Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 X-treme Max Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    okan4037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    arkdaşlar motorum 960 km ye geldi, servise sokmayacam bakımını kendim yapacağım az sonra castrol 10-40 yağ alacam bide kaliteli bir buji alacam bide hava filtresini temizlersem tamamdır sanırım. tekeriniz düz bassın

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cenkito - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    ben yag olarak petrol ofisi maximoto full sentetik kullanıyorum. paketi 17 lira idi en son.

mevcut buji yi söküp gidersen yenisini almaya cok daha kolay olur yenisini almak. ben ngk almıstım 5-10 lira bişeydi fiyatıda

zinciri temizleyip,yaglayıp gerginlik ayarını yapmayıda unutma.

---birde tüm arkadaslara duyrulur---

sürekli motorunuzu basınclıu suyla yıkatıyorsanız ön düzen bilyalarını gidon furs takımınıda arada temizleyip yağlayın cok daha saglıklı olur
    dockerengin bunu beğendi.

Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    bende ngk alacam hocam çok öneriyorlar

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    zaten ya ngk yada bosch alacan bujıyı.

---------- Post added at 12:13 ---------- Previous post was at 12:10 ----------

aslında ilk bakımınsa servise git bence 25-30 lira bişey hem motorda sorunlu biyer varsa ikinci bakım zamanına kadar oda cıkar

servise yaptırırsın.daha sonrada sen devam edersin bakımlara.

ben öle yapmıstım 600 km de ilk bakımı serviste yaptırıp 850 km de kavga dövüş subab ayarı için tekrar servise gitmiş

daha da yedek parca harici servise ugramamısımdır

Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    hocam servis sapa yerime düşüyor işten vakit bulamıyorum bugün götürecektim müsaittim dolularmış o yüzden hiç gereği yok zaten bugün 1000 km yide geçmiş olacam motora güveniyorum garantilik bir sorun çıkartmayacak inşallah

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    1000 km gecmen önemli değil servis gene ilk bakım olarak bakar

ama sen bilirsin, bende vites gösterge müşür arızası olmustu ilk zamanlar ya değiştiler yada fişlerini kontrol ettiler

daha sonra motoru komple kendim söküp 210cc yaptıgım için ıcıgını cıcıgını her yerini herseyini ögrendim artık ben servis oldum yani.

dediğim gibi yedek parca haricinde servise yolum düşmüyor.

az cok motorunu tanırsın zaten sorun cıkmayacak gibiyse bakımını sen yaparsın olur biter.

ara ara yagını kontrol et ve minimum 1.1 litre yağ koy. yoluna devam et

dockerengin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 > CBF150 > CRF250L > XZ250R 4V > ?
    Yağ konusunda kendi fikrimi paylaşayım arkadaşlar. Normal motosiklet tamircilerinde bir yağ değişimine 15-20 lira para vereceğinize gidin bu yağlardan birisini alıp kullanın.

Mobil 15W40 - 16kg - 140 TL
    http://www.turkoilmarket.com/Mobil-D...ke,PR-873.html

Castrol 15W40 - 16 Kg - 150 TL
    http://www.turkoilmarket.com/Castrol...Kg,PR-201.html

İstanbul'da bazı tamircilerde bu yağın kullanıldığını gördüm. Ayrıca bazı kurye arkadaşlar da bu yağlardan kullanıyolar.

Tsubasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Demir At
    hastayım bu motora =)
    cenkito ve serdar8787 bunu beğendiler.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı dockerengin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ konusunda kendi fikrimi paylaşayım arkadaşlar. Normal motosiklet tamircilerinde bir yağ değişimine 15-20 lira para vereceğinize gidin bu yağlardan birisini alıp kullanın.

Mobil 15W40 - 16kg - 140 TL
    http://www.turkoilmarket.com/Mobil-D...ke,PR-873.html

Castrol 15W40 - 16 Kg - 150 TL
    http://www.turkoilmarket.com/Castrol...Kg,PR-201.html

İstanbul'da bazı tamircilerde bu yağın kullanıldığını gördüm. Ayrıca bazı kurye arkadaşlar da bu yağlardan kullanıyolar.
    adanada da bazı motor tamirhanelerinde castrol dizel arac yagı koyduklarını gördüm, ama ben denemedim, aşınmada konusunda sorun olacagını sanmam ama debriyaj olayı nasıl olur bilemem.
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

Motosikleti
    Demir At
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    adanada da bazı motor tamirhanelerinde castrol dizel arac yagı koyduklarını gördüm, ama ben denemedim, aşınmada konusunda sorun olacagını sanmam ama debriyaj olayı nasıl olur bilemem.
    motorun ömrünü yersiniz. ilk başlarda bişi farkettirmez.
    ama dizel yag yarı yarıya motorun ömrünü yer.
    ısınmaya sebep olup yagın vizkozitesi cabuk bozulur.
    castrolun 4 litrelik motosiklet için olan yagları var onları kullanın,
    castrol 10 50 var mesela tam sentetik
    1000 km de bir yag değiştiriyorsan bu yagla 2000 de bir değiştirirsin

dockerengin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 > CBF150 > CRF250L > XZ250R 4V > ?
    Alıntı cenkito adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben Castrol 15/40 kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım.

Alıntı Tsubasa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorun ömrünü yersiniz. ilk başlarda bişi farkettirmez.
    ama dizel yag yarı yarıya motorun ömrünü yer.
    ısınmaya sebep olup yagın vizkozitesi cabuk bozulur.
    castrolun 4 litrelik motosiklet için olan yagları var onları kullanın,
    castrol 10 50 var mesela tam sentetik
    1000 km de bir yag değiştiriyorsan bu yagla 2000 de bir değiştirirsin
    Ben bu yağları kullanıp 80-90 bin km yapan cbf'leri gördüm ama sonuçta senin söylediğin yağlar da motosiklet için üretilmiş yani illaki motosiklete daha uygundur.

castrol 10/50'yi bir ara deniyeceğim teşekkür ederim.

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    ben zaten petrol ofisi full sentetik kullanıyorum onu bile 1000-1250 km değiştiriyorum.

ama önerilen yag dizel olunca sadece bende gördüğümü paylastım
    serdar8787 bunu beğendi.

Motosikleti
    Demir At
    Alıntı dockerengin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben Castrol 15/40 kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım.

Ben bu yağları kullanıp 80-90 bin km yapan cbf'leri gördüm ama sonuçta senin söylediğin yağlar da motosiklet için üretilmiş yani illaki motosiklete daha uygundur.

castrol 10/50'yi bir ara deniyeceğim teşekkür ederim.
    cbf motorum oldu cbf yag secmez, cbf e kamyon yagı da koysan yakar. cbfte 1000 kmde bir yag değiştirmek zorundasın
    yada yag eklemek zorundasın. silindirin şekli ve mühendisliğinden dolayı hatası olan bir motosiklet.
    xtreme maxla mukayese edilmemesi lazım
    çinli bile olsa bu tarz hatası olmadıgını biliyorum.
    motosiklet yağlarında şu var yüksek devirli çalıştıgı için ısınmaya dayanıklı olması gerekiyor. özelliğini yitirmemesi gerekiyor.
    castrol 4t 15 40 10 40 10 50 gibi yağlar iyi yaglar.
    tam sentetik alırsanız biraz daha uzun ömürlü olur..
    cenkito, dockerengin, serdar8787 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

madsky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xmax 250
    Beyler selam,
    Motorumun zinciri kopmuştu ve zincir koparak ön dişli korumalığını kırmıştı. Yeni zincir aldım fakat kısa geldiğinden eski zincirden ek yaptım. Şu an zincirin gerginliği normal ve motor hareket edebiliyor. Fakat gaza kolunu çevirdiğimde ön dişliden tıkırtı sesi geliyor. Acaba dişli mi gevşek diye düşünerek dişlinin üzerindeki vidaları sıkayım dedim. Sıkarken vidanın birinin ucu kırıldı (hay amk) (sağdaki daire). Şimdi şunu sorucam; bu vidanın kırılmış olması yüzünden, yerine yeni vida takılması gerekir fakat, dişlinin içinden çıkarması çok zor olur mu? Ayrıca kopan zincir sanırım bazı kabloları parçalamış (soldaki daire), bu kabloların değişmesi masraflı mı?

Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    beyler castrol 10/40 1 litre yağ aldım 20 lira saydı
    ngk (made in japan yazıyor ) 2 tane buji aldım 15 saydı.

bujiler standarttır galiba ngk olur. 1000 km de bir mi değiştiriyoruz bujiyi ben yeni 1000 km ye geldim ?

bide 1 litre motor yağı aldım 1.1 litre ekleyin diyor 100 gram için 1 litre yağ mı alayım yoksa eksikmi boşaltayım içindekini yada 1 litre yeterlimi acaba

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    beyler forumda Gürsel Beyin yunanistandan italyaya gidip foruma neden cevap yazmadığını öğrendim fransaya doğru gidiyorlarmış buyrun videosu http://www.facebook.com/photo.php?v=10153160539090627
    cenkito bunu beğendi.

serdar8787 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-Treme Max 220 modifiye
    Alıntı madsky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beyler selam,
    Motorumun zinciri kopmuştu ve zincir koparak ön dişli korumalığını kırmıştı. Yeni zincir aldım fakat kısa geldiğinden eski zincirden ek yaptım. Şu an zincirin gerginliği normal ve motor hareket edebiliyor. Fakat gaza kolunu çevirdiğimde ön dişliden tıkırtı sesi geliyor. Acaba dişli mi gevşek diye düşünerek dişlinin üzerindeki vidaları sıkayım dedim. Sıkarken vidanın birinin ucu kırıldı (hay amk) (sağdaki daire). Şimdi şunu sorucam; bu vidanın kırılmış olması yüzünden, yerine yeni vida takılması gerekir fakat, dişlinin içinden çıkarması çok zor olur mu? Ayrıca kopan zincir sanırım bazı kabloları parçalamış (soldaki daire), bu kabloların değişmesi masraflı mı?
    http://i41.tinypic.com/nnkyzb.jpg
    kablolar pek sorun olmaz fazla bişey tutmaması lazım, hatta kendin bile yapabilirsin

vidaya gelince... zinciri komple indir, sağlam vidayı ve altındaki puluda sök.... ve yapabilirsen o kırık vidanın üstüne bir demir kaynat ve öyle sök, beya bi ustaya ver o yapar, biraz zor iş ama olur... benim aklıma başka bişey gelmiyor

oda olmazsa tek çare kırık vidanın yerini delip yeni bir dişli yuvası açmak

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:17 ----------

Alıntı okan4037 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

bujiler standarttır galiba ngk olur. 1000 km de bir mi değiştiriyoruz bujiyi ben yeni 1000 km ye geldim ?

bide 1 litre motor yağı aldım 1.1 litre ekleyin diyor 100 gram için 1 litre yağ mı alayım yoksa eksikmi boşaltayım içindekini yada 1 litre yeterlimi acaba

evet ngk japon

100 gramdan bişey olmaz, sen komple boşalt 1 litre ekle, ama istersen içinde çok az bişey bırakabilirsinde, ama motorun daha ilk yağ değişimi ise bence komple boşalt ve tertemiz yağ ekle, en sağlıklısı o olur

corpsecorpse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xtreme max
    abiler bir tane xtreme max buldum 5.700 km de motora 166 cc piston silindir kit takmış fiyatı bna makul geldi motorun almayı dusunuorum ama bu kit sıkıntı çıkarırmı .orjinalinden daha guclu diyor sahibi ama bnde üniversite öğrencisiyim basımıza iş acarmı die size danışmak istedim

Motosikleti
    MONDİAL X-TREME MAXX 200
    Alıntı madsky adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beyler selam,
    http://i41.tinypic.com/nnkyzb.jpg

tornacıda o vidayı cıkarttıracagına git yeni dişli ve vida al derim dişli fiyatı 5 tl

gel geleyim o kablolar vites gösterge müşirinin kablosudur, hepsi kopsa dahi sadece vites bos lamban yanmaz ve debriyaj müşirinden dolayıda motor marş basmaz

bosta bile olsa motor debriyajı sıkıp cakıstırman gerekir.

müşirin fiyatıda kablosuyla birlikte 8-9 lira bişeydir

kendin değişebilirsin bir tane vida tutar ama müşirin altında arada küçük bir parca vardır onu tam yerine oturtman gerekir

vites müşirinin altındaki parcada budur

---------- Post added at 19:33 ---------- Previous post was at 19:31 ----------

Alıntı okan4037 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

3000-4000 km de kontrol edersin gerekirse değişirsin

bir litre daha al bence çünkü her yag değişimine 100 ml az gelecek yavas yavas tamamlarsın

serdar8787

bu motorların basına ne gelirse yagsızlıktan gelir unutmayın

Alıntı corpsecorpse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abiler bir tane xtreme max buldum 5.700 km de motora 166 cc piston silindir kit takmış fiyatı bna makul geldi motorun almayı dusunuorum ama bu kit sıkıntı çıkarırmı .orjinalinden daha guclu diyor sahibi ama bnde üniversite öğrencisiyim basımıza iş acarmı die size danışmak istedim
    düzgün yapılıp rodajıda düzgün yapıldıysa hiçbir sorun cıkartmaz.

en kötü ihtimal tekrar silindir piston alırsın yenilersin ki 166 cc demek orjınal çapı62mm olan pistonun 65.5mm ile değiştirilmiş olmasıdır.

yeni 65.5 silindir de topu topu 70 TL civarıdır.
    dockerengin bunu beğendi.
    Adım CEM
    MOTOSİKLET = ÖZGÜRLÜK
    Motora ölmek için değil, Yaşamdan daha fazla zevk almak için binmeliyiz

serdar8787 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-Treme Max 220 modifiye
    cem kardeş 100ml yağ koysanda koymasanda fark etmez, bir şişeye döksen 1cm bile etmez, eğer 100ml yağdan bu motor aşırı aşınma yapacaksa ozman olduğu yerde hemen patlasın daha iyi
    cenkito bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)