Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mondial 150 MC Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar selamlar.. Benim boy 173 cm.. Bir türlü fırsat olup detaylı inceleyemedim, bu mondial 150 mc biraz yüksek gibi?? Benim boy kısa kalır mı?? Ayaklar yere rahat değer mi bu boyda yoksa gidip 125 mh drifte mi yöneleyim??

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cok da sorun olmaz bana kalırsa.
    www.motorumla.net

atiturhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şuan BMW R 1150 GS önce R 1150 R vardı
    Alıntı Freegun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar selamlar.. Benim boy 173 cm.. Bir türlü fırsat olup detaylı inceleyemedim, bu mondial 150 mc biraz yüksek gibi?? Benim boy kısa kalır mı?? Ayaklar yere rahat değer mi bu boyda yoksa gidip 125 mh drifte mi yöneleyim??
    Begendigini al. Boyun yeterince uzun. Begendigine binebilirsin.

Motosikleti
    Grubumuzdan bi arkadasimiz ikinci el bi CBF150 aldigi icin onun motorunu islatmak icin ufak bi gezi yaptik yine. Yedik ictik. Resimleri slideshow olarak asagidaki linkte bulabilirsiniz.
    Bu arada merak edenlere söyleyeyim. 150MC CBF150 rahatlikla geciyor. Grubumuzda 4tane CBF150 var. Netice hic bir zaman degismiyor. Merak edenlere duyrulur.

http://www.slide.com/r/-QOVAttG6T8bCOX8JuP_7i2sXXWk0CxW

Motosikleti
    Mondial MR250 DESTRO
    Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    15 Hp olması bana inandırıcı gelmedi... Eğer öyleyse bu motorun hatırı sayılır...
    mondial mr 250 cc 15hp
    bu nasıl oluyorda 15h olabiliyor banada inandırıcı gelmedi

Motosikleti
    Alıntı cbrl-ozkn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mondial mr 250 cc 15hp
    bu nasıl oluyorda 15h olabiliyor banada inandırıcı gelmedi
    150MC 14,7Beygir. KW ile bg i karistirmayalim.

MR250: Max. Güç : 15 kw / 8500 d/d
    MC150: Max. Güç : 10.5 kW / 9000 d/d

Boğaçhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 162 MC

Yağlar Hk. Kısa bir bilgi

10W/40 Ne demek?
    W= İngilizce Winter(Kış) kelimesini ifade eder.
    10W olması; kış aylarında yağınızın 10 numara inceliğine düşebildiğini ifade eder. Kışın Neden 10 numara yağa ihtiyacımız var? Çünkü; Soğuyan hava nedeniyle yağımızın viskozitesi azalır(Kalınlığı artar veya akıcılığı azalır) ve koruma/görev yapabilme özelliği azalır, ince viskositeli yağlar, kış aylarında kullanılır ki, gerekli yağlamayı sağlıyabilsin.
    Kalın yağları yaz aylarında kullanırız. Sebebi ise; ortam ve motor sıcaklığı nedeniyle yağ viskositesi artar(Yani incelme/akıcılığın çok artması)gerekli yağlama fonksiyonu azalır. Kalın yağlar, ısınma nedeniyle oluşan menfi durumun önünü almak içindir.
    İşte 10W/40 ifadesi süper bir yağı anlatır.
    10W=Kış özelliği/ 40 rakamı ise;Yaz özelliğini ifade eder yağınızın.
    Bu duruma göre 5W/40 veya 15W/50 ne demek anlamışsınızdır herhalde.

Unutmadan; Eskiden araçlarımızda tek numaralı yağlar kullanırdık.
    Yaz geldimi 40,50 numara, kış geldiğinde de duruma/ortama göre 20,30 numara yağ koyardık motorlara.
    [B][COLOR="Purple"]Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anlayabildiği kadardır. [/COLOR][/B]

Motosikleti
    Mondial MR250 DESTRO
    Alıntı atiturhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    150MC 14,7Beygir. KW ile bg i karistirmayalim.

MR250: Max. Güç : 15 kw / 8500 d/d
    MC150: Max. Güç : 10.5 kW / 9000 d/d
    hmmm pardon

Motosikleti
    Alıntı Boğaçhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10W/40 Ne demek?
    W= İngilizce Winter(Kış) kelimesini ifade eder.
    10W olması; kış aylarında yağınızın 10 numara inceliğine düşebildiğini ifade eder. Kışın Neden 10 numara yağa ihtiyacımız var? Çünkü; Soğuyan hava nedeniyle yağımızın viskozitesi azalır(Kalınlığı artar veya akıcılığı azalır) ve koruma/görev yapabilme özelliği azalır, ince viskositeli yağlar, kış aylarında kullanılır ki, gerekli yağlamayı sağlıyabilsin.
    Kalın yağları yaz aylarında kullanırız. Sebebi ise; ortam ve motor sıcaklığı nedeniyle yağ viskositesi artar(Yani incelme/akıcılığın çok artması)gerekli yağlama fonksiyonu azalır. Kalın yağlar, ısınma nedeniyle oluşan menfi durumun önünü almak içindir.
    İşte 10W/40 ifadesi süper bir yağı anlatır.
    10W=Kış özelliği/ 40 rakamı ise;Yaz özelliğini ifade eder yağınızın.
    Bu duruma göre 5W/40 veya 15W/50 ne demek anlamışsınızdır herhalde.

Biz anladik da bide servislere bunu anlatsalar.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:27 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:24 ----------

@ Bogachan, sen neden bizim gezilere katilmiyorsun yaa? Sende Akcaydamissin bak.
    Face de grubumuz var. Edremit Körfez Motosiklet Tutkunlari diye. Haftada en az 1 kisa gezi yapiyoruz. Benide face den ekleyebilirsin. Atilla Turhan

Motosikleti
    Mondial 162 MC

Yağ

Alıntı erginuluca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim motorun yag değişiminde 20-50 yağ kullanıldı bide hiç duymadığım bir marka mondialin servisi olduğundan bişi demedim bir sorun olurmu....
    İzmir'in hava koşulları dikkate alındığında; normal denilebir. (Kışın çok soğuk olmaması-Yazın çok sıcak olması)
    Lakin motosikletinizin motorunda kullanılan aksamın yeni nesil olması ve rodaj döneminde olmanız nedeniyle, bir üst grup yağın kullanılmasının daha uygun olacağını değerlendiriyorum.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:01 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 21:47 ----------

Biz anladik da bide servislere bunu anlatsalar
    Atilla kardeşim, Hasbel kader motor teknisyenliği ve öğretmenliği eğitimi aldığım yıllarda, işin detayını iyi belletmişlerdi bize. Neden, nasıl ve niçin sorularının cevabını bilmeden, adamı Birbilen yapmazlardı.
    Sizin de daha önce yazdığınız gibi, çoluk çocuğa bırakmışlar servis elemanlığını, ne yaptığını bilmeyenlerin elinde heder olup gidiyor millet.
    Garanti kapsamında mecburiyetden gidiyorsunuz, gittiğinize, gideceğinize pişman ediyorlar.
    Diğer konuya Okey derim.
    Lakin benim Motocyle 100'lük CUB. Size bira zor ayak uydururum.
    [B][COLOR="Purple"]Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin, karşındakinin anlayabildiği kadardır. [/COLOR][/B]

Forumdan Uzaklaştırıldı Thai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar Destro 250 topiğinde titreşimle ilgili sorunları olduğunu yazıyor arkadaşlar. Acaba sadece bende mi problem yok, yoksa 150MC'lerde titreşim sorunu gerçekten çözülmüş mü?

Bu arada galeri gülhan'dan arka çanta demirini istettim, geçen hafta içinde kargoyla yollamışlar sağolsunlar. Haftasonu taktıracağım inşallah..

Bir de gaff marka 46 veya 42 litre çanta almayı düşünüyorum, bu çantalar hakkında bilgisi olan var mı?

Motosikleti
    @thai kardes, ayni konulari tekrar ediyoruz gibi geliyor bana. Ben 1250kmlerdeyim gecenlerde titresim konusuna aciklik getirmek icin video cekip koydum. Önceki sayfada linki olmasi lazim. Benim titresimden yana bi sikayetim yok. Aksine bugün MC150 ile gurur duydum. Cok sevdim motorumu. Tek sikayetim servisin motorun karbratör ayarini kurcalamasi. Gidiste bi problem yok da motoru isitana kadar cok zorlaniyorum. Bi bilen bulsam da su hava ayarini halledebilsem. Ama servisi mondial merkeze sikayet ettim. Müsteri hizmetleri geri döndü. Sikayetimi tam olarak dile getirdim. Coluga cocuga kurcalatiyorlar motoru dedim. Falan filan. istenmeyen adam olacagim yakinda servis tarafindan.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:18 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:11 ----------

@bogac Han bey, biz insanlari motoruyla degerlendirmiyoruz. Genelde kimseyi arkada birakmiyoruz. Ender durumlarda millet bi gaza gelip bastiriyor ama cogunlukla toplu halde ilerliyoruz. Yeterki muhabbet iyi olsun. Uyum olsun. Genellikle Zeytinli Altinkumdaki eski Turban tatil köyüne yakin taraftaki ilk caybahcesinde bulusuyoruz. Hali sahanin sol yanindaki sokaga girerseniz direkt o caybahcesine cikiyor. Hic yoksa 2-3motor muhakkak oluyor.

Motosikleti
    Mondial 162 MC
    ]@bogac Han bey, biz insanlari motoruyla degerlendirmiyoruz.
    Motosikletçiliğin ruhunda böyle bir konu olmaz zaten. Ben hız babından ayak uyduramamaktan dem vurmuştum.

Genellikle Zeytinli Altinkumdaki eski Turban tatil köyüne yakin taraftaki ilk caybahcesinde bulusuyoruz. Hali sahanin sol yanindaki sokaga girerseniz direkt o caybahcesine cikiyor. Hic yoksa 2-3motor muhakkak oluyor.
    O taraflardan geçtiğimde hep görüyordum bir iki motosiklet, demek ki sizlermişsiniz. Tamam be ya

Motosikleti
    cbr250r
    slm herkese 150mc nin teknik özelliklerinde max.güç 10.5 kW / 9000 d/d yazıyor.fakat bana göre motor max. güce 8000 d/d ulaşıyor.bilmiyorum belkide yanılıyorum.yada rodaj bitmediği için olabilir.

Motosikleti
    Alıntı halil2580 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    slm herkese 150mc nin teknik özelliklerinde max.güç 10.5 kW / 9000 d/d yazıyor.fakat bana göre motor max. güce 8000 d/d ulaşıyor.bilmiyorum belkide yanılıyorum.yada rodaj bitmediği için olabilir.
    Halil arkadasimiza katiliyorum. 8000dev/dak. kadar kesintisiz ve cok cabuk yükseliyor devir saati. 8500dev/dak.da sorunsuz görüyor ama ondan sonrasi yavasliyor. Ben sahsen 9bin devlere kadar basmaya gerek görmedim. Zaten motor her vitesde kafa kaldiriyor. Ve enekligi cok iyi yani hiziniz düsük olsa bile gazi actiginizda kisa sürede toparlayip hizini yükseltiyor. Ben sahsen 6.vites ihtiyaci duyuyorum. Vücut agirli cok olmayan kullanicilar cok rahatlikla dislilerle oynayip motorun son hizini yükseltebilir. Bana simdilik bu haliyle yetiyor. isin en keyifli yani ise bunun altini cizerek söylemek istiyorum. CBF150'lere avans verip arkadan gelip yetisip yanlarindan gecip ve arayi acmak cok zevkli. YBR125leri hiiic söylemiyorum bile.

necatik35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda xrv 750 Africa Twin,Mondial cub
    Alıntı halil2580 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maksimum gücü 8000 d/d de verdiğini nasıl anladın
    5.viteste en son 8000d/devire kadar çıkıyorsa makinan ve buna göre konuşuyorsan yanılıyorsun.Motorda 5.viteste maksimum güç almak mümkün değildir.Küçük viteslerde elde edebilirsin bu gücü5.viteste üzerindeki ağırlık,karşıdan gelen rüzgar,yolun meğili vs. gibi durumlar neticesinde 9000 veya üzeri devirlere çıkamayabilirsin.
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır
    Ne Motorcular Gördüm Üstünde Elbise Yok,Ne Elbiseler Gördüm İçinde Motorcu Yok.

Motosikleti
    Alıntı necatik35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maksimum gücü 8000 d/d de verdiğini nasıl anladın
    5.viteste en son 8000d/devire kadar çıkıyorsa makinan ve buna göre konuşuyorsan yanılıyorsun.Motorda 5.viteste maksimum güç almak mümkün değildir.Küçük viteslerde elde edebilirsin bu gücü5.viteste üzerindeki ağırlık,karşıdan gelen rüzgar,yolun meğili vs. gibi durumlar neticesinde 9000 veya üzeri devirlere çıkamayabilirsin.
    Necatik35 abi allahtan topigi takip ediyorsun da bizi bilgilendiriyorsun. Sahsim adina bende Halil arkadasimiz gibi hissettim. Atiyorum 5e neden devri sonuna kadar dayamiyor bu diyorum bende

Motosikleti
    Necatik35 abi allahtan topigi takip ediyorsun da bizi bilgilendiriyorsun. Sahsim adina bende Halil arkadasimiz gibi hissettim. Atiyorum 5e neden devri sonuna kadar dayamiyor bu diyorum bende
    Sorun aklınıza takılanları cevaplayım
    Tabii bildiğim kadarıyla
    Motorcu için varmak değil,yolda olmak önemlidir Bizim buraların en meşhur motoru PANCAR dır

Motosikleti

soru

Alıntı necatik35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorun aklınıza takılanları cevaplayım
    Tabii bildiğim kadarıyla
    Ben bu firsati kacirmayayim
    Senin arka tekeri 90 90 18 olan ölcüsünü 100 90 18 olan baska bir lastikle degistirdigini biliyoruz. 110 90 18 cok mu gelir? 100 90 18 idelimidir? Son hizin düsmesine neden olur mu? Tavsiye edecegin bi marka model var mi? En önemlisi ön tekeride kalinlastirmak gerekir mi? Yoksa ayni kalsa olur mu?

Motosikleti
    Ben bu firsati kacirmayayim
    Senin arka tekeri 90 90 18 olan ölcüsünü 100 90 18 olan baska bir lastikle degistirdigini biliyoruz. 110 90 18 cok mu gelir? 100 90 18 idelimidir? Son hizin düsmesine neden olur mu? Tavsiye edecegin bi marka model var mi? En önemlisi ön tekeride kalinlastirmak gerekir mi? Yoksa ayni kalsa olur mu?
    Çok aramam rağmen 110/90/18 ebadında lastik bulamadım.Bulsaydım takardım.Ha dersenki 110/90/18 daha güvenlimidir?Hayır sadece estetik açıdan daha güzel görünür.Sürtünme daha fazla olacağından sürat birazcık düşer.En iyisi orjinal lastik ebadıdır.Ama görüntüyü bozuyorÖn tekeri hiç elleme derim.
    110/90/18 abadıda lastiğide yerli üretici olan IRC de buldum.Bir gün boş bir vaktim olursa arkadan sökmüş olduğum lastiği öne takıp deneyeceğim.İyi bir netice verirse bildiririm.
    Ben kaçar Rakı saati gelmişKaçırmamak lazım

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)