bkz. http://www.vw.com.tr/models/binek/ge...ipolo#yenipolo

Hep sen bilecek değilsin ya
    dental_land bunu beğendi.
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @Prometheus
    Saykoshey sana komik bir şey anlatayım mı? Ben VW Türkiye distribütöründe çalışıyorum VW Polo'yu ABS'li ve ABS'siz olarak yani ABS opsiyonlu sunuyoruz. ABS olmayanlarda kaput altında sol tarafta bulunan ABS tüpü bulunmuyor.
    İşte buradan da "ağzı olan konuşuyor" sözünü doğrulamış oluyoruz Bu yüzden seni tebrik ediyorum

@saykoshey
    Senin sadece Honda'da bildigin sistem BMW ve Audi (Mercedes'in kendi icat edigi ayri sistemi var) tarafindan arabalarda kullaniliyor ve BMW tarafindan senelerdir ESA ismi altinda motosikletlerde satiliyor. Sen nediyorsun? Honda nerde, elektronik amosor nerde?! Japonlarin bu gune ne icat edigini gordun, hepsini bizden (yani Avrupadan) caliyorlar. Senin o Honda dedigin sey Philips Automotive ve Siemens VDO'nun is birliginden cikti. Agzi olan konusuyor iste.
    Madem BMW icat etmiş neden motorlarda kullanmıyor? Ben Honda 1000RR dışında elektronik direksiyon amortisörünü standart olarak kullanan bir motor görmedim. Bırak standardı ekstra olarak da sadece hidrolik direksiyon amortisörü takılabiliyor diye biliyorum. Honda nerde, elektronik amortisör nerde diyorsun da senin dünyadan haberin yok galiba. Japonların bugüne kadar ne icat ettiğini mi gördüm? Sen herhalde alkollü falansın yaaa. Sence kullandığın Kawasaki ZX12R ne malı? Allah bilir sen Kawasaki'yi Alman malı falan sanıyorsundur. Seninle daha fazla tartışamayacağım. Saçmalamaya başladın çünkü...
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

aliberkay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750S
    Arkadaşlar sakin olalım lütfen

Ben elektronik cihazların sürücünün kabiliyetini kısıtladığı gibi aynı zamanda ACEMİ sürücülerin de hayatlarını kurtardığını düşünüyorum.

Motosikletin güzel bir yanı da sadeliği. Motora baktığınızda ne nedir anlıyorsunuz bir problem çıktığında nerden kaynaklanır az çok biliyoruz ama işin içine bir ton elektronik girince günümüzdeki otomobiller gibi servislere mahkum yaşıyoruz. Motosiklette düzenli zincir yağlayıp periyodik bakımlarını yaptıktan sonra başımızı ağrıtacak bir problem çıkmıyor. Ben bu sadeliği seviyorum ve kullanırken de sürüşüme karışacak bir sistem istemem.
    06 AB 3263
    0 Rh+
    Bugün kaç motorcuya selam verdin?

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @aliberkay
    Ben elektronik cihazların sürücünün kabiliyetini kısıtladığı gibi aynı zamanda ACEMİ sürücülerin de hayatlarını kurtardığını düşünüyorum.
    Sürücünün kabiliyetini kısıtladığı konusunda sana katılmıyorum. Direksiyon amortisörü racing makinalarda bir ihtiyaç. Bu ister elektronik olsun ister hidrolik. Zaten racing makinalar son teknoloji olduğundan öyle kafana göre motoru açıp kurcalayamıyorsun. Ama cruiserlerin motorları daha basit, istediğini yaparsın. Cruiserlerlerin performasları düşük olduğundan direksiyon amortisörüne de ihtiyaç yok. Direksiyon amortisörünün sadece acemilerin değil, profesyonel sürücülerin de hayatını kurtardığı durumlar oluyor. Hayat kurtaran her sisteme sıcak bakılmalı bence.

saykoshey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-12R, Hayane?
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı
    @saykoshey

Madem BMW icat etmiş neden motorlarda kullanmıyor?
    Sen anlamıyormusun, yoksa anlamak ıstemıyormusun?

Ben nerde BMW ıcat ettıgını soyledım? BMW butun teknolıjısını Sıemens VDOdan alıyor. Ben elektronık amosor Phılıps Automotıve ve Sıemens VDO tarafından ıcat edıldıgını soyledım.

Sen hıc Phıllıps veya Sıemens arabası gordunmu? Ama bır cok arabada Phılıps ve Sıemens teknolojısı kullanılıyor. Ferrarı, BMW, VW, vs. Googleda bı ara sasarsın.

Elektronık amosor Phılıps Automotıve tarafından ıcat edıldı, daha dogrusu elektronık kontrol sıstemı Phılıps Automotıve tarafından arastırıldı. Amosorun kendısı Phılıps Natlabda ıcat oldu.

Bu teknolojıyıde bır cok sırkete satıyorlar.

Harflerden anlamısınızdır su an Ankarada bır ınternet cafedeyım.
    HER TÜRK ASKER DOĞAR

Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Ne zamana kadar burdasın? Buluşalım artık
    Onur Yollarda

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @saykoshey
    O kadar şey yazdım nereye takılmışsın Japonlar hiçbir şey icad etmemiş, Honda nerde elektronik amortisör nerdeymiş? Kawasaki ne malı? Şunlara bir cevap ver bakalım. Haa bir de merak ettim, şu her Polo'da ABS var tezin ne durumda? Bence çoğu konuda desteksiz atıyorsun

süleyman=jawa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    jawa 250(classic) 69 KARA JAWA EFSANESİ...!
    bu bilgileri paylaştığınız için sağolun arkadaşlar
    [FONT="Arial Black"][SIZE="2"][COLOR="red"]Ölüm, ölüm dediğin nedirki GÜLÜM Ben senin için en büyük sevdam M0T0RUMDAN vazgeçmişim ...[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Motosikleti
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı
    @saykoshey
    O kadar şey yazdım nereye takılmışsın Japonlar hiçbir şey icad etmemiş, Honda nerde elektronik amortisör nerdeymiş? Kawasaki ne malı? Şunlara bir cevap ver bakalım.
    Eh ben bununun kotu birsey oldugunumu soyledim? Sadece gercekleri ortaya koyuyorum okadar. Araba, motor, CD, MiniCD, DAT her turlu esyalarda bu dogrudur. Avrupalilar icat eder ama Japonlar bunu kullanisli bir hale getirip piyasaya surer.

Sen Honda'nin icat edigi birsey soyle bakiyim ben sana o icatin aslini anlatirim. VTEC'den basliyalim. VTEC, "BMW VANOS" ve "Siemens VDO valvetronic" sistemlerinden ornek alinarak yapilmis.

Haa bir de merak ettim, şu her Polo'da ABS var tezin ne durumda? Bence çoğu konuda desteksiz atıyorsun
    Simdi bilmiyorum senin finans, para, sirket nasil yonetilir, depo vs. bilgilerin nasildir ve Turkiyede bu konular uzerine ne egtim gosteriyorlar ama durum cok kolay.

VW'nin yaptigi seri uretim, bir duz urun, ellerinden gelse optiyon falan vermezlerdi ama piyasa oyle. Zaten rahmetli Henry Ford'da bunu soylemis: "Her renk araba yapabilirim, yeterki siyah olsun".

Gene neyse, simdi seri uretimde urununu nekadar bir standarda dogru tutabilirsen okadar karin olur. VW olarak ABS'li ve ABS'siz araba yapacaksan, her iki cesit araba icin fren pompasi, kablo vs. design ve test yapman lazim ve bunu uretip depoda tutman lazim. Is burada bitmiyor, ABS'li ve ABS'siz araba uretmek icin iki ayri uretim treni kurman lazim, yani kisaca her degsiklik icin ekstra masraf yapman lazim ve bu senin kar oranini etkiliyor. Bu isin birde yedek parcasi var, bunlarida uretip depoda tutman lazim.

Bunu muhasebe uzmanlari arastirmis ve VW (diyer firmalar icinde gecerli bu) icin her araca ABS'li mekanik ve kablo ihtiyaclarini baglamak daha ucuza geliyor. Bir frensistemi design ediyorsun, test ediyorsun, uretiyorsun ve depoda tutuyorsun. Tek yaptiklari ABS'siz arabalarda elektronik kontrol cihazini takmiyorlar, bu cihazin takmasi 3 fis ve 2 civata okadar.

Yani kisacasi her arac'da frenpompasi falan var, ama ABS'siz araclarda bu sistemleri kontrol etmek icin elektronik sistemleri olmadigi icin devir disi kaliyorlar ve bu nedenle duz fren yapiyorsun.

Cruisecontrol'da aynisi. Bugun butun araclarin gaz pedali elektronik, fark etmez hangi marka hepsi. Zaten gaz pedali bir bilgisayar tarafindan kontrol edildigi icin cruisecontrol olayi cok kolay, bilgisayar icinde ekstra bir program.

Simdi VW olarak Cruisecontrol'lu ve control'suz araclar icin iki ayri program ureteceksin, test edeceksin vs. Bir tek program uretsen daha ucuz oluyor.

Tek yaptiklari cruisecontrol'suz araclara cruisecontrol kolunu takmiyorlar, okadar.

Yani olay kisacasi suna dogru geliyor, uretim aninda senin urununu nekadar bir standard'da tutabilirsen okadar karin olur.

Hadi bakalim senin zeki aklin bu sefer ne bulacak.
    HER TÜRK ASKER DOĞAR

Motosikleti
    Alıntı Prometheus adlı üyeden alıntı
    Ne zamana kadar burdasın? Buluşalım artık
    Vallah pro kardes, bulusmamiz biraz zor olacak galiba cunku bu hafta yegnimin nisani var persembe gunude dayimin oglu beni mugla devat etdi ama gene neyse benim bos gunum olursa sana bir mesaj atarim. Galiba sende batikentde kaliyorsun?
    HER TÜRK ASKER DOĞAR

vega - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650
    tüm dünyada bilindiği gibi abs nin en büyük özelliği araçların motor veya otomobil. fren yaparken halla sizin kontrolünüzde olmasını sağlamaktır. kontrolü kaybetmemek de heralde iyi bişey olsa gerek.

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    @vega,

sende ABS'li bir motor kullanıyorsun (yani öyle aldığını düşünüyorum opsiyonel nede olsa). Şimdiye kadar gördüğün artılar nelerdir? Yaşadığın olaylar varsa bahsedersen burdaki arkadaşlarımız için çok iyi olur bence. Görüşlerini bekliyorum.

Görüşmek üzere.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

mkcelikkol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR'07

motsoikletde ABS uygulamasi.

herkese merhaba.

ben f650gs kullanıyorum. bu motoru tercih ederken tercih sebeblerimin basinda ABS olmasi yatiyordu. Daha onceki motorlarimda ozellikle panik frenlerde yasadigim sikintilar ve bir keresinde ki dususum sonrasinda ABS benim için olmazsa olmaz bir kriter oldu.

evet trafikte veya virajda, yani motosiklet kullandıgınız herhangi bir anda fren yapmak konusunda ustaliginiz/tecrubeniz size fayda saglayabilir. bu ustalik hafif sert frenlerde bile ise yarayabilir; fakat nekadar usta olursanız olun panik fren yaptiginiazda ya arka tekerin yalpalama sonucu kontrolunu kaybedersiniz yada on tekerde kızaklama olur ve motorun kontrolunu kaybedersiniz. her iki durumda da dusersiniz. benimkisi tabi ki bir gorus. aramizda boyle bir durumda dusmeden/carpmadan duranlar varsa onlari tebrik ederim.

abs'li ve abs'siz durus mesafeleri konusunda bizzat yaptigim bir testi anlatmak istiyorum. once ABS'yi devre disi birakip, trafige kapali bir alanda, 70km hizla giderken sert fren yaptim. arka tiker kizakladi on frende kayma egilimi hissedip baskiyi biraz azalttim zorda olsa dusmeden durdum.
    daha sonra ABS'yi aktif hale getirdim ve ayni sartlar altinda testi tekrarladim. ABS ile cok daha guvenli ve kisa mesafede durdum.
    bilindigi uzere f650gs'lerde ABS'yi isterseniz devre disi birakibiliyorsunuz

ben ön frende ABS'nin devreye girdigi her durumda eger ABS olmasaydi dusecegimi biliyorum. bu yuzden ABS yi mutlaka tavsiye ediyorum.

yazinin baslarinda bir arkadas super spor motorlarda neden ABS olmadigini sordu. bende ayni seyi merak ediyorum. mesela honda 1000rr da ABS olsa harika olurdu. dusundukce iki neden buluyorum.

ozellikle super sportlarda agirlik ve satis fiyati pazarda payi acisindan cok onemli.
    abs donanımını ekleyerek artacak maliyetleri satis fiyatlarina eklemeleri durumunda belki satislarin dusecegi dusunuluoyr olabilir.
    birde mesela 1000rr bu sene yenilendiginde basinda motoru 3kg hafiflettik diye bas bas reklam yapiyorlardi. bu durumda abs unitesinin 2kg agiriligi dusunulurse yaptiklari onlarca hafifletme hesaplari bosa gitmis olacak diye dusunuyor olabilirler

netice olarak normal kullanım esnasinda hic fren durumunda lastikler kitlenmemis olsa bile
    bir kereliginede olsa basiniza gelebilecek ve sizi dusurebilecek durumlari dusunerek ABS'li motorlari tercih etmenizi tavsiye ederim.
    tedbirli olmak pisman olmaktan daha iyidir

http://www.bikepics.com/members/mkcelikkol/

Motosikleti
    CBR1000RR'07
    Alıntı HAYALBUYSA adlı üyeden alıntı
    Bazı asya bayilerine soruyosun adam resmen salak yerine koyuyo insanı...

Bunda mekanik abs var diyo....

Elektronik bir beyin yardımıyla çalışan bir sistem, nasıl mekanik olarak çalışır !!!!

sistemin içine küçük adamlar yerleştirip kaliperleri sıktırıp bırakacaklar herhalde...

Ulen motor 2000 lira abs nin gerçeği motordan pahalı , tutturabildiklerine satıyolar işte abs li diye....
    gercekten bazi marka motor saticilari ABS etiketli (arkadasin biri bahsetmis bu etiketin ozgecmisinden) scooterlari piyasaya sunuyorlar. ABS etiketini goren herkesde abs sistemi var izlenimi olusuyor. saticilarin (suana kadar) hepsi beni kandirmaya calisti.

aman dikkat. abs olmasi icin on fren diskinde

ABS ring ve ABS sensoru olmasi sart. anlamanın en kolay iki yolu

Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Alıntı saykoshey adlı üyeden alıntı
    Vallah pro kardes, bulusmamiz biraz zor olacak galiba cunku bu hafta yegnimin nisani var persembe gunude dayimin oglu beni mugla devat etdi ama gene neyse benim bos gunum olursa sana bir mesaj atarim. Galiba sende batikentde kaliyorsun?
    100. yıldayım ben ki zaten Ankara'd semtler İstanbul kadar uzak değil

Motor da pek temizmiş maşallah Ben çamurdan başka bir şey göremiyorum

Şaka şaka, asfalt endurocusu olmadığın belli
    Onur Yollarda

nx4_falcon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crossrunner
    Cbr 1000rr, Cbr600f ve Cbr 600RR arka disk : Tek piston kaliperli 220x5mm´lik hidrolik disk, cüruflu metal balatalı

Cbf600sa abs arka disk : Tek piston kaliperli 240x5mm´lik hidrolik disk, ABS, cüruflu metal balatalı
    Ne Mutlu Turkum Diyene...
    2003-2005 NX4 FALCON
    2006 CBF600S ABS

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    BMW f 650 gs yanılmıyosam ABS obsiyonel değil standart buna en iyi kanıt fiyatın tek olması
    ABS obsiyonel olarak devre dışı bırakılabiliyor..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @saykoshey
    Elektronık amosor Phılıps Automotıve tarafından ıcat edıldı, daha dogrusu elektronık kontrol sıstemı Phılıps Automotıve tarafından arastırıldı. Amosorun kendısı Phılıps Natlabda ıcat oldu.
    HESD (Honda Electronic Steering Damper) Honda Elektronik Direksiyon Amortisörü sisteminin ne Philips ile ne de BMW ile bir ilişkisini bulamadım. Haa bu sistemdeki elektronik devreleri Philips sağladı diyorsan o ayrı. Philips icad etmiş olsa, adı H (Honda) ile değil herhalde P (Philips) ile başlardı. Zaten Philips'in motosiklet ile ilgili bir sistem üreteceğini sanmıyorum.

HESD ile ilgili bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :
    http://world.honda.com/motorcycle-technology/hesd/

Bu arada HESD dünyada ilk olarak Honda tarafından icad edilmiş bir sistem ve MotoGP'de RC211V makinasında kullanılmış.

The world’s first,* electronically controlled steering damper “HESD” automatically controls the damping force depending on the vehicle speed and the acceleration.
    dental_land bunu beğendi.

cgl125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar abs nin olayı sizin de kanaat getireceğiniz gibi tekerlekleri tamamen kitlemeyerek frene basılı olduğunda bile manevrea yapabilmenizi sağlar yani düzbir doğrultu boyunca kitleyen frenden daha uzun mesafede durur tabi balataların ısınma sıcaklığına ulaşana kadar

ve makine 200 bg güç bilmem kaç km hız karar vermez gibime geliyo bi aletin racing mi yoksa touring mi olacağına 500km hız yapabilen bi kamyon yapsalar yarış arabasımı demek zorundayız
    her şey mümkün değil
    hiç bir şey de imkansız

Motosikleti
    CBR1000RR'07
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı
    BMW f 650 gs yanılmıyosam ABS obsiyonel değil standart buna en iyi kanıt fiyatın tek olması
    ABS obsiyonel olarak devre dışı bırakılabiliyor..
    dogru bir tespit.
    yurt dısında F650 serisinde ABS opsyonel donanım fakat Türkiyede standart olarak sunuluyor,

opsyonel olarak devre disi birakilabiliyor...

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler