Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
18. sayfa BirinciBirinci ... 8161718192028 ... SonuncuSonuncu

Kuba XR125 - XR125 Plus Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    O patlayan şey nedir yahu?
    Onun da bir resmini çekseydin, egzost üzerinden dönüş filan yok ki bizde????

Burada bir gün güneş 2 gün yağmur devam etmekte.
    Metrekareye 65 kg inmiş. Gece 4 den gündüz 3 e kadar yağdı. Bazı semtlerde 1. katları su bastı.
    Sabah yollar GÖL, felaketti, arabayla zor geldim.. motor yatışta..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Katalitik konvertör hocam, inanılmaz iğrenç bir gürültü yaptı, o an inip bakmadım egzoz contası yandı dedim de, katalitik konvertör borusu patlamış. Sizde de vardı koruma demiri fotolarından hatırlıyorum.
    Patlamış hali yok ne yazık ki iner inmez amerikan bantıyla onardım. Ama şöyle gösterebilirim.

Kırmızıyla işaretlediğim yerde o daire kadar bir patlak oluştu. Bu katalitik konvertör zımbırtısı hiç sevmedim zaten, silindirdeki yanmamış havayı geri karbüratöre üfürüyor, tekrar yakmaya çalışıyor. Bu sıcak oksijeni düşmüş hava da tabiki performansı kötü etkiliyor. 2004 ybr ler gibi iptal edip motorun performansını biraz daha arttırmak mümkün gibi. Tabi bir de Euro 2 egzoz alıp karbüratör ayarı yapmak lazım.

Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    He tamam tamam..
    Aşağıda egzost susturucu tarafında da bir hortum oluyor ya şanzımana dönüş, benim kafa oraya gitti ses denince..
    Doğru, eski tip krom egzos alırsak uğraşçaz yani bi de ayarla filan demek...

Arıza çıkarırsa takarız artık krom egzoz o bahaneyle performans da artar
    Motorun takım çantasının içine bir de elektrik bandı koyacağım, nerede ihtiyaç olacağı belli olmaz, çok işe yarar. Belki yedek buji falanda koyarım

Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Arabanın sigortasını unutmuşuz,
    201 tl cezalı...
    Motorunkine de 13 gün kalmış, 39.41 tl de onaaa..
    Hadi bilal kim tutar seniii..

Buji bulundurmak pimpiriklik olabilir, ben gezdiriyom.
    O yoksa ince zımpara, cuzdanın ruhsatın bir kenarına şööle bıçak gibi ince uzun kesip koymakta fayda var. Yağlandı mı işe yaramaz ama silip bi zımpara ile itmekten çoğu zaman kurtarır!

Motosikleti
    2014 KUBA CR1,KUBA 125XR PLUS 2013 - Opel Astra
    Alıntı ilkerabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arabanın sigortasını unutmuşuz,
    201 tl cezalı...
    Motorunkine de 13 gün kalmış, 39.41 tl de onaaa..
    Hadi bilal kim tutar seniii..

Buji bulundurmak pimpiriklik olabilir, ben gezdiriyom.
    O yoksa ince zımpara, cuzdanın ruhsatın bir kenarına şööle bıçak gibi ince uzun kesip koymakta fayda var. Yağlandı mı işe yaramaz ama silip bi zımpara ile itmekten çoğu zaman kurtarır!
    nasıl 39 tl abi zorunlu trafik sigortası benim 150 tl bu ay bide mtv2. taksit var 51tl

Yaş 30 üzerindeyse sigorta fiyatlarında ciddi düşüş oluyor da, 39.41 TL biraz hallice ucuz olmuş

Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Pardon ya yanlış yazmışım..
    39.91 TL olacak. Özür dilerim.

Gençlere bilal indirimi yapıyolar İso'cuğum! Benim yaş tırt'ı geçik. Bi de kazasızlık vs var.
    isobln bunu beğendi.

Motor üzerine olan keşiflerim devam ediyor

Egzozun kırmızıyla işaretlediğim kısmında katalizör var.
    Motoru soğukken çalıştırın, çalışırken elinizle egzozun çeşitli yerlerinin ısısını kontrol edin. Boğaza en yakın yerler bile soğuk sayılabilecekken bu kısım çok daha sıcak olacaktır.
    Zaten bu kısımın amacı bu, yanmamış benzinin egzoz içinde ısıtılıp yakılması, bu sayede daha temiz gaz salınımı.
    Ama bu kısmın motoru hatrı sayılır derecede kastığını düşünüyorum. Özellikle yüksek devirlerde gaz çıkışı daha zorlaşıyor.
    Apache kullanıcıları bu kısmın iptali ile titreşimin çok düştüğünü ve çekişin belirgin şekilde arttığını söylüyorlar.
    Düşünmüyor değilim de,egzozu sökmek takmak, egzozculara ağız yüz eğmek (Hepsi yapmıyormuş), egzozu boyamak gerekiyor. Bunları düşününce insan üşeniyor
    Katalizör iptali şöyle bir işlem;
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post3333103
    Bu işlerle uğraşmayıp Euro 1 (2004) egzoz alınabilir, ama bulmak sıkıntı olabilir. Euro 2 egzozlarda bu kısım var mı bilmiyorum.
    Yan sanayi krom egzozların 90 TL civarı bir fiyatı var.

Bu da burda bilgi olarak bulunsun.

selmani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kuba xr125
    Ben katalizör den hemen önceki borunun altına bir delik actim sanildigi gibi seste artis olmadi belki %10 olabilir yakit da etkilenmedi ama motor hissedilir derecede rahatladi önceden tıkandığı yerde simdi hizlanmaya devam ediyor
    ilkerabi bunu beğendi.

Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Alıntı isobln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    nasıl 39 tl abi zorunlu trafik sigortası benim 150 tl bu ay bide mtv2. taksit var 51tl
    Bugün onları da bayıldık.
    2013 model, 2 teker, 125 cc 51 TL..
    1993 model, 4 teker 1300 cc 29 TL..

Yaşasın adalet!....

O borunun neden patladığını buldum !
    Şimdi o üst kapaktan çıkıp hava filtresine gittiğini düşündüğüm boru, önce katalitik konvertöre gidiyor, katalitik konvertörü sağ yan kapağı çıkarıp deponun altına baktığınızda görebilirsiniz.
    Her neyse, bu boru katalitik konvertöre giderken öyle bir kıvrılmış ki, boru bükülmüş ve hava geçişi çok zorlaşmış. Yani burdaki hava akımının zorluğundan dolayı basınca dayanamayıp patlamış borumuz. Boruyu eski haline getiremiyorum, öyle sabitlenmiş. Ancak penseyle sıkınca açılıyor, bırakınca bükülü haline geri dönüyor. Boruyu penseyle sıktığımda ise motorun gazı daha rahat yediğini gördüm.
    Pazartesi servise götürüp değiştirteceğim.

halilom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Kuba XR 125 - 2019 Hero Xpulse 200T
    şimdi benim de deponun altında tarif ettiğiniz yerde bir boru yuvasından çıkmıştı ne işe yaradığını bilmiyordum ama motor çalışırken egzoz gazını ordan da çıktığını gördüm. Sanırım sizin patlayan boru o neyseki ben yerine taktım ve gazlamaya devam dün fabrika çıkışı arka lastiği telleri gözüktüğünden dolayı 7200 km de değiştim. Onun yerine de motoru satan bayinin hediye olarak verdiği ve bir seneden fazladır yatan dişli lastiği taktım. öN lastik aynen duruyor. şimdilik bu kadar sıkıntısız yola devam. BU arada dayanklılık konusunda bişey söylemek istiyorum motoru aldığımdan beri benle yarışan arkadaşım 3. kes motorunu yaktı buna niye bişey olmuyor diyor.

Motosikleti
    Nerelerdesiniz?

Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Burdayız.
    Ben her gün giriyorum foruma.
    Lakin motor garajda yatmakta, boş muhabbet olmasın diye yazmıyorum.
    Ancak yanan motor ne diye de sormadan olmaz..

Burdayız, ben de güncel bilgi ve tecrübe namına edindiğim herşeyi buraya aktarıyorum
    Bir arkadaşım da bu motordan alacak bir sorun olmazsa yakın zamanda. Pek foruma yazmaz da başlığı takip ediyor.

Motosikleti
    Tamam o zaman bi kaç gün önce yaptığım gezinin resimlerini yukleyecegim toplamda 606 km bir gunde

Çok iyi, merakla bekliyorum

Motosikleti
    Ancak yanan motor ne diye de sormadan olmaz..
    abi senin soruna şöyle bi yanıt vereyim. Motorları çok sıkıştırıyoruz yarış esnasında bu arkadaşınki sürekli çortluyor biir keresinde komple motor yaptırdık 500 liraya sonrasında 100-150-200 verdi işte

Gelelim geziye; saat 10:00 da çıkıyoruz.

rotayı alttaki linkten bakıp inceleyebilirsiniz.

Tıklayın

Burası Zigana dağı Trabzon dan yaklaşık 55 km rakım 1840 sürekli tırmanış olduğundan çıkması her araç için biraz çetrefilli. Sütlacı ile meşhur bir yer. Burada yarım saat kadar bi namaz molası verdik sonra yola devam.

Bu da o rakımdan aşağısı inişe geçiyoruz resimde izleyeceğimiz yol da gözüküyor.

Gümüşhane ye yaklaşıyoruz öz çekim molası arkadaşın gazıda takıldı onuda hallettik.

Gümüşhanede biraz eyleştik 45 dk. kadar ordan resim yok. Bayburt dan aldık kareyi Merkeze uğramadan direk geçiyoruz ve hangi ilçesiydi bilmiyorum orda yol üstünde tekrar bi yarım saat namaz molası verdikten sonra yola koyuluyoruz.

Burası aynı zamanda kop dağı ve resmi çeken arkadaşımın arkasında Kop şehitliği var Rakım 2400 Buraya tırmanırken ben biraz zorlandım rakımdan dolayı 3. vites çıktık dağı. Tırmanış esnasında yanımızdan 3 tane Fransa plakalı bmw 1200 GS geçti. Geçerken bize el salladılar felan sonrasında onları yakaladık ve hızımızın elverdiğince beraber gittik ve sonrasında onlar bastı gitti

ve Erzurum. buraya gelmeden önce İlçesi olan aşkale de 50 liralık yakıt alıyorum. yola yarım depo ile çıkmıştım ve bu istasyona geldiğimde yedek depo ile 50 km gelmişim (daha öncesinden yedekde 100 km kadar gitmiştim biliyorum ne kadar gittiğini )

Tarihi Medrese Erzurum un tam göbeğinde

İftara 45 dk kala bir mekanda bekliyoruz telefonları şarja takıyoruz vs. bu arada gözlüğüme yapışıp ölen 2 sinek dikkatimi çekiyor. Şu yanlışlığı da belirteyim normalde kasksız yola çıkmam ama bu kadar uzun bi yol yapacağımız hiç hesapta yoktu anında gelişti ve ben evden çıkarken kaskım ve ruhsat bana 30 km uzaktaydı. Almaya üşendim ( ehliyet bendeydi )

İftardan sonra arkadaşım kalalım sabah güneş gözüyle çıkarız yola diyor ben istemiyorum gece sakin sakin gideriz hem gece nasıl gidiliyormuş uzun yol ona da bakarım diyorum ve arkadaşımı ikna ediyorum ve 21:10 da yola çıkıyoruz. Hava da bir soğuk bizde yazlık ince montlar ( derileri almadık dediğim gibi hesapta yoktu bu rota) oradaki esnaftan alıyoruz 2 gazeteyi montların altına sarıyoruz kendimizi ( işe yarıyor ) soğuktan kendimizi koruyoruz. Bu resim deki yol Erzurum Rize yolu yol çok tenha pek kullanılmayan bir yol ve yarısı hemen hemen tarla gibi asfalt yok zaten yol genişletme dolayısıyla toprak ve bol çukurlu bir yol. diğer kısmı da gidişli gelişti tek şerit bol virajlı bir yol. Altta resmi koyacağım 250 km yolu 40 km ortalama ile geldik ve yol bitmek bilmedi eziyete döndü.
    hatta bi ara motora bişey oldu düz yolda gitmiyor 3. viteste aksıra tıksıra gidiyor 4 de zaten hak getire. hızım yaklaşık 30 km 1 saate yakın böyle gittim. sonra bi tabela gördüm meğer Ovit dağındaymışız rakım 2640 ne zamanki inişe geçtik bende rahatladım motorda ne komplo teorileri ürettim bir bilseniz. Teknik olarak da pek anlamıyoruz motordan, gecenin 2 si ne yolda ne etrafta kimsecikler yok

şarjımın gittiği yere kadar ölçümleri yaptım. Bu fotoğraftan 2 saat sonra saat 04:00 da eve vardım 18 saat sürmüş yolculuğumuz max hız dönüş yolundaki hız dır iftarda program silmiş demek öncesinde 113 yazıyordu ben 118 civarı bişey gördüm kadranda. oradaki ortalama da yukarıda bahsettiğim dönüş yolundaki ortalamamız.
    Nihayet Rize sahile iniyoruz ezana az kalmış her yer kapalı pide ve domates buluyoruz ve çabuk çabuk atıştırıyoruz. Sonrasında motorları sahilden 90-100 arası hızlarda eve koşturuyoruz. Çok şükür sağ sağlım 4 de evdeyiz. Gözler kan çanağı boyunda tutulma ve popo da da ağrı Bir duş ve sonrasında deliksiz bir uyku.

Okuyanlar hakkını helal etsin baya uzun olmuş.
    ilkerabi bunu beğendi.

Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Vayy.. Serindir orada havalar.
    Motor aksırmaya başladığında hava filtiresinden biraz daha hava alacak şekilde gevşetmek veya filtireyi komple çıkarmak bir çözüm olabilir mi acaba yüksekte.?
    O model rayban ler çok rahattır yani bu arada.. 2 tane kırdım, 3sünü arıyom..
    Gene öğrenemedik yanan motoru, bilerek mi yazmıyosun?
    halilom bunu beğendi.

REKLAM ALANI
18. sayfa BirinciBirinci ... 8161718192028 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)