Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Şehir içi ve en fazla 500 km mesafeye kadar tur amaçlı motor

Motovento
    REKLAM ALANI

Sayın forum üyeleri ve özellikle motor konusunda tecrübeli üyeler;

Henüz herhangi bir motor(siklet) almamış ancak ansızın motora karşı karşı konulmazamaz bir sevda beslemeye başlamış olan genç bir üye olarak merak ettiğim bir kaç husus hakkında bilgi edinmek amacıyla bu başlığı açıyorum. Daha önce herhangi bir forum üyeliği bulunmayan bir kişi olarak hatalı bir başlık açtıysam peşinen özür dilerim.

Başlıkta da belirtiğim gibi genellikle şehir içi kullanmak ve ara ara yaşadığım şehire 500 km'ye kadar mesafede gezinti yapmak amacıyla bir motor almak istiyorum. Hız tutkusu olan bir insan olmadığımdan ötürü motoru kullanırken ne kadar hız yapacağından ziyade 80- 120 km/saat arası sabit hızda konforlu bir kullanım benim adıma en önemli özellik. Bu kapsamda hangi motor türünün veya türlerinin benim için daha tercih edilebilir olduğunu öğretebilecek ve kıymetli tecrübe ve tavsiyelerini bana aktaracak olan motor severlere şimdiden teşekkür ederim. Bütçem 2 aşağı 2 yukarı 10 bin lira olduğundan ve geçmişişmde mobilet dışında motor tecrübem olmadığından ötürü 250 cc nin üzerinde motorlara odaklanmamam gerektiğini biliyorum. Bununla beraber 250 cc motor ile bahsettiğim amaçları gerçekleştirebilir miyim? Motor alırken hangi markalara itibar etmeliyim? Sıfır mı yoksa ikinci el mi almalıyım? Eğer ikinci el alacaksam tercih yaparken hangi hususlara dikkat etmeliyim? Bu sorular ve burada sormak aklıma gelmeyen ancak kıymetli tecrübeleri ile bana yol gösterebilecek yazarlardan cevap beklemekteyim. İlginiz ve vaktiniz için teşekkür ederim.

İyi günler ve keyifli sürüşler dilerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    merhaba hoşgeldiniz,
    size motosiklet önerebilmemiz için öncelikle aşağıdaki soruları yanıtlamınız gerekmektedir.
    Maddiyat ile ilgili sorular
    1. ehliyet var mı?
    2.ekipmana bütçe ayrıldı mı?
    3.sigorta için bütçe ayrıldımı? İkamet iliniz neresi? Yaş Kaç? Malum istanbul olunca sigorta 1000 lirayı geçiyor.
    4.kilit, alarm vs gibi şeyler için bütçe ayırdınız mı?

Motor ile ilgili sorular
    1. Vitesli mi, Otomatik mi?
    2. Scooter mı, ss mi, cruiser mı, cub mı, commuter mı? hangi tip motor?
    3. tecrübe ne kadar? 125cc de 500 km gider ancak siz gidebilir misiniz? yorucu olduğu kadar uzun yol tecrübesi olmayanlar için tehlikelidir uzun yol.
    4. sıfır mı, 2.el mi? bu biraz maddiyata bağlı. bütçe yeterli olursa sıfır daha tercih edilesidir.
    şimdilik aklıma gelenler bunlar.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bunu tanımayan başka birisi varsa onun adı YBR !

TheVisionMan ve Eski_kasa bunu beğendiler.
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

coldboy35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kardeşim az daha koymadan ybr alabilirsin.

Olmadı honda cbe125 var.

Bu motorlar hemen hemen konforludur.

Ekipman almayıda unutma.

Eş, dosttan alabileceğin motor yoksa, sıfır al derim.
    TheVisionMan bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    önce motosikleti öğrenme aşamasına dair sorular sormalıydın,motoru alıp 500 km yola çıkacakmışsın gibi bir havan var

hafif ve gücü az motorlarla başlarsan zorluk yaşamassın,otomatik olursa daha kolay olur alışma evresi..

mesela 150-250 cc bir sukuter ile özellikle şehir içinde rahat edersin,

bu sukuterler ile yazdığın gibi 80-90 km hızlarla da 500 km yol gidebilirsin ama bunu min 3000-4000 km sonra denemelisin..

SAZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial cub 100. Modelsiz
    Artçı var mı ? ÇOOOOOk önemli ayrıntıdır Ne çektik beee.... En güzel motor artçısız motor....

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    Kullandığım motor şuan Honda CB125E.
    YBR alternatifi şehir içi dur kalk bozuk yollar ani yavaşlama gerektirir..
    Vitesli de ;
    Sol el debriyajlı sıkar-sag el gazi yavaşça bırakır
    Sağ ayak frene dokunur sol ayak vites yükseltir veya alçaltır..
    Scooter veya CUB daha mantıklı
    Her hafta 400km şehir ici yapiyorum

Tefoo Bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Sorduğunuz soruları ise numara sırası ile tek tek cevaplayacağım.

Yazıda belirtmeyi atladığım bir hususa değinerek başlamak isterim. Motoru almak için kendime 1 yıllık bir takvim belirledim. Bu süre zarfında Honda'nın eğitim merkezinde eğitim alıp daha sonra en kısa sürede motor ehliyetimi almayı düşünüyorum. Ehliyet ve eğitim meselesini hallettikten sonra ise o anki ekonomik durumuma göre ya hedeflediğim motoru hemen alacağım veya yeterli bütçeye ulaşana kadar para biriktirmeye devam edeceğim.

1- Sanırım bu sorunun cevabını yukarıda verdim ama tekrar etmek gerekirse, hayır ehliyet henüz yok.
    2- 2 yıldır bisiklet sporunun içersindeyim ve bakkala bile ekipmansız gitmedim, gitmem. Bir başka deyişle ekipmanın yaşamım için ne kadar önemli olduğunu bilecek ruh sağlığına sahibim.
    3- Kanunen zorunlu olan her türlü masrafa bütçe ayrıldı. İkamet İstanbul, yaş 22.
    4- İstanbul'da yaşadığım için kilit ve alarm olmadığı takdirde kendi bacağıma sıkacağımı bildiğimden en iyi marka ve en güvenli ürünleri tercih edeceğim.

1- Bu soruya ilişkin daha önce hiç düşünmedim, öyle hiç düşünmedim ki böyle bir ayrım olduğundan dahi habersizim. Bununla beraber yaklaşık 6 yıldır hem düz hem otomatik otomobil kullanan birisi olarak otomatiğin konforunu biliyorum. Bu konfor motorda da aynı şekilde ise mutlaka otomatik düşüneceğim.
    2- Bu başlığı açma sebebim özellikle bu tiplerden hangisinin benim ihtiyacımı daha iyi karşılayacağını öğrenmek. Bu sebeple bu sorunun cevabını sizlerden bekliyorum.
    3- Otomobil ile 5 sefer 500 Km civarı uzun yol tecrübem var, motor ile ise hiç bir tecrübem yok.
    4- Benim ilk tercihim ikinci el, çünkü aldığım ilk motoru gelecekte değiştirme ihtimalime %100 olarak bakıyorum. Bu sebeple de sıfır almak istemem. Buna karşılık sağlıksız bir tercihte bulunmaktansa pahalı bir tercihte bulunmayı yeğlerim, bu sebeple motor alacağım tarihe kadar motor ile ilgili edindiğim bilgiler ışığında sıfır veya ikinci el alma kararı vereceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:29 ----------

Cevabınız için teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:32 ----------

Nikkfurie değerli yorumun ve önerin için teşekkür ederim. Lakin benim de verecek bir cevabım var. Motosikleti öğrenme aşamasına ilişkin sorular sormaya kalkarsam sayfalarca sormam ve sayfalarca cevap verilmesi gerektiğini bildiğimden, hazır yazılmışı varken bu mesele ile uğraşmamayı tercih ettim ve motosiklet teorisi adlı kitabı sipariş ettim. Kitap şuanda ailemin evine doğru yol alıyor, bir buçuk ay sonra yurtdışından döndüğümde ilk iş olarak onu okumaya başlayacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:38 ----------

Sazman bey, artçıdan ne kastettiğinizi anlamadım ama eğer beraber kullanacağım bir kişi olup olmadığını soruyorsanız iyi haber, artçı yok.

SAZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial cub 100. Modelsiz
    Alıntı TheVisionMan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tefoo Bey öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Sorduğunuz soruları ise numara sırası ile tek tek cevaplayacağım.

Yazıda belirtmeyi atladığım bir hususa değinerek başlamak isterim. Motoru almak için kendime 1 yıllık bir takvim belirledim. Bu süre zarfında Honda'nın eğitim merkezinde eğitim alıp daha sonra en kısa sürede motor ehliyetimi almayı düşünüyorum. Ehliyet ve eğitim meselesini hallettikten sonra ise o anki ekonomik durumuma göre ya hedeflediğim motoru hemen alacağım veya yeterli bütçeye ulaşana kadar para biriktirmeye devam edeceğim.

1- Sanırım bu sorunun cevabını yukarıda verdim ama tekrar etmek gerekirse, hayır ehliyet henüz yok.
    2- 2 yıldır bisiklet sporunun içersindeyim ve bakkala bile ekipmansız gitmedim, gitmem. Bir başka deyişle ekipmanın yaşamım için ne kadar önemli olduğunu bilecek ruh sağlığına sahibim.
    3- Kanunen zorunlu olan her türlü masrafa bütçe ayrıldı. İkamet İstanbul, yaş 22.
    4- İstanbul'da yaşadığım için kilit ve alarm olmadığı takdirde kendi bacağıma sıkacağımı bildiğimden en iyi marka ve en güvenli ürünleri tercih edeceğim.

1- Bu soruya ilişkin daha önce hiç düşünmedim, öyle hiç düşünmedim ki böyle bir ayrım olduğundan dahi habersizim. Bununla beraber yaklaşık 6 yıldır hem düz hem otomatik otomobil kullanan birisi olarak otomatiğin konforunu biliyorum. Bu konfor motorda da aynı şekilde ise mutlaka otomatik düşüneceğim.
    2- Bu başlığı açma sebebim özellikle bu tiplerden hangisinin benim ihtiyacımı daha iyi karşılayacağını öğrenmek. Bu sebeple bu sorunun cevabını sizlerden bekliyorum.
    3- Otomobil ile 5 sefer 500 Km civarı uzun yol tecrübem var, motor ile ise hiç bir tecrübem yok.
    4- Benim ilk tercihim ikinci el, çünkü aldığım ilk motoru gelecekte değiştirme ihtimalime %100 olarak bakıyorum. Bu sebeple de sıfır almak istemem. Buna karşılık sağlıksız bir tercihte bulunmaktansa pahalı bir tercihte bulunmayı yeğlerim, bu sebeple motor alacağım tarihe kadar motor ile ilgili edindiğim bilgiler ışığında sıfır veya ikinci el alma kararı vereceğim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:29 ----------

Cevabınız için teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:32 ----------

Nikkfurie değerli yorumun ve önerin için teşekkür ederim. Lakin benim de verecek bir cevabım var. Motosikleti öğrenme aşamasına ilişkin sorular sormaya kalkarsam sayfalarca sormam ve sayfalarca cevap verilmesi gerektiğini bildiğimden, hazır yazılmışı varken bu mesele ile uğraşmamayı tercih ettim ve motosiklet teorisi adlı kitabı sipariş ettim. Kitap şuanda ailemin evine doğru yol alıyor, bir buçuk ay sonra yurtdışından döndüğümde ilk iş olarak onu okumaya başlayacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:38 ----------

Sazman bey, artçıdan ne kastettiğinizi anlamadım ama eğer beraber kullanacağım bir kişi olup olmadığını soruyorsanız iyi haber, artçı yok.
    Off çok güzel. uzun süre tek bineceksen birçok seçenek ortaya çıkıyor. Şimdi boyun, kilo oranın çerçevesinde sevdiğin oturuş pozisyonunu belirlemelisiniz. Sonra agresif hız mı ? atlamali ziplamali aksiyon mu, keyifli yavaş uzama mı? Sadece taşıt olsun yeter mi? Görünüş önemli mi? Jant çapı kaç olmalı? Abs olmalı mı? Rüzgar sever misin? Kişiselleştirme yapacak mısın? Çanta olacak mı? Beygir mi Tork mu? Vs vs vs vs
    Şu ana kadar 20 ye yakın motora bindim hala ne alsam diyorum. Git beğendiğin Birtane bin test motorlarına bin çünkü herkesin başka fikri vardır unutma. Ve bu fikirleri sürekli değişir ve doğaldır.

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Düz vites, 2. el bir Suzuki GW250 Inazuma.

Otomatik, 2. el bir Yamaha Xmax 250 ABS.
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    öncelikle aşağıdaki linkten motor türlerini incelemenizi tavsiye ederim.
    https://www.motorcular.com/tr/moto-b...siklet-turleri
    otomatik vites tabi ki daha kolaydır. ben de bu yüzden otomatik vites olan scooter tercih ettim.
    250cc maxiscooterlar iyi gitmelerine rağmen cüsseleri biraz büyüktür ve 170-190 kg civarında motorlardır. ilk zamanlar için biraz ağır gelebilir.
    bunların yerine xenter, scarebo, Symphony ST 200i, agility 200i, sym HD2 200i, piaggio liberty 150, joyride evo 200 vb tarzı orta halli scooterlar tercih edilebilir ilk motor olarak.
    araba kullanmak trafiği okumak açısında yararlı olacaktır ancak motosiklet yine de çok farklı, güzel ama hata affetmeyen bir araçtır. özellikle uzun yola çıkmadan önce iyice tecrübe kazanmanız gerekmektedir ve araba ile gitmeye göre çok daha yorucu olacaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:33 ----------

SAZMAN bunu beğendi.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler